Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / tn.cz: On-line rozhovor s Ivanem Langerem

[30.10.2008]

Ministerstvo vnitra, policie, politika

tn.cz: On-line rozhovor s Ivanem Langerem

Odpovědi na vaše otázky

Když ODS nevyhraje příští volby, do opozičních lavic už prý neusedne.

“Nikdy jsem nechtěl umřít jako politik. Beru svoji funkci jako dočasnou. Až skončím, vrátím se k advokacii a k učení na vysoké škole. Ale na odchod se zatím nechystám. Na to jsem příliš velký bojovník,“ odpověděl na jeden z dotazů Langer.

Ještě předtím se však hodlá v prosinci na kongresu ODS ucházet opět o post místopředsedy strany. Ve vnitrostranickém souboji Mirka Topolánka s Pavlem Bémem se prý jednoznačně staví na Topolánkovu stranu. On sám ale na předsedu strany kandidovat nebude.

Nerad by prý však ministerstvo opouštěl před dokončením reformy policie a reformy elektronického systému veřejné správy, takzvaného e-governmentu.

“V rámci reformy zbavujeme polici zbytečných administrativních agend. Vybavujeme ji novou technikou. Snižujeme počty velitelů ve prospěch výkonu,“ řekl Langer.

Pražský primátor a kandidát na nového předsedu občanských demokratů Pavel Bém se zase ve čtvrtek pustil do Langera kvůli pražskému policejnímu řediteli. Na toto křeslo nedávno usedl Martin Červíček a vystřídal tak bývalého ředitele Petra Želáska.

Jenomže Červíček se Praze nelíbí. "Nemá žádné zkušenosti, jeho jmenování je skandální, v této funkci musí být profesionál," prohlásil Bém.

Podle Béma se navíc policii v hlavním městě vůbec nedaří. " A to i přes to, že město vybavuje policejní služebny, kupuje nové vybavení, zavádí kamerový systém, ale žádné výsledky to nepřináší," sdělil primátor.

"Jsem vážně v šoku z vyjádření primátora Pavla Béma. Jmenování krajského policejního ředitele je zcela v kompetenci policejního prezidenta. Ani ministr, ani hejtman, ani primátor do toho nemají co mluvit.,“ řekl rozhořčeně.

Na dotaz, jak se změnila ODS po volbách odpověděl Langer: Určitě je zklamaná z volebního výsledku. Ten ale nesmí vést a jsem si jist, že ani nepovede k poraženecké náladě. Musíme pečlivě analyzovat příčiny, poučit se z nich a udělat vše, pro vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Vojta   20:04
Jak se změnila ODS po volbách? :-) .
 
Přeji všem dobrý večer. Určitě zklamaná z volebního výsledku. Ten ale nesmí vést a jsem si jist, že ani nepovede k poraženecké náladě. Musíme pečlivě analyzovat příčiny, poučit se z nich a udělat vše, pro vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny.
 
Jindra   20:05
Dobrý den ministře, chci se zeptat jaká je šance že jako trestaný který má výpis již čistý by se mohl dostat k policii????
 
Neznám detaily vašeho případu, ale myslím, že ne příliš velká.
 
Týna   20:06
Musím říct že nový auta co mají být místo těhlech co jsou teď, nejsou zrovna moc hezký, a taky nechápu proč nezvednete všem pracovníkům policie plat? děkuji za odpověď
 
Je to otázka názoru, mně se líbí a hlavně jsou kvalitnější než ta, ve kterých policisté dosud jezdili. Symbolem policie už nesmí být zrezavělá rozhrkaná Felicie, nýbrž nová, dobře vybavená Octavie. Ale jen v autech to není...!
 
premysl   20:07
když jste byl v opozici žádaljste při každém problému aby odstoupil min.vnitra. proč vy při problémech neodstupujete děkuji za odpověď
 
Budte prosím konkrétní a já budu též.
 
Milan   20:09
Pane ministře podle slov mnoha policistů je v současné době u této složky velká krize a mnoho policistů je velice znechuceno podmínkami pro svou práci za poslední měsíce. Zkušení odcházejí a mladí nemají ten správný elán a zájem o tuto práci.
 
Policie je ve složité situaci, ale ta nenastala nyní. Nemám prostor pro detailní výčet všech problémů, se kterými bojujeme, ale změny, které probíhají, jsou jasným a přesvědčivým důkazem, že se situace mění k lepšímu. Jen v tomto roce odhaduji, že bude přijato cca 3500 nových policistů a obrovský zájem o práci u policie je pro mne důkazem, že tato práce je považována za prestižní a perspektivní.
 
novák   20:10
Kdy odeberete alespoń polovičce policejního sboru auta,aby jsme je alespoń občas viďeli na ulici ,případně jako kontroly na silnnci ?
 
Nákupu nových aut (a bude jich v následujících 4 letech cca 3800) předcházel pečlivý audit potřebnosti a využitelnosti těch stávajících. A došlo k redukci, zejména u těch "nevýkonných".
 
doufam ze odpovis   20:11
jak se mate pane langer
 
Mám rýmu, takže nic moc. ;-)
 
Pavel   20:12
Co říkate na záměr ministra financí. zdanit výsluhy policistů ?
 
Nelíbí se mi a dal jsem k tomu své negativní stanovisko.
 
matylda   20:12
Může jíst ministr vnitra vlašák?
 
Ano, ale já raději vajíčkový.
 
V.M.   20:15
Dobrý den. Jak chcete dosáhnout toho, aby policie fungovala, když nevytvoříte takové zákony aby policisté mohli svoji těžkou službu vůbec vykonávat? Nejsem příznivcem starých pořádků, ale např. za napadnutí policisty šel dotyčný za komunistů natvrdo sedět, za nadýchání alkoholu byl nekompromisně odebrán ŘP na dva 2 roky, za zavinení nehody také. Dokud se tyto tvrdé postihy nevrátí, nemůže policie vůbec fungovat.
 
V rámci Reformy policie došlo k významné změně působnosti a oprávnění policistů. Ale jen v zákonech to není. Jde mi o to, aby si každý vzal za vlastní princip Pomáhat a chránit, aby vzbuzoval přirozený respekt a on i každý z nás konečně mohli cítit hrdost na policejní uniformu. A to není jen v zákonech, nových autech, nových policiejních služebnách, nýbrž v přístupu k práci a k lidem.
 
JJ   20:17
Dobrý den, proč policie nemá taková práva aby zabránila chuligánům na fotbalových stadionech?
 
Základní odpovědnost za situaci na stadionu musí mít pořadatel, vždy právě jemu platíme vstupné. Policie i nadále bude moci zakročit, ale bude-li pořadatel opakovaně selhávat (prostě se na své povinnosti vykašle) přijde trest - uzavření stadionu. Dnes jsem navíc podal pozměnovací návrh trestního zákona, který umožní uložit trest zákazu vstupu na stadion až na deset let těm největším chuligánům.
 
marek   20:18
jste pro topolánka nebo pro paroubka?
 
Vy to fakt nevíte? Volím Losnu, ne Mažnáka! :-)
 
ferda   20:21
Nezdá se Vám, že humbuk kolem pana Červíčka v Praze souvisí s obavami některých lidí o jejich kšefty?
 
Jsem vážně v šoku z vyjádření primátora Pavla Béma. Jmenování krajského policejního ředitele je zcela v kompetenci policiejního prezidenta. Ani ministr, ani hejtman, ani primátor do toho nemají co mluvit. V uplynulých měsících bylo jmenováno 5 krajských ředitelů a 6 náměstků - budoucích ředitelů v nových policejních krajích, nikdy nikde nikdo ze zástupců samospráv nereagoval takto.
 
Karel   20:22
Kolik je Vám let?
 
Asi 42. Ted si nějak nemůžu vzpomenout. :-)
 
bukvik   20:22
Dobrý den. Budete kandidovat na předsedu ODS?
 
Nebudu.
 
jirka   20:23
Dobrý den, znáte již jméno nástupce plk. Červíčka ve službě dopravní policie? Pokud ano, můžete sdělit jeho jméno?
 
Jméno již znám, ale oficiálně bude představen on i jeho priority příští týden.
 
znalec   20:25
Věříte,že se vláda udrží do řádných voleb?A hlavně schopí se ODS,aby za 2 roky převálcovala rudosociální demokrati.Dík.
 
Věřím. Musíme se poučit z výsledku krajských voleb, promítnout to do fungování vlády a její komunikace s veřejností.
 
blues   20:26
Pane Langr, jak to děláte že umíte vymyslet takové komické heslo jako je pomáhat a chranit, vy myslíte že někomu pomáhate a chraníte???? Zeptejte se obyčejných lidí jaký mají pocit Vaší ochrany a bezpečí.
 
Nevidím v heslu Pomáhat a chránit nic komického. Je to vyjádření základní filosofie práce policie.
 
Karel   20:27
Myslím že to vystihl pan prezident Klaus. Reformy žádné, v policii to jde od desíti k pěti. Úplatky mafiánství, protekce, to se nedá schovat nákupem nových aut. Nemyslíte že se Váš čas také naplnil?
 
Jde o nejrozsáhlejší změnu v české policii za posledních padesát let. Navštivte www.mvcr.cz, tam se dozvíte víc.
 
Rafaelou   20:29
Pane ministře,četl jsem že zvažujete konec ve vysoké politice.Co budete dělat dál? děkuji a přeji hezký den.
 
Nikdy jsem nechtěl umřít jako politik. Beru svoji funkci jako dočasnou. Až skončím, vrátím se k advokacii a k učení na vysoké škole. Ale na odchod se zatím nechystám. Na to jsem příliš velký bojovník.
 
Libor 22, Praha   20:30
Dobrý den pane ministře, rád bych věděl, jestli dostanu šanci stát se policistou, když jsem lehký astmatik. Zaslechl jsem, že policejní reforma by mi mohla umožnit stát se policistou i přes tento můj zdravotní handicap. Na azčátku letošního roku jsem se chtěl zůčastnit náboru, ale byl jsem odmítnut. Prosím o vysvětlení. Děkuji Libor
 
Upravujeme zdravotní vyhlášku. Ne každý policista musí uběhnout stovku za 10 vteřin. Potřebujeme schopné právníky, experty na počítačovou kriminalitu. tam podle mne lehké astma nemůže být překážkou.
 
Eliz   20:31
Můžete mi říct proč chcete zdanit výsluhy a renty? Jak chcete udržet lidi v těchto důležitých institucích jako je policie hasiči atd?
 
Nechci, nesouhlasím s tím.
 
policista   20:32
jsem jeden z praxe, proto se ptám - nelíbí se mi nábor k policii.Dříve to byl výběr, dnes je to sběr. Kdo má ruce a nohy, bývá přijat a když ne, tak to už je opravdu co říct. Proč nejsou stanoveny ještě interní kriteria, které musí osoba splňovat? Minimálně výška a váha. Pro vás je jen důležité stav naplnit, ale čím, to už neřešíte.
 
Nemohu s vámi souhlasit. Kritéria pro výběr jsou zatraceně přísná. o tom také svědčí poměr mezi zájemci a skutečně přijatými.
 
jare   20:32
Jak chcete reformovat policii, když Vám Kalousek hází klacky pod nohy s jeho reformou daní. Všichni víme, že výsluhy u vojáků a policistů jsou jedním ze stabilizačních prvků jak udržet policisty a vojáky ve sl. poměru. Co si o tom myslýte!
 
Věřím, že se s panem ministrem Kalouskem dohodneme.
 
polda   20:35
Člověče pokud jste alespoň trochu soudný, odstupte. U policie nefunguje technika, každodenní boj s tímto nešvarem je unavující, nejsou lidi, úřad vyšetřování je již jen úřadem sdělování obvinění, protože vyšetřují obvody z nedostatku vyšetřovatelů a tento tlak nelze vydržet. Lidé jsou unavení a odejdou včetně mne po 11 letech. Jak dlouho ještě chcete takto škodit? Děkuji za odpověď
 
O tom, o čem píšete dobře vím. Odstranujeme obrovský dluh, který v uplynulých letech v policii vznikl. V rámci Reformy policie bude investováno více než 5 miliard korun do lepšího technického vybavení policistů a zlepšení pracovních podmínek. Takové investice "do policistů" nikdy v minulosti nebyly.
 
Pavel   20:35
Vážený pane ministře, myslíte si, že proběhne reforma Policie České republiky bez Vaší aktivní účasti?
 
Reforma proběhne. A za mé účasti. :-)
 
standa   20:37
Dobrý večer. V uvedeném článku je pravda v tom, že na celou reformu sami policisté nadávají, neboť jim nepřináší nic co by jim ulehčilo práci, je čím dál více administrativy a uniformovanou policii to zatlačuje z ulic do kanceláří. Jenom vybavovat nestačí, musí se zajistit, že nadále zůstanou výsluhové náležitosti a plat policisty bude o mnohem více lukrativnější než je doposud. Jakmile by došlo k danění výsluhových nároků bude to znamenat ještě větší odliv policistů a kdo bude sloužit to tedy opravdu nevím
 
Děje se a bude dít pravý opak. Zbavujeme polici zbytečných administrativních agend. Vybavujeme ji novou technikou. Snižujeme počty velitelů ve prospěch výkonu.
 
Marek   20:38
Jste hrobař policistů. Co vy na to ? Zlatý pan Bublan
Nemohu vám brát právo na váš názor, jen mi prosím připomente, co konkrétního pan ministr Bublan udělal pro policii?
 
jarda   20:39
Dobrý večer je nějaká šance pokud nemám maturitu a mám pouze 3-letý obor dostat se k policii? Díky za odpoveď
 
Bez maturity k policii nemůžete. Máte-li ale opravdový zájem, dodělejte si ji.
 
mira   20:40
Pane ministře co je na tom pravdy, že nová služební vozidla se nesmějí mýt v myčkách, aby se nepoškodili folie
 
Je to nesmysl. Do myček samozřejmě můžou.
 
Perdy   20:42
Dobrý den, myslíte si, že policie mohla nakoupit lepší auta, za menší ceny?
 
Myslím, že ne. Oproti minulosti jsme sehráli roli tvrdého zákazníka a byli jsme to my, kdo novým přístupem dosáhl neuvěřitelných slev. Chcete je vědět? Octavia za cenu fabie. To jde nebo ne? ;-))
 
baker   20:44
Doporučuji Vám strávit u každé složky Policie 24hod. a pak si udělat názor na zatíženost jednotlivých složek...Co Vy na to?
 
Nikdy jsem nebyl policistou, ale za dobu, co se bezpečnostní problematice věnuji, jsem objel prakticky celou republiku. Věřím, že jsem o práci policie a o podmínkách, ve kterých policisté pracují, dostatečně informován. A navíc, mám k tomu tým profesionálů, schopných poradit a říct jejich názor.
 
Jan Kučera   20:45
Dobrý den, někde jsem zaslechl hodnocení české extrémistické scény: máme zde početné neonácky, kteří jsou čím dál drzejší a rafinovanější, na straně druhé naštvané menšiny, kteří nevěří Vašim pověstným kapkám a organizují odpor a taky jednoho neschopného ministra. Co s tím policie udělá? Zmlátí anarchisty. A teď se ptám já co stím uděláte? děkuji za odpověď
 
Strašně se mi nelíbí co dělají! Věřte, že v okamžiku, kdy na ně (dle zákona) budu mít "nabito", nebudu s výstřelem váhat ani minutu!
 
Luděk   20:46
Jak hodnotíte náborovou akci k policii?
 
Považuji ji za nesmírně úspěšnou. A to nejen díky samotné reklamní kampaně, nýbrž i díky přístupu desítek policejních personalistů.
 
Václav   20:46
Pane Langer, dáte taky ministerský post k dispozici Topolánkovi?
 
Už se stalo.
 
SKPV OHK   20:47
Proslýchá se, že prodej - pronájem lázeňsých domů MV v Karlových Varech Tosca a Myslivna má jisté vítěze - nějakou pí. Langerovou a pí. Dalíkovou. Co je na tom pravdy ?
 
Pitomost! Jako spousta jiných fám a drbů o mně.
 
aegon   20:48
kolik majetku MV ČR vám zůstalo za nehty..... tězká otázka ale nějak se žít musí
 
Ani kačka.
 
Brumla   20:48
Dobrý den pane ministře, co říkáte na ostrou kritiku MV od pana Béma v souvislosti se jmenováním plk. Červíčka ředitelem správy hl. m. Phy? Souhlasíte se jmenováním? Víte o "zkušenostech a praxi" pana Červíčka?
 
Uf, vyrazila mi dech. S něčím podobným jsem se ještě nesetkal.
 
antony   20:49
Dobrý večer.Že mám pravdu když řeknu,že si vyberete jenom ty otásky které se vám hodí.
 
Nemáte.
 
Hans   20:51
Proc jste chtel po St. Grossovi jasne odpovedi na jeho pujcky a kdyz vam Mf. Dnes polozila otazky, tak jste na ne odmitl odpovedet? Nemyslite si, ze byste mel vyvodit osobni dusledky, tak jako jste to zadal po jinych?
 
Podívejte se na můj blog na Aktualne.cz Jeden z mých příspěvků se jmenuje 10 lží MFD. Mám za sebou dvě prověrky na nejpřísnější stupen _ Přísně tajné. 1O let mého života bylo prověřeno zpravodajskými službami i policií. Nemám co skrývat. A na tom nemůžou nic změnit ani spekulace, polopravdy a lži některých redaktorů MFD.
 
topa   20:52
jaky mate vztach s novinari (bulvarem)
 
Snažím se svoji práci dělat profesionálně. Stejnou profesionalitu očekávám i od nich. Jsou mezi nimi (stejně jako mezi politiky a lidmi obecně) líní i pracovití, hloupí i chytří, féroví i podrazaci.
 
Jiří   20:53
Pane ministře domníváte se, že nová reforma policie bude ku prospěchu práce policistů?
 
Věřím, že ano.
 
milan   20:55
Pane misnitře, můžete říci alespoň tři věci, které jste udělal pro zlepšení situace u policie? Děkuji
 
Reforma policie, projekt P1000 - rekonstrukce policejních slžeben a obnova techniky.
 
Milan   20:58
Dobrý večer. Pane ministře, proč se musí projekt P 1000 budovat za každou cenu? Aby se Vám vedení PČR zavděčilo? Oddělení které je postavené zcela nové a funguje 2 roky, se bourá a musí zde být recepce. Přitom zde jak ve dne tak v noci slouží max 2 policisté. Logika houpacího koně.
 
Nerozumím vaší otázce? Za každou cenu? Vám se nezdá, že otevřená recepce pro lidi, kteří na policejní služebnu přicházejí a kvalitní prostory pro práci policistů mají smysl?
 
Petr   21:02
Pane ministře, může te mně říci proč na přehlídce 28.října policie ukazovala Fabia a Octávie, když 90 procent policistů v republice jezdí v 10 až 12 letých Feliciích, které mají najeto 300 000 km a více. Mělo by se kazovat jeký je opravdový stav u policie, Ne. Děkuji za odpověď.
 
Právě pro to se v průběhu dalších 4 let obmění 3800 vozidel. Děkuji za vaše otázky, na všechny se v tomto vymezeném čase skutečně nedá odpovědět. Hezký večer a zase někdy nashledanou.
 
www.tn.cz, 30. října 2008