Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Tiskové zprávy / Ministr vnitra Ivan Langer dnes jednal s velvyslancem USA Richardem Graberem o zařazení ČR do Visa Waiver Programu

[12.06.2008]

Cestování

Ministr vnitra Ivan Langer dnes jednal s velvyslancem USA Richardem Graberem o zařazení ČR do Visa Waiver Programu

Jednání k problematice bezvízového styku s USA

Ministr vnitra Ivan Langer dnes jednal s velvyslancem USA Richardem Graberem o problematice zařazení ČR do Visa Waiver Programu, což je uskupení států s bezvízovým stykem s USA.

 

Ministr vnitra Ivan Langer společně s velvyslancem Richardem Graberem společně zhodnotili aktuální situaci jak na americké, tak na české straně. Velvyslanec Richard Graber dále pohovořil o důležitosti včasného splnění všech podmínek pro přijetí České republiky do VWP. Pro zařazení ČR do VWP jsou v této fázi důležité čtyři faktory:

  1. Podpis Ujednání o spolupráci s Terrorist Screening Center (TSC)
  2. Alespoň parafování smlouvy o spolupráci při prevenci a boji proti závažné kriminalitě (tzv. německo-americký Prüm)
  3. Spuštění sytému Electronic System of Travel Authorization (ESTA)
  4. Procento odmítnutých žádostí

 Obě strany se tedy shodly na tom, co je třeba pro zařazení ČR do VWP ještě splnit a vzájemně si stanovily další harmonogram prací. Pro bezvízový styk mezi Spojenými státy a Českou republikou budou uzavřeny smlouvy mezi oběma státy o vytvoření speciálního protiteroristického centra v ČR a o výměně informací o osobách v minulosti odsouzených za nejzávažnější trestné činy. „Pracujeme tvrdě a předpokládám, že do konce léta budou připraveny zejména ty dva smluvní dokumenty, které jsou potřeba k výměně informací a spolupráci s bezpečnostními orgány ČR a USA. Věřím, že pracovní termín přelomu října a listopadu jako den D pro zrušení vízové povinnosti se nám podaří splnit,“ uvedl ministr vnitra Ivan Langer.

 

Ministr vnitra velvyslance také informoval o tom, že Česká republika vyvíjí maximální nasazení a procesu zařazení ČR věnuje náležitou pozornost. Ministr vnitra v této souvislosti dále ocenil úlohu velvyslanectví USA v Praze při udržování kontaktů a zprostředkovávání informací.

 

Jana Malíková, ředitelka odboru a tisková mluvčí

 

Každý z nás má právo na svůj názor