Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Tiskové zprávy / Revoluce ve veřejné správě

[25.06.2008]

eGovernment

Revoluce ve veřejné správě

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů

Poslanecká sněmovna dnes schválila ve třetím čtení zákon  o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Tento zákon je dalším krokem na cestě  k  e-Governmentu.

„eGA je revolucí v komunikaci mezi občany a úřady a úřady navzájem. Díky němu budou moci lidé a úřady komunikovat rychleji a jednodušeji, nebudou potřebovat potištěný papír a  obíhat různé přepážky a kanceláře. Používání datových schránek ušetří čas a peníze a využívání komunikace prostřednictvím datových schránek je uživatelsky nenáročné,“ říká ministr vnitra Ivan Langer a dodává: „Udělali jsme tak další velký krok k reformě a elektronizaci veřejné správy. Třetí ze čtyř klíčových orgánů, eGonovo srdce, je na světě. Prstíky, tedy Czech POINty, se neustále rozvíjejí, dělají nám radost. Oběhový systém, tedy Komunikační infrastruktura veřejné správy, pracuje tak, jak jsme si přáli. Následovat bude zákon o základních registrech, dále pak elektronický občanský průkaz a e-sbírka. Výsledkem reformy by měla být na jedné straně efektivní a výkonná veřejná správa, která občany nebude obtěžovat víc, než je skutečně bezpodmínečně nutné za použití nejmodernějších technologií, na straně druhé občané spokojení se službami, které jim stát za jejich daně nabízí.“

Co zákon přináší:
- jednotný systém pro elektronické doručování dokumentů
- doručování prostřednictvím datových schránek
- autorizovaná konverze dokumentů

Datové schránky:
Kontakt se státní správou bude možný prostřednictvím velmi dobře zabezpečených datových schránky. Datové schránky budou povinné pro úřady a právnické osoby. Občané datovou schránku využít mohou, ale nemusí.

Autorizovaná konverze dokumentů:
Jde o úplné převedení dokumentu v elektronické podobě do listinné podoby a naopak. Dokument, který takovouto konverzí vznikl, má stejné právní účinky jako ověřená kopie dokumentu. Autorizovanou konverzi jsou oprávněny provádět pouze oprávněné subjekty – to znamená úřady městských částí, obecní a krajské úřady, Česká pošta, Hospodářská komora, notáři (Czech POINT)

Účinnost zákona je plánována na 1.7.2009.

Jana Malíková, ředitelka odboru a tisková mluvčí

 

Každý z nás má právo na svůj názor