Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / MF Dnes: Langer: Možná jsem byl naivní

[20.09.2008]

Politika obecně

MF Dnes: Langer: Možná jsem byl naivní

Rozhovor na téma spekulací o kontaktech s L.Sekyrou

MAFIE A POLITICI Ministr vnitra říká, že o Mrázkovi nevěděl

Ministr vnitra Ivan Langer přiznává, že v roce 2000 lobboval za zájmy podnikatele Luďka Sekyry. Ten udržoval úzké kontakty s mafiánem Františkem Mrázkem kvůli chystané koupi největší české stavební firmy Inženýrské a průmyslové stavby (IPS). „Ano, pomáhal jsem Sekyrovi s prosazováním tohoto projektu,“ přiznal Langer v rozhovoru pro MF DNES. Dělal to prý z patriotismu, aby pomohl české firmě. (Luděk Sekyra se odmítá ke kontaktům s Langerem vyjádřit.)

* Jak se znáte s podnikatelem Luďkem Sekyrou?

Neviděl jsem ho asi tři roky. Dřív jsem se s ním vídával, byli jsme několikrát na golfu, hráli jsme tenis, potkali jsme se na několika vernisážích.

* Proč jste se stýkali?

Jejda, víte co, pojďme si nehrát na schovku. S Luďkem Sekyrou se znám někdy od roku 1999, nicméně poslední tři čtyři roky jsme se potkali nejvýše náhodou na nějaké společenské akci.

* Tykáte si?

Ano, tykáme si.

* Byl jste s panem Sekyrou v kontaktu kvůli koupi stavební firmy IPS?

Ano, byl. Sekyra mě oslovil a představil svoji firmu jako český podnik, který se chce ucházet o koupi IPS. S tím, že by bylo fajn, kdyby největší česká stavební firma skončila v českých rukou. Požádal mě o přímluvu při zajišťování financí na koupi akcií.

* Proč jste lobboval za zájmy soukromého podnikatele?

Možná jsem blázen, ale mám v sobě zdravý český patriotismus a jsem přesvědčen, že všechno, co tady bylo postaveno, nemusí přecházet do cizích rukou. To není žádná xenofobie, je to prostě moje přirozená reakce a podstata mé existence, že když přichází český podnikatel a chce vybudovat firmu, která bude v českých rukou, tak se mi to líbí.

* Sekyra se na vás tehdy obracel jako na místopředsedu ODS?

On se na mě obracel jako na Ivana Langera, kterého znal.

* Asi to souviselo s vaším politickým postavením.

Jejda, ale to mi kladete otázky, které by měl odpovědět někdo jiný. Líbil se mi jeho projekt, a tak jsem mu slíbil podporu, a dokonce jsem se kvůli tomu i setkal s tehdejším náměstkem ředitele IPB Liborem Procházkou.

* Co jste Procházkovi řekl?

Ptáte se mě na věc, o které už ani nevím, v jakém roce se odehrála. 2000? Šel jsem za Liborem Procházkou a poprosil ho, pokud by to ekonomicky vycházelo, aby Sekyrovi vyšel vstříc a aby se toho IPB účastnila jako banka. Jestli to byla jedna nebo dvě schůzky, to už nevím.

* Intervenoval jste ve prospěch plánů pana Sekyry i na jiných schůzkách?

Víte, buď se mnou hrajte fér a klaďte mi otázky, které si můžu regulérně pamatovat, anebo ne. Z té doby si pamatuju jenom to, co jsem už řekl.

* Víte, že byl Luděk Sekyra v úzkém kontaktu s mafiánem Františkem Mrázkem?

Jsem rád, že konečně hrajeme fér. Pro mě je to, co jsem si přečetl v novinách (MF DNES už včera psala o napojení Sekyry na Mrázka; pozn. red.), absolutní šok a nevím, jak se s tím mám vypořádat. Já jsem jednal na základě mé znalosti Luďka Sekyry, na základě jeho žádosti v absolutní dobré víře. To, že on byl v kontaktu s lidmi jako František Mrázek, je pro mě absolutní šok.

* Nic takového jste ani netušil?

Jak bych to měl probůh tušit? Kdybych něco takového tušil, vyrazil bych se Sekyrou dveře. My jsme se znali několik let předtím, považoval jsem ho za osobu z mého pohledu důvěryhodnou. Byl to kluk, který z ničeho postavil poměrně velkou a úspěšnou firmu, která chtěla dál růst. A to se mi líbilo.

* Známe obsah odposlechů mezi Františkem Mrázkem a Luďkem Sekyrou. Oni se o vás bavili poměrně hodně často a z jejich řeči vyplývá, že jste byl společně s poslancem Vlastimilem Tlustým jedním z jejich klíčových lobbistů.

Ale to mě činíte odpovědným za něco, co konal někdo úplně jiný. Já vám říkám naprosto jednoznačně, že moje angažmá bylo definováno a motivováno tak, jak jsem popsal. Opakuji, že to, co jsem se o Sekyrovi teď dozvěděl, je absolutní šok.

* Mrázek se Sekyrou mluvili i o tom, že jste během lobbingu absolvoval další schůzky, například jste se prý chystal sejít s tehdejším ministrem financí Pavlem Mertlíkem.

Já? Ne, ne. Ne, s panem Mertlíkem jsem o tom nikdy nemluvil, pokud si pamatuju. Tady bují jedna obludná věc. Vy na základě rozhovoru dvou lidí, kteří o mně mluví, dovozujete, že jsem jednal tak, jak si oni říkají. A to já kategoricky odmítám. Je pro mě absolutní zklamání, že Luděk Sekyra, kterému jsem důvěřoval, mohl mít takové vazby.

* Jste aktuálně v kontaktu s panem Sekyrou?

Ve čtvrtek večer mi poslal esemesku: „Bylo by dobré se setkat.“ (Bylo to těsně poté, co Sekyra obdržel dotaz MF DNES ohledně svých kontaktů s Mrázkem; pozn. red.) Moje odpověď zněla: „Po tolika letech? Proč?“ Teď, když jsem četl noviny, už vím. V tuhle chvíli velmi přemýšlím, jestli se vůbec mám jím navrhnuté schůzky účastnit.

* Byl jste v souvislosti s lobbingem pro Sekyru v kontaktu s poslancem Vlastimilem Tlustým?

Nikdy jsme o tom nemluvili.

* Vědělo o vaší podpoře Sekyrovi i tehdejší vedení strany v čele s Václavem Klausem?

Ne, tohle nemělo se stranou nic společného.

* Dělal jste pro pana Sekyru i něco dalšího, kromě projektu IPS?

Nedělal.

* Sliboval vám Sekyra, že když to s IPS dobře půjde, dostanete nějakou odměnu?

Ne. Dělal jsem to proto, že se mi ten projekt líbil. Ať si kdo chce co chce říká, není za tím nic jiného.

* Jste ministr vnitra. Neměl byste vyvodit politickou odpovědnost z toho, že jste podporoval Mrázkovu skupinu, i když tvrdíte, že nevědomky?

Ale tohleto je největší humus, který jste mohl vypustit z úst. Vy mi teď tvrdíte, že jsem podporoval nějakého Mrázka. Já jsem byl podveden tím, co se odehrálo. Já s tím mám společného to, co jsem řekl. A jestli... nic. Vy to stejně všechno nahráváte, takže si to zítra přečtu.

* Vy jste se opravdu nezajímal o to, kteří lidé za podnikáním Luďka Sekyry stojí?

Nezajímal. Možná to bylo naivní, možná to bylo hloupé, nicméně promiňte, skandalizovat za tohle člověka? To ne. Já tuším, že teď budu účelově vtahován do celé hry. Kdyby za mnou dnes opět přišel český podnikatel s podobným projektem jako Sekyra, tak bych nepochybně jako hrdý patriot pomáhal znovu. Na rozdíl od té doby bych si dnes zatraceně dobře prověřil, o koho se jedná.

* Bylo tehdy více podobných podnikatelů, kteří po vás chtěli pomoc?

Nebylo. Já vás chci poprosit o jedno jediné. Já nejsem Vlastimil Tlustý. A jestli mě hodíte do stejného pytle – tři tečky. Nikdy jsem neměl co skrývat, jako jediný z vrcholných politiků mám dvě bezpečnostní prověrky na nejvyšší stupeň.

MF Dnes, 20. září 2008

 

MF Dnes: Rozhovor s Ivanem Langerem, 19. 9. 2008

Premiér tento týden prohlásil: "Policie a služby to (organizovaný zločin prorůstající do politiky) možná chtěly řešit, ale byly umlčeny či zastrašeny. A ten stav trvá dodnes."

Premiérovo prohlášení beru jako okamžitý projev emocí, který nevychází z reálného stavu věcí. Pokud v minulosti nějaký ministr úkoloval policii, tak já nic takového nedělám, a dokud budu ministrem, dělat ani nebudu. Mým úkolem je vytvářet podmínky pro práci policie, nikoli zasahovat do vyšetřování.

 

Nechce se věřit, že by premiér vydal tak zásadní prohlášení, aniž o něm byl naprosto přesvědčen.

Vím, ale kladete otázku někomu, kdo takové vyjádření nedal. Nikdy jsem žádnému policistovi neříkal, koho má, nebo nemá vyšetřovat.

 

Jak je možné, že policie dosud žádný zločin mafiánů okolo zavražděného Františka Mrázka nevyšetřila?

To je otázka na mé předchůdce. Nepletu-li se, celý problém spadá do let 1999 až 2001. Vyčítat mně a novému vedení policie, že jsme to nevyšetřili, je krajně nefér.

 

Ale vy jste na to měl už dva roky.

Chci vás ujistit, že když jsem v září 2006 nastoupil na ministerstvo vnitra, realizoval jsem zásadní koncepční věci, nastartoval jsem reformu policie, dělal projekty souvisící se vstupem do Schengenu... Věřte nebo nevěřte, věnoval jsem se jen takovým věcem, a ne něčemu jinému.

 

Takže na vyšetřování Mrázka nebyl čas?

Jakýkoli policejní spis není věcí ministra vnitra.

 

Ale ministr vnitra přece musí mít zájem na tom, aby se takhle závažná trestná činnost co nejrychleji vyšetřila.

Naprosto souhlasím, mám eminentní zájem na tom, aby byla celá věc vyšetřena. Ale kdybych policistům uložil, aby mě o vyšetřování Krakatice informovali, hned den poté bych musel podat rezignaci. Protože nemám pravomoc je o to žádat.

 

Máte informace o tom, že byl kromě Tlustého v kontaktu s Mrázkovými lidmi i nějaký další člen ODS?

Samozřejmě, že se spekuluje o tom, že mezi těmi lidmi jsem byl i já. Jdu do toho čelem a můžu kategoricky prohlásit, že nikdy nic takového z mé strany nebylo. Jsem jeden z mála politiků, kteří prošli dvakrát prověrkou Národního bezpečnostního úřadu na nejvyšší stupeň, přísně tajné. Deset let mého života je tam uloženo na formulářích.

 

Můžete tedy potvrdit, že jste s lidmi z okruhu vlivu Františka Mrázka nebyl v kontaktu?

Jak mám vědět, kdo byl člověk z jeho vlivového okolí? To nevím. S panem Mrázkem nemám nic společného, ani jsem nikdy neměl. Kategoricky říkám, že jsem vědomě nebyl v kontaktu s lidmi okolo Mrázka.

MF Dnes, 19. září 2008