Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Právo: Ivan Langer: Paroubkem se já ani ODS kádrovat nenecháme

[31.03.2009]

Politika obecně

Právo: Ivan Langer: Paroubkem se já ani ODS kádrovat nenecháme

Aktuální politická situace

Jak hodnotíte slova premiéra Topolánka pro sobotní Právo, kdy připustil možnost, že by mohla existovat vláda i bez něj v čele, což dosud ODS odmítala?

Chápu to tak, že buď bude dohoda na této vládě, nebo půjde ODS do opozice.

 

Jak reagujete na podmínku Jiřího Paroubka, podle kterého musíte z vlády odejít?

Já jsem opakovaně řekl, že nemohu hrát falešnou hru pana předsedy Paroubka, který provedl něco, za co se musí hluboce stydět a za co je terčem kritiky všude ve světě i doma. Celá Evropa se mu nejen směje, ale hluboce jím opovrhuje. Prokázal, že je králem, který je naprosto nahý, protože umí jen ničit a bořit, ale nemá promyšlen krok B. Pokud je pan Paroubek tak chytrý, tak ať ukáže, co v něm je. Když uměl zbourat vládu, ať postaví vládu novou. Jestli jeho 101 s komunisty bylo zárodkem pro takovou vládu, nechť jde vládnout. Ale odvádět pozornost od svého vlastního selhání od své vlastní neschopnosti na jiného, to je podle mě důkazem malosti a neschopnosti jeho jako politika, neřku-li státníka.

 

V souvislosti s vámi Jiří Paroubek zmiňoval tzv. Kubiceho zprávu. Je to podle vás důvod, proč mu tak ležíte v žaludku?

Všichni víme, že Kubiceho zpráva vznikla za vlád sociální demokracie. Jestli jsem řekl, že chci něčeho dosáhnout, tak stavu, kdy nikdy v budoucnosti už žádná Kubiceho zpráva nevznikne, protože ta vznikla proto, že policistům někdo bránil v práci a také se je pokoušel kriminalizovat. A myslím, že jsem si na vlastní kůži prožil, co dokáže ta mašinérie a obludná chobotnice, kterou vytvořili pánové Paroubkové, Bublanové a spol.

 

Vy tedy kvůli odblokování situace sám neodstoupíte?

Jiří Paroubek není v situaci, kdy by si mohl klást podmínky. On není ten, který by mohl ukazovat prstem - toho ano nebo toho ne. Nevím, jestli bych mohl tolerovat, že jsem tolerován někým, kdo zatím dokázal jen plivat, špinit, bořit a rozbíjet všechno, co se tady dobrého podařilo zvládnout. Toto je moje reakce.

 

Nicméně už i v koalici zaznívají hlasy, že by mohla pokračovat tato vláda pouze s mírnými obměnami a v této souvislosti padá i vaše jméno.

Víte velmi dobře, že jsem připraven skládat účty z toho, co dělám. Nechť mi tedy někdo předloží výhrady, které k mé práci má, já s ním budu rád polemizovat. Ale aby někdo - protože si myslí, že se chovám stejně jako on - říkal, že nemám pokračovat v tom, co dělám, to je opravdu argumentace a filozofie z hospody páté cenové skupiny.

 

Vylučujete tedy, že byste v zájmu uklidnění situace rezignoval?

Aby Jiří Paroubek dělal kádrovou politiku ODS a této vládě, tak to doopravdy ne. To bych já mohl začít dělat kádrovou politiku ČSSD, mně se Jiří Paroubek taky nejeví jako příliš sympatická osoba. Taky bych si dokázal představit lepší situaci - být jako vláda tolerován sociální demokracií bez Jiřího Paroubka. Můžeme se o to pokusit.

 

Překvapilo vás, že prezident při vyjmenovávání podmínek pro vznik nové vlády vynechal u počtu 101 podpisů slovo nekomunistických?

Velmi mě to překvapilo, a právě proto jsme na to reagovali na výkonné radě ODS. Zatím jsem nedostal vysvětlení, jak to pan prezident myslel. Velmi pevně věřím, že když hovořil o 101 hlasech, tak z nich odečetl hlasy komunistů.

 

Jak tedy hodnotíte prezidentův postup?

Když čtu slova Václava Klause z období politické krize okolo sarajevského atentátu, mám pocit, že řadou svých kroků a vyjádření nyní popírá sám sebe. Doufám, že je to jev pouze dočasný. Možná souvisí se všeobecnou nervozitou, která nyní panuje.

Právo, 31. března 2009