Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Lidové noviny: Ivan Langer: On ničí a boří. Neodstoupím

[30.03.2009]

Politika obecně

Lidové noviny: Ivan Langer: On ničí a boří. Neodstoupím

Aktuální politická situace

Co říkáte tomu, že ČSSD chce "vaši hlavu", jinak nebude dál jednat?

Rozumím tomu, že je někdo někomu nesympatický, a dokážu pochopit, že nejsem sympatický Jiřímu Paroubkovi. Mohu říct, že to platí i naopak. Ale neslyšel jsem jeden jediný věcný argument, proč by měl Ivan Langer opustit ministerstvo vnitra. Neslyšel jsem žádný důvod. Na mě to dělá spíše dojem, že se Jiří Paroubek snaží odpoutat pozornost od ostudy, kterou si udělal v Evropě; od toho, že král je nahý. Že umí jen bořit, ale když něco zboří, tak už pak není schopný cokoli stavět.

 

Ale kdybyste vy osobně byl tou jedinou překážkou v dohodě, opravdu neuděláte to gesto?

Ale Jiří Paroubek není v situaci, kdy by si měl dávat podmínky. On něco zničil, on má ostudu a on by měl teď dokázat, že dokáže tu svojí fatální chybu odstranit nějakým konstruktivním přístupem! Tahle hra, kdy on udělá chybu, a pak to překlápí do situace, že za to může někdo jiný než on, tak na ni já ani nikdo jiný nemůže přistoupit.

 

Přesto, dohoda je v tuto chvíli nutná. A to hlavně mezi ODS a ČSSD. Pokud vy budete jedinou překážkou, která dohodu potopí, opravdu neustoupíte?

Ale já opět říkám. že Paroubek a sociální demokracie není v situaci, kdy má právo dávat si podmínky. Proto je to zvrácená hra, na kterou nemůže normální člověk přistoupit. Paroubek rozbořil vládu uprostřed předsednictví, tak ať se ukáže! Co umí kromě toho, že vnáší do české politiky destrukci, která mu nyní přinesla jen ostudu?

 

Co tedy bude teď následovat?

Buď tedy Jiří Paroubek sestaví vládu s panem prezidentem a ukáže, co v něm je. Nebo ať sklopí krovky, uzná, že udělal fatální chybu, a potom nechť souhlasí s konáním předčasných voleb - s tím, že tato vláda dokončí svoji práci v demisi do předčasných voleb.

 

Myslíte nezměněnou vládu, v identické podobě?

To už záleží na panu premiérovi a na dohodě koaličních parterů. Nicméně vláda prošla personální obměnou a nevidím důvod, proč by se vláda v demisi měla ještě nějak proměňovat.

 

A ten model, že vaše vláda by dovládla jen do předsednictví, a pak nastoupila nová "překlenovací" vláda do voleb?

To mně připadne jako drbání se přes hlavu za uchem. Pokud někdo tak bytostně touží po tom, aby dva měsíce jednotlivé resorty řídili nějací panáci, kteří se během těch dvou měsíců seznámí jen s tím, kde na ministerstvu je toaleta a kde vrátnice - tak prosím. Pokud je tohle pro někoho nepřekonatelnou podmínkou, tak ano. Ale každý si umí udělat názor, že tohle je absurdní.

 

Jak rychle se podle vás dohodnou Topolánek s Paroubkem?

To záleží na míře uvědomění si chyby a viny Jiřího Paroubka. Záleží to na jeho pochopení toho, že to není on, kdo si může dávat podmínky. Jinak ať si sebere sto jedna podpisů a jde s nimi za panem prezidentem, a nechá se jmenovat předsedou vlády. Nebo má přistoupit na schválení co nejčasnějšího termínu předčasných voleb. Schopnosti Jiřího Paroubka jako politika a jako státníka se ukázaly při úterním hlasování. A jeho schopnost stranického politika se zase ukázala ve schopnosti zamknout se před médii, aby nebylo vidět, jaký je stav sociální demokracie.

Lidové noviny, 30. března 2009