Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / ČRo - Radiožurnál: Ranní interview

[09.02.2009]

Bezpečnost

ČRo - Radiožurnál: Ranní interview

Problematika cizinců ze zemí mimo EU na území ČR v době hospodářské krize

Moderátor (Jan Pokorný):

Za 10 min. 8 hod., tady Ranní je Radiožurnál. Z cizinců, kteří v Česku přišli kvůli krizi o práci, můžou být bezdomovci. Do března by prý české firmy mohly propustit až 12 tis. zahraničních zaměstnanců. Ti pak často nemají na jídlo a oblečení, natož na cestu zpátky do vlasti. Je pravděpodobné, že v ČR můžou zůstat načerno. Jejich situací by se měla dnes i zabývat vláda. Ministerstvo vnitra navrhne, jak zahraničním pracovníkům pomoci. V Ranním Radiožurnálu teď po telefonu vítám ministra vnitra Ivana Langera. Dobrý den.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Dobrý den přeji.

 

Moderátor (Jan Pokorný):

Začněme tím, pane ministře, že tahle situace je trochu nasvícená i lidským příběhem. Je to 26letý Vietnamec Le Kim Thanh, který v Česku pracoval bez povolení úřadů. Návratu do vlasti se obává, na protest proti záměru policie už přes 10 dní drží hladovku. No a ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb by měl Vás dnes na zasedání vlády požádat, abyste přezkoumal správnost rozhodnutí cizinecké policie vyhostit tohoto mladého Vietnamce. Uděláte to?

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Udělám, ale chci zdůraznit jednu věc. My jsme jako ministři vlády ČR, my máme povinnost udělat vše pro to, abychom uchránili české občany před dopady finanční krize, abychom jim ochránili jejich místa pro práci. A současně směrem např. Vietnamské socialistické republiky, ale vůči komukoliv dalšímu platí jasný vzkaz. Zákony platí pro všechny, všichni je musí dodržovat, v okamžiku, když je dodržovat nebudou, musí v tu chvíli počítat s postihem. Myslím si, že ta matematika tohoto kroku je naprosto jasná a zcela neúprosná.

 

Moderátor (Jan Pokorný):

Já bych jenom poprosil, pane ministře, my máme nějaké špatné telefonické spojení. Buďto zkuste přejít místností někam o kousek dál, anebo…Už je to lepší?

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Já Vás slyším dobře…

 

Moderátor (Jan Pokorný):

Ano, ano, my Vás teď už slyšíme taky dobře. Tak k tomu příběhu onoho vietnamského pracovníka už jste se vyjádřil. Myslíte si, že takové situace jsou typické?

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Takovýchto situací může nastat více, protože očekáváme, že jen na začátku tohoto roku přijde o práci cca 12 tis. cizinců a v průběhu 1. pololetí skončí platnost téměř 70 tis. pracovních povolení. A to je situace, která může vést ke zhoršení bezpečnostní situace v ČR, a právě proto navrhujeme velmi ucelený přístup, jak za práv ochránit český trh. Tedy zabránit dalšímu přílivu zahraničních pracovníků v této době. Za druhé, jak se vypořádat s těmi, kteří působí jako zprostředkovatelé, kteří se mnohdy nestarají o ty své bývalé zaměstnance. No a za třetí, jak pomoci těm, kteří se bez práce ocitnou v nouzi. Tedy identifikovat je, dát jim základní pomoc a potom samozřejmě nabídnout cestu domů.

 

Moderátor (Jan Pokorný):

Takže, když to zjednodušíme - ten bod č. 3 -, některým cizincům zaplatíte třeba letenku na cestu zpátky od vlasti?

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Tak ono to na jedné straně vypadá jako charita, ale je to velmi pragmatický přístup, neboť jsme velmi dobře spočítali, že je lepší, než tyto cizince vidět v šedé zóně, než je odsoudit k otrockým pracem, nebo k tomu, že se stanou součástí organizovaného zločinu. Tak raději podat pomocnou ruku, zaplatit letenku a nabídnout i onen motivační příspěvek.

 

Moderátor (Jan Pokorný):

Mluvil jste o tom, že byste měli, pokud jsem tomu dobře rozuměl, taky kontrolovat agentury, které cizincům zprostředkovávají práci. Jak? Na základě čeho?

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Tak materiál, který jsme připravili, je materiálem, který zahrnuje působnost několika ministerstev, a my skutečně chceme, aby ministerstvo práce a sociálních věcí, ale také ministerstvo průmyslu a obchodu, byly tvrdší při kontrole těchto mnohdy obskurních agentur, které sem jenom přitáhnou ty cizí pracovníky a přestávají se v ten moment o ně starat. I tyto agentury musí nést větší odpovědnost za lidi, které sem přivedou, a kteří příp. přijdou o práci. Ta opatření jsou aktuální a střední doba, toto patří mezi ty střednědobé, neboť na jedné straně je to o zpřísnění kontrol a na straně druhé je to také o možné změně zákona.

 

Moderátor (Jan Pokorný):

No a co s těmi cizinci, kteří se nebudou chtít vrátit z různých důvodů. Třeba proto, že se před cestou do Česka zadlužili.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

To si myslím, že je velice důležitý prvek, co jste řekl. Je potřeba nenechat se citově vydírat a je nutné vidět velmi jasně ty podmínky, za kterých sem ti lidé přijdou. Oni mají garantován pobyt na 1 rok. Oni se zadluží způsobem, který možná komplikuje život, nicméně v okamžiku, když nebudou dodržovat platné zákony, potom musí počítat s tím, že budou posíláni směrem domů. Jedním z těch opatření je také posílení kontrolní činnosti zejména cizinecké policie.

 

Moderátor (Jan Pokorný):

V Ranním Radiožurnálu jsme mluvili s ministrem, vnitra Ivanem Langerem z ODS. Děkuju za odpovědi. Přeju hezký den, na slyšenou.

 

Ivan Langer, ministr vnitra a místopředseda ODS:

Hezký den, na shledanou.

Český rozhlas - Radiožurnál, pořad Ranní interview, 9. února 2009