Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Týden: Ivan Langer: Klaus už tajně skládal vládu

[20.04.2009]

Ministerstvo vnitra, politika

Týden: Ivan Langer: Klaus už tajně skládal vládu

Rozhovor s Ivanem Langerem o demisi a sestavování nové vlády

Jak se ministr vnitra chystá na odchod z funkce? Předpokládáme, že tu teď skartovačka jede od rána do noci...

Pojďte se klidně podívat. Skartovačka je z poloviny prázdná a to, co v ní vidíte, je tak za měsíc. Tady se nic neskartuje, není co skrývat. Všechno, co se tady dělá, je transparentní.

 

Jak se tedy chystáte na odchod?

Připravuji rozloučení s těmi, kteří se se mnou loučit chtějí, ale večírek nebude na vnitru. Také už zařizuji vystěhování kanceláře - všechno si odvezu domů do Olomouce.

 

Říkáte, že na ministerstvu nemáte co skrývat. Ale vehementně jste se bránil, když na vás Jiří Paroubek po pádu vlády ukázal a řekl: "Odejde-li Langer, nechám vládu dokončit předsednictví EU."

Ale tam šlo přece o princip, ne o Ivana Langera. Paroubek se snažil odpoutat pozornost od svého kroku, kterým zdevastoval pověst republiky v zahraničí. A zřejmě si také do mé osoby vkládá své pojetí fungování ministerstva vnitra. Bojí se, že se tu chovám tak, jak by se tu choval on.

 

Asi jste ale s Topolánkem řešili, jestli vaši hlavu nevyměnit za dokončení předsednictví EU.

Ano, mluvili jsme o tom, ale závěr znáte. Takový princip se nedá akceptovat a Paroubek není tím, kdo by měl určovat personální politiku koaliční vlády.

 

Vás nenapadlo, že byste sám odstoupil a tím zmenšil mezinárodní ostudu Česka?

Samozřejmě, že se mi tato úvaha prohnala hlavou. Ale ustupovat zlu s nadějí, že potom se to zlo na vás usměje, je představa neskutečně naivní.

 

Když jste odmítli ustupovat zlu, proč ODS nakonec Paroubkovi odkývala všechny jeho požadavky?

To není pravda. My jsme řekli, že nejlepším řešením politické krize jsou co nejrychlejší předčasné volby. A to se stalo.

 

Ale chtěli jste volby v létě - a budou na podzim. Odmítali jste úřednickou vládu - a nakonec bude. Trvali jste na tom, že vládu musí sestavovat Topolánek a staví ji Fischer.

Pokud jsou naší prioritou předčasné volby, pak vše ostatní je cena za dosažení tohoto strategického cíle. Tu ODS zaplatit musela.

 

I za cenu totálního vítězství Jiřího Paroubka?

To je vaše interpretace. Já naopak myslím, že Paroubek totálně prohrál.

 

V čem?

Potvrdilo se, že je pouze destrukčním prvkem v české politice. A to se mu také v předčasných volbách vrátí jako bumerang.

 

Proč jste tedy nenechali ČSSD vykoupat v tom, že zavinila pád vlády uprostřed předsednictví? Byla za tím obava, že by třeba na vnitro přišel místo Martina Peciny rovnou David Rath?

Myslím, že zapomínáme na jednoho významného hráče a tím je prezident. Kdyby dal najevo, že zahraniční zájmy země jsou hlavní, a proto má vláda v demisi dokončit předsednictví, byla by situace docela jiná. Prezident tuto vládu nepodržel, tlačil ji k rychlému konci a mnohdy jeho rétorika připomínala slova Jiřího Paroubka. Byli jsme v situaci, kterou nevystihuje úsečka spojující dva body, ale přinejmenším trojúhelník. Tomu jsme museli přizpůsobit taktiku.

 

Jak si vysvětlujete Klausovu motivaci?

Nejsem soudce ani psychoanalytik. Jeho přístupu nerozumím a osobně mě strašně mrzí. Vždy jsem věřil, že je schopen zájem státu nadřadit nad dění na českém politickém smetišti, ale nestalo se. Prezident nezabojoval o prestiž země, naopak jeho tlak způsobil akceleraci všech kroků. Jednání o nové vládě se kvůli němu úplně zbytečně vedla ve stresu během summitu EU či návštěvy amerického prezidenta.

 

Klaus tlačil na pilu, ale proč vy jste na to tak snadno přistoupili?

Tím, že vystoupil z ODS a vyslovil podporu jiným politickým subjektům, se prezident stal hráčem na politické šachovnici, který sleduje jen své vlastní cíle. Proto ho ODS musela při hledání řešení brát nepochybně více jako protihráče než jako spoluhráče. Byla to nesmírně složitá šachová partie.

 

Ale čeho se ODS tak bála? Že by Klaus opravdu přišel s vlastní úřednickou vládou a nechal ji vládnout bez mandátu?

Nepochybně to byl jeden ze scénářů, které měl připravené. Poté co by jednání stran delší dobu nevedla k závěru, by označil všechny politiky za neschopné a řekl: "Tady je moje vláda. Berte nebo nechte ležet." To by celou politickou krizi a katarzi jenom prohloubilo a prodloužilo.

 

Na základě čeho tvrdíte, co měl Klaus v plánu? Měl jste konkrétní signály, že už sestavuje svou vládu?

Ano. Pan prezident velmi dobře ví, komu všemu volal a ptal se, jestli by se nechtěl stát předsedou vlády.

 

Komu?

To ví pan prezident, já nikam nevolal.

 

Je zarážející, že ministr vnitra přesně ví, s kým si telefonuje prezident...

Jsou věci, které se neutají. Ti, kteří s prezidentem mluvili a řekli mu "ne", se později svěřili jiným, že nabídku dostali.

 

Bylo ještě něco jiného kromě těch údajných telefonátů, co vedlo Topolánka k té obrovské obavě z Klause?

Třeba ta prohlášení Jiřího Paroubka, že když se s námi rychle nedohodne, půjde za prezidentem. Řekne mu, že s námi není možné se dohodnout, a vyzve ho, ať jedná on.

 

Myslíte, že by to Klausovi stačilo k tomu, aby okamžitě jmenoval vlastní vládu?

Nemám o tom sebemenší pochyby.

 

Neporazil ODS v této partii spíše vlastní strach z Klause než Klaus sám?

To je vaše interpretace. A znovu opakuji, že to porážka ODS není. Kdyby se uskutečnila ona prezidentská varianta, byla by to pro ODS totální prohra a její výchozí pozice pro volby by byla tisíckrát horší než tato.

 

Posuňme se dál. Podle čeho Topolánek nakonec vybral za premiéra Jana Fischera?

Tuším, jaký okruh jmen měl Mirek v hledáčku a mezi kterými v posledním kole volil...

 

Byla mezi posledními třemi jmény i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová?

Ano, byla mezi těmi, o kterých uvažoval. V každém případě věřím Mirkovi, že vybral správného člověka. Pan Fischer je erudovaný soudný člověk, který je schopen tu roli zvládnout.

 

Jak moc vám vadí jeho členství v KSČ?

Kdyby byl politikem a šel do této funkce, vadilo by mi to. On je ale státní úředník do této role jen dočasně povolaný. Mám-li se pokusit o lehký žertík, řekl bych, že tím nevybočuje z tradice úřednických premiérů.

 

Ministrem vnitra se má stát Martin Pecina a tím tento resort spadne do sféry vlivu ČSSD. Snažil jste se vnitro ubránit pro ODS?

Říkal jsem Topolánkovi, že bych byl radši, kdyby se jako na některých jiných ministerstvech stal ministrem jeden z náměstků, protože jsou tu rozpracované projekty a znalost prostředí je velkou výhodou. Jednoho z mých náměstků jsem navrhoval, ale beru jako realitu, že to dopadlo jinak.

 

Který z vašich náměstků to měl být?

Jeden z mých náměstků. Tečka.

 

Nebojíte se, že pod dohledem ČSSD může na ministerstvu vnitra před volbami vzniknout nějaká nová Kubicova zpráva?

Ne. Kubiceho zprávu si napsali sami sociální demokraté tím, jak řídili ministerstvo a snažili se některým policistům nacpat do pusy roubík. To je minulost, dnes je mezi ministerstvem a policií nepřekročitelná zeď.

 

Budou mít ODS a ČSSD v resortech, které nespravují jejich lidé, nějaké své hlídače?

Žádný takový mechanismus není, nebo o něm alespoň nevím. Ale součástí dohody je, že sice přichází nový ministr, ale náměstci zůstávají na svých místech.

 

Bylo hodně těch, kteří nabídku stát se "letním" ministrem odmítli?

Divil byste se, jak velmi složité je najít ministra, pokud nechcete slevit z toho, že oslovíte jen schopné lidi. Bylo dost těch, kteří řekli, že kvůli zmínce v životopise nepřeruší svou profesní kariéru, když jde o tak časově omezenou misi.

 

Jestli v tom nehrálo roli právě i to, že jste nehledali ministry, ale loutky, které nesmějí ani vyměnit náměstka.

To je ale vaše karikatura. Přece není možné, aby třeba na vnitro přišel člověk, který není nikomu odpovědný, a choval se tak, jako že ten úřad je jeho pašalik.

Týden, 20. dubna 2009