Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / aktualne.cz: on-line chat s Ivanem Langerem

[10.12.2008]

Ministerstvo vnitra, policie, politika

aktualne.cz: on-line chat s Ivanem Langerem

Odpovědi na aktuální dotazy čtenářů

Ministr vnitra Ivan Langer se na kongresu ODS jen těsně nestal prvním zástupcem předsedy Mirka Topolánka. Přesto je znovu místopředsedou hlavní vládní strany.

Má proto významný vliv na to, zda tato strana stihne do příštích voleb znovu získat postavení a hlavně voliče, které těsně před kongresem ztratila.

"Pro mne je pravicovým voličem ten, kdo chce žít svobodně svůj život, rozhodovat si o něm a od státu očekává, že mu nebude házet klacky pod nohy, nebude ho za práci trestat vysokými daněmi," naznačil v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz, koho by se občanští demokraté měli snažit oslovit.

Ivan Langer je kromě toho také ministrem vnitra ve vládě, kterou podle premiéra Mirka Topolánka čeká rekonstrukce. Langer jako místopředseda ODS má nejspíš místo pevné.

V online rozhovoru neopomněl zdůraznit, co považuje za svůj úspěch v čele resortu vnitra: "Zrušení ministerstva informatiky, Ústav pro studium totalitních režimů, plošné lustrace, Schengen, víza do USA, reforma policie, EGON, Czech point, P1000, nová policejní auta, redukce zaměstnanců na MV o 20 %, digitalizace televizního vysílání, nová hasičská technika," vypsal.

Bouři v jeho resortu však nyní rozpoutali detektivové, kteří kdysi vyšetřovali korupci v podnikání a v politice a kteří vypracovali spis Krakatice. V něm je krom jiných také jméno samotného dnešního ministra. "Není jiná odpověď než ANO. Padni, komu padni," reagoval na dotaz, zda má zájem vyšetřit korupci ve vlastních řadách.

Další zodpovězené dotazy si přečtěte zde:


Odpovězeno: 10. 12. | 13:04Autor: xx

Otázka: Dobrý den,
cítíte nějakou odpovědnost za zdravotní politiku vlády?

Ivan Langer: Jako člen vlády ji musím cítit, jakkoliv jsem zodpovědný za zcela jinou oblast.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:04Autor: Radim

Otázka: Máte vůbec zájem vyšetřovat korupci ve vlastních řadách i v řadách opozice? odpovězte prosím ANO / NE

Ivan Langer: Není jiná odpověď než ANO. Padni komu padni.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:06Autor: Věra1983

Otázka: Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, slyšela jsem o community policing - jako celek to zní dobře, ale co pod tím mám představit?To budu mít třeba to číslo na "svého" policistu z okolí a budu ho znát a on mě a budu vědět na koho se obrátit, když budu mít problém?

Ivan Langer: Děkuji za zájem: je to balíček - znalost polisty v místě, společná definice bezpečnostních problému v obci ze strany samosprávy a policie a jejich řešení, společné preventivní projekty,...


Odpovězeno: 10. 12. | 13:08Autor: Tomáš

Otázka: Pane ministře nenechte se otrávit dotazi které Vám místní "socani" při své nekonečné inteligenci dávají a na server Aktuálně.cz nechoďte,tady je to pořád růžové!Držím Vám palce.

Ivan Langer: Nebojte, nenechám. Myslím, že to není o nic moc odlišné, než kdekoli jinde. Anonymita lidí na inetu obnažuje podstatu jejich osobnosti.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:12Autor: Radek

Otázka: Proč se z "Kubiceho zprávy" vůbec nic nevyšetřilo? To,že pan Kubice nakonec odešel z Vámi vedené Policie a dokonce se obával o svůj život,mluví samo za sebe.Přesto,jak to vysvětlíte?Ale zkuste odpovědět tak,abych neměl pocit,že nás berete za blbce.

Ivan Langer: Tzv. Kubice zpráva byl soubor operativních informací, nikoliv trestní spis. K tomu, aby byl někdo postaven před soud, nestačí jen něco vědět, slyšet, domnívat se, ale mít pro to nezpochybnitelné důkazy, získané procesně správným způsobem. Řada informací se ukázala jako mylná či nepřesná, s jinými policie dále pracuje. Jednoduše řečeno - nestačí mít jen pocit, či se domnívat, u soudu obstojí pouze důkazy.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:14Autor: Magda

Otázka: Dobrý den, jsem bývalá volička ODS a to především z toho důvodu, že se mi hrubě nelíbí chování pana premiéra. Myslíte si, že když si sypal popel na hlavu na sjezdu, že se opravdu míní změnit ? Říká se " starého psa novým kouskům nenaučíš".

Ivan Langer: Krajské volby beru a bereme jako jasný vzkaz pro nás všechny, že jsme něco dělali špatně. V uvědomění si chyb a v poučení z nich je základ pro změnu a náprava. Věřte, že v tomto smyslu došlo u každého z nás, v každém z nás ke změně. Včetně Mirka Topolánka. Dejte nám šanci to dokázat.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:16Autor: Jiří Středa

Otázka: P. Langere, P Dostál šel na 8 let do vězení za podvod s falešnou studií, za kterou Č. dráhy, tj. občané, zaplatily 60 milionů Kč. Zcela vpořádku. Proč se ale Vaše účast na tomto podvodu nevyšetřuje? Proč jste zařídil, abych nemohl pracovat u policie. Proč musel odejít p. Kubice? Bojíte se Krakatice?

Ivan Langer: Není důvod, proč by měla. Nezařídil. Jeho rozhodnutí. Nebojím.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:19Autor: Rudá Soja

Otázka: co váš resort a předsednictví EU - těšíte se a jste připraveni, nebo máte z "Evropy" vítr?
A jak se díváte na schálení Lisabonské smlouvy, opravdu si myslíte, že nám bere naši národní svobodu? Díky za odpověď

Ivan Langer: Vítr z této výzvy nemám. Dokázali jsme na dvou projektech, že umíme být důrazní a důslední při prosazování našich cílů - to bylo zrušení kontrol na hranicích (vstup do Schengenu) i zrušení vízové povinnosti do USA. Současně jsme museli prokázat i diplomatické schopnosti při vyjednávání. Myslím, že to je dobrý základ k úspěšnému zvládnutí nové - předsednické role.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:19Autor: George

Otázka: pane ministře, buďte tak laskav a vytáhněte si Tomáše ze zadku, právě vám tam vlezl a hned se projevil jak správný modrý magor.

Ivan Langer: Nikoho tam nemám! :-)


Odpovězeno: 10. 12. | 13:20Autor: František Fábera

Otázka: Dobrý den pane Langře,
nezdá se vám, že ve světle knihy "Kmotr Mrázek" kde se o vás rovněž píše, je podivná vaše snaha kolem ÚOOZ ? Co říkáte na závěry autora té knihy?
Díky

Ivan Langer: Je to pšouk.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:23Autor: otázky

Otázka: Dobrý den,
na co jste nejvíc hrdý z toho co jste ve funkci ministra vnitra udělal. co se Vám nejvíc povedlo?

Ivan Langer: Uff. Kolik máte času? :-) Zrušení ministerstva informatiky. Ústav pro studium totalitních režimů. Plošné lustrace. Schengen. Víza do USA. Reforma policie. EGON. Czech point. P1000. Nová policejní auta. Redukce zaměstnanců na MV o 20%. Digitalizace televizního vysílání. Nová hasičská technika...


Odpovězeno: 10. 12. | 13:24Autor: Sony

Otázka: Vzal jste někdy v životě úplatek? Snažte se odpovědět upřímně :-))

Ivan Langer: Láhev slivovice se počítá nebo ne?


Odpovězeno: 10. 12. | 13:25Autor: Ivan

Otázka: Jaký číslo bot má Sekyrka?

Ivan Langer: 42


Odpovězeno: 10. 12. | 13:26Autor: Aleš K.

Otázka: Dobrý den pane ministře, zbavíte mlčenlivosti detektivy, kterří chtějí promluvit o Krakatici? Proč je vyšetřovala inspekce?

Ivan Langer: Až požádají, jejich žádost bude standardně posouzena a vyřízena. Nevím.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:27Autor: hopack

Otázka: pane ministře reforma policie jen zvyšuje počty vedoucích pracovníků co vy na to ?

Ivan Langer: Díky za dotaz: Není to pravda. Dojde ke zrušení cca 320 vedoucích míst. Odhadovaná roční úspora na mzdách je 120 milionů korun.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:30Autor: Hanka

Otázka: Na Vašem sjezdu zaznělo, že pravicoví voliči už neexistují. Souhlasíte s tímto názorem?

Ivan Langer: Nesouhlasím. Pro mne je pravicovým voličem ten, kdo chce žít svobodně svůj život, rozhodovat si o něm a od státu očekává, že mu nebude házet klacky pod nohy, nebude ho za práci trestat vysokými daněmi. Na kongresu jsem hovořil o Hrdinech všedního dne. To nejsou ti, kteří se prohlásí za pravicové, nýbrž ti, kteří tak žijí.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:34Autor: Felis

Otázka: Dobrý den. Neustále argumentujete faktem, že máte bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň. V médiích se ale objevily informace, že při vašem prověřování nebylo NBÚ známo, že Vaše jméno figuruje v policejních spisech, jinak byste měl s prověrkou velké problémy. Můžete komentář? Díky

Ivan Langer: Zkuste si jen vyzvednout formuláře k bezpečnostní prověrce na stupeň Přísně tajné, abyste si udělal představu, do jaké míry se člověk musí před NBÚ svléknout do naha. On i jeho blízcí. Nevím, co NBÚ měl či neměl k dispozici, já musel otevřeně obnažit své soukromí a svůj život za uplynulých deset let. Neznám ústavního činitele, který by měl něco takového za sebou.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:35Autor: Karel

Otázka: Víte jak jsou velké úniky na DPH u vietnamských obchodníků ?

Ivan Langer: Odhady daňových úniků spojených s obchodními aktivitami některých příslušníků této komunity jdou do miliard korun ročně.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:38Autor: Karel

Otázka: Dobrý den , kdy uděláte něco s nelegálním prodejem vietnamských obchodníků ? ,hospodářské noviny napsaly , že roční únik na DPH je 500 miliard . Tyhle peníze by se mohli dát lidem ,kteří nemají na platby za zdravotní léčbu . Ta se v současné době mnoha lidem stala nedostupná . Děkuji za odpověď .

Ivan Langer: Věřte, že se tomuto problému věnujeme zodpovědně, koncepčně a dlouhodobě. Právě proto, jsem vládě již třikrát předložil rozsáhlý materiál, věnovaný právě této problematice, a to s konkrétními návrhy opatření. Více říct nemůžu, neboť bych odhalil naší taktiku a strategii.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:42Autor: kosak

Otázka: dobry den-chtel bych se zeptat jestli nove vozy ktere staly peknej ranec pomohou policii v lepsi praci a jestli ubyde mrtvych na nasich silnicich?protoze bodovy system nezabral a vposlednich mesicich padaji rekordy mrtvych

Ivan Langer: 1. Stálo to opravdu hodně peněz, ale věřte, že jsme dosáhli skvělé kombinace ceny a kvality. Zjednodušeně říkám - Octavie za cenu Fabie. 2. Dobrá a moderní technika je pouze základ dobré práce. K technice se musí přidat profesionalita, svědomitost a pracovní nasazení. 3. I bodový systém je pouze jeden z nástrojů ke zlepšení, nikoliv všelék. Koncepční pojetí najdete v tzv Dopravním čtyřlístku (www.langer.cz). PS Od nového roku najdete výpis z bodového registru řidičů i na Czechpointech! :-)


Odpovězeno: 10. 12. | 13:44Autor: aleš

Otázka: Víte o tom ,že nová policejní auta nejsou v běžném provozu rozeznatelná ?

Ivan Langer: Dovolím si nesouhlasit, třebaže vím, že je to věc subjektivního názoru. Reflexní prvky jsou velice výrazné a nová auta výraznější a bezpečnější než ta stará. Zkuste si na ně v noci posvítit! :-)


Odpovězeno: 10. 12. | 13:49Autor: Karel S.

Otázka: Máte dobrý přehled o svém rezortu? Co říkáte názoru, že policie je na pokraji kolapsu a víceméně se potácí v rozkladu. Z mé zkušenosti to tak vypadá už nějaký pátek. Zabrousíte na profesní fórum policistů?

Ivan Langer: 1. Jsem přesvědčen, že jsem měl nejhlubší znalost o stavu resortu před nástupem do funkce ve srovnání s mými předchůdci. Několik let jsem se problematice vnitřní bezpečnosti věnovat a na pozici ministra se se svým týmem pečlivě připravoval.
2. Jsem přesvědčen, že stejný stupeň znalosti, ve srovnání s mými předchůdci mám o resortu i nyní, kdy stojím v jeho čele.
3. Situace skutečně není lehká, neboť mnoho zásadních věci bylo zanedbáno.
4. Nikdo nejsme dokonalí, ani já ne, přesto jsem přesvědčen, že v tomto běhu na dlouhou trať běžíme správným směrem, že jsme si dobře rozvrhli síly a že máme velmi dobrý tým.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:49Autor: Adam Z

Otázka: Dobrý den,

jak hodnotíte zpětně zásah policie proti vietnamské komunitě v Libuši? Byl adekvátní?

Děkuji

Ivan Langer: Byl


Odpovězeno: 10. 12. | 13:50Autor: Borek S.

Otázka: Pane ministre, muzete vyloucit, ze byste se kdy ucastnil vyslechu vysetrovaneho prislusnika bezpecnostni slozky a do tohoto vyslechu jakkoliv zasahoval?

Ivan Langer: ANO. Nevěřte prosím všem těm mediálním pšoukům. Spíše se zamyslete, kdo a proč je šíří. Děkuji vám za to.


Odpovězeno: 10. 12. | 13:52Autor: olomoucak

Otázka: Oprava pevnosti v olomouci.Pocita se i s rekonstrukci objektu v neredine.Tento objekt je unikatni a dodnes tam jsou desitky metru chodeb. Co si myslite o pevnustce v Radikove (ta je vpodstate zarostla). Krelovskej fort je ukazka jak to jde. Spolupracujete i s organizaci forty.cz ? Dik za odpovedi

Ivan Langer: Historické opevnění Olomouce považuji (a zdaleka nejenom já) za evrospký unikát. Přeji si a dělám pro to maximum, aby Olomouc tento potenciál dokázala využít. Když už Olomouci Marie Terezie "ubližila" tím, že ji obehnala hradbami a pevnostmi, pojďme toho využít k propagaci města a k rozvoji turistického ruchu.

aktualne.cz, 10. prosince 2008