Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Aktualne.cz: Kampaň bude bez lží a populismu, slíbil Langer online

[20.05.2009]

Ministerstvo vnitra, policie, politika

Aktualne.cz: Kampaň bude bez lží a populismu, slíbil Langer online

On-line chat s Ivanem Langerem

Socialisté dnes představili další část své kampaně. Tvrdě v ní zaútočili na své modré soupeře. ODS už chystá odvetu a v kampani slibuje překvapení.

"Budeme v kampani upozorňovat, že 'Řešení je lepší než strašení'. Budeme upozorňovat na nesplnitelnost slibů ČSSD. To ale není negativní kampaň, to je jen popis skutečnosti," řekl pro Aktuálně.cz bývalý ministr vnitra Ivan Langer.

Právě jej výkonná rada strany v pondělí vybrala, aby kampaň ODS vedl. Program připraví mediálně méně zdatný 1. místopředseda David Vodrážka.

ČSSD má nyní před ODS osmiprocentní náskok.

Jak chce ODS náskok snížit a jaké zbraně před volbami chystá? Na to jste se od 14:00 mohli ptát Ivana Langera, který online diskutoval se čtenáři Aktuálně.cz.


Odpovězeno: 20. 05. | 15:22Autor: Honza Q.

Otázka: Dobry den. Ve vetsine pruzkumu verejneho mineni vychazite jako jeden z nejmene popularnich politiku. Neni to ani politikou, ani funkcemi, ktere zastavate, ale vasim vystupovanim, ktere je mnoha volicum pravice nesympaticke. Nezvazoval jste, ze by jste ve prospech ODS sel z politiky?

Ivan Langer: NIkdy jsem politiku nedělal proto, abych se stůj co stůj zalíbil. Nehraji hry o nejvyšší místa na žebříčku popularity. Všem se můžete líbit pouze tehdy, nemáte-li žádný názor a tudíž nic neděláte a neříkáte. Z logiky věci tedy, pokud něco řeknete a uděláte, vždy se musí objevit někdo, komu se to nelíbí. Vypadám tak, jak vypadám. Playboy rozhodně nejsem. Jsem liberálněkonzervativní člověk, do politiky jsem vstoupil po listopadu 1989, abych pokračoval v tom, proč jsem jako student stávkoval proti komunistům. Mojí největší životní hodnotou je svoboda a odpovědnost za život můj i mé rodiny. A z toho vychází i moje práce, která je určena všem, kdo tyto hodnoty sdílí též.

A to je pro dnešek vše. Můj čas na Aktuálně vypršel. Omlouvám se všem , na jejichž dotazy jsem nezvládl odpovědět. Prosba na závěr. nenechejte se prosím znechutit dryáčnickou kampaní ČSSD. Nepodlehněte laciným a nesplnitelným slibům. Buďte odolní vůči jejich populismu. A přesto, že máte výhrady vůči mně i ODS, přijďte k volbám a řekněte NE Paroubkovi.
Děkuji a přeji vám vše dobré.


Odpovězeno: 20. 05. | 15:12Autor: abc

Otázka: Jako ministr vnitra jste zklamal, nezklamete svými předvolebními sliby podruhé voliče ODS tak jako se to stalo i v r.2006 u Topolánka? Občané čekali skutečné reformy. Jestli vládne CSSD nebo ODS je nastejno hlavně něco udělat dobrého pro vlast a ne jenom pro sebe.

Ivan Langer: Je velmi těžké polemizovat s vaším tvrzením, že jsem zklamal.Škoda, že nejste konkrétní, abychom mohli věcně a konkrétně spolu polemizovat. A zejména, abychom mohli udělat srvonání s tím, co bylo. Podívejte se prosím na www.langer.cz (odkaz Nastavili jsem laťku) a napište, co z toho je špatně. Díky.


Odpovězeno: 20. 05. | 15:08Autor: Průměrný běloch

Otázka: Na váš parlamentní email jsem poslal scénku ze siriálu Tři chlapi v chalupě. Použijte to proti Paroubkovi. Tam je popsána ČSSD. Poslal jsem to Vám jako zástupci ODS, protože ODS považuji za nejlepší z nějhorších. PB

Ivan Langer: Znám ji. Je to nejvýstižnější charakteristika politiky sociální demokracie Jiřího Paroubka. Šiřte ji dál. Díky. :-)


Odpovězeno: 20. 05. | 15:07Autor: Vladimír

Otázka: Zdravím Vás pane poslanče a zeptám se na jednu věc. Nemyslíte si, že necitlivá sociální politika ODS (zejména Šnajdra a Julínka) a vliv Bursíkovců způsobili a možná způsobí porážku pravice?

Ivan Langer: Myslím, že jsem změny ve zdravotnictví špatně zkomunikovali. faktem je, že nikdy předtím nebyla specializovaná péče pro onkologické pacienta tak dostupná jako teď, díky regulačním poplatkům. To bohužel asi nejlépe chápou ti, kdo jsou smrtelně nemocní, ti, kteří nemusejí dlouho čekat na operace kyčelních kloubů apod. Vyhrál populismus, jehož výsledkem bude, že to vše skončí a budou znovu umírat ti, kdo teď měli šanci na záchranu svých životů.


Odpovězeno: 20. 05. | 15:03Autor: Olomoučák

Otázka: Pane Langere,
Vy jste tou hlavní příčinou, proč v Olomouci a dalekém okolí lidé raději volí ČSSD a cokoliv jiného, než ODS. Tak tedy nechápu, proč se máme ptát zrovna Vás, když jste to zrovna Vy, kdo v Olomouci svojí pověstí a hlavně svými činy ODS nejvíce škodí. Děláte i pro mě ODS nevolitelnou. Jste si toh

Ivan Langer: Dobrý den, možná vám to připadne zvláštní, ale děkuji za váš příspěvek. Přiznám se, že jsem znovu a znovu v šoku z toho, co všechno jsou lidé schopni vymyslet a jaké lži a pomluvy šířit. Prý mi patři spousta domů, teď jsem koupil Národní dům, mám několik benzínek, provozuji veřejný dům, stavím elektrovoltaickou elektrárnu a teď nově chci namísto Korunní pevnůstky postavit hotel a namísto Rozária postavit rodinné domky.Jsou to lži a pomluvy, ale jak se jim bránit? Fakt nevím, poraďte jak prokazovat něco, co jste neudělal. PS. Přijďte 6.6. na Benefiční koncert na podporu obnovy Korunní pevnůstky. :-)


Odpovězeno: 20. 05. | 14:57Autor: Michal

Otázka: Dobrý den,

Švejnar vs Klaus. Komu byste dnes dal hlas?

Ivan Langer: Nevím.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:57Autor: Fool

Otázka: ODS je nejmenším zlem na naší politické scéně. Volím ODS už od té doby co vznikla a budu i tentokrát. Čím to podle vás je že se politici tak vzadálili od raálného života? Uvědomujete si vůbec že jse mimo realitu?

Ivan Langer: Chápu, že pro mnohé může být ODS volbou menšího zla. Člověk a ani politici nejsou neomylní a dělají chyby. Dovolte mi ale s vámi zapolemizovat. Nepovažuji se za člověka vzdáleného od reality života. Podíváte-li se na moji rodinu, její osudy, jsem si jist, že jsem normální a znám každodenní lidské problémy - ztráta práce, zdravotní problémy, výchova dětí a starost o ně.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:53Autor: Hana

Otázka: Při volbě prezidenta jste vyhrožoval, že jestli nezvolí Klause, půjdou bručet. Nemáte strach z toho, že když vyhraje volby ČSSD, půjdete bručet Vy?

Ivan Langer: Je mi líto, ale mýlíte se. Nikomu jsem nevyhrožoval. Řekl jsem, že na základě porušení zákona někdo půjde bručet. A vše nasvědčuje tomu, že na moje slova dojde. Státní zastupitelství podalo o bžalobu na bývalého policistu a rozvědčíka za jejich účast na tzv kauze Savoy. Škoda jen, že veřejnost zatím nemá možnost se seznámit s celým pozadím této špinavosti. Zkuste se optat pana Paroubka, Dimuna, Randáka a paní Slonkové. Určitě vám budou schopni říct víc. Já jsem vázán mlčenlivostí. Věřím, že jen dočasně.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:49Autor: JL

Otázka: Dobrý den,
bude to překvapení Kubiceho zpráva ?

Ivan Langer: Jaké překvapení?


Odpovězeno: 20. 05. | 14:49Autor: Jirka

Otázka: Dobrý den, jestli porazí ODS ČSSD je mně vcelku jedno. Ale chtěl bych se zeptat, jestli bude mít ODS v programu podporu výstavby us radaru v Brdech ? Díky za odpověď.

Ivan Langer: Rozhodnutí a budoucnosti protiraketové obrany je teď na straně nové administrativy prezidenta Obamy. Až se jasně vyjádří, mají tyto úvahy smysl. Osobně se ale na mé podpoře tomuto projektu nic nemění.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:47Autor: karten

Otázka: Nemáte strach,že kvůli Vám ODS prohraje volby?Soudě podle dosavadní činnosti na ministerstvu vnitra k tomu nebude daleko.Pro levici je to velmi dobrá zpráva.

Ivan Langer: Jak už jsem řekl, nikdo není dokonalý. Škoda jen, že nepíšete konkrétní výhradu k mé praáci na ministerstvu vnitra, a že neuděláte srovnání s mými předchůdci. Chcete-li vědět více o mé práci na MV, navštivte www.langer.cz (odkaz Nastavili jsme laťku). Ten samý a mnoho mnoho dalšího najdete i na www.mvcr.cz. A pak mi napište na ivan@langer.cz. Díky.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:44Autor: Hop

Otázka: Dobrý den. Kdy se chytnete s panem Dalíkem za ručičku a vypadnete z politiky? Na co sáhnete,to zničíte. Jste ostudou ČR!

Ivan Langer: Mám teď v plánu jiné věci, než se chytat s Markem Dalíkem za ručičku... :-)


Odpovězeno: 20. 05. | 14:43Autor: gina

Otázka: Pane Langere, na jakou skupinu voličů cílíte? Jsem vysokoškolák a slušně situovaný a středo až pravicově orientovaný... Bohužel vystupování vaší strany v průběhu minulého roku mne totálně otrávilo. Tolik pokrytectví, nadřazenosti a urážek bych čekala od jiné strany.
děkuji

Ivan Langer: Nikdo není dokonalý. Věřte, že i já často přemýšlím nad tím, zda vše, co jsem říkal a dělal, jsem dělal dobře. Co ale vím najisto. Při všech chybách a přehmatech je to nesrovnatelné s dryáčnictvím, urážkami a populismem sociálních demokratů. Opravdu jim věříte, opravdu věříte splnitelnosti jejich slibů? Věřím že nikoliv.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:40Autor: xaver

Otázka: Pane Langr volil jsem vždy ODS. Tentokrát už ji volit nebudu. K volbám vůbec nepůjdu a se mnou celá rodina. Socané jsou sice banda populistů, ale je fakt, že pro obyčejné lidi jste toho moc neděllali. ČSSD vás už nyní v kampani válcuje. Jste neschopní lidem něco vysvětlit. Nemáte nárok na úspěch.

Ivan Langer: Nepůjdete-li k volbám, dáváte tím hlas těm, kteří se vám tak moc nelíbí - populistům a lhářům z ČSSD. Utrácejí v kampani vaše peníze, aby vám po volbách z vaší kapsy mohli sebrat ještě víc. Velmi vás prosím, nedělejte to.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:38Autor: jan

Otázka: Zdravím, neuvažujete o nějakých změnách lidí na kandidátkách zejména v Praze? Vážně jsem uvažoval vám dát hlas, protože jste se konečně trochu emancipovali od Klause a pak se dozvím, že v Praze bude dvojka Bém, do EP prozměnu vede kandidátku Zahradil, takže opět je pro mne ODS nevolitelná

Ivan Langer: NIkdy není na světě ten, co by se zalíbil lidem všem. Rozumím tomu, že se vám někdo z řad ODS nemusí líbít (já bych o tom mohl vyprávět :-) ), ale důležitý je přeci i program a ideje, které politická strana reprezentuje. Nechcete-li podpořit ODS, pak koho, aby váš hlas nepropadl a nepřipadl tudíž Paroubkovi s Rathem? Život je často o volbě mezi špatným a ještě horším řešením.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:36Autor: Petr

Otázka: Pane místopředsedo, jsem stálý volič ODS. Ale uvědomujete si, že poslední 3 roky nevládla ODS, ale fundamentalista Bursík. Jste ochotni se rozejít se stranami, které nasolují zelený diktát a nebo na základě prosazení 1% programu ODS, necháte zničit hospodářství ČR aplikací 99% programu Zelených?

Ivan Langer: Dovolím si s vámi nesouhlasit. ODS dokázala v koaliční vládě prosadit velkou část ze svého programu. Byli jsme ale vládou koaliční a náš vztah byl postaven na vzájemném respektu, spolupráci a schopnosti najít vyvážený kompromis. A tyto hodnoty, tento přístup, osobně vidím jako největší klad koaliční vlády a věřím, že budeme mít možnost na takovéto bázi dále spolupracovat.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:33Autor: Kiboko

Otázka: Dobrý den,
já se o politiku moc nezajímám, ale nerozumím jedné věci. Četl jsem knihu p. Kmenty Kmotr Mrázek II. Jsou vaše věty z údajně přepsané z odposlechů pravdivé nebo jde o podvrh? Jestli jste v knize uvedené věci říkal, pak nechápu, že jste stále v politice. Jak to dokážete ustát - to obdivuj

Ivan Langer: Nevím, co je falešné a co je pravé. Nikdy jsem originál neviděl a do spisu Krakatice nenahlížel. Faktem je, že jsem pomáhal svému příteli, zcela v mezích zákona, a neměl jsem tušení s kým on dále jedná a je v kontaktu. Činit mne odpovědným za to, kdo a co si o mně a beze mně říká, mi připadne absurdní. Škoda jen, že si autor, kromě vydělaných peněz z ukradených odposlechů nedal práci a námahu zjistit, co vše se kolem oné kauzy skutečně dělo. Neschopnost, nezájem anebo úmysl....


Odpovězeno: 20. 05. | 14:29Autor: Václav Maléř, Opava

Otázka: Vážený pane, Jak to vlastně vypadá s členy ODS na místní úrovni? Je už nějak dořešena kauza zločince p. Josefa Musila ze Ždírce nad Doubravou? Byl zadržen zásahovou jednotkou kvůli objednání vražd. Odkaz je zde: ( http://pro-vsechny.webgarden.cz/krimi/zastupi tel-zlocinec-josef-musil.html ) Děkuji.

Ivan Langer: ODS má více než 20 tisíc členů. A v tomto množství je bohužel možné, že se mezi ně dostanou i ti, co do slušné společnosti nepatří. Víter, je to obdobné jako u policie. Slouží u ní více než 42 tisíc policistů a policistek. Jsem bytostně přesvědčen, že drtivá většina z nich jsou slušní a poctiví profesionálové. Přesto se znovu a znovu v jejich řadách objevují černé ovce, které kazí pověst a prestiž české policie. Znamená to, že celá policie je špatná? Určitě ne. A stejně tak to platí i u politické strany.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:26Autor: Pane Langere

Otázka: cím si vysvětlujete že pánové Tlustý a Schwippel potopili vládu.. Jejich argumenty o záchraně ODS a ručníku v ringu jsem moc nepochopil...

Ivan Langer: Zášť, zloba, mindrák, neuspokojené ambice. Jiné vysvětlení nemám.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:26Autor: Samuel Pola

Otázka: Pane Langere, s jakou stranou by šla ODS do koalice v případě, když nebude moci sestavit vladu sama (a zvítězí v říjnových volbách)?????
Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů v obojích volbách. S.P.

Ivan Langer: Uspějí-li lidovci a zelení, jsou pro pokračování naší spolupráce.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:25Autor: jan

Otázka: Proc chcete spolupracovat s Havlem ? Tento clovek je symbolem lzi, farizejstvi, zrady, falesnych slibu a ochranovani komunistu. Mnoho lidi veri, ze prevrat 89 byl predem naplanovany podvod a Havel byl komunistickou loutkou. Spolupraci s nim si jen skodite.

Ivan Langer: Můj pohled na sv+ět je v mnoha věcech odlišný od pohledu Václava Havla. Často jsem se dostali do názorových sporů. Přesto ho respektuji a vážím si ho jako nejvýznamnějšího polistopadového českého politika. Nikdo neudělal pro zahraniční renomé naší země tolik, co on.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:23Autor: jo

Otázka: Dobrý den, politici jako jste VY, Nečas, Topolánek přihrávají svojí politikou hlasy KSČM a za to Vám chci poděkovat. :-) Kdy už konečně necháte o svojich zločinech promluvit policisty o spisu Krakatice. Íčko + Téčko...něco jako A je to. Co Váš ministr Řebíček a jeho firmička na anonymní akcie?

Ivan Langer: Ach jo. Pokud dovolíte, zareaguji následovně: Mám, jako jeden z mála českých politiků, 2 prověrky na nejpřísnější stupeň - Přísně tajné. Deset let mého života bylo prověřováno policií a zpravodajskými službami. Všechny mé majetkové poměry jsou v dotaznících Národního bezpečnostního úřadu. Nikdy jsem se žádného trestného činu nedopustil. A přesto, znovu a znovu, odpovídám na podobné fámy, spekulace a lži. A k tomu promluvění ke Krakatici. byl jsem to já, kdo navrhoval vyšetřovací komisi. Byl jsem to já, kdo navrhoval zprostit mlčenlivosti asi 20 lidí. Sociální demokraté to odmítli. Kdo se bojí Krakatice? já ne! Ale jinak vám přeji hezký den.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:20Autor: Rebby

Otázka: Pane Langere, mozna je cas jit. Vite, zkuste premyslet nad vysledky vyzkumu verejneho mineni: Obecne, mezi volici ODS patrite Vy a pan Topolanek k tem nejmene oblibenym. Verim, ze Vas odchod by radu lidi primel hlasovat pro ODS. Vcetne me. Premyslejte o tom.

Ivan Langer: Respektuji váš názor. Nevím, z čeho vychází, zda z novinových článků, výmyslů a obvinění ze strany sociálních demokratů, či ze znalosti toho, co jsem se svým týmem za uplynulých 1000 dnů na ministerstvu vnira udělal - Ústav pro studium totalitních řežimů, zrušení hraničních kontrol, zrušení víz do USA, reforma policie, digitalizace televizního vysílání či revoluce v českém egovernmentu - Czechpoint, datové schránky. Udělejte si prosím srovnání s tím, co bylo předtím. Skládání účtů se nebojím a vás o takové srovnání prosím. Díky.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:16Autor: Michal

Otázka: Dobrý den pane Langer,

je tu nějaká šance, že by se člověk typu pana Bendy mohl stát ministrem spravedlnosti?

Ivan Langer: Šanci být ministrem má, v parlamentní demokracii, každý. Tedy i vy.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:15Autor: Jan

Otázka: Dobry den, vsadite vic na pozitivni hesla, nebo na negativni kampan ? Negativni slogany typu Evropa i Cesko, kaslu na to vsecko (ve spojeni s Paroubkovic tlamou) se mi libily, skoda ze nejsou temer videt. Naopak plakaty NPP, pokud jsou od vas, jsou dosti nevyrazne.

Ivan Langer: Na negativní kampaň, lži, populismus a nesplnitelné sliby sází znovu a znovu sociální demokracie. Uf, říkám si, kolik ještě špíny vyjde z Lidového domu. Věřím, že jen na negaci se dlouhodobě stavět nedá. Všichni potřebujeme věcná řešení, a hlevně realistická. Jiří Paroubek je schopen, vyjde_li mu to z průzkumů slíbit, že od přístšího léta listy na stromech nebudou zelené, ale oranžové. Budeme v kampani upozorňovat, že Řešení je lepší než strašení. Budeme upozorňovat na nesplnitelnost slibů ČSSD. To ale není negativní kampaň, to je jen popis skutečnosti.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:12Autor: Ondra

Otázka: Ještě jedna otázka
K volbám do PS, myslíte si, že je pro stranu dobré, když je stále rozdělena na dva tábory: Klausovce (či Bémovce) a lidi od Topolánka. Není nebezpečný, že opět někteří vaši poslanci by potopili vaši vládu?

Ivan Langer: ODS je stranou, spojující lidi širokého spektra názorů - od liberálního, přes konzervativní až po křesťansko-demokratický. Navíc je otevřenou a velmi demokratickou stranou. Z toho plyne i názorová odlišnost na některé dílčí otázky. Není nic horšího, zní-li politická strana jedním hlasem. Pouze z otevřené výměny názoru může vyjít dobré řešení. Osobně mi vadí, a máte pravdu, že to stranu může poškozovat, když takováá výměna názorů se děje na stránkách novin. Osobně mi velmi vadí, promítají_li se do ní osobní neshody a neukojené ambice. Přesto jsem přesvědčen, že jsem schopni táhnout za jeden provaz, a že doba poslanců Tlustého a Schwipela skončila.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:07Autor: volič

Otázka: Pane Langere, mám návrh řešící věčný povolební pat: Vládu ať volí společně PS a senát, podobně jako prezidenta. Výhody: lichý počet hlasů, stabilita, nehrozí zneužití momentálního poměru sil v PS. Senát získá novou roli po očekávaném zavedení přímé volby prezidenta.Co pro tento návrh můžete udělat?

Ivan Langer: To je zajímavý podnět, leč vyžadující si zásadní změnu českého ústavního pořádku. Mám velké pochybnosti, má_li takový návrh šanci na úspěch.


Odpovězeno: 20. 05. | 14:06Autor: Ondr

Otázka: Dobrý den pane Langer,

Ještě nevim, jestli vám dám hlas do PS (minule jsem vám dal), určitě vám nedám hlas do EU parlamentu pro vaši euroskeptičnost a lídra Zahradila (který by klidně mohl být lídr Libertas či SSO). Opravdu si myslíte, že vaši voliči jsou tak euroskeptičtí a protilisabonští?

Ivan Langer: Jsem přesvědčen, že voliči ODS je především rozumní, že umí přemýšlet, že nepodléhají lacinému populismu a že se nenechají obelhat Paroubekm a spol. ODS je eurorealistická strana, která si uvědomuje klady i zápory členství v EU, výnosy i náklady.

Aktualne.cz, 20. května 2009