Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / iHned.cz: On-line rozhovor s Ivanem Langerem

[10.12.2008]

Ministerstvo vnitra, policie, politika

iHned.cz: On-line rozhovor s Ivanem Langerem

Odpovědi na aktuální dotazy čtenářů

Ministr vnitra Ivan Langer byl hostem on-line rozhovoru a odpovídat na dotazy čtenářů. Ptali jste se například na stav Policie ČR a policejní reformu, na zveřejňování odposlechů nebo zpracovávání vzorků DNA policií. Zajímal vás i kongres ODS a ministrova kandidatura na post 1. místopředsedy strany.

Na otázku, jak hodnotí ministr Langer zákaz zveřejňování odposlechů a zákon, kterýk tomu prosazují poslanci ministr odpověděl: "Každá mince má svůj rub a líc. Zde se střetávají dvě hodnoty - právo na ochranu soukromí a svoboda slova. V tomto střetu se kloním na stranu té první, neboť obchod se soukromím (v honbě za senzací) je pro mne nepřijatelný. Dokud budou některá média fungovat jen pro zisk, dokud nebudou cítit odpovědnost za slovo, pak skutečná svoboda slova nikdy nebude."

Langer odpovídal i na dotazy o stavu Policie ČR. Podle něj vstoupí od 1.1.2009 do transformační fáze reformy, protože od tohoto data nabydou zákony účinnosti zákony reformující policii.

Odpovědi ministra na vaše další otázky si můžete přečíst v rozhovoru.

Jáchym
13:12
Dobrý den, pane ministře. Jaký je váš názor na zákaz odposlechů, tak jak ho prosazují poslanci. Podle mě jde o bezprecedentní zásah do práv médií. Pokud si orgány, které odposlechy proavádějí, nedokáží svoje "výdobytky" uchránit vidím to spíše jako chybu na jejich straně, než že se má bránit těm kdo je získal. Díky a hezký den
ivan langer
16:07
Každá mince má svůj rub a líc. Zde se střetávají dvě hodnoty - právo na ochranu soukromí a svoboda slova. V tomto střetu se kloním na stranu té první, neboť obchod se soukromím (v honbě za senzací)je pro mne nepřijatelný.
Dokud budou některá média fungovat jen pro zisk, dokud nebudou cítit odpovědnost za slovo, pak skutečná svoboda slova nikdy nebude.

Miloslav
14:09
Krátce.Proč ničit již odebrané vzorky DNA,které mohou pomoci při odhalování zločinu.Souhlasil by jste s odběrem vzorku a jeho zaregistrování od narození.Děkuji.
ivan langer
15:21
Díky za názor. Věřte, že není nic těžšího než být liberál a ministr vnitra v jedné osobě. Jako ministr vnitra si dokáži představit užitečnost takového systému, jako liberálovi se mi to příčí, neboť to považuji za přílišný zásah státu do mého života, do mého soukromí.

Václav
14:17
Pane ministře, máte již představu, kdo by měl být v čele nové Inpekce policie a poté v čele Generální inspekce? Myslím si, že by to měla být nějaká osoba, která má dostatek zkušeností se stíháním trestných činů a současně je respektovanou nezávislou osobností. Děkuji
ivan langer
15:15
Souhlasím s Vámi. Generální inspekce by měla začít pracovat od 1.1.2010, tedy přesně tak, jak jsme plánovali. V tuto chvíli stojí v čele IMV, od 1.1.2009 Inspekce policie plk Pelc. Považuji ho za zkušenou a důvěryhodnou osobu, s dlouhou praxí.

Efka
14:19
Dobrý den, nemrzí Vás, že jste se nestal prvním místopředsedou ODS? V rozhovoru, který jsem viděla krátce poté, co jste vzdal kandidaturu na tento post, jste mi připadal překvapený a zklamaný. Děkuji.
ivan langer
15:19
Říká se - co tě nezabije, to tě posílí. A já jsem vděčný za každou životní zkušenost. Pro to, co jsem dělal, dělám a chci dělat jsem nikdy nepotřeboval funkci. Pro mne to není berlička, o kterou bych se musel opírat. Svým rozhodnutím jsem chtěl dát jasně najevo, že jsme schopni se uvnitř ODS dohodnout, že jsme schopni táhnout za jeden provaz a že nám záleží nejen na ODS, ale zejména na našich voličích. A to je základní předpoklad úspěchu. A to v minulosti chybělo.

Soja Červená
14:24
Pane Langere, prijde mi trosku nesmysl, ze by k odposlechum melo pristup tolik lidi z vaseho ministerstva, kolik uvedl pan Nemec z Uradu na ochranu udaju. Nebo ano?! Nevim, jestli je to tim, ze jste ve fuknci Ministra vnitra, ale mam pocit, ze se jejich pocet snizil a preastaly unikat do medii, nebo se pletu?
ivan langer
15:13
Dekuji vám za dotaz. V této problematice byl v minulosti skutečně velký nepořádek! To, o čem mluvil Igor Němec, platilo v roce 2006. Od té doby se věci zásadně změnily. Jednou z mých klíčových priorit bylo a je udělat pořádek v odposleších. Tzn. zavést opatření hned v několika rovinách - personální, psychologické, organizační a technické. A to se podařilo. Výsledkem byl pokles počtu odposlechů v uplynulém roce o 30%. Současně jsem vytvořili systém, který jasně upravuje odpovědnost osob při nakládání s odposlechy, a umožňuje kontrolu. Tím, že jsem zavedl systém pravidelných ročních analýz, vytvářím tlak na všechny, aby pečlivě vážili rozhodnutí, zda je skutečně v tom či onom případě nutné odposlech nasadit.
Jinými slovy, oproti minulosti je vytvořen systém, který zmenšuje prostor pro úniky a tlačí na skutečně efektivní nakládání s odposlechy. Výsledkem je, že letos neuniklo vůbec nic.

ivan
14:29
Proč tvrdí ÚOOÚ, že policie zpracovává vzorky DNA neoprávněně, když to dělá na základě zákona?

Nezdá se vám, že ÚOOÚ dlouhodobě vede jakousi svatou válku proto všem orgánům veřejné správy a svojí roli, kterou je kontrola nakládání s osobními údaji, si vykládá tak, že má za poslání pokud možno bojovat proti jakýmkoliv zásahům do soukromí, bez ohledu na to, zda jsou legitimní a legální nebo nejsou?

Je vlastně ještě nějaký rozdíl mezi nezávislým ÚOOÚ a jednoznačně zaujatým a neobjektivním sdružením Iuridicum remedium?

Kontroluje vlastně někdo ÚOOÚ, které je absolutně nezávislé a současně může klidně ukládat např. dobročinným organizacím likvidační milionové pokuty za domnělá porušení zákona?

díky

míla
14:32
Proč jste ještě nerezignoval a nedal šanci téhle zemi?http://www.novinky.cz/clanek/156291-politicka-korupce-v-cesku-je-na-urovni-nigerie.html

artur váchal
14:33
byly přijaty zákony v rámci reformy policie, co bude následovat dál? jaké kroky, které skutečně občan pocítí budou v následujících letech? zatím se reforma moc na obyčejném občanovi moc neprojevila...
ivan langer
15:29
Děkuji za zájem o policejní reformu, která je skutečně největší systémovou změnou v policii za posledních padesát let. Máte pravdu, že mnoho věcí, které jsou součástí reformy ještě veřejnost nepocítila. Logicky ani nemohla, neboť příslušné zákony nabývají účinnosti 1.1.2009. Tímto datem vstupuje česká policie do transformační fáze reformy. Snižují se počty velitelů ve prospěch výkonu služby. Policie se zbavuje úřednických činností - opět ve prospěch výkonu služby. Policie a samosprávy dostávají k dispozici tzv. koordinační dohody, tudíž lepší možnost konkrétně a lépe spolupracovat na úrovni obcí. A nad to nadevšechno získává česká policie novou techniku, nové vybavení a lepší pracovní prostředí - v celkovém objemu cca 5 miliard korun. Díky tomu všemu uvidíte více policistů na ulicích, lěpe vybavených, profesionálně pracujících a více, než před tím, uvědomujících si svoji odpovědnost vůči těm, kterým slouží - občanům. Pomáhat a chránit pro mne není jen heslo. Jsem si jist, že není a nebude ani pro ně.

Pham Anh
14:37
Dobry den! Za dva týdny končí rok 2008. Ptám se, zda od 1. ledna 2009 budete ukončit nebo na dále prodloužit rozhodnutí nevydávat víza do České republiky do 90 dnů pro občany Vietnamské socialistické republiky? Chystáte někdy navštěvovat Vietnam? Děkuji.

občan
14:39
Pane ministře, jak to bude s tím Národním kriminálním úřadem, který se sliboval? Stále tu máme v relativně malé zemičce tři celostátní útvary pro boj se závažnou kriminalitou (protidrogovku, boj s organizovaným zločinem a protikorupční službu + ještě úřad služby kriminální policie). Každý sedí jinde, donedávna spolu vůbec kvůli šéfům nemluvili, málokdy spolupracují. To asi není dobré pro jejich spolupráci a efektivitu, ne? Nechcete z nich přece jenom udělat jeden útvar, jak bylo myslím vládou slibováno? Bylo by to zvýšení efektivity a ušetření prostředků. Díky, ne-lhostejný občan
ivan langer
15:37
Jeden úřad byla jedna z variant. Rozhodli jsme se nejít cestou "institucionální" změny, nýbrž cestou změny funkční. Výsledkem je zastřešení těchto útvarů společnou metodikou práce, analytikou, jednotnou personalistikou. Útvary mají jednotnou organizační strukturu a lepší systém sdílení a výměny informací. Cílem je rovněž společné centrum pro tyto útvary. A na tom intenzivně pracujeme.

jana
14:48
Dobrý den, domnívám se, že základním problémem policie, jsou lidé, kteří v ní pracují. Hodně jste již změnil v zákonech a vnitřních věcech policie jako organizace. Jak hodláte změnit policisty samotné? Jejich někdy nízkou odbornost, jejich ochotu komunikovat s občany, jejich často nízkou pracovní morálku, to že vedoucí funkcionáři nechtějí žádné reálné výsledky po svých podřízených, absenci ochoty a schopnosti nést odpovědnost za výsledky práce, rozšířený alibismus, hledání jak co nejde oproti tomu jak by to šlo apod., jistě víte z vlastní zkušenosti sám...

To totiž na jednotlivé občany nejvíc dopadá v jejich konkrétních problémech, něboť právě očekávají ochranu a pomoc,nikoliv pouze vysvětlení, proč jim nepomůžou. Vím, že změnit to asi to nějtěžší, ale jako ministr byste měl mít představu, jak tento velmi tvrdý oříšek vyřešit.... Proto jsme Vás zvolili.

Pěkný den, jana
ivan langer
15:43
To, o čem píšete mně také trápí. Změna není možná ze dne na den. Je to běh na dlouhou trať, kdy musíte určit jasný cíl a pravidla. A to jsme udělali. I já jsem se na začátku potkával s lhostejností, nezájmem a leností řady policejních velitelů. Už jsou pryč. Příležitost dostala, jak říkám, generace mladých rozhněvaných mužů, kteří dříve neměli možnost chod policie ovlivňovat, přestože na to měli zkušenosti, vzdělání a odbornost. Teď už mají k tomu i odpovědnost, neboť nastoupili do významných řídících funkcí. Teď je to na nich. A já jim věřím!

Mirek
14:55
Dobrý den,
proč nežalujete Petra Kmentu? Máte strach? Máte prsty v něčem ještě horším? Prověrky jsou úplně zprofanované. Díky
ivan langer
15:31
Žalobu na MFDnes jsem podal. Nemám jinou možnost bránit se lžím a manipulacím, které někteří její redaktoři o mně šířili. Její text najdete na www.langer.cz

Richard
14:59
Dobrý den,
Vaše kandidutura na místopředsedu ODS byla z Vaší strany logickým krokem, nicméně by asi bylo lepší, kdyby jste nebyl zvolen. Přeci jenom se v politice pohybujete už docela dlouho a někteří voliči by určitě uvítali větší změny ve vedení ODS. Čas od času je prostě potřeba vidět nové tváře, pro mnoho lidí je ODS stále nevolitelná, protože se v ní pohybují lidé spjatí s Václavem Klausem. 1.dotaz: Plánuje po skončení Vašeho mandátu odejít z vrcholné politiky? A druhý dotaz: proč se jako ODS nesnažíte být více středopravicoví (vyšší potenciál ve volbách) a tím ČSSD vytlačit doleva a možná tím oslabit KSČM? Díky za odpovědi

Tomáš
14:59
Dobrý den,

rád bych se zeptal, proč jste se výrazněji nezastal pana Kubiceho po Vašem příchodu do úřadu? Nevěřil jste mu? Měl jste pochyby o jeho zprávě, která udělala před volbami takový poprask a na jejímž úniku jste se (netvrdím, že vědomě) alespoň podle médií podílel? Nebo jste jeho odchod nepovažoval za relevantní? Podle jeho vyjádření (a to, prosím, nezpochybňujte) necítil od vedení policie dostatečnou podporu a proto odešel. Považuji za ostudu policie ČR (nikoliv nutně Vaši), že u sebe neudrží natolik profesionálního detektiva jakým pan Kubice byl.

Děkuji, vážím si vaší práce

Koukal
15:00
Pane ministře znáte osobně pana Sekyru? Lobboval jste někdy za jeho zájmy? Znáte osobně pana Vráťu Kutala z lehkých topných olejů? Strávil jste s ním dovču? Pronajímal jste jeho lidem někdy administrativní prostory? předem děkuji za odpovědi.

AK
15:03
Proč nás ODS chce tolik kontrolovat? Odposlechy, monitorování internetu, monitorování mobilu, přístup k bankovním účtům, možnost policie vstoupit na soukromý pozemek a do bytu jen na základě tušení ?
A když k tomu přidám nenávist ODS ke všemu západnímu jste pro náš národ a demokracii skutečnou hrozbou. Opravdu si myslíte že vás lidé budou volit? Podle mne jste udělal z MV ministerstvo strachu vy.
A ještě jeden dotaz: Jistě si mne necháte zjistit, půjdu do kriminálu za to že s vámi nesouhlasím?

Mr.Remy
15:04
Častokrát, když ve sněmovně něco schválíte, tak po čase zjistíte, že je třeba zákon upravit, aby nebyl nesmyslný (např. povinnost zimních pneu v závisloti na teplotě vzduchu, atd.). Nebylo by lepší, být při rozhodování o zákonech střízlivý? Třeba by to potom dopadalo lépe a na první pokus.

Petr
15:05
Dobrý den,

jak hodnotíte odchod poslance Pohanky z PSP ČR, nedojde jeho odchodem k ohrožení schválení smluv o radaru?

Děkuji Vám za odpověď.
ivan langer
15:44
Respektuji jeho rozhodnutí. Věřím, že nikoliv.

bouchal
15:06
Zdravím pane ministře,
1. slyšel jsem, že původně bylo v plánu přesunout sídlo středočeské policie z Prahy do Kladna. Je to pravda? Nebo už ne? Proč?

2. v médiích proběhlo, že chcete sestěhovat pol prezidium a ministerstvo nebo prezidium a celostátní útvary, jak to je?

Obojí mi přijde jako docela rozumnej krok.
ivan langer
15:50
1. Ano, byl to můj záměr, neboť tam už sídlí krajské ředitelství HZS. Leč poslanci byli jiného názoru. Sídlo tedy zůstává v Praze, ale hledáme pro něj lepší a modernější místo.
2. Připravujeme tzv. Kulový blesk. Útvary, které k sobě patří, do jednoho centra. Výsledkem bude úspora provozních nákladů, zbavení se nevyhovujících prostor a (za peníze z prodeje) rekonstrukce či dostavba nových.
3. Stěhování ministerstva neplánujeme.

lékař
15:08
Dobrý den,
podporujete zcela reformu zdravotnictví Tomáše Julínka?

xy
15:09
Jaký máte názor na korupci v pražské komunální politice?

Honza
15:10
Dobrý den,
myslíte si, že se za vašeho působení na MV zlepšila situace normálních občanů proti lumpům?

V posledních měsících můžeme sledovat nárust aktivity extremistických organizací. Jsem přesvědčen, že je to způsobeno bezmocí občanů, kteří mají pocit(často oprávněný), že je policie nechrání. Tento problém nevyřešíte zrušením extr. organizací (správný krok, ale nějak jste zapomněl na KSČM), ale pouze vynucováním zákonů, které mají občany chránit. Podnikl jste v tomto ohledu nějaké kroky, které by měly výsledky?

zdravotník
15:15
Co by se mělo změnit v práci ministerstva zdravotnictví?
ivan langer
15:51
Komunikace. Spousta problémů je založena na neznalosti a neinformovanosti. A to lze odstranit výhradně a pouze trpělivým vysvětlováním.

Karel
15:15
Proč mají policisté větší plat než většina vysokoškoláků v této republice.Proč nevyhlásíte nulovou toleranci drobné kriminalitě, podle mne se čeká jen na vraždy a obrovské zlodějiny.

bondie1
15:19
Dobrý den,
mám dotaz na kritéria při výběrové řízení do policejního sboru.Můj syn byl odmítnut proto, že si v dětství léčil alergie, nyní je v pořádku a má v tomto smyslu posudek od odborného lékaře.Náš známý uspěl a k policii byl přijat, ačkoliv má vrozenou těžkou oční vadu, která je znát už na první pohled.Prosím o sdělení, zda se syn může odvolat proti zamítavému stanovisku personální úřednice.
Děkuji M.Zavadilová

Jonáš
15:20
Pane ministře, myslíte si že bylo správné, že jste, jako hlavní aktér úniku Kubiceho zprávy v přímém přenosu, dostal prověrku na PŘÍSNĚ TAJNÉ? Víte, že na Západě by vás toto předem diskvalifikovalo pro funkci ministra, natož ministra vnitra?
ivan langer
15:58
Nejsem hlavním aktérem úniku této zprávy. To, co bylo zveřejněno, nepocházelo z mé kopie této zprávy - tak zní závěr policejního vyšetřování na základě znaleckého posudku. Udělal jsem chybu v tom, že jsem na chvíli opustil místnost a zprávu nechal na stole v domnění, že odpovědná osoba zajistí, aby do ní nikdo nemohl nahlédnout. Během krátké chvíle mé nepřítomnosti nikdo nemohl celý spis okopírovat. Za chybu jsme zaplatil, do slova a do písmene, pokutu NBÚ. Ale tím, kdo dal k dispozici médiím tuto zprávu jsem nebyl já.

Pepan
15:22
Pane ministře, kdysi jste se dovolával toho, aby mohly vyplavat na veřejnost údaje z Kubiceho zprávy. proč dnes v opačném garde bráníte zveřejnění Krakatice a sabotujete zbavením práva mlčenlivisti práci policie v oblasti boje proti organizovanému zločinu?
ivan langer
15:54
Nevěřte prosím všemu, co slyšíte a co čtete. Ničemu nebráním, nic nesabotuji. Mlčenlivosti se nezbavuje přes média. Je to standardní řízení, které má svá jasná pravidla. Až něco konečně dostanu na stůl, pak o tom můžu rozhodnout. To se zatím nestalo.

iHned.cz, 11. prosince 2008