Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / iDnes.cz: Ivan Langer: Je přeparoubkováno, kampaň za stamiliony nefunguje

[19.03.2010]

Volby

iDnes.cz: Ivan Langer: Je přeparoubkováno, kampaň za stamiliony nefunguje

Předvolební kampaň

Hrajete někdy karty?

Prší a mariáš. S dětmi také někdy Černého Petra.

 

Váš předseda Mirek Topolánek při představování části volebního programu, který se týká boje s nezaměstnaností, řekl, že je to vaše srdcové eso. To ale není moc typické hned na úvod hry vynést kartu, která je nejsilnější.

Záleží na tom, co máte v ruce a co si můžete dovolit. Třeba chcete dát soupeřům najevo, že si věříte a máte plnou ruku trumfů. Anebo je taháte za fusekli.

 

Máte ještě nějakou silnou kartu, nebo to své první téma už ničím nepřebijete?

Máme čtyři silná témata. První je vytváření pracovních míst, druhým je spravedlivý sociální systém a boj proti těm, kteří ho zneužívají na úkor jiných, třetím je výše daní a podmínky pro podnikání a čtvrtým je boj proti dluhům a bankrotu státu.Body programu ODS ukážou příběhy kreslených postaviček

 

V kampani jste se rozhodli využít kreslené figurky od Vladimíra Jiránka. Vaši hrdinové jsou "Václav Dobrák" a "Marie Slušná". Jaké postavičky nám ještě ukážete a co budou voličům říkat?

Postaviček bude více a celé se to bude točit kolem Václava Dobráka, který chce vědět, co se děje s jeho penězi, s jeho daněmi, co za ně dostává a co nikoli. Myslíme si, že to zjednodušení je milé. Já věřím v humor, protože má úžasnou schopnost jedním obrázkem a jednou větou říci více než celý politický projev.

 

Pan Jiránek to pro vás nakreslil ze sympatií k vaší straně, nebo jste mu za to dali honorář?

Je to normální standardní smlouva. Jsem rád, že s námi pan Jiránek spolupracuje. Přinejmenším na všechna naše čtyři programová esa chceme mít příběhy, které se budou točit kolem těch postaviček.

 

Nezačali jste se svou volební kampaní přece jen až příliš pozdě?

Jsem přesvědčen, že nikoli. Jiří Paroubek udělal to, co jsme očekávali. Začal brzy, přehnal to, je přeparoubkováno a navíc poslal našim voličům vzkaz z jejich konference z Teplic - sliby, dluhy, bankrot a navíc spolupráce s komunisty. Tím nám moc pomohl, protože lidi vyděsil a oni teď oprávněně a se zájmem čekají, co jim nabídneme my.

 

Váš stranický kolega Marek Šnajdr rozjel akci "Nechceme Paroubka prezidentem". Založil webovou stránku, na které sbírá podpisy voličů proti Paroubkovi, má i billboardy. Zůstane to jeho osobní akce, nebo to bude součást kampaně celé ODS?

Je to jedno z dílčích témat, která rezonují mezi voliči ODS. Chceme upozornit na to, že ve volbách v roce 2010 se rozhoduje i o tom, kdo bude příštím prezidentem. Pokud volby vyhraje Jiří Paroubek a ČSSD postaví vládu s podporou komunistů, tak je možné, že bude mít za tři roky dost hlasů v prezidentské volbě. Což je podle mě jeho hlavní cíl.Plošné bombardování voličů za stamiliony nefunguje

 

Není pozdní začátek vaší kampaně tak trochu z nouze ctnost? Že prostě na kampaň nemáte víc peněz, aby mohla být velkorysejší?

Určitě bych si dokázal představit více peněz na volby, ale musíme vycházet z reality. Nestěžuji si. Známe cílové skupiny: víme, které můžeme oslovit a které ne, známe témata, která je zajímají. V kampani můžete buď komunikovat řadu témat k více skupinám, nebo to zahustíte, abyste zároveň oslovili více skupin. Paroubek zvolil metodu "plošného bombardování" za stovky milionů korun, což je podle mě velmi neefektivní. Navíc zároveň motivuje naše voliče, takže část kampaně ODS je financována Jiřím Paroubkem.

 

Brali jste si na kampaň nějakou půjčku?

Rozpočet kampaně bude plus minus stejný jako loni, kolem 160 milionů a bude to kombinace úvěru, vlastních zdrojů a sponzorských příspěvků.

 

Počítáte s tím, že využijete podporu umělců, uděláte show, koncerty a podobně?

Nepočítáme s masivním nasazením známých osobností. Atmosféra je natolik vážná, že dělat z předvolební kampaně kočovnou show, kde budou vystupovat umělci ze seriálů a zpěváci různých kvalit - to je podle mě mimo toho, co lidi trápí. Česká republika stojí na křižovatce - buď bude následovat Maďarsko a Řecko směrem k bankrotu, a to je cesta sociálnědemokratická, nebo půjde jinudy. To je vážné rozhodování, na které nemá vliv, jestli třeba Michal David zazpívá třicet let starou písničku.

 

Jak dlouho před volbami nasadíte ve větší míře billboardy?

Je důležité vědět, co působí na vaše voliče. Naši lidé jsou vzdělanější, pracovitější, odpovědnější. Pro ně je přirozenou součástí života internet. Takže ten dominuje a bude dominovat. Billboardy jsou jen "imidžovou" součástí kampaně. Já osobně je nemám rád. Budou nasazeny, ale určitě nebudeme v počtu billboardů konkurovat soupeři.Rozhodne schopnost stran přivést své kmenové voliče

 

Co podle vás letošní volby rozhodne?

To je správná otázka. Nevím stoprocentně, jestli znám odpověď a jestli na to vůbec chci odpovědět. Podle mě rozhodne schopnost politických stran přivést k volbám více svých kmenových, stálých voličů.

 

Prakticky všechny průzkumy vás posílají na druhé místo za ČSSD, s různým odstupem. Určitě si děláte i vlastní. Kolik podle nich nyní ztrácíte na soupeře?

Podle našich průzkumů je ten souboj více vyrovnaný, než říkají některé jiné průzkumy. Mírně ztrácíme asi tři procenta, ale máme potenciál uspět. Souboj ještě může být velmi těsný.

 

Máte ale jeden velký problém. Váš asi nejpřirozenější koaliční partner TOP 09 vám nyní evidentně odebírá část vašich voličů. Zaměříte se v kampani nějak více na to, aby se ti lidé ještě vrátili mezi vaše voliče?

Pro nás je soupeřem hlavně Paroubkova ČSSD. Ale samozřejmě pokud lidé nechtějí vládu Paroubka a komunistů, tak jediný, kdo je může zastavit, je ODS, nikoli TOP 09. Každý odevzdaný hlas pro TOP 09 může paradoxně zároveň Paroubkovi pomoci vyhrát volby.

 

Budete ještě před volbami ve vedení strany řešit situaci v Praze, kdy vám různé aférky a skandály typu Opencard či kontroverzní lidé jako je místopředseda pražské ODS Milan Jančík zjevně berou voliče? Budete ještě škrtat na kandidátkách?

Respektuji vnitrostranickou demokracii a o podobě kandidátek mají vždy rozhodovat lidé, kteří v regionu žijí. Nedovedu si představit zásah shůry. Praha má tu výhodu i nevýhodu, že tamní téma se může snadno stát celostátním. Věřím, že Pražané budou schopni správně seřadit vážnost problémů a uvědomit si, že v parlamentních volbách nejde o komunální témata.

 

Má ODS šanci vyhrát volby v Praze se současným primátorem Pavlem Bémem, který má za zády Milana Jančíka?

Má odpověď zní - ODS má šanci v Praze vyhrát. To, na co se ptáte, je otázka spekulací. Pro část lidí jsou důvodem, proč volit ODS, pro část lidí důvodem, proč ji nevolit. Teď je jen otázka, která skupina je větší a to já teď neumím posoudit.Velká koalice "s neobolševickou ČSSD" je vyloučena

 

Předseda Topolánek upřednostňuje po volbách pravostředovou koalici. Pokud by pravice a středové strany neměly po volbách většinu, platí, že je velká koalice vyloučena za všech okolností?

Velká koalice je vyloučena. Nedovedu si představit, že bychom po volbách spolupracovali s tou neobolševickou sociální demokracií, jak ji dnes představuje Jiří Paroubek. Když se podíváte na každé jeho slovo, tak uvidíte, že se posouvá stále blíž a blíž ke komunistům a vzdaluje se normálnímu politickému středu.

 

Co když bude otázka stát tak, že velká koalice bude jedinou možností, jak zabránit dohodě o vládě ČSSD tolerované komunisty. Ani pak byste o tom neuvažovali?

Musíme udělat všechno pro to, aby součet ČSSD a komunistů nebyl většinový. Jsem přesvědčen, že Paroubek se o nějakou nabídku směrem k nám může po volbách pokusit, ale podle mě bude jen předstírat jednání s námi. Ve skutečnosti je už dávno rozhodnut stavět jednobarevnou vládu s podporou komunistů, protože mu to pak dává větší šanci při jeho cestě na Hrad. Považuji spolupráci za nemožnou.

(Autor: Josef Kopecký)

MUDr. Mgr. Ivan Langer, místopředseda ODS a poslanec PČR, iDnes.cz, 19. března 2010