Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / ČRo1-Radiožurnál: Ivan Langer: Radiofórum

[16.04.2009]

Ministerstvo vnitra

ČRo1-Radiožurnál: Ivan Langer: Radiofórum

Rozhovor na téma nové vlády

Moderátor (Jan Bumba):

Nový premiér Jan Fischer už má kompletní seznam lidí, kteří se mají stát ministry v jeho překlenovací vládě, dokonce vlastně více než kompletní. Dvě jména dostal navíc na posty ministra školství a kultury navrhli své kandidáty jak ODS tak i zelení. Pokud jde o posty klíčové pro české předsednictví EU, tedy pozici ministra zahraničí a ministra pro evropské záležitosti, tam by mělo být jasno. ČSSD navrhli současného náměstka ministra zahraničí Jana Kohouta a velvyslance při NATO Štefana Füleho. Premiér Fischer ale zdůraznil, že než oznámí konečnou podobu svého kabinetu, bude o jednotlivých jménech ještě mnohokrát jednat. Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra opakovaně zdůrazňoval, jak jsou pro úspěšné předsednictví důležité osobní kontakty jednotlivých politiků a zároveň to, aby měli jasný mandát.

 

Moderátor (Jan Bumba):

Na lince je nyní odstupující ministr vnitra Ivan Langer, dobrý den přeji.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Dobrý den.

 

Moderátor (Jan Bumba):

Pane ministře, Vy jste se dnes setkal s novým premiérem Janem Fischerem. Co bylo hlavním důvodem vašeho setkání?

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Já jsem především rád, že pan premiér projevil zájem setkat se s odcházejícími ministry, probrat s nimi velmi detailně priority jednotlivých resortů, a to jak směrem dovnitř ČR, tak zejména v souvislosti právě s probíhajícím EU.

 

Moderátor (Jan Bumba):

No a na to se právě chci zeptat. Pokud jde o Vaši agendu právě s přesahem do EU, předáte svému nástupci v úřadu telefonní čísla na kolegy z dalších evropských zemí?

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Určitě předám, ale můj předřečník velmi správně řekl vážnost situace, kterou není možné podcenit. Tak jako doma, tak i v zahraničí je celá řada projektů postavená na osobní znalosti těch lidí, vzájemné důvěře, respektu a právě závěr předsednictví znamená vyvrcholení plnění některých priorit, některých projektů, které jsme nastartovali hned na začátku, a tam se mohou objevit problémy. Já jsem o nich hovořil s panem premiérem a ujistil jsem ho, že udělám maximum, aby můj nástupce ve funkci měl tu situaci co nejméně složitou.

 

Moderátor (Jan Bumba):

Můžete, prosím, být konkrétní, které priority máte přesně na mysli. Co z Vaší agendy na té evropské úrovni zbývá dořešit? Co teď spadne na stůl Vašemu nástupci, kterým zřejmě bude pan Pecina?

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Tak jestli dovolíte, já bych řekl i ty domácí, protože máme před sebou transformační fázi reformy PČR, finišujeme i v oblasti e-govermentu a jsou tam některé klíčové právní normy, které je potřeba ještě zvládnout. Máme před sebou vyvrcholení reformy v podobě vzniku generální inspekce bezpečnostních sborů. Směrem k zahraničí je klíčové jednání rady ministrů vnitra

 

Moderátor (Jan Bumba):

Slyšíme se, pane ministře?

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Ano. V červnu na radě ministrů vnitra bude jednání o jednom z největších informačních projektů v oblasti vnitřní bezpečnosti, tj. tzv. schengenský informační systém 2. generace, a tam to bude velmi záležet na tom, jakou vahou pan ministr prosadí závěry, které v tuto chvíli jsou připravovány.

 

Moderátor (Jan Bumba):

Děkujeme za rozhovor. To byl odstupující ministr vnitra Ivan Langer. Omlouváme se posluchačům za horší kvalitu telefonní linky.

Český rozhlas 1 - Radiožurnál, pořad Radiofórum, 16. dubna 2009