Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / MF Dnes: Do USA bez víz? Už od 17. listopadu, věří Langer

[13.09.2008]

Cestování

MF Dnes: Do USA bez víz? Už od 17. listopadu, věří Langer

Bezvízový styk s USA

Konec amerických víz jako dárek k výročí 17. listopadu 1989. Takový plán včera představil ministr vnitra Ivan Langer.
"Vedeme velmi intenzivní jednání. A věřím, že se je podaří do tohoto data dotáhnout smluvně i technicky," řekl Langer v České televizi.
17. listopad je podle něj reálným termínem, kdy "se zmáčkne tlačítko a vízová povinnost padá".

Podzimní zrušení víz pro Čechy připustil už na jaře americký ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff. Víza nahradí elektronický systém, do kterého Češi před cestou do USA zapíší své osobní údaje, předchozí pobyty i účel cesty. Úřady se jich budou ptát třeba i na to, zda náhodou nejsou teroristé.
Program, který Američané spustili už o prázdninách, si vysloužil i kritiku. Existuje totiž možnost, že turistu odmítne vpustit do země, podobně jako kdyby žádal o vízum.

Konec víz do USA přichází v době, kdy se znovu mluví o tom, že by omezení pro Čechy mohla zavést Kanada.
Kanada si v poslední době stěžuje na velký příliv českých imigrantů. Částečně se opakuje situace z devadesátých let, kdy v této zemi zkoušela štěstí řada romských rodin, které si stěžovaly, že jsou v Česku diskriminovány. "Domníváme se, že by situaci vyřešilo zařazení České republiky mezi země bezpečného původu," řekl premiér Mirek Topolánek. Občany takových zemí by Kanada už nemohla považovat za politické azylanty. Ministr vnitra Ivan Langer však včera připustil, že se vládě nemusí podařit zavedení víz do Kanady zabránit. "Musíme udělat maximum pro to, aby k tomu nedošlo, poskytnout Kanadě co nejvíc informací. Ale vyloučit to nemůžu," řekl Langer v České televizi. Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková se chystá v příštích dnech navštívit Kanadu, aby tamním úřadům vysvětlila, že Česko není země, ve které se Romové mohou cítit perzekvováni. "Kanadská strana se musí přesvědčit, že bereme celou situaci vážně," řekla Stehlíková. Kanada, která čelila největšímu náporu českých žadatelů o azyl v roce 1997, zrušila víza pro Čechy loni v listopadu - tedy přesně rok před předpokládaným koncem amerických víz. Češi to Kanadě neoplatili právě přátelsky - od té doby tam požádalo o azyl téměř pět stovek lidí, přesněji 466. A právě pětistovka je hranice, po jejímž překročení kanadské úřady zavedení vízové povinnosti zvažují. Ministr vnitra Langer si včera rýpl i do českého sociálního systému, který spravuje jeho kolega z ODS Petr Nečas. "Je otázka, zda má existovat to, že se někdo sebere, odjede, pak se vrátí, a přestože tam měl sociální dávky, po návratu mu je všechno vyplaceno znovu," řekl Langer. "Tohle hrozilo dříve, dnes už to zákony neumožňují," opravil ho stínový ministr sociálních věcí Zdeněk Škromach z opoziční ČSSD.

MF Dnes, 15. září 2008