Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Články / iDnes.cz: Ivan Langer: Rozpočet – kdo vlastně selhal!?

[12.12.2009]

Politika obecně

iDnes.cz: Ivan Langer: Rozpočet – kdo vlastně selhal!?

Postoj ODS při hlasování o státním rozpočtu na rok 2010

Rozpočet nebyl schválen. Ministr financí podává demisi. Země vstupuje do nového roku s rozpočtovým provizoriem. Rating ČR se zhoršuje. České firmy utrpěly na zahraničních trzích, bankovní trh se zmítá v nejistotě. Je zastaveno financování evropských projektů. Tisíce seniorů nedostaly plný důchod.

ODS selhala. ODS poškodila Českou republiku. Česko je v hluboké krizi kvůli ODS - titulky novin, komentátoři a politici v čele s Jiřím Paroubkem a prezidentem Václavem Klausem se předhánějí ve zdrcující kritice. Rozpočet je sice špatný, ale zásahy komunistů a socialistů prý nebyly tak vážné, aby kvůli jejich odmítnutí musela země snášet větší zlo v podobě provizoria. Přidává se i Miroslav Kalousek. Provizoriu bylo podle něj možné zabránit, ale ODS nebyla dost aktivní.

Rozpočet prošel až na podruhé. Ani po deseti dnech jednání levice nezmírnila své požadavky. Nemohla. Odpor lidí proti úsporám ještě zesílil. V Praze se znovu demonstrovalo. Ministr financí podává demisi. Padá rating ČR. V mnoha oblastech přináší nejistota vážné problémy.

ODS nedokázala uhájit rozpočet, ODS zbytečně natahovala ČR na rozpočtový skřipec, ODS to napodruhé zpackala. Média nenechávají na občanských demokratech suchou nit. Zbytečně prodlužovali rozpočtovou nejistotu. Museli přeci vědět, že se poměry ve Sněmovně za 10 dnů nezmění. Byl to zbytečný experiment. Miroslav Kalousek se nechal slyšet, že by všechno mohlo dopadnout jinak, kdyby ODS dokázala tvrdě ohajovat postoj. Konečně rozpočtové provizorium by podle něj nebyla taková tragédie. Václav Klaus chápe, že za stávajícího rozložení sil ve Sněmovně nebyla ODS schopna uhájit rozumnější rozpočet. Pro budoucnost to ale není dobrá zpráva.

Rozpočet byl schválen. Ministr financi zvažuje demisi. Z protideficitního vládního balíčku nezbyl ani název. Země vstupuje do nového roku s rozpočtem znamenajícím růst schodku z 5,3 na 5,7% HDP. Socialisté v čele s Jiřím Paroubkem dokázali (letos už potřetí), že jim je prestiž ČR a její budoucnost lhostejná a porušili dohodu nad tzv. Janotovým balíčkem. A spolu s komunisty pozměnili rozpočet podle sebe. Poslanecký klub ODS, který do té doby držel dohodu nad Janotovým balíčkem, na žádost premiéra Fishera a po zvážení dalších alternativ vývoje umožnil přijetí rozpočtu.

ODS selhala. ODS prohrála. Zní titulky v novinách a komentátoři a politici v čele s prezidentem Václavem Klausem se předhánějí v kritice Občanské demokratické strany.

Premiér Jan Fisher si vzal čas na rozmyšlenou a odmítl výzvu ODS k reakci na fakt, že socialisté s polovinou členů vlády, nerespektují dohody a hlasují s komunisty proti této vládě.

A kdesi v koutku skryt se tomu všemu směje poslanec Tlustý, který svoji vědomou neúčastí na hlasování umožnil oranžovorudému bloku poškodit rozpočet...

MUDr. Mgr. Ivan Langer, místopředseda ODS a poslanec PČR, iDnes.cz, 12. prosince 2009