Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Impuls: Ivan Langer: Impulsy Václava Moravce

[25.08.2009]

Volby

Impuls: Ivan Langer: Impulsy Václava Moravce

Rozhovor na téma voleb a volební kampaně

Moderátor (Václav Moravec):

Kdo stojí za házením kamenů na expremiéra Mirka Topolánka? To je teď otázka, která zajímá nejvíc policii a nejen ji. Objevily se spekulace, že by mohlo jít o některého z Topolánkových spolupracovníků. Občanští demokraté to ústy tiskového mluvčího Martina Kupky razantně odmítli.

 

Záznam Martina Kupky:

Odmítáme to, že by za tou objednávkou ODS mohla stát. Chceme, aby to prošetřila Policie České republiky, aby to proběhlo co nejrychleji a ten, kdo za tím stojí, byl odsouzen a byl zveřejněn.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Zaznamenalo před několika desítkami minut Rádio Impuls slova tiskového mluvčího ODS Martina Kupky. Nejen o vyhroceném začátku předvolební kampaně v Česku před předčasnými volbami bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je místopředseda ODS, exministr vnitra Ivan Langer, měl bych také říci muž, zodpovědný za předvolební kampaň občanských demokratů. Vítejte po čase v Rádiu Impuls, hezký dobrý den.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Hezký podvečer konce prázdnin.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Vy jste nějaký romantický hned v úvodu, počkejte. Připomínám, že i dnes se můžete hosta Impulsů, tedy místopředsedy občanských demokratů, exministra vnitra Ivana Langera ptát i vy a to zasláním otázky ve formě sms zprávy na čísle telefonu 774 999 888. Ještě jednou pokud máte jakoukoliv otázku na místopředsedu občanských demokratů Ivana Langera, stačí, když ji pošlete k nám sem do Rádia Impuls, číslo telefonu 774 999 888. Jak šéf předvolební kampaně občanských demokratů existují podle vás sliby z toho minulého volebního programu, které jste nesplnili a za co byste se veřejnosti měli omluvit?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Určitě není všechno stoprocentně splněno. Zaprvé proto, že výsledkem voleb byla koaliční vláda a koaliční vláda může vzniknout pouze na základě kompromisu a zadruhé vláda neměla celý čtyřletý mandát k dispozici a tak z objektivních důvodů i to, na čem se shodla a to, co plánovala, tak nebyla schopna zvládnout.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Přesto ale, podívám-li a díval jsem se do volebního programu občanských demokratů pro volby 2006, například slib specializovaných soudů, které by účinněji potíraly korupci v souvislosti s policií, kdy jste upozorňovali na korupční aféry tehdejších sociálních demokratů. Není toto jeden ze slibů, který jste nesplnili, byť byla koaliční vláda, byť jste nedotáhli funkční období do konce?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

To je možná část celého protikorupčního balíčku, ale tahle vláda se zavázala komplexně proti korupci, proto byly protikorupční audity, proto vznikl protikorupční agent, rozšířily se pravomoci policie, proto se prováděla velmi výrazná elektronizace výkonu veřejné správy a teď bych mohl uvádět další a další argumenty, které hovoří o tom, že jsme postupovali promyšleně a koncepčně a zejména v tom smyslu, že nechceme dál rozšiřovat pravomoce policie, ale spíš se zaměřit na prevenci a korupce vzniká tam, kde o vás někdo rozhoduje, tam, kde rozhodování není průhledné. A v tomto smyslu například Ministerstvo vnitra se svým rozvojem e-governmentu, s Egonem, datovými schránkami a podobnými projekty udělalo obrovský krok.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Není tedy nesplněný slib, za který byste se, vrátím-li se k první otázce, přes všechny ty…

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Já na rozdíl od vás, Václave, nemám k dispozici pečlivou analýzu, ale je nepochybné, že přinejmenším z těch důvodů, o kterých jsem hovořil, že výsledkem voleb byla koaliční vláda a že koaliční vláda nevládla celé čtyři roky, musí existovat nějaké dluhy, stoprocentně. A teď je jen otázka, jestli existují proto, že jsme to nestihli nebo že jsme nemohli z důsledku kompromisu a nebo že jsme nechtěli. To třetí jednoznačně odmítám.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Vy jste se teď jako občanští demokraté společně s demokraty sociálními a také se Stranou zelených podíleli na vzniku úřednické vlády, která už vládne víc než tři měsíce České republice. Nominantem za Občanskou demokratickou stranu je ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Pokud byste měl jako místopředseda občanských demokratů jasně říci, zda vás překvapuje jednání a kroky, které se například týkají redukce systému státních zastupitelství, narážím na brněnskou pobočku a podobně? Ministryně spravedlnosti vyvedla se vám či nevyvedla?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Já ji neznám a necítím se být povolán k tomu ji soudit. Já se neorientuji v resortu spravedlnosti natolik, abych řekl, je to dobře nebo špatně. Když uděláte jakýkoliv krok, tak vždycky riskujete, že se někomu zalíbíte nebo nezalíbíte, že někdo k tomu má sympatie, někdo nikoliv.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Jako pozorovatel, jako právník.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Je velmi viditelnou osobností této vlády, ale jsem dalek tomu, abych na ni vyřknul ortel, je špatná nebo dobrá.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Zeptám se tedy ještě jednou, přece jen vy jako právník, člověk, který sice řídí, máte pochybnosti?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Je jedna věc, kterou bych jí vytkl, je určitě její rozhodnutí týkající se přípravy justice na informační systém datových schránek, protože ten bylo připraven na jednotlivých krajských soudech a její rozhodnutí celé to výběrové řízení a respektive to rozhodnutí zvrátit a jít cestou jedné zakázky může znamenat, že se celý projekt zpozdí a že česká justice nebude k 1.11. připravena a tady možná…

 

Moderátor (Václav Moravec):

Vnímáte to jako špatný krok toto?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Můžu-li na dálku požádat paní ministryni, paní ministryně, nedělejte to.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Vnímáte to jako nekompetentní krok?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Vnímám to jako velmi problematický krok, neznám motivaci, ale co vím stoprocentně, že jednotlivé krajské soudy na to byly připravené, že byly schopny to zvládnout a v okamžiku, když se půjde touto cestou, celé se to zbrzdí, rozhodně se to nestihne a justice může být nepřipravena. A to považuji za velkou chybu, protože datové schránky šetří čas, nervy a peníze.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Tedy nekompetentní krok paní ministryně. Když se teď podíváme na tu předvolební kampaň, jejímž jste šéfem za občanské demokraty, o čem podle vás vypovídá, že předvolební kampaň v Česku se ještě naplno nerozjela a už létají nejen vajíčka, ale s největší pravděpodobností kameny?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Tak já si myslím, že to je tím, jak politika zhrubla, jakou atmosféru způsob vyjadřování a argumentaci, míru nenávisti, zloby a závisti do ní někteří lidé přinesli. Pro mne osobně uplynulé tři roky v Poslanecké sněmovně jsou takovým tím dejavu, prostě tohle já jsem viděl, ještě když tam byl Sládek a Sládkovi republikáni a mě to velmi mrzí, protože jedna věc je souboj idejí a názorů a druhá věc je, když je vaše polemika postavena na osobních urážkách, výpadech, bezdůkazných obvinění.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Když se podíváme na ten nejnovější případ, premiér Mirek Topolánek na začátku srpna představoval svoji část kampaně nazvanou Léto s Topolem na jižní Moravě, pronesl i tato slova.

 

Záznam Mirka Topolánka:

Kampaň je udělaná tak, abych se u ní fyzicky nezruinoval a přitom si fyzičku spíš zlepšil, než zhoršil. Je dělaná tak, že to, co mě baví a to je komunikace s lidmi bez nějakých bariér, bez nějakých uměle vytvářených prostě překážek, tak to je to, co mě opravdu baví. Těším se na to moc, těším se na ty lidi, doufám, že to je oboustranné a kdyby náhodou nebylo, tak i tak si to užiji.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Zaznamenalo Rádio Impuls 3. srpna slova expremiéra Mirka Topolánka. Když je pronášel, asi ještě netušil, jak bude jeho kampaň probíhat, respektive že dostane vajíčkem, respektive…

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Kamenem.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Stále se tvrdí, že určitě to byly kameny, ale že létala i vajíčka.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Podle toho, co vím od přímých svědků té události, tak vajíčka směrem k Mirku Topolánkovi neletěla žádná a to, co přiletělo, tak byl pouze kámen.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Ta poslední verze, o níž mluví jeden z účastníků, ten, který měl být u házení, ten, který poskytl včera výpověď nejen televizi Nova, ale zároveň i policii, která celou věc šetří, občanští demokraté, co když se prokáže a myslíte, připouštíte si, že se může prokázat, že někdo z občanských demokratů stojí za házením?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Víte, co já považuju za absurdní? Člověk a teď já vypadám tak, jak vypadám, takže se nebudu vyjadřovat k fyziognomii toho dotyčného, ale člověk, který je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu, obviňuje někoho jiného a média jsou schopna to šířit jako relevantní a nutit mě, a to je přesně takový ten bolševický princip trestního práva, ODS dokaž svoji nevinu. Já jsem teď psal, tady v Rádiu Impuls mají krásnou tabuli velkou v nádherné zasedačce a tam jsem psal pět tezí. Hodím kamenem, ne, nechám si zaplatit zaprvé, zadruhé hodím kamenem, zatřetí udám se policii, začtvrté představím se médiím, zapáté obviním zraněného. To je přece tak nesmyslné a tak absurdní, že soudný člověk tomu nemůže věřit a pro mne je ta osoba krajně nedůvěryhodná, pro mne je to osoba podezřelá z trestného činu a já moc prosím všechny, ať si sedneme na židličku, chytneme se opěradel a řekněme, můj bože, jako kdo tady určuje to, co je pravda a co není pravda? Ten, kdo háže kamenem?

 

Moderátor (Václav Moravec):

Zeptám se jinak, jakou variantu máte vy, jaké vysvětlení pro to máte vy? Myslíte si, že to byl někdo od politické konkurence, od sociálních demokratů?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Já jsem dalek tomu, abych někoho obviňoval, zejména někoho ze Sociální demokracie, co mne překvapuje, že v jednom dnu, kdy Jiří Paroubek vyzývá po nekonfliktní kampaně, tak šéf marketinku Petr Dimun obchází novináře a říká, že si ODS sama hodila kamenem na svého předsedu. To je podle mne absurdní. Myslím si, že je to nepřijatelná věc, nepřijatelné chování, teď myslím obojí tedy, ale hlavně to, ten kámen. Já si velmi přeji, aby policie dokázala rychle vyšetřit, aby jasně prokázala, kdo to byl a taky, kdo si to objednal.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Myslíte si, že to byli sociální demokraté?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Upřímně řečeno si to nemyslím.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Nemyslíte?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Nemyslím si to…

 

Moderátor (Václav Moravec):

Jaké pro to máte tedy vysvětlení?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Nevím, já nemám dostatek informací, my jsme poskytli jako ODS celou řadu důkazů, respektive svědeckých výpovědí o tom, aby policie mohla ty pachatele odhalit a já si to fakt přeji a hlavně si přeji, aby kampaň před volbami, které rozhodují o tom, co bude dál s naší zemí, jakým způsobem se vypořádáme s ekonomickou krizí, tak aby byla skutečně o programu, o tom, co politické strany chtějí dělat po volbách a ne o tom, jaké spekulace vypustí člověk, jehož důvěryhodnost v mých očích je nejenom že rovna nula, ale má zápornou hodnotu.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Myslíte si, že to byla provokace?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Já si myslím, že to byla připravená provokace. Bojím se, že takovéto provokace budou pokračovat. Včera se odehrálo opět něco podobného, kdy svalovci s vyholeným, potetovaní svalovci s vyholenými lebkami se, se shromažďovali kolem, na místě, kde byl přítomen Mirek Topolánek a vyloženě čekali na to, až budou mít příležitost opět něco vyprovokovat, já jsem rád, že se, že se Mirek tím nenechal, nenechal otrávit, že pokračuje v kampani a prosím všechny opravdu, věřme těm, kteří si zaslouží naši důvěru, potetovaným, vyholeným svalnatcům, kteří mají kdovíjakou minulost, těm chceme věřit?

 

Moderátor (Václav Moravec):

Vy osobně, k jaké se tedy přikláníte variantě? Máte vy osobně zdůvodnění, když je to provokace, čí to může být provokace?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Nevím. Nevím, může to být téměř kdokoliv, ale já si v tuhletu chvíli netroufám spekulovat.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Když jste mluvil o tom, že by bylo dobré, aby ty předčasné volby do Poslanecké sněmovny byly o programu…

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Ano.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Co kdybych vám řekl, že občanští demokraté jsou o čtyři kroky pozadu a je to jedna z otázek, která sem přišla. Co předvolební kampaň? Nejste nějak pozadu, protože vy jste ani nezveřejnili jako občanští demokraté program…

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Nejsme…

 

Moderátor (Václav Moravec):

Čekáte, ale jste…

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Věříme a jdeme…

 

Moderátor (Václav Moravec):

Nezveřejnili, proč jste ho…

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Jdeme přesně podle harmonogramu, který jsme si řekli a podle strategie, kterou jsme si určili. My jsme si řekli, že jedna věc je, co politik chce říkat a druhá věc je, co lidé opravdu potřebují a proto jsme přišli s projektem Program psaný s občany, dostali jsme zhruba dva a půl, přes dva a půl tisíce odpovědí, vyplněných formulářů a shodou okolností dnes jsme jeden, jednu z věcí, na kterou veřejnost velmi pozitivně reagovala, představili a to je projekt elektronických voleb. Program bude zveřejněn, představen 31. srpna přesně tak, jak jsme to naplánovali.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Počkejte, ale pro možná voliče, kteří jsou pozornější, čtou ho, chtějí ho studovat, srovnávat, tak to je pozdě.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Já jsem vycházel z vás, Václave, a já jsem přesvědčen, že vy to za tu dobu horké předvolební kampaně zvládnete, protože my máme…

 

Moderátor (Václav Moravec):

Je sice hezké, že mi tady lichotíte, promiňte, ale…

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Tři varianty programů, máme ten tlustý, asi stostránkový, potom máme tenčí, ten má padesát stránek a potom máme pro jistotu takový ten velmi tenký.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Z těch bodů, o nichž vy víte, o čem bude především program občanských demokratů, minule to byla ekonomika a mnozí voliči i z těch slibů, které tady zmiňují a v rámci i esemesek jasně říkají, rovná daň, ano, sice jste splnili, ale opticky, protože do toho super hrubá mzda, to znamená, nevnímáte super hrubou mzdu jako zásadní problém, že se stejně zdaňuje zdravotní, sociální pojištění?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

My jsme slíbili zejména snížení daní, a to jsme splnili. Snížily se daně a lidem zůstaly v peněženkách podstatně větší částky z peněz, které si vydělali, než tomu bylo za vlády sociálních demokratů a v tomto smyslu považuji ten cíl za splněný. Možná výsledkem není přesně to, co bysme si my přáli, ale to se vracím zpátky k té koaliční vládě. Opravdu podle toho, jak veřejnost reaguje na naše otázky, tak z toho nepochybně vyplývá, že od nás očekává racionální řešení, žádné populistické sliby, řešení, které mohou vyvést Českou republiku z ekonomické krize, řešení, která mohou vytvořit nová pracovní místa. Myslím si, že to jsou dvě nejdůležitější témata, která se povedou jako modrá nit naším programem.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Můžete nám tedy říci nějaké novinky, které máte v souvislosti s tím, jak řešit ekonomickou krizi?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

To ze mě se snažíte vyloudit něco, co nevyloudíte, protože…

 

Moderátor (Václav Moravec):

Jednu věc bych aspoň očekával.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Protože platí, že, že volební program Občanské demokratické strany bude zveřejněn 31. srpna, takže vás zvu na to představení tohoto programu, ale my postupně, v průběhu srpna vlastně zveřejňujeme některé části. Zveřejnili jsme…, takzvaný prorodinný balíček, vzhledem k tomu, že je vysoká poptávka po tom, aby stát šetřil v období krize, ne aby zvyšoval daně a nebo zvyšoval dluh, proto jsme zveřejnili projekt například jednotného inkasního místa, který zlevňuje administrativu státu.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Ano, ale to už je nesplněný slib, také z toho minulého volebního programu, takže pokud to překopírováváte…

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Který jsme, to je slib, který jsme…

 

Moderátor (Václav Moravec):

To znamená, že děláte ctrl v a ctrl c a 2006 volební program ODS bude podobný volebnímu programu 2009?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Václave, je potřeba se podívat zpátky. Po volbách v roce 2006 tady půl roku probíhaly tahanice o tom, kdo vůbec může po volbách vládnout. Potom v průběhu evropského předsednictví opozice shodila vládu, takže ta koaliční vláda měla reálně k dispozici nějakého dva a půl roku pro vládnutí a opravdu je celá řada věcí, které se nestihly dotáhnout do konce. Nicméně jste-li opravdu zvědavý, tak vás pozývám na páteční snídani s ekonomickým expertem, ekonomickým guru Občanské demokratické strany, to je Martin Kocourek, ten vás seznámí s jedním super tahákem, se kterým do voleb jdeme.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Stejně vás poprosím o to, protože všichni posluchači Radia Impuls a vzhledem k tomu, že jsme nejposlouchanější, tak se na vaši snídani při nejlepší vůli, pokud ji nebudete dělat na Strahově, asi nevejdou. Jste ochoten mi říct, zda ODS bude nějakým způsobem sahat na daně?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Ne, ne. My jsme se zavázali a chceme se zavázat k tomu, že nechceme žádné trvalé zvýšení daní a ukáže to…

 

Moderátor (Václav Moravec):

Vůbec nebudete měnit výši daní, ať už jakýchkoliv?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Víte, my jsme řekli, že v tuto chvíli není možné vůbec odhadnout, jaký bude stav státního rozpočtu na konci tohoto roku. Proto jsme řekli, pojďme schválit rozpočet, který navrhne vláda Jana Fischera, na jaře roku 2010 se k tomu vraťme zpátky, budeme mít k dispozici aktuální data, aktuální vývoj české ekonomiky a přijmeme v létě roku 2010 rozpočet na rok a půl, na 18 měsíců, ale přijmeme takový rozpočet, který bude vycházet z reálného stavu. Teď nikdo vůbec netuší, co může být na konci roku, vůbec nikdo netuší, co může být na jaře roku 2010…

 

Moderátor (Václav Moravec):

Počkejte, to znamená, že jste ochoten hlasovat vy jako poslanec, pokud se dostanete do Poslanecké sněmovny, pro rozpočet s deficitem 230 miliard.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

No, v tuto chvíli ale není žádná jiná reálná šance. Co je alternativou? Alternativou je to, že rozpočet neprojde, že půjdeme do rozpočtového provizoria, podle mne zodpovědnější přístup je mít ten rozpočet, nicméně s jasným závazkem, jaro aktualizace stavu ekonomiky, přesný odhad toho, kolik můžeme očekávat, že stát vybere, tomu odpovídají také výdaje a přijetí rozpočtu na 18 měsíců, tedy rozpočtu na druhou polovinu roku 2010 a na rok 2011. To si myslím, že je velmi zodpovědný přístup, oproti tomu teď tady říkat, zvýšíme, nezvýšíme, uděláme, zkrátíme a ušetříme a podobně.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Čeho se bude týkat ta superbomba? Počítáte s tím, že zredukujete po volbách například počet ministerstev?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Já jsem říkal, že chceme přijít s racionálním řešením a pro nás je skutečně otázka budoucnosti téhle země otázkou klíčovou. Nevěříme v to, že máme jít cestou dalšího zadlužování. To, co nabízí Sociální demokracie, tak to je ročně navýšení schodku o víc než 200 miliard korun a já jsem táta dvou dětí prostě, já jsem přesvědčen o tom, že politici se mají ke státnímu rozpočtu chovat úplně stejně, jak se chovají rodiče k rodinným rozpočtům a žádný rodič po sobě nenechává dětem dluhy a úplně stejně tak se musí chovat také politici.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Pokud si to přeložím do praktické řeči, respektive do praktických kroků, pak musíte minimalizovat stát?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Jest to o tom, že musíme najít efektivní cesty k tomu, aby nechceme-li zvyšování daní, jakým způsobem se podívat na výdaje. A podle mne existuje v tuto chvíli ještě celá řada černých pasažérů, existuje stále ještě velký prostor pro zneužívání systému sociálních dávek a tam utíkají miliardy. Mám-li se podívat na to, co se chce, například aby šetřila policie nebo hasiči, tak to jsou desítky nebo stovky milionů oproti miliardám, které utíkají a které platí lidé, kteří pracují těm, kteří jsou těmi černými pasažéry. A tam si myslím, že tam je potřeba upřít naši pozornost.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Chápu-li to tedy správně, tak na výši daní ať už jakýchkoliv, daně z přidané hodnoty, daně lidí, které odvádějí ze svých mezd, firem, stejně tak daně spotřební, ODS na ně nebude sahat?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

V tuhle chvíli říkám jednoznačně, nechceme žádné trvalé zvýšení daní, chceme se podívat na aktuální stav politiky, ekonomiky na jaře roku 2010, vědět přesně, jak se vyvíjí ekonomika a potom přijmout rozpočet na 18 měsíců tak, abychom šli cestou ne dalšího zadlužování, ne cestou ke státnímu bankrotu.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Když jsem začal v úvodu aférou s házením kamení na šéfa občanských demokratů Mirka Topolánka, skončím také aférou, která předcházela kamení, tedy vila v Toskánsku a aféra, která dá se říci má i jisté zpravodajské pozadí, protože fotky deníku Mladá fronta Dnes zajistil bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. A propos, litujete toho, že jste Karla Randáka vy vyhodil?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Nelituji, já myslím, že se ukazuje, že ten člověk není zcela normální, já považuji za nenormální, aby generál ve výslužbě špicloval své okolí.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Ne, on jenom nosil fotky, vy přece nemáte důkaz, že by to Randák fotil?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Pan Randák už jednou zasáhl do demokratických voleb tím, že se je snažil ovlivnit a ovlivnil je, to byla prezidentská volba a on to velmi dobře ví. Stejně jak to ví sociální demokraté, kteří se na tom podíleli. Toto já vnímám jako další pokus ovlivnit průběh voleb způsobem, který mě osobně připomíná špiclování tajné komunistické bezpečnosti před listopadem 1989. Říkám, ten člověk z mého pohledu, já teda mám jenom jeden ročník psychiatrie, není normální a je mi ho líto. A co považuji za absurdní…

 

Moderátor (Václav Moravec):

Vy jste si ho tedy vyšetřil jako blázna?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Tak z takového člověka téměř je dělán národní hrdina.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Jedna věc ale, která je podstatná, vy když jste odvolával Karla Randáka, mluvil jste o tom, že by mělo dojít ke sloučení tajných služeb, další nesplněný slib.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

To je pravda, reforma oproti reformě policie, oproti, řeknu, reformě veřejné správy v podobě e-governmentnu, reforma zpravodajských služeb je jeden z dluhů, který minulá vláda má a jsem přesvědčen, že příští vláda se musí vrátit opět k tomu, jakým způsobem má vypadat struktura zpravodajských služeb a jejich fungování a samozřejmě také jejich kontrola.

 

Moderátor (Václav Moravec):

To znamená, vrátit se opět k myšlence jedné tajné služby?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Já jsem neříkal, že by měla být jedna zpravodajská služba…

 

Moderátor (Václav Moravec):

No počkejte, mluvilo se o sloučení civilní rozvědky a civilní kontrarozvědky, tedy BIS…

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Já jsem říkal, že bylo několik různých variant, jedna z těch variant jsou dvě zpravodajské služby, jedna ofenzivní a druhá kontrarozvědná. Pro mne osobně je ale důležité skutečně posílit ten princip kontroly jednotlivých zpravodajských služeb.

 

Moderátor (Václav Moravec):

A námitka Karla Randáka, že například BIS právě nedělá to, o co on se pokusil, respektive tím donesením fotek do Mladé fronty zmapovat velmi…

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Co zmapoval? Zmapoval to, že lidé, kteří se…

 

Moderátor (Václav Moravec):

Vztahy politiků a lobbistů.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Já jsem šel teď, než jsem šel sem, po ulici v Praze a potkal jsem tam pana Johanese, tak jsem říkal, dobrý den, pojďme se spolu vyfotit, ať je vidět, že se nemusíme potkávat někde v zahraničí. Co ty fotografie dokazují? To, že se lidé, kteří se normálně potkávají někde jinde, tak se setkali v Toskánsku. Zůstal v tom takový divný smrad z toho, pachuť. Jestli si myslím, že se má o něčem povídat, tak jestli je správné být na dovolené zrovna tam a nebo někde jinde, ale ohánět se…

 

Moderátor (Václav Moravec):

Proč jste vy nebyl v Toskánsku?

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

No protože já trávím, neb sestra mé manželky je provdaná v Řecku, tak pravidelně léto v řeckém kempu s dětmi, takže to je takový velký rodinný churál česko-řecký.

 

Moderátor (Václav Moravec):

Říká místopředseda ODS, exministr vnitra Ivan Langer, který byl hostem dnešních Impulsů. Děkuji, že jste přijal mé pozvání, někdy příště na shledanou.

 

Ivan Langer, místopředseda ODS:

Já vám všem přeji jen pozitivní Impulsy.

Rádio Impuls, pořad Impulsy Václava Moravce, 25. srpna 2009