Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Lidové noviny: Ivan Langer: Klid. Čekáme na tanky s granáty

[15.03.2010]

Volby

Lidové noviny: Ivan Langer: Klid. Čekáme na tanky s granáty

Předvolební kampaň

V ODS panuje nervozita, že nic neděláte. Zejména v porovnání se sociální demokracií. Není chyba, že vůbec nejste vidět?

Jedeme přesně podle naší strategie. Ta je postavena na tom, že začínáme příští týden představováním základních pilířů našeho programu a bude to podpořeno i komunikační kampaní. Součástí strategie také bylo a je, že před začátkem ostré kampaně je Mirek Topolánek dvakrát až třikrát týdně na výjezdech v regionech. Samozřejmě že tváří v tvář plošnému bombardování ČSSD, které stojí desítky, ne-li stovky milionů korun, může vzniknout určitá nervozita. Ale my komunikujeme s cílem oslovit někoho jiného ve správném čase a s maximální efektivitou na základě správného zacílení voličského, tematického i s ohledem na finance, které máme.

 

Toto vysvětlujete nervózním občanskýmdemokratům, kteří se na vás obracejí s tím, že vaše strana je zatím prakticky neviditelná?

Ano. Uvedu vám příběh. Jste na barikádě, máte pouze ruční zbraně a granáty a proti vám jede pancéřová divize. Nemá smysl začít střílet z pušek na kilometr. Musíte vydržet, až se dostanou do dohodové vzdálenosti, kdy je můžete zasypat granáty. Do té chvíle potřebujete udržet mužstvo nebo obránce barikády v rozvaze. V tom, aby nezačali střílet příliš brzy. A současně je musíte ujistit, že ta strategie je dobrá, že se tanky dají zastavit granáty a že nemají utíkat.

 

Jak tedy ale vojáky přesvědčit, aby se vám neroztřásli strachem a nesnažili se prchnout, anebo vzdát?

Klíčoví lidé z grémia, z výkonné rady, mají dobré informace o naší strategii a jak říkám: my jsme to tak měli naplánováno, jedeme podle dané strategie. Je to postaveno na trpělivosti a důvěře, že strategie, kterou jsme zvolili, je správná. Příští týden začínáme.

 

Mezi lidmi jsou dva postoje: V zásadě je dobře, že raději nic nedělají. Nic nezkazí a Paroubek se vystřílí sám. Druhý názor ale zní, že nic nenabízejí, protože ani co nabídnout nemají...

Jsem přesvědčen, že máme co říct, a těším se na zájem o náš program, který jsme tímto vzbudili. Začínáme příští týden. Věřím, že všechny pochyby rozptýlí už první tiskovka s představením programu. A další budou následovat.

Byli jste vládní stranou, a přesto si stěžujete na nedostatek peněz. Kolik do kampaně dáte?

Tolik, kolik můžeme dát, a ještě si musíme trochu půjčit. Rozpočet bude zhruba ve stejných rozmezích jako loňská kampaň. Nějak okolo sto šedesáti milionů, tuším. Spíš je k zamyšlení, kolik stojí a z jakých peněz je placeno to neuvěřitelné oranžové bombardování.

(Autor: Petr Kolář)

MUDr. Mgr. Ivan Langer, místopředseda ODS a poslanec PČR, Lidové noviny, 15. března 2010