Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Český rozhlas: Ivan Langer: Dvacet minut Radiožurnálu

[23.11.2009]

ODS

Český rozhlas: Ivan Langer: Dvacet minut Radiožurnálu

Výsledky Kongresu ODS

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Občanská demokratická strana má za sebou kongres. Kritikům současného vedení se nepodařilo prosadit, aby byl volební, takže Mirek Topolánek dál vede stranu a deníky vesměs komentují kongres jako jeho vítězství. Za pár týdnů se ale strana sejde znovu. Tentokrát na ideové konferenci, kde se bude schvalovat dlouhodobý program Vize 2020. Podaří se straně zbavit kmotrů, kteří mají údajně neomezenou moc v některých krajích? I na to se budeme právě teď ptát. Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je místopředseda ODS Ivan Langer, dobrý den, já vás zdravím do olomouckého studia Českého rozhlasu.

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Dobrý den, já z Olomouce zdravím všechny, kteří poslouchají Radiožurnál.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Občanská demokratická strana, jak už jsem říkala, má za sebou kongres, už v sobotu dopoledne bylo jasné, že se nebude volit nové vedení, berete to, že pokračuje současné vedení s Mirkem Topolánkem v čele, jako největší vítězství toho kongresu?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Neberu, já beru jako největší vítězství fakt, že vzhledem k tomu, že Občanská demokratická strana je největší a nejsilnější pravicovou stranou, která v sobě zahrnuje liberální, konzervativní, křesťanský proud, a tudíž je v ní obrovské množství různých názorů, je ..., dokáže nejenom si je navzájem vyslechnout a říct, nejenom, že je dokáže tolerovat, ale dokáže je potom vstřebat a sjednotit a v tomto je ta největší síla a v tomto já spatřuji to největší vítězství, že toto všechno dokážeme, že jsme uvnitř otevření, že si věci dokážeme vyříkat, ale věřím, že, že v okamžiku, když jde do tuhého, umíme táhnout za jeden provaz a je na nás spolehnutí.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

To znamená, že ty hlasy, které volaly po výměně Mirka Topolánka, jste vůbec nebral na lehkou váhu?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

No, to v žádném případě, přeci každý názor má právo na to, aby zazněl a povinností každého člověka, který je zvolen do nějaké funkce, je naslouchat, přemýšlet o tom, proč se mu říkají leckdy kritická slova, reagovat na ně a nepochybně se z nich poučit tak, aby do budoucna buď je ..., buď obhájit svoje jednání, nebo se poučit a změnit tak, aby do budoucna taková kritika nezaznívala.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Vy jste ve svém projevu a teď doufám, že to příliš nezjednoduším, mluvil o emocích na jedné straně a racionalitě na druhé straně, to znamená, že Miroslava Němcová a Petr Gandalovič, kteří volali po svolání mimořádného volebního kongresu, podle vás neuměli jenom zkrotit svoje emoce? To bylo celé?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Já jsem hovořil o intuici a profesionalitě, respektive emocích a racionalitě a říkal jsem, že každý člověk potřebuje, a politik obzvlášť, potřebuje intuici a emoce, ale současně také musí používat racionální myšlení a zejména profesionální způsob práce. V případě Miroslavy Němcové mi to skutečně přišlo jako projev spontánních emocí, neboť racionalita pohledu na situaci říká jasně, že nápady na volební kongres v únoru 2010 neznamená nic jiného, než že prosinec, leden, únor se ODS bude zabývat sama sebou, v březnu by měla nové vedení, v dubnu by dělala měsíční kampaň a v květnu by chtěla vyhrát volby? To není racionální přístup. V případě Petra Gandaloviče, tam jsem na vážkách, nakolik on je pouhou loutkou severočeských velrybářů, nakolik v jeho případě zvítězily emoce, ale co jsem rád, že jsme byli schopni si to říct, že jsme byli schopni tyto odlišné názory vstřebat a že v tuto chvíli jde ODS dále směrem k ideové konferenci a volbám jednotná a kompaktní.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Já se zastavím přece jenom u toho Petra Gandaloviče, on je člen vedení ODS, je místopředseda, tak jako vy, bral jste tu jeho snahu sesadit Mirka Topolánka trochu jako podraz na Mirka Topolánka od něj?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Členství v politické straně není manželství, kde si jeden druhého vybíráme z lásky, jsme tam ve vedení lidé, kteří byli zvoleni a já jsem ... duší i tělem demokrat a musím to respektovat, ale přeci jen já dávám do politiky a do své práce emoce a kus svého srdce a trochu z lidského hlediska to jako podraz beru, respektive beru jako, jako nefér to, že něco prosazuji, dokonce jdu proti svým kolegům a potom, když to dopadne jinak, tak řeknu: "No, kluci, víte, promiňte, já jsem se vás snažil sesadit, ale teď jako jdeme spolu dál a budeme kamarádi." Kamarádi asi nebudeme, ale, ale to vědomí odpovědnosti nás musí spojovat.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Takže měl by podle vás zůstat Petr Gandalovič dál ve vedení ODS, protože ozývaly se hlasy, že by měl odejít? A on sám teda řekl, že neodejde, ale co si ..., mě by zajímal váš názor?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Já na jeho místě bych volil jinak, respektive choval bych se úplně od začátku jinak, jak jsem řekl, politika není manželství, takže já Petra Gandaloviče nemusím milovat, on asi nemiluje mě, ale máme obrovskou odpovědnost za 30 tisíc členů ODS, za víc než milion lidí, kteří žijí v naší zemi a hlásí se k tomu ...

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Má zůstat ve vedení?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

... liberálnímu, konzervativnímu vidění světa, to je na něm, to je doopravdy na něm, já teď přemýšlím nad tím, co máme udělat pro to, abychom zformulovali co nejlepší program, co máme udělat pro to, abychom co nejvíce posílili důvěru veřejnosti v Občanskou demokratickou stranu a co máme udělat pro to, aby, abychom zastavili komunisty a levicový populismus Jiřího Paroubka.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Ano, to je, to je jasné, to je dlouhodobá vize vaší strany ...

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Ano.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

... ale pokud jde o Petra Gandaloviče, budete s ním rád ve vedení, nebo, nebo má odejít?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Je to, je to na něm, já jsem, když jsem svůj projev věnoval intuici nebo profesionalitě, respektive emocím nebo racionalitě, tak z toho jasně bylo zřejmé, že v rámci naší práce, za kterou jsme placeni mimo jiné, tak musí zvítězit profesionalita a racionalita.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

S tímto kongresem bude už navždy spojeno také slovo "kmotr". Lidé z okolí Mirka Topolánka měli už před kongresem mluvit o regionálních kmotrech, lidech, kteří ovládají některé kraje, tyto lidi člověk na kongresu běžně potkával v zákulisí, jak napsaly třeba Lidové noviny: "Kmotři všechno řídili z kavárny," deník Blesk zase vyfotil auta těchto delegátů, přijeli luxusními vozy s prominentními SPZkami. Co si o tom má myslet volič, pane místopředsedo, že když dá hlas ODS, tak ho vlastně dává nějakým kmotrům?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Víte, tento problém s takovými lidmi v zákulisí mají všechny politické strany všude na světě a Českou republiku nevyjímaje a myslím si, že nejenom je to problém Občanské demokratické strany, ale také sociální demokracie a jejích kmotrů, bývalých provozovatelů nevěstinců a kšeftařů s různým, s různými komoditami. Cílem je ale jedna věc, a to udržet si vnitřní demokracii, udržet si otevřenost k veřejnosti, ale současně mít ochranu před zneužitím a myslím, že výkonná rada i kongres ten jasný signál, že toto tolerovat nechce, vydal. Zrušil licenci jednomu místnímu sdružení kvůli náboru tří set členů během 3 dnů, nezvolil zástupce severočeského regionu, který je charakteristický právě takovýmito nábory do, do výkonné rady a současně jasně deklaroval, že se změní mechanismus delegování delegátů na, na kongres tak, aby nestačil jen pouhopouhý nábor montérkářů, kteří za pivo a guláš se, se přihlásí k čemukoliv a odhlasují cokoliv. Ale znovu se vracím k tomu, nesmíme s vaničkou vylít dítě, my musíme si udržet tu vnitřní demokracii, musíme si udržet otevřenost k veřejnosti, ale musíme být schopni se, se bránit a taky stejně standardně jako všechny ostatní politické strany, které tento problém trápí, tedy vedle ODS také sociální demokracii.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Ovšem když Lidové noviny vydaly minulý týden seznam, v uvozovkách, kmotrů, tak vy jste tam byl za Olomoucko, prý to tam máte pod palcem, budete se bránit, jste, nebo nejste kmotr?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Já jsem Petru Kolářovi řekl, že větší pitomost, kterou jsem četl v těch Lidovkách, jsem od něj dlouho nečetl, já, já se vůči tomu samozřejmě ohrazuji, ale to víte, svoboda slova někdy naráží na hranice neodpovědnosti a já věřím, že pan redaktor Kolář, respektive všichni ti, kteří jsou za to zodpovědní, tak se hluboce stydí. Já na rozdíl od těch lidí, které, kteří jsou tam uvedeni, nesu svojí kůži na trh dnes a denně, jsem ve veřejné funkci, tam jsem byl zvolen a zodpovídám se z nich a já doufám, že aspoň touto cestou se pan redaktor Kolář a redaktoři Lidových novin, kteří takovouto špinavost udělali, stydí.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Já myslím, že se nestydí, když s nimi člověk mluvil na kongresu, nevypadalo, že by se za to styděli, pane místopředsedo.

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

A to je mi líto, jestli neumí, jestli neumí dělat svoji práci profesionálně, jestli neumí rozlišit od nevolenými lidmi, kteří z pozadí tahají za nějaké šňůrky, od těch, kteří jsou dnes a denně v záři, v uvozovkách, v záři reflektorů a dnes a denně se zpovídají z každého kroku, tak nejsou profesionály. Ale to už je věc jejich zaměstnavatele.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

To říká místopředseda Občanské demokratické strany Ivan Langer, který je hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Proč ODS neposlala pozvánku na kongres otci zakladateli Václavu Klausovi? Zeptáme se. Prezident Václav Klaus je sice na návštěvě Jižní Ameriky, poslal delegátům kongresu pozdrav a v něm zmínil, že jako prezident nebyl na kongres ani pozván. Pane místopředsedo, proč jste mu neposlali pozvánku, vždyť ten dopis stojí nějakých 10 korun.

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Tak já nevím, jak funguje prezidentská kancelář, možná, kdyby jsme využívali informační systém datových schránek, tak by bylo jasné, kdo komu poslal a kdy bylo doručeno. Pozvánka byla odeslána a pan prezident je na zahraniční cestě, to je vše, co k tomu mohu říci, stále věřím, že to bylo, slovy klasika, nedorozumění.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Mirek Topolánek se ve svém projevu pustil docela do Václava Klause, označil ho za člověka, který jde proti zájmům nejenom strany, kterou založil, ale i proti zájmům České republiky, souhlasíte se svým předsedou v kritice na adresu Václava Klause?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Já se snažím odlišovat to dobré, co Václav Klaus udělal pro Českou republiku, to dobré, co jsem s ním prožil já, od jeho současného působení ve funkci prezidenta, kterému velmi často nerozumím, jeho otevřené nadbíhání Rusku a jeho otevřené koketování a téměř oslava ruského režimu, který já považuji za velmi nedemokratický, jeho torpédování ...

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Počkejte, kdy Václav Klaus oslavoval ruský režim? Můžete nám říct nějaký příklad, protože samozřejmě je to věc, která zaznívá z ODS, ať už od Mirka Topolánka, nebo od vás, poměrně často a kdybychom chtěli nějaký konkrétní příklad, kdy Václav Klaus oslavoval ruský režim?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Tak, prosím, já nejsem chodící encyklopedie a nemám tady všechny výpisy ze všech, ze všech novinových článků, ale přeci jen otevřeně dávané sympatie panem prezidentem směrem k Rusku Vladimiru Putinovi a podobně, to jsou věci, které mě velmi zarážejí. Oproti tomu jeho, já respektuji jeho názory na evropskou integraci a dodávám, že jsou mi v mnoha věcech velmi blízké, nicméně on ve funkci, kterou zastává, nereprezentuje jen sám sebe, ale také celou Českou republiku, a to by měl mít vždycky na mysli.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Pane místopředsedo, není chyba, že se takhle vymezujete proti Václavu Klausovi, není třeba lepší před volbami se s Václavem Klausem udobřit pro ODS?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Já teď nerozumím tomu, co říkáte, vymezujete, tak buď žijeme ve svobodné demokratické společnosti, ve které každý má právo na to říci svůj názor, třebaže je kritický, nebo nikoliv. A je lepší pokrytecky mlčet, nebo říci názor, když se mi něco líbí, nebo něco nelíbí? A tady já se snažím velmi ...

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Ano, názory si můžete říkat, to je samozřejmě vaše, vaše plné právo ...

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

.... já nemohu, já nemohu mlčet, ano, já nemohu mlčet k tomu ...

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Mě jenom zajímá, jestli, jestli není přece jenom lepší se s Václavem Klausem udobřit před volbami, jestli vám prospívá, Občanské demokratické straně, tady to, že se najednou tak začínáte vymezovat proti svému otci zakladateli?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

To není ..., já teď vůbec si nemyslím, že teď najednou a že se začínáme vymezovat, anebo že se vymezujeme. Naše cesty se rozešly, rozešly se přesto, že díky Občanské demokratické straně, díky Mirku Topolánkovi a řadě z nás je pan prezident prezidentem, a to, že má odlišné názory od názorů demokraticky zvoleného vedení Občanské demokratické strany, to přece není důvod k tomu nazývat to vymezovat se a útočit, ale otevřeně popisovat své názory. Já jsem zastáncem silné euroatlantické vazby, já jsem zastáncem přiměřené míry evropské integrace, v mnoha věcech podobné názoru pana prezidenta, já jsem zásadní odpůrce přibližování se České republiky k Rusku, respektive odpoutávání se od Evropy a směřování, směřování k Rusku a ty sympatie pana prezidenta jsou zjevné a já mám právo a dokonce povinnost říci, že se mi to nelíbí a není to žádné účelové vymezování se, je to prostě odlišnost názorů.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Litujete dnes, pane místopředsedo, že jste volil Václava Klause prezidentem?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Já jsem čekal tuto otázku, považuji za přirozené, že lidé se v životě scházejí a rozcházejí, já mohu litovat pouze toho, co jsem neudělal.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Takže myslíte, že to je dobře, že tam je Václav Klaus jako prezident teď na Hradě?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

To jsem neřekl, ale řekl jsem, že mohu litovat pouze toho, co jsem neudělal.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

A toho, co jste udělal, tedy nelitujete ani trochu?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

To je takové hezké rčení přeci: "Čeho má člověk litovat, toho, toho, co udělal, nebo toho, co neudělal?" A mně se velmi líbí to rčení: "Lituj pouze toho, co jsi neudělal."

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Tak jinak, byla to chyba, že jste zvolili Václava Klause podruhé prezidentem?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Nedostanete mě k žádnému silnému prohlášení, prostě ve své době to byl jednoznačně nejlepší kandidát, který, který byl k dispozici a v tomto smyslu jsem k té volbě také, také přistupoval. Postupně se ukázalo, že, že se naše názory rozcházejí, a to považuji za také přirozené a nevidím důvod kvůli tomu na Václava Klause útočit, stejně tak si nemyslím, že já bych kvůli tomu, že mám odlišný názor, si měl strčit roubík do pusy.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

To říká Ivan Langer, místopředseda ODS, no, a další téma strana TOP 09, bojí se jí ODS, budeme se ptát? Vy jste, pane místopředsedo, ve svém projevu řekl, že máte dva soupeře, a to jsou sociální demokraté a TOP 09. Zastavme se nejdřív u TOP 09, dá se říct, že je to strana, kterou berete hodně vážně a máte z ní i trochu strach?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Tak zaprvé, ta strana musí nejdříve vzniknout, ta strana dosud neexistovala a neexistuje. Za druhé, nepochybně je to politické seskupení, které se jeví jako velmi nadějné a plyne na té vlně nespokojenosti všeobecné s politickou situací a přináší jakoby naději. Za třetí, přesto je to nová strana se starými lidmi, za čtvrté, je to strana, která v tuto chvíli má absolutně nejasný a nečitelný a neznámý program, přestože se ... nebo slovy svých dvou reprezentantů profiluje, já řeknu, liberálně konzervativně. To jsou čtyři moje poznámky, kterým ale, ke kterým musím dodat fakt, že podívámli se kolem sebe po české politické scéně, pak nepochybně platí, že TOP 09 je pro Občanskou demokratickou stranu zřejmě nejbližší možný programový partner, nicméně současně také platí, že do voleb je to jeden z velkých soupeřů.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

A co ČSSD, jednoznačně stoprocentně vylučujete, že po volbách tady nevznikne ani velká koalice s ČSSD, ani nějaká forma opoziční smlouvy?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Já pro nic takového nehoruji a v politice nejsem proto, abych se objímal se sociálními demokraty. Víte, že jsme takovou možnost měli po minulých volbách a neudělali jsme, neudělali jsme to. Nicméně Občanská demokratická strana skutečně zůstává tou jedinou silou, která je schopna zastavit levicový populismus Jiřího Paroubka a při všem respektu k Miroslavu Kalouskovi já mu prostě nevěřím, že když to vyjde po volbách, že to nedá se sociálními demokraty dohromady. Už jednou to tak ...

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

A dá to ODS se sociálními demokraty případně dohromady, nebo nám můžete už teď říct: "Stoprocentně my nic takového neuděláme," pane místopředsedo?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Pokud bude volební výsledek umožňovat vládu Občanské demokratické strany, TOP 09 a třeba i lidovců, tak já vám garantuji, že udělám maximum toho, co, co umím, abych přesvědčil svoje kolegy, že toto je správná cesta.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Tak pojďme k dalšímu tématu, Mirek Topolánek chtěl také od kongresu schválit dlouhodobý program strany s názvem Vize 2020, nakonec ale se ten dokument bude schvalovat až na ideové konferenci, která bude v zimě, podle vás bylo možné ten dokument schválit už teď a tu ideovou konferenci si jaksi odpustit, protože to přece jenom stojí stranickou pokladnu určitě peníze.

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Přiznám se, že mě překvapil v dobrém slova smyslu ten obrovský zájem o ten programově ideový dokument Vize 2020 a překvapil natolik, že jsem to doopravdy nečekal a vzhledem k tomu obrovskému zájmu se jasně ukázalo během prvních hodin té diskuse, že, že je potřeba na něm dále pracovat. Koneckonců ten projekt byl nastartován, aby otevřel diskusi nad dlouhodobou vizí Občanské demokratické strany, neboť česká politika je často, a dodávám oprávněně, kritizována za, za to, že se z ní vytratily vize, program, že je to jen snůška různých sporů, afér, urážek a podobně, takže potřebujeme ukázat, že umíme vidět dál, než je horizont jedněch voleb, jednoho volebního období a v tomto smyslu si tento dokument zasluhuje rozsáhlejší diskusi a dodávám, nejen uvnitř ODS, ale také s veřejností a ideová konference někdy na přelomu ledna a února je dostatek prostoru pro to, abychom ten dokument připravili co možná nejlépe.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Občanská demokratická strana na kongresu znovu řekla, že chce bojovat proti korupci, minulý týden vyšla zpráva mezinárodní organizace Transparency International a ta mluví o tom, že korupce v Česku roste, Česko se v letošním hodnocení 180 zemí propadlo ze pětačtyřiceti, z pětačtyřicátého místa na dvaapadesáté místo a zaostáváme tak za západními státy i třeba svými sousedy, kromě Slovenska. To je samozřejmě věc, která vás určitě netěší, ovšem například ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka vás nepřímo označil za viníky toho stavu a doslova řekl: "Minulá vláda měla tuto oblast za prioritní pouze verbálně a výrazně otevřela cestu soukromým zájmům k ovlivňování politického rozhodnutí." Takže jakou vinu nesete tady na tom stavu současném korupce u nás?

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Já budu ale zásadně a fatálně nesouhlasit a pan Ondráčka to ví velmi dobře, že takové strategické a koncepční dokumenty a projekty, které byly připraveny za minulé vlády, tady dosud neexistovaly. Jestli on je zastáncem ad hoc řešení a přijímání jednorázových norem, které nic ve své podstatě neřeší, prosím, to je odlišnost konceptu. Ale přece, pokud chci léčit nemoc, tak nemůžu léčit příznaky, ale musím léčit příčiny. A příčina je v čem? Je to v rozsáhlé moci státu, v rozsáhlé míře regulace, v netransparentnosti přijímání, přijímaných rozhodnutí, rozhodnutí, a to jsou všechno věci, na kterých my jsme skutečně pracovali. A koncept tří P, prevence, průhlednost, postih, je konceptem správným. My jsme nechali provést celou ..., obrovské množství protikorupčních auditů, byla zřízena mimo jiné protikorupční linka číslo 199, byly rozšířeny podle mě ještě v akceptovatelné formě pravomoci policie o takzvaného protikorupčního agenta, nakonec se, se dotáhl do konce, byť za to ministerstvo vnitra například neodpovídalo, ten koncept, se kterým jsme přišli my, a to byly černé listiny firem, které se účastnily nějakých pochybení při veřejných zakázkách, takže systémové věci byly nastaveny za uplynulé vlády víc než kdykoliv jindy. Takové ty halasné výkřiky "čisté ruce" a podobně, to přece jsou možná jenom mediální hrátky, ale dokud stát o nás bude rozhodovat v takové míře, jako rozhoduje, tak korupci nevymýtíme. Pouze jinou cestou, a to, že dramaticky okleštíme naši svobodu, pouze když zvýšíme míru regulace, a to není cesta, kterou já bych chtěl jít.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, díky za to, na shledanou.

 

Ivan LANGER, místopředseda ODS:

Hezký den.

 

Helena ŠULCOVÁ, moderátorka:

Za chvilku další zprávy Radiožurnálu. Helena Šulcová přeje hezký zbytek dne.

MUDr. Mgr. Ivan Langer, místopředseda ODS a poslanec PČR, Český rozhlas - Radiožurnál, 23. listopadu 2009