Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Právo: Ivan Langer: Brněnští pořadatelé by měli zásah policie zaplatit

[24.02.2009]

Bezpečnost

Právo: Ivan Langer: Brněnští pořadatelé by měli zásah policie zaplatit

Bezpečnost na fotbalových stadionech

Vedení brněnského klubu i ochranka hovoří o tom, že nedělní incident vyvolali polští chuligáni, kteří tam přijeli válčit. Pořadatelé prý nasadili maximální počet 300 lidí, a aby tu situaci zvládli, museli by být v počtu jeden na jednoho. Máte stejné mínění?

Nemůžu mít stejné mínění. Platí teze, že pokud chtějí organizovat fotbalové utkání, chtějí na něm vydělávat, potom musí umět nést svůj díl odpovědnosti.

 

Myslíte tím i Brno?

Tím samozřejmě myslím i Brno. Udělám si srovnání dvou kritických utkání - jedno v Olomouci (kde hrála Sparta) a jedno v Brně (tam hrál Baník). A v okamžiku, když na jednom místě to, samozřejmě ne úplně bez chyb, jde, a na druhém místě to nejde, tak odpověď na otázku, zda je to chyba systému, zní jednoznačně: není to chyba systému. To pochybení a nedostatečnost je někde jinde.

 

Pořadatelé tvrdí, že i kdyby tam měli třeba tisíc lidí, tak ty agresivní bitkaře neudrží. Berete toto vysvětlení?

Pokud neumí zajistit bezpečnost, potom nemohou pořádat utkání a vydělávat na něm peníze.

 

Šéf agentury, která ostravské fanoušky hlídá, tvrdí, že tři roky do Brna s příznivci Baníku jezdí a žádný problém nebyl. Že ale tentokrát šlo o polské chuligány, kteří speciálně přijeli do Brna se porvat.

Ano, řada těch chuligánů to mohla využít jako příležitost si něco vyzkoušet, to je pravda, ale tuto odpovědnost z pořadatelů prostě nikdy nikdo nemůže sejmout.

 

Měli by tedy podle vás brněnští pořadatelé zaplatit nedělní zásah policie?

Myslím si, že je zatím příliš brzo udělat přesnou analýzu, nicméně můj pocit je, že ano. Respektive mé přesvědčení bude ano v okamžiku, kdy se ukáže, že jejich opatření nebyla dostatečná.

 

Ochranka tvrdí, že tam docházelo k páchání trestné činnosti a tím pádem by měla policie nastoupit.

Já se musím zeptat pořadatelů, na kolik využili oprávnění, které mají. Na kolik využili oprávnění nevpustit na stadión člověka pod vlivem alkoholu, na kolik kontrolovali lidi, jestli tam nepřicházejí ozbrojeni či neozbrojeni.

 

Myslíte si, že řešit podobné situace by mohl nový způsob, jaký zavedl Baník při utkání Poháru UEFA, na které prodával vstupenky na konkrétní jména a tím vyloučil možnost vstupu rowdies na stadión?

Nepochybně je to způsob řešení a nepochybně je to další důkaz o tom, že když se chce, tak to jde.

Právo, 24. února 2009