Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / Česká televize: Ivan Langer: Události, komentáře

[02.10.2009]

Ministerstvo vnitra

Česká televize: Ivan Langer: Události, komentáře

Politizace resortu vnitra ministrem Pecinou

Moderátor:

Martin Pecina, ministr vnitra nominovaný do vlády Jana fischera českou stranou sociálně demokratickou. Dobrý večer.

Martin Pecina, ministr vnitra:

Dobrý večer.

Moderátor:

A Ivan Langer, místopředseda ODS a ministr bývalý. Dobrý večer i vám.

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

Dobrý večer.

Moderátor:

Pane místopředsedo, podle ODS je po večerním grémiu odchod ministra Peciny nevyhnutelný. Jak to můžete realizovat, aby to nebyl výkřik do tmy? Zajímá mě, jestli vyvoláte hlasování o nedůvěře vládě, pokud premiér Fischer tady pana ministra neodvolá.

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

Já bych nejprve řekl ten základní důvod a to je nerespektování mandátu této úřednické překlenovací vlády. A já věřím, že pan premiér Fischer je natolik prozíravý člověk, kterému jde o pověst a respekt této vlády, že sám bude mít zájem na tom, aby takováto skvrna, která na ní ulpívá, byla co nejrychleji odstraněna.

Moderátor:

Ale jeho představa se o skvrnách, tedy od té vaší může lišit, pokud tady pana ministra neodvolá. Jak budete realizovat tu svou představu o tom? Vyvoláte hlasování o nedůvěře vládě?

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

Ne, určitě ne. Myslím, že stačila destabilizace, kterou představila sociální demokracie v uplynulých měsících. Ale já si znovu nedokážu představit to, že by pan premiér Fischer netrval na tom, aby mandát jeho vlády byl důsledně respektován. A v případě pana ministra Peciny důsledně nerespektován není. Dokáži pochopit, kdyby bylo po volbách, pan ministr Pecina jako sociální demokrat by zasedl do politické vlády s˙politickým mandátem. Nicméně on je v úřednické vládě a měl by se chovat, tak jak ten mandát vlády byl definován. A to se tak bohužel nechová.

Moderátor:

Takže, pane ministře, balíte už kufry na úřadu?

Martin Pecina, ministr vnitra:

Já bych za prvé chtěl vidět, jak tedy mandát úřednické vlády byl definován. Já jsem si dneska poslechl od pana Bendla, že bych měl každou organizační změnu zajet konzultovat na ústředí ODS, to skutečně nehodlám. A chtěl bych říci, co se tedy dneska stalo. Jeden z mých náměstků, který, politické náměstky já mám tři, a světě div se, žádný není sociální demokrat, všechny jsem zdědil po panu ministru Langerovi. Dva z nich jsou funkcionáři ODS, respektive jeden je vysoký funkcionář ODS, jak se dneska ukázalo, a druhý byl kandidátem za ODS v plzeňském kraji do předčasných voleb. Tak jeden z těchto náměstků se dneska rozhodl, že opustí svoji funkci. Nechal projekt, který zhruba rok a půl připravoval, tak ho nechal na pospas, protože ten projekt má zhruba měsíc do dokončení a já jsem obviňován z nějakých nekvalifikovaných zásahů.

Moderátor:

Mluvíte o náměstkovi Zdeňku Zajíčkovi na ...

Martin Pecina, ministr vnitra:

...přesně tak

Moderátor:

...na něj ještě dojde řeč. Ještě jen ta moje otázka. Že byste sám rezignoval v zájmu zachování klidu zbraní, to se asi čekat nedá nebo ano?

Martin Pecina, ministr vnitra:

Ale proč? Náměstek, který mě SMSkou dneska sdělil, že odchází, svolal tiskovou konferenci, na které byl šéf politické strany a místopředseda ODS, zde přítomný pan Langer. Tak ten náměstek se rozhodl, že bude rezignovat a já se ptám, proč bych měl z toho důvodu rezignovat i já. To skutečně nechápu.

Moderátor:

Pane místopředsedo, váš bývalý poslanec, politik ODS Zdeněk Zajíček přece z toho místa náměstka odcházet nemusel. Je pravda, že on odešel sám a vlastně nechal ty projekty rozpracované, tak jak je vlastně začal.

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

Za prvé není pravda, že pan náměstek je vysoký funkcionář ODS, to je lež, pane ministře. Za druhé myslím si, že je důležité si říci, jak ministerstvo vůbec funguje. A vy jste vaším krokem vlastně uřízl panu náměstku Zajíčkovi obě ruce a řekl jste mu, ať hraje tenis, respektive...

Martin Pecina, ministr vnitra:

...víte, kolik měl pan náměstek Zajíček podřízených, pane exministře?

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

Pane ministře, myslím si, že je důležité říci si působnost ministerstva vnitra. To je oblast vnitřní bezpečnosti, proto byl jeden náměstek. Oblast civilně správního úseku, to byl druhý náměstek. A v okamžiku...

Martin Pecina, ministr vnitra:

...víte, kolik měl podřízených pan náměstek Zajíček?

Moderátor:

Nechme prosím domluvit nejdřív pana exministra.

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

To je právě to mechanistické vidění, ptejme se na výsledky. V okamžiku, kdy z náměstka pro e-government uděláte náměstka jenom pro "e", tak potom celá ta práce nemá smysl. A pan náměstek jednoznačně řekl, že mu nejde o jeho vlastní osobu. Jde o ten koncept, který vy cílevědomě rozbíjíte a nemůžete prosadit e-government v okamžiku, když od sebe oddělíte veřejnou správu od informačních a komunikačních technologií. To vy zjevně buď nechápete, nebo nechcete chápat. A proto děláte tento neuvážený nekoncepční a nekompetentní krok. A to byl důvod, proč na základě vašeho odvolání a jmenovaní, respektive donucení náměstka, aby hrál tenis bez rukou. Náměstek řekl - raději odejdu, jen aby ten úsek zůstal pohromadě.

Moderátor:

Co tedy ta změna, kterou jste vlastně vy dnes udělal, přinese za efektivitu. V čem bude prospěšná, že jste riskoval nebo riskujete kvůli této personální změně nebo kvůli rozdělení toho náměstkovského místa bouři v ODS.

Martin Pecina, ministr vnitra:

Já jsem netušil, že něco riskuji. Pro mě to dneska na konferenci v Haagu byl blesk z čistého nebe. Já to považuji za záminku a myslím si, že během pár dní zjistíme, o co vlastně šlo. Ale já tedy myslím, že všichni jsme měli možnost se přesvědčit o tom, že pan exministr neví, kolik měl pan náměstek Zajíček podřízených, tak já to tady řeknu - zhruba 750. Prosím vás, to je třikrát více než má např. ministryně spravedlnosti, to je...

Moderátor:

...a byl jste nespokojen s jeho prací? Nezvládal to?

Martin Pecina, ministr vnitra:

Spousta věcí samozřejmě pokulhávala, na spoustu věcí neměl čas. Já jsem se rozhodl a sdělil jsem to minulý týden, že chci, aby měl uvolněné ruce právě na dodělání těch závažných projektů. Skutečně nechápu co má např. organizace voleb nebo registrace politických stran, která se dělala také na úseku náměstka Zajíčka společného s e-government. Já se obávám, že to je pane exministře hluboké nepochopení toho, co se na těch sekcích děje. Ale nedivím se tomu, když ani nevíte, kolik pan náměstek Zajíček řídil lidí.

Moderátor:

..takže těch 750?

Martin Pecina, ministr vnitra:

...abych měl jednoho náměstka, který řídí 750 lidí, což je více než řídí průměrný ministr, tak je to skutečně nenormální. Čili chtěl jsem tu situaci uvést do stavu a uvedl jsem jí do stavu, tak aby práce na jednotlivé náměstky byla rozdělena zhruba rovnoměrně.

Moderátor:

Tak pane místopředsedo, pokud tedy měl pod sebou pan náměstek Zajíček 750 lidí a ta změna by přinesla efektivitu a dokonce i finanční úsporu, to jsem četla v prohlášení ČSSD odpoledne, pokud je to pravda. Tak to vypadá, že ODS se jen zlobí proto, že přišla o svého náměstka, a tím pádem i o část vlivu na ten resort.

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

Tak to určitě není. Myslím, že pan ministr prokazuje hlubokou neznalost celé problematiky veřejné správy a e-governmentu. Víte, ono doopravdy jestli něco bylo cílem, tak dát pod jednu střechu výkon veřejné správy, legislativu a informační a komunikační technologie. A jenom díky tomu se podařily projekty, jako je komunikační infrastruktura veřejné správy, jen díky tomu se podařily projekty Czech point, které jsou rozesety po celé ČR. Vydalo se 2 mil. výpisů, jen díky tomu jsme se dostali v revoluci ve veřejné správě, jako jsou datové schránky, tak daleko jako jsme se dostali. Pan ministr to buď, protože tomu nerozumí, anebo proto, že dostal zadání z Lidového domu, rozbil. A teď se tváří, že to mechanické pojetí, vlastně ten bude dělat to a ten to, je správné. Právě proto bylo zrušeno ministerstvo informatiky, pane ministře, aby se ty věci, které k sobě patří, funkčně daly pod jednu střechu.

Moderátor:

Je ale někde napsáno, že ministr úřednické vlády nemůže měnit náměstky? Že nemůže dělat ty personální změny? Tady zaznělo, že existuje v ODS představa, že bude ministr vnitra běhat s každou organizační změnou na ústředí strany vaší.

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

To je o elementární lidské slušnosti a politické korektnosti a respektování mandátu vlády na několik měsíců. Změny, které provádí pan ministr jsou podstatně hlubší. Už je to celá řada lidí na důležitých místech. Teď oznámil zásadní reorganizaci ministerstva vnitra a to jsou věci, které, pane ministře, dělejte, až budete ministrem vnitra Jiřího Paroubka, ale v tuto chvíli vás prosím, abyste z té vlády odešel, protože vy nejste ochoten mentálně respektovat mandát té úřednické vlády.

Moderátor:

Tak pane ministře

Martin Pecina, ministr vnitra:

...jaký je mandát této úřednické vlády? Myslíte si, že jsme loutková vláda, která má chodit prosté organizační změny, protože já jsem nikoho nevyhodil. Opakuji, pan náměstek Zajíček mi SMSkou dneska sdělil, že odchází. Takže já mám

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

...nemluvíte pravdu, pan náměstek Zajíček

Moderátor:

...nechme prosím domluvit pana ministra vnitra.

Martin Pecina, ministr vnitra:

Máme být skutečně loutková vláda, která má konzultovat jakoukoliv organizační změnu na Jánském vršku, to myslíte vážně. V˙takové vládě já bych být skutečně nechtěl.

Moderátor:

V čem nemluví pravdu pan ministr?

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

Pan náměstek Zajíček vám na prvopočátku, když jste přišel do funkce jasně řekl, proč ministerstvo je členěno na ten úsek vnitřní bezpečnosti a civilně správní. A řekl vám, že to má pouze smysl udržet to pohromadě a v okamžiku, když to budete chtít rozdělit, že on raději půjde pryč.

Moderátor:

A šel.

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

Pan ministr mu doručil, ani neměl dostatek vnitřní síly v tom, aby to udělal osobně, mu doručil odvolání. S tím, že mu tedy z náměstka pro e-government udělal náměstka pro e, protože government bude řídit pan nový náměstek Nouza.

Moderátor:

Pane ministře, jde oddělit informatiku od procesu v té veřejné správě? Nebude to opravdu znamenat kolaps vlastně celého toho systému?

Martin Pecina, ministr vnitra:

To je skutečně hluboká dezinformace, u pana vrchního ředitele Henycha se registrují politické strany, organizují se volby. To nemá s elektronizací státní správy skutečně nic společného. Jestli tam má něco společného s elektronizací státní správy, tak je to jeden odbor. O tom jsme se klidně mohli bavit, je to jeden odbor efektivní veřejné správy, který má něco společného s elektronizací, s vytvářením registru práv a povinností. Ale skutečně např. archivnictví nebo organizace voleb nemá prostě s elektronizací nic společného.

Moderátor:

...pane ministře

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

...teď se omlouvám.

Moderátor:

Pardon.

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

Archivnictví je klíčové pro fungování e-governmentu a veřejné správy. A to, co říkáte teď, já jsem klidnější, že to tedy nebyl pokyn Jiřího Paroubka, ale že to je jenom projev nekompetentnosti.

Moderátor:

Mluvíme tady

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

...bez archivnictví zapojení do výkonu veřejné správy e-government nemůže fungovat archivace dat, konverze papírových na digitální data. Bez tohoto právě vůbec nejde.

Moderátor:

Tak často tady padají ty námitky

Martin Pecina, ministr vnitra:

...to určitě fungovat nemůže, ale jsme samozřejmě na jednom resortu ani jiné resorty ani jiné části resortu nemůžou fungovat bez počítačů

Moderátor:

...padají tady často ty námitky, že

Martin Pecina, ministr vnitra:

...nemůžou fungovat bez elektronizace, to je pravda. Ale co má ten proces vytváření registrů společného např. s registrací politických stran to mi prostě nikdo nevysvětlí, to je nesmysl. Já opakuji jednu věc, která je klíčová. Pan náměstek Zajíček měl prostě pod sebou téměř polovinu celého resortu, měl třikrát víc lidí než má např. ministryně spravedlnosti

Moderátor:

...tak to už tady zaznělo. Často tady padaly námitky, že vás řídí Jiří Paroubek a ČSSD, že jste prodlouženou rukou Jiřího Paroubka a ve vládě. Kdy jste naposledy mluvil s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem?

Martin Pecina, ministr vnitra:

Osobně možná před čtrnácti dny.

Moderátor:

Víte, kam mířím, ODS, zaznělo to tu několikrát, že jste vlastně tou prodlouženou rukou, zjišťují, jaký vliv na vaše rozhodování ČSSD může mít a má. Protože ono to opravdu z určitého úhlu pohledu může vypadat, že jste se chtěl náměstka z ODS zbavit.

Martin Pecina, ministr vnitra:

Ale já jsem se ho nezbavil. Já jsem mu nabídl, ať dodělá ten projekt, který je ve značném skluzu. Který za pana exministra Langera byl posunut, zákonná lhůta, která měla být 1.7. byla posunuta na 1.11. Ta legislativní změna se dodělávala v Senátu ještě, když já už jsem byl ve funkci. Proč? Když všechno tak výborně fungovalo, pane exministře, proč jste ten projekt datových schránek posouvali na 1.11. Proč není dosud řádně připraven na resortech? Proč není řádně připraven na obcích? Víte, že to bude velký problém. Víte, že si dneska stěžují společnosti, že si stěžují obce. Toto jsou výsledky práce pana náměstka Zajíčka. Já doufám, budu to muset zauditovat když dneska jaksi utekl z˙boje a ty lidi se kterými tam na tom dva roky pracoval, v tom nechal. Budu to muset zauditovat, uvidíme, co se za měsíc dá udělat. Ale ten problém je na těch resortech nekomunikace s resorty. Víme, jak to vypadá na soudech, projekt už byl jednou o 5 měsíců posunut vámi, ne mnou.

Moderátor:

Takže neutekl náměstek Zajíček od odpovědnosti?

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

Ministře, umíte nejenom bořit ale také špinit. A až dosáhnete vy ve své funkci tolik toho, co dosáhl pan náměstek Zajíček. Až si získáte tak široký respekt od lidí, které se ve veřejné správě a v informatice pohybují, potom ho suďte. Zatím omlouvám se, nesaháte mu ani po kotníky

Moderátor:

...pane místopředsedo, ale dnes náměstek zajíček opravdu odešel z té funkce. Neutekl tím vlastně odpovědnosti? Protože ty projekty jsou údajně podezřele drahé, taky se může stát, že nebudou rozjety, tak jak se očekává.

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

Já myslím, že na tom je zajímavé to, že první kdo začal volat na ochranu pana ministra Peciny, byla sociální demokracie pan Tejc a pan Paroubek. A myslím, že to jasně dokazuje, co bylo tím cílem. Škoda, že jste, pane ministře, neposlal svého nového náměstka pana Nouzu dnes do parlamentu na podvýbor pro e-government. Tam jednotlivý účastníci toho velkého projektu, který a to jsou datové schránky, jasně konstatovali, jaký je stav vývoje toho projektu. Samotný informační systém je v˙pořádku a je bezpečný. Jestli někde někdo není připraven, potom, je to jeho problém, nikoliv ministerstva vnitra. A znovu vás prosím - zkuste se to alespoň naučit a přinejmenším buďte slušný a projevujte respekt k člověku, který narozdíl od vás v tom resortu dosáhl obrovských výsledků.

Moderátor:

Tak pane minstře, vy to budete auditovat, jsou podezřelé opravdu ty projekty předražené apod.?

Martin Pecina, ministr vnitra:

Jestli jsou předražené nebo ne to skutečně musíme zauditovat, ale

Moderátor:

...padlo to dnes v˙dopise předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, že ty projekty jsou údajně předražené.

Martin Pecina, ministr vnitra:

Ale pan exministr tady jasně přiznal, že prostě ten projekt trpí jasnými vadami. Že je skutečně to jádro, že to jádro na tom vnitru bude fungovat. O tom já skutečně nepochybuji. Ale ten celý projekt je samozřejmě o komunikaci s kraji, obcemi, s˙právnickými osobami, s ostatními resorty a ten projekt jako takový prostě připravený není. Bohužel.

Moderátor:

Vy jste řekl, že odvolání náměstka Zajíčka je jen záminka, že jde o něco jiného. O co tedy podle vás opravdu jde?

Martin Pecina, ministr vnitra:

Já nevím, já myslím, že to dozvíme v nejbližších dnech. Já jsem před dvěma hodinami přistál. Byl jsem na

Moderátor:

...vy jste to řekl, tak určitě něco tušíte, určitě vás něco směrem k tomu napadlo.

Martin Pecina, ministr vnitra:

Možná se dozvíme, že jde o jmenování eurokomisaře, možná se dozvíme, že jde o destabilizaci

Moderátor:

...jak to může souviset s eurokomisařem?

Martin Pecina, ministr vnitra:

Já nevím, no tak jako skutečně rozdělení úseku po 700 lidech na dva úseky pro dva náměstky není nic mimořádného. Nebylo to nic neočekávaného, to že dneska byla tisková konference, kde můj náměstek se účastnil tiskové konference společně s˙čelními představiteli ODS, to je, podle mě politizování práce na ministerstvu vnitra. A toho bychom se měli vyvarovat.

Moderátor:

Pánové, já vám děkuji. Na shledanou.

Ivan Langer /ODS/, bývalý ministr vnitra:

Děkuji na shledanou.

Martin Pecina, ministr vnitra:

Na shledanou.

MUDr. Mgr. Ivan Langer, místopředseda ODS a poslanec PČR, zpravy.ods.cz, 2. října 2009