Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Instinkt: Ivan Langer: Úplně se svléknout

[19.03.2009]

Ministerstvo vnitra, politika

Instinkt: Ivan Langer: Úplně se svléknout

Rozhovor s ministrem vnitra Ivanem Langerem

Dělal jsem nedávno rozhovor s poslancem ODS Jurajem Ranincem a on mi říkal, že není možné, aby byl ministrem vnitra politik, který v minulosti pomáhal kontroverzním podnikatelům. Mluvil o vás.

Kontroverzním podnikatelům? Tady nám jedna soukromá firma, která se zabývá nákupem a prodejem informací - Mladá fronta Dnes - vsugerovala mediální zkratku, že Langer je propojen s organizovaným zločinem, a to proto, že jsem před devíti lety pomáhal svému příteli Luďku Sekyrovi. Že to celé řídil nějaký Mrázek, přičemž stupeň mých znalostí mi říká, že tomu tak vůbec nebylo Panu Ranincovi a všem ostatním můžu jen vzkázat, že jsem nikdy do kontaktu s Františkem Mrázkem nepřišel a že jsem jeden z nejprověřenějších členů vlády od listopadu 1989.

 

Já myslel, že je jím Jiří Čunek. Ten to o sobě také tvrdil.

Já mám dvě prověrky na stupeň přísně tajné. Deset let mého života je ve formulářích NBÚ, kde jsem se musel úplně svléknout. Veškeré mé majetkové poměry, veškeré mé kontakty nebo jednání, u kterých jsem kdy byl, byly předmětem bezpečnostní prověrky.

 

Nevím, jestli to je ten nejlepší argument. Bývalý detektiv Karel Tichý říká, že při prověrkách NBÚ docházelo k obrovským podvodům.

Všem těm, kteří na mě takto útočí a zpochybňují moji morální integritu a bezpečnostní způsobilost a důvěryhodnost, říkám jasný vzkaz: Udělejte to samé, nechte se prověřit.

 

Jde o to, že teď jako ministr vnitra rozhodujete o věcech, ve kterých jste díky své minulosti ve zřejmém střetu zájmů. Nedávno jste například posuzoval žádost o zbavení mlčenlivosti detektiva, který vypracovával policejní spis, v němž figurujete i vy.

Já si uvědomuji složitost situace, ve které teď jsem. Mám před sebou špatné a ještě horší řešení. Špatné řešení je, že budu striktně dodržovat zákon a budu napadán a urážen, že někomu nechci povolit, aby hovořil, a bude za tím hledáno všechno možné a nemožné, a pak mám ještě horší řešení, že bych totiž zbavením mlčenlivosti toho detektiva porušil zákon. V této volbě jsem si vybral to první.

 

Kdybyste rezignoval, tak by váš nástupce takové problémy neměl a nikdo by mu takové otázky nemohl klást.

To je ta obludnost virtuální mediální reality, ve které žijeme.

 

Rezignovat kvůli tomu nehodláte?

Součástí politiky je kruté pravidlo, že cokoliv člověk dělá, tak z toho skládá účty, V průběhu nebo na konci volebního období. Až mi voliči budou vystavovat účet, ukáže se, kolik mám pravdy.

 

U nás ale voliči nerozhodují o jednotlivých politicích, ale o politické straně. A Raninec tvrdí, že poškozujete ODS a že vás měl MirekTopolánek vyměnit.

Můžete si nahrát, co k tomu říkám. (I. L. kroutí hlavou a zvedá oči v sloup.)

 

Podle vás to tedy tak není.

Jasně jsem řekl, co se tehdy odehrálo. Oproti těm, kteří mě soudí, jsem prověřen, a doporučuji jim učinit to samé. Budu velmi zvědav, jak dopadnou. Vy všichni, kteří říkáte, že jsem nedůvěryhodný, dokažte, že vy důvěryhodní jste, a udělejte si bezpečnostní prověrku!

 

Tomu nerozumím. Proč by si měli dělat bezpečnostní prověrku, když nejsou ministři? A ve vašem případě byly zveřejněny záznamy velmi podezřelých rozhovorů, které jste jako místopředseda parlamentu vedl s podnikatelem Sekyrou, který spolupracoval s mafiánem Františkem Mrázkem.

A to je ten problém.

 

Možná je lepší, kdybyste jako politik nepomáhal žádným podnikatelům. Pak byste se takovým problémům vyhnul.

Tak zaprvé, nedopustil jsem se ničeho nezákonného a z mého pohledu jsem se nedopustil ani ničeho nemravného. Nemohl jsem zneužít žádnou svou pravomoc, neb jsem v té věci žádnou neměl. Byl jsem poslanec. Nebyl jsem ve funkci ministra.

 

Když voláte do nějaké soukromé banky jako místopředseda parlamentu, abyste se přimluvil za poskytnutí úvěru pro svého známého, tak vám jistě její ředitel nepraští telefonem, což by neznámému člověku bezpochyby udělal. Tím jste přece zneužil svou poslaneckou funkci.

Já jsem tam nevolal jako místopředseda parlamentu, ale jako Ivan Langer

 

... a to myslíte, že jde oddělit?

... a přimlouval jsem se za projekt Luďka Sekyry. Možná se to někomu nemusí líbit. To respektuji. Každý máme nějaký žebříček hodnot. Ale co kategoricky musím odmítnout a budu za to do posledního dechu při mém pobytu na planetě Zemi bojovat, je absolutní odmítnutí brutální manipulace, ke které dochází, a sice, že jsem byl napojen na organizovaný zločin.

 

Pokud se cítíte médii nějak poškozen, můžete se obrátit na soud.

Nicméně žádný soud, žádný rozsudek světského soudu tady na této Zemi nedokáže vymazat špínu, která na mně ulpěla na základě pomluvy.

 

A proto vám nestačí rozhodnutí soudu a chcete se podobné situaci propříště vyhnout tím, že jste v parlamentu hlasoval pro zákon, kterým bude omezena svoboda slova, a sice, že noviny nebudou moci zveřejňovat policejní odposlechy?

Tento zákon konečně dává možnost soudu, který jediný je schopen a zmocněn k tomu, aby rozhodl, říci, jaké jednání bylo či nebylo ve veřejném zájmu. Doteď těmi vykladači veřejného zájmu byli prodejci informací, a to, myslím, není správné. Teď máme konečně definovaná pravidla hry na základě vyrovnání dvou hodnot - svobody slova a ochrany soukromí. A říkáme, že ten, kdo rozhodne o tom, jestli prolomení jedné z těch svobod bylo či nebylo ve veřejném zájmu, nebo to byl jen obyčejný byznys s informacemi, je soud.

 

Trochu odbočím. Nebylo možné vás přehlédnout na našem nedávném daviscupovém zápase s Francií v Ostravě.

A viděl jste nejmladšího fanouška, jak tam také fandil?

 

Malého Langera jsem si tedy nevšiml.

To je chyba!

 

Zato jsem si všiml, že jste seděl vedle jednoho z nejvýznamnějších českých podnikatelů, Tomáše Chrenka.

Tomáš Chrenek je můj velice dobrý kamarád. Naše rodiny se znají. Stýkají se. Manželky si tykají. My si také tykáme.

 

Nemyslíte si, že je pro politiky lepší, a myslím, že na západě od nás je to celkem norma, že se významní politici nekamarádí s významnými podnikateli, protože se pak nabízejí otázky, jestli si třeba i navzájem nepomáhají.

Pan Chrenek je jedním z největších zaměstnavatelů v České republice. Je to jeden z největších přispěvovatelů do státního rozpočtu prostřednictvím daní. Je to člověk, kterého si vážím a respektuji jej. Považuji ho za svého přítele a všichni moji přátelé vědí, že jsou hranice, které ve své práci nikdy nepřekročím, a v okamžiku, kdy by po mně něco takového chtěli, tak bychom přestali být přáteli.

 

Chápu to tedy dobře, že kdybyste byl poslanec a místopředseda parlamentu, tak byste mu pomoci ještě mohl, ale teď, když už jste ministr vnitra, mu už nepomůžete?

Tady ta pravidla jsou přece jasně daná a já jsem teď v jiné pozici, než jsem byl předtím. Jako ministr mohu svým bezprostředním rozhodnutím ovlivnit chod řady věcí a v tomto smyslu si dávám velmi pečlivý pozor na to, co dělám.

 

Jako místopředseda sněmovny byste svému příteli, ať už by to byl Sekyra nebo Chrenek, pomohl, ale jako ministr to už neuděláte.

Já se vůbec nestydím za to, co jsem udělal. Jsem bytostně přesvědčen o tom, že to bylo naprosto v souladu se zákonem a není v mé minulosti nic, co by mě mělo postihnout nebo činit vydíratelným nebo zpochybnitelným z pohledu státních institucí, ale jsou věci, které člověk…

 

... by už neudělal

... vidí trochu jinak.

Proč nechcete jednoznačně říct, že byste to už neudělal?

Nejste náhodou ve styku s organizovaným zločinem? Můžete mi teď nahlásit všechny osoby, se kterými jste za posledních pět let vstoupil do kontaktu?

 

Nějak vám přestávám rozumět.

Abych si byl jistý tím, že mě někdo neobviní, že jsem se setkal s člověkem, který je napojený na organizovaný zločin.

 

Aha.

Mně nestačí to, že vás znám. Já chci znát všechny vaše kontakty. Co děláte v soukromí. Jestli nenavštěvujete náhodou vykřičené domy. Jestli neznásilňujete malé děti. Jestli nejste v kontaktu s lidmi, kteří páchají trestnou činnost.

 

A tím chcete říct, že byste svému kamarádovi - podnikatelovi teď už nepomohl, nebo pomohl?

Dokud mi neřeknete, s kým jste ve styku, tak já se odteď s vámi odmítám bavit, protože jste mi vsugeroval, že má platit presumpce viny. Já se na vás dívám jako na sprostého podezřelého, a dokud mi neprokážete svoji nevinu, tak s vámi nebudu jednat.

 

A vy si myslíte, že to, co teď říkáte, nějak souvisí s mojí otázkou?

To s tím úzce souvisí. Všechno se vším souvisí. Tečka.

Instinkt, 19. března 2009