Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Lidové noviny: Ivan Langer: Při opakování zavřu stadion

[23.02.2009]

Bezpečnost

Lidové noviny: Ivan Langer: Při opakování zavřu stadion

Bezpečnost na fotbalových stadionech

Při začátku jarní části fotbalové ligy poprvé platila smlouva mezi ČMFS a policií. Podle ní policisté nejsou na stadionech a přijdou tam jen v případě nepokojů, ale organizátoři si je musí zaplatit. Velké problémy měli v Brně, kde hrála Ostrava. Jak to hodnotíte?

Od prvopočátku bylo jasné, že policie bude dohlížet na pořádek na veřejných prostranstvích. A za to, co se děje na stadionech, zodpovídá pořadatel, tedy ten, kdo vydělává peníze. Dnes se ukázalo, že ač měli půl roku, aby se na to stihli připravit, situaci podcenili. Asistence policie tak musela být velká a pořadatelé si ji musí zaplatit. A pokud se něco takového stane znovu, tak přijde sankce nejtvrdší: budou v Brně hrát bez diváků. Za opakované porušování povinností pořadatele je ministr vnitra oprávněn zavřít stadion. Odpovědně říkám: Jestli se v Brně bude dít za čtrnáct dní to samé, co se dělo teď, za měsíc už tam nebude nic, protože stadion bude zavřený.

 

Neměli by tedy policisté při zvlášť rizikových zápasech dostat od pořadatele peníze a být rovnou na stadionu?

Počkejte, tak bacha. Za prvé je fotbalové utkání soukromá záležitost a za účast tam platíte vstupné. V tom máte zábavu a bezpečí. A je povinností pořadatele to zajistit. Když to není schopný pořádat, tak ať to nepořádá. Ať za to nevybírá a nebere peníze. Úkolem policie je něco jiného, ne hlídat peníze soukromému subjektu. To, že se pořadatelé budou muset učit a investovat do bezpečnosti na stadionech, to ano. Já jsem zodpovědný za bezpečnost těch lidí a za dohled na dodržování zákona. Když na to někdo kašle, tak mám odpovědnost vůči 95 procentům populace, kterých se to netýká. A proč má zbytek platit těm, kteří na to kašlou? Teď je aspoň nad slunce jasné, kdo za co platí. Kdo dostává od lidí peníze na zábavu, musí také zajistit pořádek. Když ho nezajistí, zjedná ho policie, ale pořadatelé za to musí zaplatit. Nebo snad máme všichni z daní platit bezpečnost soukromým pořadatelům zápasů?

 

Policie při zápase v Brně zasahovala ještě před začátkem utkání s Ostravou. Pak ale stadion opustila a musela se tam vracet ve druhém poločase. Neměla tedy na stadionu zůstat po celé utkání, když už jí Brno zásah stejně muselo zaplatit?

To je věcí dohody bezpečnostního manažera a velitele bezpečnostního opatření policie. Jestli si někdo myslí, že se takto zásadní změna, která se aplikuje, odehraje naprosto dokonale, tak mi ho ukažte. A já si od něj nechám radit, aby mi říkal, co máme dělat lépe.

Lidové noviny, 23. února 2009