Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Lidové noviny: Český plán pro Schengen prošel

[16.01.2009]

Předsednictví ČR v EU

Lidové noviny: Český plán pro Schengen prošel

Úspěch ČR při zasedání neformální Rady ministrů vnitra EU v Praze

Ivan Langer včera poprvé jako ministr vnitra předsednické země vedl jednání svých unijních kolegů. A premiéra v této funkci mu vyšla. České návrhy se podařilo prosadit a chvála na jeho osobu zaznívala ze všech stran.

Unijní ministři vnitra jednali v pražském Kongresovém centru o třech tématech - o využívání moderních technologií v oblasti vnitřních záležitostí, například při ochraně vnějších hranic a v boji proti nelegální migraci, o zlepšení mezinárodněprávní ochrany dětí a o schengenském informačním systému.

Právě třetí téma označil Langer za nejvíce diskutované. Česko se již předloni v prosinci stalo součástí takzvaného schengenského prostoru, ve kterém se lze pohybovat bez hraničních kontrol. Pro fungování prostoru existuje informační systém, který slouží například k výměně dat o kradených autech či ztracených dokladech. Evropská unie chce již delší dobu nahradit tento systém lepším, takzvaným Schengenským informačním systémem druhé generace (SIS II). Ten by měl zahrnovat i biometrická data či otisky prstů.

Jeho spuštění ale provázejí neustálé problémy. Česko proto na včerejším neformálním zasedání ministrů vnitra EU v Praze přišlo s novým návrhem, jak tuto situaci vyřešit, a tento návrh byl přijat.

„Podstata tohoto plánu spočívá ve vytvoření dvou cest, tou první je analýza příčin přetrvávajících problémů, které znamenají opakované odkládání spuštění Schengenského informačního systému druhé generace, tou druhou cestou je současně realizace případného alternativního, záložního plánu. Pro případ, kdyby bylo zjištěno, že tudy cesta nevede, a je potřeba mít novou alternativu,“ uvedl Langer.

Prosazení plánu nebylo jednoduché. Ozývaly se i kritické hlasy - například, že by se mělo s projektem SIS II zcela skončit. Nakonec ale Češi uspěli a podle francouzských představitelů na tom měl velkou zásluhu právě ministr Langer. „Je dobrý diplomat, ale umí vzít i věci pevně do rukou,“ charakterizovala Langra jeho kolegyně z Francie.

Lidové noviny, 16. ledna 2009