Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Lidové noviny: Ivan Langer: Nesmíme se bát být tvrdší

[11.03.2009]

Bezpečnost

Lidové noviny: Ivan Langer: Nesmíme se bát být tvrdší

Boj proti násilí na fotbale

V Edenu k žádným výtržnostem na stadionu nedošlo. Ostravští fanoušci ale dělali problémy již ve vlaku...

Mediální dojem z celého utkání, i toho co mu předcházelo, působí téměř hrůzostrašně. Já ale musím říci, že jsem spokojený. Myslím si, že všichni odvedli velmi dobrý kus práce. Počínaje pořadateli na Slavii, přes spolupráci Slavie a Baníku, dobře si počínali i zasahující policisté a v neposlední řadě i České dráhy. Škody na majetku ČD jsou minimální, Ve vlaku byl poškozený pant u dveří, strhané záclonky a podobné věci. Celková škoda byla zhruba deset tisíc korun.

 

Přesto hodláte spolu s ČD ostřeji vystupovat právě proti fanouškům ve vlaku.

Shodli jsme se na vytvoření speciálního týmu, který bude koordinovat postup policie a Českých drah při dopravě fanoušků. Já jsem přesvědčen, že bychom se neměli bát tvrdšího postupu. Ve chvíli, kdy je někdo přistižen, že porušuje přepravní řád, potom bude z vlaku vyveden. Za prvé platí, že ten, kdo nemá jízdenku, do vlaku nepatří. Za druhé, když bude třeba podnapilý, nebo bude nějak jinak vzbuzovat pohoršení, bude také vyveden.

 

V současné době s fanoušky jezdí policejní specialisté z antikonfliktního týmu, proč to nedělali již dříve?

Většinou se taková věc řeší až po dojetí do cílového nádraží. Já jsem ale přesvědčen, že i za cenu zpoždění vlaku by se podobná věc měla řešit. A dotyčnému potom takové zpoždění klidně naúčtovat.

 

Myslíte si, že podobná opatření zkrotí ty nejdivočejší fanoušky?

Kořeny fotbalového násilí jsou hluboké, jejich vyrvání bude chvíli trvat. Jde o dlouho neřešený problém. Ten boj bude tvrdý. Musíme se také vypořádat s tím, že z některých chuligánů se vytvořily takové falešné celebrity. Zvykli si na pozornost a na druhou stranu na anonymitu davu bez následků. To se musí změnit. Důsledným postupem na stadionech a spoluprací s ČD jsme schopni z nich tu nálepku falešných celebrit razantně strhnout. Myslím si, že se nám to v pondělí povedlo. dva incidenty byly ihned řešeny. Jednalo se o napadení novináře při zpáteční cestě fanoušků, máme i muže, který napadl při cestě do Prahy revizora.

 

Některým klubům stále vadí, že policie není na stadionech...

Včerejšek jasně ukázal, že to jde. Jsem přesvědčen, že ten systém je správný a bude fungovat.

 

Brnu jste za nezvládnutí pořadatelské služby naúčtovali za zásah 80 tisíc. Kolik stály manévry v Praze?

To pro mě není podstatné. Policie plnila úkol ochrany veřejného pořádku a zhostila se ho dobře.

Lidové noviny, 11. března 2009