Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Právo: U policie je šéfem skoro každý, zjistil audit

[18.07.2008]

Policie

Právo: U policie je šéfem skoro každý, zjistil audit

Reorganizace Policie ČR

Loď s osmi kormidelníky, ale pouze s jedním veslařem. Zhruba tak podle zjištění Práva popisuje českou policii personální a procesní audit, který si vedení sboru nechalo zpracovat letos v zimě. Zjednodušeně lze říci, že u policie je sice podle závěrů auditu mnoho šéfů, ale zodpovědnost za konkrétní problémy nemá skoro nikdo.

Dopady auditu už se přitom dostavily, úroveň nižšího a středního managementu policie zažívá v současné době doslova zemětřesení. Od počátku roku už vedení policie zrušilo na 600 pozic s tzv. příplatkem za vedení a další razantní řez se chystá na začátek příštího roku.

Ruku v ruce se zavedením 14 krajských policejních ředitelství, se kterým počítá schválená reforma policie, k 1. lednu totiž zaniknou všechna současná okresní ředitelství.

Podle informací Práva o tom v úterý definitivně rozhodl policejní prezident Oldřich Martinů. Plánované rušení okresů zmiňuje i reforma policie z dílny ministra vnitra Ivana Langra (ODS). „Naším cílem je snížení počtu velitelských míst tak, abychom mohli posílit výkon a zároveň také ušetřili peníze,“ řekl k tomu Právu šéf personálního odboru na policejním prezidiu Roman Fidler.

Podle něj se ze současných 80 okresních ředitelství stanou tzv. územní odbory, které budou podléhat přímo jednotlivým krajským šéfům.

Místo tří velitelů dva

Podle plánů prezidia by měly v každém ze současných okresů vzniknout dva takové odbory, jeden pro kriminálku a druhý pro uniformovanou policii, každý se svým šéfem, jehož nadřízeným by byl přímo krajský policejní ředitel. Minimálně jedno vedoucí místo by tak vždy zaniklo, protože současné okresy mají vždy nejméně tři velitele – šéfa a jeho dva náměstky.

Zatímco v otázce rušení okresů panovala na české politické scéně shoda, u plánovaného vedení dvou územních odborů vidí stínový ministr vnitra za ČSSD František Bublan problém. „Pokud budou tito dva velitelé na stejné úrovni, tak by to mohlo vyvolávat neshody. V tomto případě bych volil variantu, kdy by měli nad sebou vždy ještě jednoho územního šéfa,“ poznamenal Bublan.

Přesná podoba reorganizace se Fidlera v současné době připravuje, kolik velitelských míst se zruší, tak podle něj zatím není jasné. „Ředitelé mají nicméně jednoznačný pokyn, aby se po změně počet velitelů snížil,“ poznamenal hlavní policejní personalista.

Od začátku roku už v policii ubylo v reakci na zjištění nezávislých auditorů ze společností Det Norske Veritas (DNV) a Deloitte zrušeno více než 10 procent všech šéfovských pozic. „Přímo na prezidiu bylo zredukováno celkem 97 pozic s příplatkem za vedení a v rámci ostatních útvarů policie dalších 508 takových míst,“ řekla k tomu mluvčí prezidia Veronika Benediktová. Šlo většinou o pozice šéfů různých odborů, oddělení nebo pracovních skupin.

Právo, 18. července 2008