Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Lidové noviny: Ivan Langer: Nepůjdu proti Topolánkovi

[31.10.2008]

ODS

Lidové noviny: Ivan Langer: Nepůjdu proti Topolánkovi

Rozhovor na téma předsednictví v ODS

Kandidaturu na post předsedy oznámil první místopředseda Pavel Bém a včera ji připustil i Oldřich Vojíř. Vy nechcete být prvním mužem ODS?

Já jsem měl asi před půl rokem rozhovor s Pavlem Bémem, který se mě ptal na mé úmysly. Řekl jsem mu to, co jsem říkal v minulosti. Že si nedovedu představit situaci, kdy by premiér a předseda politické strany řekl, že chce svoji pozici obhajovat, že bych udělal něco jiného, než ho v tom podpořil. Jinými slovy jsem řekl, že nepůjdu proti svému předsedovi, a nepůjdu s nikým proti svému předsedovi, neboť slovo loajalita není pro mě prázdným pojmem.

Pokud ale premiér nebude obhajovat post předsedy, zvážil byste svou kandidaturu?

Já takhle vůbec nepřemýšlím. Jedním z rysů profesionality je nezabývat se tím, co by bylo, kdyby, ale zareagovat, až to nastane. Pro mě politika nikdy nebyla o jménech. Pro mě je důležité, co ta jména znamenají. Mirek Topolánek je člověk, který ODS vdechl nový život. On ji neuvěřitelným způsobem otevřel. Když už nebyla atraktivní pro lidi, kteří se k ní otáčeli zády a znechuceně si odplivovali, tak jí vdechl voličský i koaliční potencionál, který nikdy před tím neměla. Mirek Topolánek je z mého pohledu v situaci, kdy má poškozenou formu, ale má pořád ten obsah, se kterým ODS převzal a se kterým ji proměnil v široce otevřenou komunikativní stranu s velkým koaličním potenciálem. Věřím, že i Mirek Topolánek si uvědomí, že ten výchovný pohlavek, ať je jakkoliv nefér ho dávat jen na jeho hlavu, že ho vezme a řekne si: Tak to je zrcadlo, které nám bylo nastaveno, a chceme-li uspět, tak musíme něco změnit.

Budete tedy na kongresu alespoň obhajovat post místopředsedy strany?

Ano. Těším se na to. Nikdy jsem se skládání účtů nebál.

Lidové noviny, 31. října 2008