Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Lidové noviny: Ivan Langer: Odejít by měli ministři za ČSSD

[11.12.2009]

Politika obecně

Lidové noviny: Ivan Langer: Odejít by měli ministři za ČSSD

Hlasování o státním rozpočtu a jeho důsledky

Proč jste nakonec nehlasovali proti rozpočtu? I v klubu ODS prý byla zhruba polovina pro to rozpočet shodit...

Z účelově politicko-stranického pohledu bylo samozřejmě výhodnější postavit se proti a tím celý rozpočet shodit. Nicméně dopady, které by z toho plynuly pro republiku - už tak ochromenou krizí - při rozpočtovém provizoriu, by byly natolik drastické, že poté, co premiér Fischer požádal poslankyně a poslance ODS a TOP 09, zda by neumožnili přijetí rozpočtu, zvítězil v ODS obecný zájem státu nad dílčím zájmem jedné politické strany.

 

Údajně jste se báli toho, že kdybyste rozpočet, nabobtnalý po zásahu socialistů s komunisty, shodili, využil by toho Jiří Paroubek ke kampani, že jste nezodpovědní a jen destruujete. Nešlo hlavně o strach z toho?

Určitě by Paroubkovi vyhovovalo, abychom neměli rozpočet a šli do rozpočtového provizoria, protože co se děje s Českou republikou, je mu úplně lhostejné. Takový postoj ODS by mu vyhovoval, protože by ji označil za viníka krize a snažil se vyvléct ze své odpovědnosti, jako když shodil vládu a zablokoval předčasné volby. Z komunikačního pohledu by to měl strašně jednoduché, protože by tvrdil, že nejsou peníze na to a na to proto, že nebyl schválen rozpočet, a ten nebyl schválen kvůli ODS. V těžkém rozhodování mezi rozpočtem a rozpočtovým provizoriem, kombinovaným s očekávaným chováním Jiřího Paroubka, zvítězila odpovědnost a žádost premiéra Fischera.

 

Nebyla možná varianta, o které mluví Miroslav Kalousek? Tedy shodit rozpočet, navrhnout ho znovu a udělat kulatý stůl lídrů strana, dohodnout se, aby k navyšování deficitu nedošlo, a pak rozpočet schválit ve zkráceném řízení do konce roku?

To jsou výmluvy a nereálné věci. Miroslav Kalousek se choval jako Jiří Paroubek. Na jednání s premiérem už zástupci parlamentních stran byli. Ze strany komunistů a ČSSD tam bylo jasně deklarováno, že oni na svém přístupu nic nezmění. Očekávání, že bychom tady do konce roku měli jiný rozpočet, s tím, že se levice vzdá svých ambicí, a bude to rozpočet lepší, je buď naivní, anebo hloupá výmluva. TOP 09 upřednostnila souboj s ODS před zájmy státu.

 

Při jedné z klíčových událostí roku chyběl ve sněmovně šéf ODS Mirek Topolánek. Opravdu jsou jeho přednášky ve Spojených státech důležitější než rozpočet Česka na příští rok?

Já spolu s Petrem Nečasem a Petrem Tluchořem jsme byli v kontaktu s Mirkem Topolánkem stále. De facto bylo jedno, jestli stojí vedle nás metr, anebo je o několik tisíc kilometrů dále na telefonu. Ve Spojených státech žijí krajané, se kterými se kromě jiného potkával. Máme před volbami, v Americe je velmi silná krajanská komunita, a předsedova cesta vlastně už zapadá do předvolební strategie a kampaně. A jestli se cesta nemohla konat později? Mohla. Ale ani já jsem nečekal, že Vlastimil Tlustý umožní levici zdeformovat rozpočet.

 

Jak Topolánek, tak Nečas už vzkázali, že je namístě zvážit, zda má Fischerova vláda dál pokračovat. Nečas dokonce mluvil o tom, že byste mohli odvolat ministry nominované za ODS, protože fakticky vládne jiná koalice...

Já v první řadě očekávám stanovisko pana premiéra Fischera. Myslím, že velmi dobře ví, že není možné se tvářit, že se nic nestalo. Podle mě by do svého stanoviska měl promítnout fakt, že koncept dvou hlavních pilířů této vlády včerejškem padl. A že není možné, aby jedna politická strana měla polovinu členů vlády a současně ve sněmovně práci kabinetu torpédovala. Zatímco druhá strana politiku této vlády podporuje. On si bude muset vybrat, zda se jeho vláda stane součástí té levicové parlamentní většiny a promítne to do práce a složení vlády, anebo bude konzistentní s tím, co vláda na začátku deklarovala. Ale potom se to musí promítnout do složení vlády.

 

A když Fischer nic neučiní, stáhnete z vlády ministry nominované za ODS?

Umím si to představit, ale mám pocit, že správný krok pana premiéra, kterým řekne, že vláda je konzistentní, by měl být směrem k těm, kteří vládu torpédují. Jinými slovy: první krok by měl být směrem k ČSSD. A teprve pokud pan Fischer takový krok nechce, nemůže, nehodlá učinit, pak je to pro ODS k vážnému zamyšlení, jak dál.

 

Vláda je populární, kdybyste stáhli své ministry, mohla by padnout. Ostatně Fischera také nominovala vaše strana. Nemáte strach z toho, že by vám to pak dali lidé ve volbách "sežrat"?

Ne, takto jsme neuvažovali. My mluvili o ministrech a jsme si vědomi, že tato vláda je řešením krize, kterou způsobil Jiří Paroubek. Nechceme tuto krizi dále prohlubovat. Ale také se nemůžeme tvářit, že ČSSD s komunisty dělá ve sněmovně jinou politiku a současně má své ministry ve vládě a nic se neděje.

(Autor: Petr Kolář)

MUDr. Mgr. Ivan Langer, místopředseda ODS a poslanec PČR, Lidové noviny, 11. prosince 2009