Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Právo: Ivan Langer: Naše čísla jsou jiná. Souboj bude velmi těsný, šanci uspět máme

[17.03.2010]

Volby

Právo: Ivan Langer: Naše čísla jsou jiná. Souboj bude velmi těsný, šanci uspět máme

Předvolební kampaň

ODS oznámila, že ve středu zahajuje kampaň. Podle vás jde však jen o její dílčí část, kdy tedy odstartuje horkou fázi?

Kampaň jsme rozdělili do dvou hlavních etap. Ta první, zahřívací část začíná dnes. Chceme postupně představit čtyři základní ekonomické pilíře našeho programu, které se týkají nezaměstnanosti, sociálního systému, podmínek pro podnikání a veřejných financí, tedy boje proti dluhu a bankrotu. Teprve poté nastoupí vlastní horká kampaň, a to v půlce dubna.

 

Takže chystáte nějakou velkou akci, řekněme "plošný nálet" na voliče?

Horká kampaň bude odstartována velkým představením programu. Předpokládáme, že bude přenášeno televizí, takže ano, bude to něco jakoby volební show. Na tu už budou navazovat jednotlivé produkty ve fázi kampaně, včetně billboardů, inzerátů, plakátů, volebního webu a inzerce na internetu.

 

Nenaplánovali jste start na příliš pozdní termín? Necítíte nervozitu z řad občanských demokratů, že vás teď ČSSD válcuje?

Ne. My postupujeme přesně podle stanovené strategie. Musím poděkovat Jiřímu Paroubkovi za to, že část naší kampaně dělá vůči našim voličům on sám. Ty lži, sliby, které představil, a jím avizovaná povolební spolupráce sociální demokracie a komunistů je přesně to, co naši voliči nechtějí slyšet. V tomto smyslu jsme díky Jiřímu Paroubkovi ušetřili spoustu peněz.

 

Počítáte se zapojením známých jmen? Například pražská ODS prý s umělci počítá.

Celostátní kampaň a pražská budou koordinovány, pravidelně se na tom domlouváme. To, že se v rámci kontaktní kampaně, která bude trvat více než měsíc, mohou objevit také "zábavné akce", kterých se zúčastní i hudebníci nebo populární osobnosti, je samozřejmé. Ale rozhodně na nich kampaň nestavíme.

 

Dá se čekat na billboardech něco podobného, jako bylo loňské svlékání členů grémia do plavek na trase mezi Českem a Chorvatskem?

Bohužel tato kampaň bude probíhat v době, kdy ještě nebudou optimální podmínky pro koupání. Takže plavky tentokrát nebudou.

 

Neobáváte se souboje v Praze? ČSSD nominovala ministra vnitra Martina Pecinu, TOP 09 předsedu Karla Schwarzenberga. Obstojí proti nim vaše dvojice - první místopředseda David Vodrážka a primátor Pavel Bém?

Jsem rád, že sociální demokracie nasadila pana Pecinu v Praze, protože jeho kariéra je postavena na podvodu, na politické korupci. On je to samé v jiném podání jako Olga Zubová a já jsem přesvědčen, že pražští voliči jsou na takovéto metody velmi citliví a že sociální demokracii to vůbec nepomůže, naopak.

 

Podle agentury STEM by ODS získala jen 20 procent.

Opakovaně jsem upozornil, že agenturu STEM nepovažuji za dostatečně kredibilní ve srovnání s jinými agenturami. Není součástí asociace, a hlavně je to agentura, která pracuje přímo pro jednu politickou stranu.

 

S podobnými výsledky přišly i další firmy, jako je CVVM (20,5 % pro ODS) či Median (20,7 %).

Naše čísla jsou jiná. Říkají jasně, že souboj bude velmi náročný, velmi těsný a že šanci uspět stále máme.

 

Prezident Václav Klaus v úterý na Žofínském fóru připomněl heslo občanských demokratů těsně po jejich vzniku - Svoboda a prosperita. Dnešní ODS na něj prý poněkud zapomíná.

Asi by bylo dobré, kdybychom poslali panu prezidentovi text Vize 2020, ze které jasně vyplývá, že Občanská demokratická strana je jedinou relevantní politickou silou, jejíž program je postaven na obraně svobody ve všech jejích podobách.

(Autor: Lukáš Bek)

MUDr. Mgr. Ivan Langer, místopředseda ODS a poslanec PČR, Právo, 17. března 2010