Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / iHNed.cz: Ivan Langer: Online rozhovor

[02.09.2009]

Politika obecně

iHNed.cz: Ivan Langer: Online rozhovor

On-line rozhovor se čtenáři


Bořek Veselý

Dobrý den, vaše včerejší zahájení volební kampaně jsem viděl a přišlo mi, že jste vsadili příliš na efekt. Chyběly mi tam konkrétní návrhy a detaily vašeho programu. Všechno bylo příliš obecné. Kdy přestanete plýtvat frázemi a rozhodnete se vlastně voličům říct, co pro ně konkrétně chcete udělat?

Ivan Langer

Děkuji za zájem o naši kampaň. Včerejší zahájení bylo zaměřeno na představení konceptu, s nímž budeme seznamovat veřejnost s naším programem - Městečko řešení. A současně také na prezentaci základního grafického zpracování a struktury programu. Se samotným programem se můžete seznámit buď na www.ods.cz anebo v Městečcích řešení, která budou na cca 100 místech po celé České republice. Harmonogram najdete rovněž na www.ods.cz.

Marek

Dobrý den, očekáváte od ODS vypjatou negativní kampaň jako před posledními volbami?

Ivan Langer

Neočekávám a ani nic takového neplánujeme. Stejně tak, jako nic takového z naší strany nebylo přítomno v kampani v roce 2006.

Ondřej Zeman

Dobrý den, co bude pro Vás nejdůležitějším poselstvím v kampani pro voliče?

Ivan Langer

ŘEŠENÍ. Zodpovědné, promyšlené, uvážlivé. Jak se co nejlépe vypořádat s hospodářskou krizí. Nebudeme slibovat nesplnitelné a už vůbec ne takové věci, které by znamenaly dramatické zadlužení země a cestu k jejímu bankrotu. To jsou recepty ČSSD, ne ODS.

Dana Prudová

Dobrý den, budete častěji v Praze při řízení kampaně nebo v Olomouci ve volebním obvodě? Dá se to vůbec stíhat? Děkuji za odpověď.

Ivan Langer

V době moderních komunikačních technologií se to dá zvládat. Zejména pak, je-li kolem vás dobrý tým lidí. Budu ale určitě více ve svém rodném kraji. Třeba se tam potkáme. :-)

Pravičák

Dobrý den, pane místopředsedo, jak hodnotíte rostoucí preference TOP 09? Budete nějak speciálně zaměřovat kampaň směrem k voličům TOP 09?

Ivan Langer

Beru je jako realitu a výsledek dobrého marketingu. Je úplně něco jiného aspirovat na 5 - 8 procent a jinak vedete kampaň, chcete-li volby vyhrát. Kandidáti TOP nejsou nepřátelé, nýbrž naši možní povolební partneři. Ale aby k tomu došlo, musí volby vyhrát ODS. Hlas Miroslavu Kalouskovi nezastaví Jiřího Paroubka. Naopak. Může mu pomoci volby vyhrát. Každý hlas někomu jinému, než je ODS, otevírá cestu do vlády Jiřímu Paroubkovi.

julie honsová

Vážený pane Langere, dá se očekávat, že letošní kampaň bude zase ostrá, negativní až pomlouvačná. Dá se tomu nějak účinně bránit? Jak se vyrovnáváte s útoky ČSSD na svoji osobu? Děkuji za odpověď a přeji co nejpřívětivější kampaň.

Ivan Langer

Mám stejnou obavu jako vy. Naše kampaň ale nebude hrubá, urážlivá ani pomlouvačná. To jsou bohužel metody, kterými "obohatila" českou politiku sociální demokracie. A více než kdykoli předtím, bude naší hlavní zbraní humor a vtip. Jsem rád, že můžeme spolupracovat s Vladimírem Jiránkem (jeho vtípky najdete na www.ods.cz). A od zítřka bude k vidění něco, co vás snad rovněž pobaví, v kinech. www.paroubeknamars.cz :-)

PS: A já? Věřte, že to bolí. A často hodně bolí. Hlavně proto, že se lží a pomluvami se prakticky nedá bojovat. Ale nemůžu si stěžovat, svoji práci jsem si vybral dobrovolně.

Přeji vám vše dobré!

Petelda

Proč by měl člověk i s nižším platem než je průměrný /tedy zhruba 70% lidí/ volit právě ODS? Když většina zákonů co navrhujete, jde proti nim. Děkuji za odpověď. Petelík

Ivan Langer

Program ODS dává větší šanci buď najít anebo si udržet práci (sociální dávky ještě nikdy žádné pracovní místo nevytvořily, nepočítám-li ta úřednická). A jste-li ženatý a máte rodinu, byla to právě vláda za účasti ODS, která svoji politikou posílila příjmy rodin více, než kdy předtím. A ještě mi dovolte jednu poznámku. Mně i mým kolegům jde skutečně o budoucnost naší země a nepřejeme si ji nezodpovědně zadlužit tak, že zbankrotuje. A to je zásadní rozdíl mezi námi a ČSSD. Rozhodnutí je na vás.

Josef Novák, Žižkov

Pane Langře, nebylo toho již dost. To co jste předváděli poslední tři roky Vy osobně a pan Topolánek. Nebylo by nejlepší přestat už lhát a podvádět a nechat řízení tohoto státu slušným lidem?

Ivan Langer

Jsem připraven skládat účty z toho, co jsem jako ministr vnitra v tomto resortu udělal. Nikdy jsem si nedělal patent na rozum a určitě ne vše se podařilo na sto procent. Důležité ale vždy je, udělat si srovnání. Ale vaše kritická slova jsou velmi obecná, takže bohužel nemohu.

Petr

Dostal Íčko za to nějaké fíčko?

Ivan Langer

Nedostal. Co mám, jsou dvě bezpečnostní prověrky na nejpřísnější stupeň - Přísně tajné.

Barbora

Pane ministře, nechápu, proč se ODS zbavila pana Moravy. V regionu byl známý jako pracovitý a slušný člověk. Místo něho kandiduje Šnajdr, který ani není z Mělníka.

Ivan Langer

Myslím, že Jan Morava se stal součástí nešťastné shody okolností. Znám ho a jsem přesvědčen, že bude-li dále pracovat a snažit se, nejsou jeho dny v politice navždy sečteny.

jm

Dobrý den pane Langře, prosím Vás o odpověď, zda pokládáte za patřičné, že se v protikrizovém programu ODS neobjevil bod s potíráním plýtvání a zlodějen ve státních výdajích, které například Transparency International odhaduje na nejméně 200, spíše 400 milijard korun ročně a zda pokládáte za patřičné, že se v protikrizovém programu ODS neobjevil bod potírání lichvy, když jen o jeden jediný percentní bod snížené lichvářské úroky ze zahraničního dluhu+státního dluhu+podnikových dluhů+dluhů domácností představuje vyšší koupěschopnost na trhu o 40 miliard korun ročně? Děkuji Vám za odpověď.

Ivan Langer

ODS navrhuje zvláštní zákon o rozpočtové kázni a odpovědnosti (viz Martin Kocourek na www.ods.cz). Máte pravdu v tom, že samotná obsluha státního dluhu je strašně drahá, jde o desítky miliard korun ročně. A to chceme omezit. Současně také navrhujeme, aby politici byli placeni podle toho, jak stát hospodaří. Zjednodušeně řečeno - budou-li dále dělat dluhy a ekonomika neporoste - šup s platy dolů. K rozpočtu státu by se totiž každý politik měl chovat stejně zodpovědně, jako k rodinnému rozpočtu.

jjumbik

Dobrý den pane místopředsedo, podle majetkového přiznání z roku 2008 máte dluhy ve výši 6,3 milionu korun, včetně půjčky 1,3 milionu od ing. Ivana Kyselého. Nyní k otázkám:

1. Proč varujete před zadlužením, když jste sám zadlužený? Myslíte si, že to z Vašich úst působí důvěryhodně?

2. Domníváte se, že je správné, aby v politice působili lidé, kteří jsou velmi zadlužení? Nezpůsobují jejich dluhy to, že jsou snadno vydíratelní?

3. Vaši poslaneckou kancelář v Olomouci si pronajímáte od ing. Kyselého, který je Vaším věřitelem. Domníváte se, že Váš postup je správný? Je morální, aby poslanec splácel své dluhy prostřednictvím peněz, které mu stát dává na provoz poslanecké kanceláře?

Ivan Langer

1. Na dluhu (hypotéční úvěr) a půjčce není nic nemravného, jste schopen ho splácet. A to, zcela transparentně, jsem.

2. Nejsem vydíratelný.

3. Pronájem je zcela standardní a nijak nesouvisí s mojí půjčkou. Tu splácím z vlastních příjmů.

Karel Novek

Dobrý den. Máte zase ve své kampani sliby, o kterých víte, že to je jen finta na voliče a že je nechcete a ani nebude plnit?

Ivan Langer

Nemáme a žádnou fintu nechystáme. Za naším programem a tím, co je v něm napsáno, si stojím. Navíc jsme se při jeho tvorbě nechali inspirovat těmi, kdo o to měli zájem a poslali nám své názory a náměty. Je to Program psaný s občany.

Milan Ceprnik

Dobrý den, ve vašem programu je celá řada návrhů na podporu té či oné skupiny voličů, ale je zde zároveň jasně řečeno, že nechcete zvyšovat zadlužení a zvyšovat daně. Kde tedy na váš program naleznete prostředky? Děkuji, Milan Ceprník

Ivan Langer

Věřte, že jsme pečlivě přemýšleli, jaká opatření můžeme navrhnout, aby lidem pomohla a současně nezvyšovala nároky na státní rozpočet. Každý výdaj je buď krytý úsporami anebo jinými příjmy, které díky němu přijdou. Zcela důvěřuji kompetentnosti našich dvou expertů v rozpočtové a pracovně-sociální oblasti - Martinu Kocourkovi a Petru Nečasovi.

Saša

Pane doktore, co udělá Vaše strana pro to, abych si i nadále mohl kupovat v Čechách, případně i na Moravě, normální edisonovské žárovky? Pro mne je to z vícera důvodů (včetně zdravotních) velmi zásadní otázka.

Ivan Langer

Přiznávám se, že odpověď na vaši otázku neznám. Omlouvám se, ale fakt nevím úplně všechno.

 

Lotras

Ještě tě rodná strana nespláchla, rudomodrej podvodníku?

Ivan Langer

Děkuji vám za váš projev přízně. Věřte nebo nevěřte, ale přeji vám hezký den.

Lukáš

Dobrý den, zajímalo by mě, co za špínu na politické konkurenty chystá mistr v oboru pan Langer?

Ivan Langer

Žádnou. Asi to bude tím, že nejsem mistrem v tomto oboru.

L.Zálom

Dobrý den. Proč jste přestali být skutečně principiální pravicovou stranou a uhnuli jste doleva, do prázdnoty středu? Uvědomujete si, že se v principu od kolektivistické a etatistické sociální demokracie vůbec nelišíte? Stejně jako ona máte v úmyslu soustavně pošlapávat svobodu jednotlivce v této zemi. Nemyslíte si, že i když náhodou vyhrajete, váš přístup ničí integritu české pravice? Dnešní ODS si vyhrát nezaslouží.

Ivan Langer

Je mi líto, ale nemohu s vámi souhlasit. Od ČSSD se zásadně lišíme, a to důrazem na svobodu ve všech jejich podobách a v odmítání kolektivistických principů a myšlenek. Lišíme se svojí orientací na budoucnost, ne jako ČSSD, která stále pošilhává do minulosti. Nespolupracujeme s komunisty a ani nemáme program prakticky shodný s jejich. Jsme garantem polistopadového vývoje u nás, nechceme rušit lustrační zákon, ani nekoketujeme s Ruskem jako ČSSD. Chceme-li být stranou, která je jedinou reálnou alternativou Jiřímu Paroubkovi, musíme mít ambici volby vyhrát. Ano, náš program má ambici oslovit 35 - 40 procent občanů. Nicméně žádný ústup od liberálně - konzervativních principů, na nichž stojí ODS, v něm není. Jestli něco ohrožuje vítězství pravice, je to její nejednotnost. A to není vina ODS.

Ranhara

Myslíte si, že je v ČR rasizmus a diskriminace národnostních menšin?

Ivan Langer

Je-li otázka položena takto obecně, odpovídám rovněž obecně - nemyslím si to. S čím se, bohužel, potýkáme, jsou individuální excesy. A se stále rostoucí organizovaností některých extremistických sil. A těm musí být schopna každá demokratická země čelit. Jsem přesvědčen, že Česká republika nebude výjimkou.

Ladislav Kopečný

Dobrý den. Největším naším problémem je korupce a klientelismus. To také maximálně zhoršuje dopady krize a je velkým problémem ODS. Kdy s tím ODS začne něco dělat? Jedině pak bude volitelná i pro pravicové občany, ne jenom pro lobbisty. Děkuji za odpověď.

Ivan Langer

Boj s korupcí je nesmírně složitý. A povětšinou neúspěšný, zaměřuje-li se na následky a ne na příčiny. Příčinou korupce je moc státu. Čím více o nás bude někdo rozhodovat, tím více bude korupce. Čím neprůhlednější bude rozhodování, tím více bude korupce. Náš přístup je postaven na třech P: Prevence. Průhlednost. Postih. Provedli jsem protikorupční audity, posílili pravomoci policie, ale hlavně bojovali, bojujeme a budeme bojovat s byrokracií. A cesta je například rozvoj projektů eGovernmentu - elektronizace veřejné správy. A tam jsme udělali za tři roky více, než za uplynulých 10 let. Vím, že je to jen malý příklad, ale vzpomínáte si na fronty před Rejstříkem trestů v Praze? Za úplatek se tam prodávala místa v řadě. Od nastartování projektu CzechPoint to zmizelo. Aby ne, je-li služba, co potřebuji dostupná, rychlá a transparentní, není důvod někoho uplácet.

Už jste využil služeb Czechpointu?

Petr Cheb

Toliko názor snad běžného občana: Politickou scénu sleduji pravidelně, volební kampaň proto už raději nesleduji vůbec, kampaň žádné strany! Volit budu TOP 09, kdyby tato strana nevznikla, musel bych dát hlas ODS - ne z radosti a přesvědčení, ale jako pro mě nejmenší zlo. Cítím, že se tato republika dostává do velmi hlubokého morálního marasmu, lidé ztrácí entuziasmus a ochotu něco pro ni udělat - jsou unavení, otrávení, vytrácí se vlastenectví. Největší podíl na tomto stavu má dle mého názoru naše politická scéna, svým konáním, vystupováním, chováním etc. - když pominu KSČM, o níž snad nemá cenu ani diskutovat, pak zejména svorně ODS a ČSSD. Otázku nemám, chtěl jsem, abyste to věděl. Pěkný den.

Ivan Langer

Respektuji vaše rozhodnutí, přesto mi dovolte vás požádat ještě o jeho zvážení. Nepřejete-li si vítězství Jiřího Paroubka, pak jediným, kdo ho může zastavit, je ODS. Hlas Miroslavu Kalouskovi ho neporazí, naopak, může mu otevřít cestu do vlády. Nikdo z nás není bez chyb. Ani já, ani ODS. Někdy v našem životě skutečně platí, že se rozhodujeme pro nejmenší zlo. Přemýšlejte, prosím, jestli svým rozhodnutím, dělaným v dobré víře, naopak nepomůžete tomu, komu nechcete _ Jiřímu Paroubkovi.

Jarda

Po r. 89 jste byl v OF a zdálo se, že jste slušný člověk. Proč se z vás stal zločinec, co vás k tomu vedlo?

Ivan Langer

Nevím, z čeho soudíte, že jsem tím, kým mne nazýváte. Mám čistý trestní rejstřík, dvě prověrky na stupeň Přísně tajné, můj život (včetně majetkových poměrů) je ve formulářích Národního bezpečnostního úřadu. Nemám co skrývat a ničeho nezákonného se nedopouštím.

Jirka z Hradce

Pane místopředsedo, jsem VŠ jako Vy a spoluvlastním menší firmu. Musím Vám sdělit, že jste jeden z nejméně důvěryhodných politiků nejen ODS ale celé země. Je nás již poměrně dost a o politice se svými kolegy hovořím poměrně často, kteří ač neradi budou muset zvolit TOP stranu, protože Vy ani Váš předseda nám důvěryhodného nepředložíte již nic, co by nás mohlo zaujmout a tomu také věřit. Mějte se pěkně.

Ivan Langer

Dobrý den, váš úsudek o mně mne netěší. Nevím, z čeho vychází. Vzhledem k tomu, že se neznáme, bude to zřejmě na základě toho, co jste si přečetl v médiích. K tomu mohu říct, že nejtěžší je bojovat se lží a pomluvou. Zejména tehdy, nemůžete-li se u soudu domoci odpovědnosti za slovo. A k volbě TOPu snad jen tolik. Nikdo z nás není neomylný a bez chyb. Jen, prosím, přemýšlejte, zda volbou Miroslava Kalouska paradoxně neotevíráte cestu do vlády Jiřímu Paroubkovi. TOP 09 je nepochybně možný povolební partner ODS. Ale to pouze v případě, pokud porazíme ČSSD. A při vší úctě ke kolegů z TOPu, jednou politickou silou, která je schopna porazit Jiřího Paroubka, je ODS.

Přeji vám vše dobré, a věřím, že budeme mít příležitost k osobnímu setkání.

jakub adamek

Proč volební program neobsahuje KONKRÉTNÍ body jak řešit hospodářskou krizi? Chápu, že lepší neslibovat nic, než rozhazovat, ale i tak, jsem zklamán.

Ivan Langer

Věřím, že až si náš program podrobně prostudujete, až se seznámíte s návrhy našeho ekonomického experta Martina Kocourka, změníte názor. Boj s hospodářskou krizí je naší prioritou a chceme navázat na protikrizová opatření přijatá minulou vládou ve spoluprací s ekonomickými experty tzv. NERVu. Více najdete na www.ods.cz. Vzhledem k tomu, že čas určený na tuto diskusi vypršel, děkuji všem, kdo psali a současně se jim omlouvám, že jsem nestačil na vaše podněty a otázky reagovat. Mějte se hezky. Ivan Langer

 
MUDr. Mgr. Ivan Langer, místopředseda ODS a poslanec PČR, iHNed.cz, 2. září 2009