Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Deník: Ivan Langer: Datové schránky budou zadarmo

[28.02.2009]

eGovernment

Deník: Ivan Langer: Datové schránky budou zadarmo

eGovernment v České republice

Co je vlastně datová schránka?

Je to elektronické úložiště, není to mail, není to ani archiv. Je to nový způsob, jak mezi sebou budou povinně komunikovat úřady a úřady s právnickými osobami. Je to systém, který znamená revoluci v české byrokracii a je největší změnou za posledních dvě stě let. Systém datových schránek šetří čas, nervy a samozřejmě i peníze.

 

Mohou datové stránky využívat i běžní lidé?

Fyzická osoba se může rozhodnout, zda chce nebo nechce datovou schránku využívat. V některých případech je to lepší, v některých případech to zase tak výhodné není. Pro ty, kteří se chtějí vyhýbat státu, to žádné zlepšení neznamená. Ocení ji ale ti, co se chtějí vyhnout frontám na poštách a na úřadech. Pro ty se datová schránku určitě vyplatí.

 

Co bude moci člověk s datovou schránkou dělat, komunikovat přímo s úředníkem?

Rozhodnete- li se jako občan pro datovou schránku, požádáte ministerstvo vnitra, nejlépe prostřednictvím Czech Pointu. Poté, co vám bude zřízena, v tu chvíli budete moci dělat veškerá podání vůči jakémukoli státnímu orgánu. Stát bude mít zase povinnost neposílat lidem papírové obálky, ale posílat rozhodnutí a informace do datové schránky.

 

Tato služba bude zadarmo nebo za peníze?

Kouzlo systému je v tom, že stát platí za komunikaci mezi státními institucemi a platí i za komunikaci mezi nimi a občany. Takže občan nezaplatí nic.

 

Kolik stát díky datovým schránkám ušetří?

Je to dynamický systém, který se rozvíjí. Ty nejjednodušší odhady hovoří o částce mezi dvěma sty a třemi sty miliony korun ročně.

Deník, 28. února 2009