Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / iDnes.cz: Češi začali cestovat do USA bez víz. Podívejte se, co se změnilo

[17.11.2008]

Cestování

iDnes.cz: Češi začali cestovat do USA bez víz. Podívejte se, co se změnilo

Do USA od 17. listopadu bez víz

Češi mohou ode dneška cestovat do USA bez víz. Po jedenácté hodině odletěla z pražské Ruzyně první dvě letadla s cestujícími odbavenými přes elektronickou autorizaci ESTA. Už tedy není třeba jezdit na velvyslanectví k pohovoru ani platit za žádost o vízum, která ne vždy byla vyřízena kladně.
 
Prvními bezvízovými linkami byly let Českých aerolinií OK 050 do New Yorku a let Delta Air Lines O63 do Atlanty. Mezi cestující se zařadili jako soukromé osoby i ministři vnitra Ivan Langer a pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

"Jsem rád, že dnes mohu říci, že padla další železná opona pro občany České republiky. Po zrušení víz do Kanady, po otevření schengenského prostoru a možnosti cestovat bez dokladů se nám podařilo učinit tento poslední krok pro volný pohyb lidí," prohlásil Langer.

Odkaz na formulář ESTA najdou zájemci na internetových stránkách americké ambasády v Praze. Budou se po nich chtít podobné informace, jako se doposud vyplňovaly v papírové "průvodce" na palubě letadla do USA.

To znamená základní data jako jméno a příjmení, datum narození a kontaktní údaje. Dále informace o cestovním pasu - jeho číslo, kdy a kde byl vydán a do kdy platí. Následovat budou informace o cestě - s jakou společností člověk letí a v jakém městě do letadla nasedá. Další součástí formuláře bude adresa, na jaké hodlá návštěvník v USA pobývat, a také body týkající se zdravotního stavu, trestního rejstříku či případných pracovních záměrů v USA.

Doporučuje se požádat o vstup co nejdřív, nejpozději ale tři dny před samotnou cestou. Drtivá většina žádostí bude obratem vyřízena kladně. Kladnou odpověď úřady doporučují vytisknout a vzít s sebou na letiště.

Žádost mohou vyplňovat jen ti, kdo mají biometrický pas. Kdo ho nemá, bude muset dál žádat o vízum. A kdo už naopak má platné vízum (třeba i v ne-biometrickém pasu), může ho dál používat a o vstup elektronicky nežádat.

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost vyvinulo systém ESTA tak, aby žádost zamítl jen lidem, kteří nesplňují podmínky pro cestu do USA a nebo mohou ohrozit americkou bezpečnost. Pokud ale člověk dostane zamítavou odpověď, konkrétní důvody se nedozví.

Elektronické žádosti platí jen pro krátké studijní nebo obchodní pobyty do 90 dnů, kdo bude chtít v Americe studovat nebo pracovat, dál bude žádat o vízum.

Čeká americká ambasáda v Praze enormní zájem Čechů? "Nevíme," řekla iDNES.cz Hana Stehlíková z velvyslanectví. Ale je to podle ní pravděpodobné. "I cestovní kanceláře chystají o mnoho více zájezdů," řekla.

http://r.idnes.cz/r.asp?r=video_A081114_153602_domaci_ad_1&url=http%3A%2F%2Fwebtv%2Eidnes%2Ecz%2F%3Frelation%3DV081117_112802_tv-zpravy_zkl

idnes.cz, 17. listopadu 2008