Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / ČT: Otázky Václava Moravce

[29.06.2008]

Ministerstvo vnitra, policie, politika

ČT: Otázky Václava Moravce

Diskusní pořad na téma reformy policie, aktuálních bezpečnostních i politických otázek

Moderátor

Vítejte a hezkou neděli vám všem. Peníze vyhozené oknem. I tak možná bude možné za nedlouho charakterizovat peníze, které daly města a obce v celé zemi do nákupu radarů na měření rychlosti. Poslanecká sněmovna v tomto týdnu schválila zákon o reformě policie, který městským a obecním strážníkům pravomoc měření rychlosti odnímá. Zákon mlže ještě poopravit Senát. V Poslanecké sněmovně se ale musí najít dostatek hlasů pro jeho podporu. Kritici měření rychlosti městskými a obecními strážníky mají jeden zásadní argument, města a obce si měřením rychlosti a vybíráním pokut vylepšují své rozpočty. Svaz měst a obcí tento argument odmítá. Nejen o tom budou diskutovat ministr vnitra z ODS, místopředseda strany Ivan Langer a místopředseda Poslanecké sněmovny z KSČM, šéf komunistů Vojtěch Filip

 

Moderátor

Násilí a potyčky provázely sobotní průvod gayů a lesbiček v Brně. Na průvod zaútočili neonacisté. Průvod byl první svého druhu v Česku. Kvůli útokům odpůrců byla trasa průvodu kratší a místo hodiny trval 20 minut.

 

Organizátoři akce, 28.6.2008:

Nevadí, bylo to lepší tím, že bylo víc lidí, kratší a větší.

 

Organizátoři akce, 28.6.2008:

Byla tam opravdu ukázka toho, že většina národa je tolerantnější, jak to říkáme celou dobu. Těch pár extremistů, kteří se rozhodli, že to naruší. Koneckonců se to sjelo z celé republiky, nebyli ti ani občané Brna. Myslím si, že to vyznění bylo perfektní.

 

Moderátor

Činnost policie při sobotním průvodu gayů a lesbiček v Brně si vysloužila kritiku od opozice, konkrétně od KSČM. Podle komunistů policie podcenila ochranu řádně nahlášené akce. O protestech ultrapravicových radikálů se přitom vědělo předem. Hlavními hosty Otázek jsou ministr vnitra, místopředseda ODS Ivan Langer. Vítejte hezký dobrý den.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Dobrý den.

 

Moderátor

Místopředseda Poslanecké sněmovny, předseda KSČM Vojtěch Filip. I Vám přeji hezký dobrý den.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Dobrý den Vám i divákům ČT.

 

Moderátor

Pane předsedo, když KSČM obviňuje policii, že podcenila ochranu sobotního průvodu gay a lesbické komunity v Brně, o jaká fakta opíráte toto své vážné tvrzení?

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Podle mého soudu, policie už dlouhou dobu má mnoho důkazů o tom, aby rozpustila Národní stranu a určité vznikající národní gardy. V tomto ohledu měla být policie aktivnější. Nevím jestli policie zapomněla a to, že ochrana toho průvodu by měla být zabezpečena komplexně.

 

Moderátor

Kdybych Vám namítl, že policie například večer zabránila dalšímu střetu v Brně, protože v brněnském klubu Flora se konal večírek účastníků pochodu a pravicoví radikálové se chtěli pokusit tu akci znemožnit a nakonec to byla policie, která jim to neumožnila.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

To je v pořádku. Je vidět, že když se policie připraví, tak je schopna těmto excesům zabránit. Mě jen mrzí, že v tomto ohledu je policie vůči pravicovým radikálům velmi tolerantní.

 

Moderátor

Je na místě, podle ministra vnitra Ivana Langera, v souvislosti s tou brněnskou sobotní akcí, mluvit o selhání policie, jak naznačuje KSČM?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Domnívám se, že nikoliv. Policie postupovala ve spolupráci s organizátory akce. Tak existovala varianta, že udělají kordon kolem celého průvodu a neprodyšně je uzavřou a odcloní od zbytku. To si organizátoři nepřáli. Při takovém shromáždění tolika lidí, je-li bezpečnostní opatření koncipováno takto, jakoby otevřeněji, nemůžete zabránit jednotlivým excesům.

 

Moderátor

Promiňte, ta námitka, že tam byly dělbuchy a slzný plyn, to není exces pane ministře.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

To je exces a ty se tam objevily a v tomto smyslu potom policie individuálně zasáhla velmi razantně a nekompromisně. Jinak souhlasím s tím, co říkal pan předseda Filip směrem k Národní straně. Nicméně on je právník stejně jako já a ví, že i když se nám něco nelíbí, tak k tomu, a bychom mohli udělat nějaké rozhodnutí, tak musí to rozhodnutí být v souladu v naším právním pořádkem. Já chci ujistit nejen jeho, Vás, ale také všechny diváky, že my velmi pečlivě monitorujeme činnost Národní strany a v okamžiku, kdy budu pevně přesvědčen o tom, že ta poslední kapka naplnila ten pohár a ten přetekl, tak potom nezbytné právní kroky, směrem k její existenci, budou učiněny.

 

Moderátor

Zatím kapka do toho pověstného poháru nekápla, ta poslední?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Já jsme ve složité situaci. Já jsem svým způsobem správní orgán, který bude v té věci možná konat a současně jsem politik, kterému se to nelíbí. Jsem člověk, kterému se takovéto věci jednoznačně nelíbí. Teď musím velmi obezřetně balancovat mezi tím, co bych chtěl říct, a co můžu říct. 5eknu to takto, kape do toho poháru, kape, v okamžiku, kdy přeteče, tak potom bude razantní opatření.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Jestli pan ministr říká pravdu a myslím si, že říká o tom, že je monitoruje, tak potom já to selhání vidím v jedné věci, při tom monitoringu muselo být přeci zřejmé, že tentokrát radikálové použijí něco jiného než běžně používají. Je pravda, že poprvé jsme se setkali s tím, že by tam lítal slzný plyn a dělbuchy při pochodech radikálů. Většinou se oni vydávali za ty slušné a anarchisty považovali za ty, kteří jsou rozbíječi a ti neposlušní. V tomto ohledu je evidentní, že tady oni zvolili jinou taktiku a ta jim vyšla, protože oni skutečně zabránili tomu, aby ten průvod byl v původní naplánované podobě.

 

Moderátor

Aktuálním hostem Otázek je i policejní prezident Oldřich Martinů. Přeji Vám hezký dobrý den, vítejte v otázkách.

 

Oldřich Martinů, policejní prezident:

Dobrý den.

 

Moderátor

Pane prezidente, není na místě mluvit o selhání policie, když v centru Brna neonacisté zasáhli granátem se slzným plynem několik desítek lidí a mohli jste tomu předejít, jak naznačuje Vojtěch Filip?

 

Oldřich Martinů, policejní prezident:

Rozhodně s tímto tvrzením nesouhlasím. Policie v žádném případě toto bezpečnostní opatření nepodcenila. Nasadili jsme celkem 450 policistů a strážníků městské policie. K těm excesům ke kterým došlo, to byly vybočení jednotlivců, které jsme zvládli. Bylo tam 150 extremistů, které se nám podařilo oddělit a nebýt takového postupu policie ve spolupráci s městskou policií Brna, tak by to mohlo dopadnout daleko hůře. Byly to opravdu jen individuální vybočení, kdy jednotlivci pronikli na náměstí dvory sousedních domů a neprodleně na místě byli policisty, policií ČR i strážníky, "zpacifikováni" a bylo zabráněno dalšímu protiprávnímu jednání.

 

Moderátor

Podařilo se brněnským policistům, vašim podřízeným, vypátrat útočníky se slzným plynem a dělbuchy, které ohrožovaly lidi v centru Brna?

 

Oldřich Martinů, policejní prezident:

Celkem jsme zajistili a předvedli 15 osob. Dvě z nich jsou podezřelé z trestného činu výtržnictví, zbytek se dopustil pouze přestupku, tzn. neuposlechnutí výzvy veřejného činitele. Máme perlustrováno mnoho dalších osob, které se podílely na těchto protiprávních akcích a zatím individuální zodpovědnost bude postupně vyvozována.

 

Moderátor

Zatím tedy ale neznáte pachatele toho útoku, kdo házel oním granátem se slzným plynem?

 

Oldřich Martinů, policejní prezident:

Známe osoby, které se tam pohybovaly, máme je perlustrovány, jenom nevíme, který z nich to je.

 

Moderátor

To znamená, že někdo z té skupiny, kolika lidi?

 

Oldřich Martinů, policejní prezident:

Patnácti osob, to jsou osoby, které byly předvedeny z důvodu podezření ze spáchání přestupku nebo trestného činu. S největší pravděpodobností některý z nich je pachatelem házení toho slzného plynu.

 

Moderátor

I po pochodu, tedy večer se pokusili, jak jsem říkal, neonacisté narušit oslavu účastníků pochodu v jednom z brněnských klubů. Ta konečná statistika sobotních provokací neonacistů v Brně je tedy 15 předvedených lidí? Rozumím správně, nerozšířila se?

 

Oldřich Martinů, policejní prezident:

Ano, 15 předvedených lidí. Večer už se konala akce menšího rozsahu, kde se zúčastnilo 200 osoba kolem se pohybovalo zhruba 20 těchto extremistů, kterým se podařilo narušit tuto klidnou akci.

 

Moderátor

Říká policejní prezident Oldřich Martinů, který byl aktuálním hostem Otázek. Děkuji Vám za rozhovor a někdy příště na shledanou.

 

Oldřich Martinů, policejní prezident:

Děkuji, hezký den. Na shledanou.

 

Moderátor

Odborná mluvčí KSČM pro vnitro a legislativu Zuzka Bebarová-Rujbrová, v souvislosti s tím sobotním děním, doslova ve svém prohlášení uvádí, následuje citát jejích slov: "KSČM považuje za alarmující, že některé z ultrapravicových hnutí a politických stran, jejichž členové se násilných protestů účastnili jsou registrované Ministerstvem vnitra. Ministerstvo proto vyzývám k prozkoumání činnosti těchto subjektů a jejich případnému rozpuštění." Stojí doslova prohlášení odborné mluvčí KSČM pro vnitro a legislativu Zuzky Bebarové-Rujbrové. Pane ministře, Vy jste mluvil o národních gardách a Národní straně. Je na místě přetečení toho poháru u jiných ultrapravicových hnutí a stran?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

My máme povinnost sledovat zda činnost subjektů, které jsou registrovány v ČR je v souladu s Ústavou a právním pořádkem ČR či nikoliv. Mohu Vás ujistit, že tak děláme. Učinili jsem tak, to se z logických důvodů nepříliš líbilo panu předsedovi Filipovi v případě Komunistického svazu mládeže, kde jsme dali návrh na rozpuštění, nicméně tady garantuji naprosto stejný jeden metr pro všechny bez ohledu na to jestli je to černé, hnědé, rudé.

 

Moderátor

Kdybych Vám namítl, že když se podíváme na činnost Komunistického svazu mládeže, a teď to neberte, že se zastávám KSM, a na to, co můžeme vidět u ultrapravicových radikálů, tak si veřejnost logicky může říct, jak to, že k zákazu KSM už dávno došlo, tam přetekl Váš pohár a u neonacistů nikoliv.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Tady je ten základní problém a já věřím, že i když pozice jsou odlišné, tak pořád ta znalost práva nás spojuje. Jedna věc je exces a porušování zákonů individuálně a druhá věc je činnost strany nebo toho subjektu jako celku, jeho programové cíle a způsoby, kterými jich chce dosáhnout. To je potřeba od sebe z právního pohledu odlišit. Já tady chci doopravdy říci to, co jsme řekl v tom úvodním bloku. Sledujeme, děláme svoji práci, kape do poháru a já v okamžiku, kdy ten pohár přeteče, tak ty kroky, které mám za povinnost udělat, tak je udělám.

 

Moderátor

Jak plný je ten pohár?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

To už mě nutíte, abych se vyjádřil víc než mohu.

 

Moderátor

Od toho jsem tady.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Tak jako rozhodnutí Ministerstva vnitra směrem ke Komunistickému svazu mládeže bude podléhat přezkoumání soudem, tak já nemohu ani v této věci snižovat šance pro stát v okamžiky, kdy rozhodnutí směrem k Národní straně bude učiněno.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Já děkuji za ten příměr pane ministře. Tady je evidentní, že šlo o politické rozhodnutí, výrazně politické rozhodnutí u KSM. Porovnejte si, ty jste rozpustili kvůli slovům, kdežto tady jsou činy a docela brutální činy a tam jakoby ten pohár ještě nepřetekl. Je evidentní na čí stranu se stavíte. Ale já zase uznávám, že oba nás spojuje minimálně právní vzdělání a právní vědomí, které když uplatníme, tak zjistíme, že v tomto ohledu skutečně jste byli velmi aktivní, protože já mohu mít vůči mladým radikálním členům KSM, který je dnes rozpuštěn, mnoho výtek, ale v každém případě jsem nezaznamenal nic, kde by oni házeli dělbuchy, kde by porušovali svými činy práva.

 

Moderátor

Promiňte, ale Ivan Langer Vám jasně říká, že to byl jeden exces na základě kterého.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Tam nebyl exces, tam byla věta ve stanovách.

 

Moderátor

Ne, teď mluvím o Brně a o těch dělbuších.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Já myslím, že těch excesů bylo u těch pravicových radikálů víc. Museli bychom připomínat 1. máj letos, zejména ale loni 1. máj. Museli bysme připomínat věci, které se odehrávaly tady v Praze při pochodu Starým městem, v Plzni, které se odehrály. Myslím, že to je trošičku jinak. V tomto ohledu musím říct, že kdybychom si prostudovali to, za co jste zrušili KSM, například francouzskou ústavy, tak byste zjistili, že KSM je proti francouzskému ústavnímu textu opravdu jako v rouše beránčím. Já jsem si na to udělal analýzu, protože jsem na to dotazován při jakékoliv cestě do zahraničí, co děláme s tím, že stát zakazuje mladým lidem se sdružovat do občanského sdružení na základě určitého politického názoru. Řekl jsem, ano, právně jsme udělali všechny kroky a uvidíme. Pokud neobstojíme u českých státních orgánů, tak tento problém předložíme na úroveň evropskou.

 

Moderátor

Půjdete tedy až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku?

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

To určitě. Podle mého soudu tady se stát zachoval způsobem politicky velmi nevhodným.

 

Moderátor

Pane ministře?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Z logiky věci nemohu souhlasit. Akceptuji, že existuje odlišný názor. Od toho máme rozhodnutí, které podléhá soudnímu přezkumu. Já jsem přesvědčen o tom, že naše argumenty jsou dostatečně validní na to, aby soud to rozhodnutí Ministerstva vnitra potvrdil. Odlišme od sebe 2 věci. Jedna věc je to, co se mi nelíbí. Tady já říkám naprosto kategoricky - černý, hnědý, rudý a od toho, co umožňuje současný právní řád a naše Ústava a prostor, který dává. Jednání příslušníků Národní strany je velmi vychytralé, protože oni velmi pečlivě ví, co mohou, co nemohou, kde jsou ty hranice a dávají si velký pozor. Nicméně na každého jednou přijde.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Já doufám.

 

Moderátor

Válka o radary na silnici? Konec radarů v Česku? Langer věří, že ne. Na titulní stránky novin se koncem týdne dostala zpráva, že nový zákon o policii odebírá městským a obecním policistům pravomoc měřit rychlost projíždějících aut. Rychlost by tak měřila jen republiková policie. Pro úplnost, nový zákon o policii, který ve středu schválila Poslanecká sněmovna, teď míří do Senátu. Ministr vnitra Ivan Langer počítá s tím, že v platnost vstoupí k 1. lehnu 2009. Pražský magistrát označil rozhodnutí poslanců za cestu do pekel. Tvrdí, že hlavní město přijde o účinnou zbraň. Díky radarům klesl v metropoli počet nehod, i těch smrtelných.

 

Rudolf Blažek /ODS/, náměstek primátora, 26.6.2008:

To rozhodnutí považuji za nesystémové, nekoncepční, naprosto s nikým nekonzultované a ve svém důsledku podle mého soudu škodlivé.

 

Autor

Není bez zajímavosti, že odebrání pravomoci městským a obecním policistům navrhl poslanec ODS Jan Klas. Města a obce si teď stěžují: "Do radarů a do kamer jsme nainvestovali nemalé peníze." Nejvíc Praha, přes 75 mil. Kč. Teď hrozí, že přístroje skončí ve skladech. Republiková policie zatím o jejich odkupu nechce ani slyšet.

 

Oldřich Martinů, policejní prezident, 26.6.2008:

To je myšlenka pro mě hrozně vzdálená. Zatím o tom v žádném případě neuvažujeme.

 

Autor

Nadšení nesdílí policejní prezident ani z toho, že by musela i ve městech měřit rychlost státní policie sama. Teď je na tahu Senát. Ministr vnitra Ivan Langer, stejně jako starostové měst a obcí, věří, že horní komora vrátí zákon poslancům s opravou této změny.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Pokusím se senátory přesvědčit o tom, že tato změna je skutečně unáhlená a požádám je, aby ji opravili.

 

Autor

Ministr Langer to ale nebude mít jednoduché. Většině senátorů se odebrání pravomoci strážníkům měřit rychlost líbí.

 

Jaroslav Kubera /ODS/, senátor a primátor Teplic, 26.6.2008:

Některá města a obce si udělali výnosný byznys z toho, co má sloužit ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu. To já nepodporuji.

 

Autor

Letos na podzim by se měl do Sněmovny dostat nový zákon o obecní policii.

 

Moderátor

To by pak byla šance radary strážníkův vrátit. Pokud tak neučiní senát a Poslanecká sněmovna v opakovaném hlasování o reformě policie. Není bez zajímavosti, že na nákup radarů pro městské a obecní strážníky přispělo i Ministerstvo vnitra v rámci programu prevence. Pane ministře, nepodcenil jste tu středeční situaci v Poslanecké sněmovně, když Váš stranický kolega takto narychlo, Jan Klas, dal do té reformy policie onu zlomyslnou větičku?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Těžká odpověď. Já jsem přesvědčený, že nikoliv. Z pohledu reformy policie toto téma je 1% oproti 99% o čem reforma jako taková je. To je první teze. Druhá teze, to téma není černobílé, není možné striktně říci, to rozhodnutí Sněmovny je dobré nebo striktně, že je špatné. Existuje celá řada případů, a to dávám za pravdu těm kritikům současného stavu, kdy se měření rychlosti pro některé obce, pro některé starosty, stalo rýžoviště peněz pro obecní pokladnu. Vedle toho také nepochybně platí, že je to opatření, které přispívá k vyšší bezpečnosti na silnicích. Třetí poznámka, myslím si, že není možné takto střílet od boku. Je na čase pobavit se o působnosti obecních a městských policií, ale potom striktně musím trvat na správné metodice, jako u reformy policie. Rozsáhlá analýza, hluboká diskuse, definice problémových bodů a nalezení konkrétních řešení.

 

Moderátor

Vy jste počítal s tím, že ten Klasův pozměňovací návrh projde, když říkáte, že jste tu situaci nepodcenil?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Ten pozměňovací návrh jednou padl na výboru pro bezpečnost, tam prošel. Požádal jsem kolegy, aby to zvážili s tím, že chceme koncepčně se zamyslet nad působností městských obecních policií, to všichni vzali v potaz, všichni odhlasovali, že to tam teď řešeno nebude, a v tomto smyslu jsem šel do sněmovny s klidným srdcem, že máme dohodu, že hned po prázdninách se začne pracovat na ucelenější novele zákona. Mě osobně to mrzí také z toho pohledu, že je 1% oproti 99% něčeho úplně jiného, o čem reforma policie je.

 

Moderátor

Pro návrh na odejmutí pravomoci měření rychlosti obecním a městským strážníkům hlasoval ve středu ve Sněmovně i významný ministr, ministr dopravy z ODS Aleš Řebíček, který v sobotu v deníku Právo vyzval obce, ať si z měření rychlosti nedělají kšeft. Teď následuje citát slov ministra Řebíčka: "S jednotlivými senátory budu o tomto problému (o navrácení pravomoci městským a obecním strážníkům měřit rychlost) mluvit. Stanovisko však nezměním, jestliže od nich nedostanu garance, že měření rychlosti začne opravdu sloužit ke zvýšení bezpečnosti dopravy a ně hlavně k naplnění a na maštění si kapsy obecních rozpočtů. " Citoval v sobotu deník Právo slova ministra dopravy Aleše Řebíčka z ODS. Pane předsedo, vy jste hlasoval pro ten pozměňovací návrh. Co kdybych Vám namítl, že Ivan Langer v rámci reformy policie jako celku počítá s tím, že se bude měnit i zákon o obecních a městských policiích, tudíž takto narychlo tam implementovat pozměňovací návrh není šťastné.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

To není narychlo.

 

Moderátor

Obce teď jsou zaskočeny, říkají, že s tím nepočítaly.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Když v roce 2006 tuto pravomoc získávali obecní a městské policie, byla určitá dohoda mezi městskými policiemi a státní policií o tom, jakým způsobem se rozdělí ta kompetence, a co bude zabezpečovat městská policie. O tom se mluvilo, to není bez analýzy. Tento problém tady vzniká dlouhou dobu a já si pamatuju, když jsem byl jako nově zvolen v roce 1996 do Poslanecké sněmovny a byl jsem ve výboru pro obranu a bezpečnost, tenkrát byl ještě jednotný, tak jsem se tím zabývali. Například v Pelhřimově vůbec nevznikla městská policie a policie ČR zvládla tu situaci v okresním městě perfektně, bez problémů, městskou kasu to nezatěžovalo a bezpečnostní situace ve městě, které leží nedaleko dálnice byla perfektní, tehdy dokonce nejlepší v jižních Čechách. Teď se na to podíváme z tohoto pohledu, když se podíváme, co se z toho za 2 roky stalo, že pravdu řekl do novin jiný člen ODS, ministr dopravy Řebíček, tak já se musím přidat spíše na jeho stranu. Já mám své důvody, pro které vidím, že městská policie, místo toho aby se věnovala bezpečnostní situaci v celém městě, aby se lidé nebáli chodit z kina, z divadla, aby u dětských hřišť se nepovalovaly nejen stříkačky, ale zfetovaní mládenci nebo dívenky, tak to si myslím, že je důležitá věc.

 

Moderátor

Podle Vás tedy policie jde, ne ta státní, ale městská policie, tou nejjednodušší cestou, tak ale ta námitka je jednoznačná. Mohlo se přece počkat na zásadní novelu o obecních policiích a tam jste se na tom mohli domluvit.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Kdybychom tento signál nedali do městských policií, tak by se situace ještě zhoršovala. Dnes, podle analýzy, kterou měl výbor pro bezpečnost k dispozici, se městské policie zabývají ze 44% měřením rychlosti. Nezlobte se na mě, ale polovinu výkonu všech strážníků věnovat měření rychlosti, tak to je teda, jak říká pan ministr vnitra, 1% v té reformě policie byla otázka radarů. Když řeknu, že otázka radarů není v oblasti městské policie 1% ale 10%, věnovala tomu 44% veškerého času a úsilí, považuju za hrubou chybu. Ono se ani nesnížila nehodovost v těch obcích. Když se podíváme na období roku 2006-2008 a máme bodový systém, já jsem si přinesl zajímavou zprávu o účinnosti bodového systému, tak se musíme podívat na 3 základní údaje. Za prvé, sledovala se nehodovost nad 20 tis. Kč do roku 2006. Od roku 2006 se sledovala nad 50 tis. Kč škody a podle novely zákona o policii nad 100 tis. škody. Ty statistické údaje do roku 2006 do roku 2008 a od roku 2009 budou součty nepřesných čísel, protože nebudou hovořit o stejných dopravních nehodách. V tuhle chvíli, když se na to podíváme, tak ve skutečnosti to s píše vypadá na to, že starostové, místo aby říkali udržujte pořádek ve městě, tak říkají naplňte nám městkou kasu, protože z tohoto bude nejsnazší a nejjednodušší profit. My vám to nakoupíme, pan ministr vnitra nám přidá nějaké peníze, on je hodnej a my budeme moct za státní peníze nakoupit do městského majetku zařízení a my budeme mít více peněz a vy budete mít dobře na výplaty a my můžeme městskou policii rozšířit. A nebo je to ještě trochu jinak, a to by mě velmi mrzelo, kdybych teď řekl pravdu, raděj to vezmeme jako spekulaci. Nebo je to dohoda starostů a primátorů velkých měst, s výrobci radarů, že to je o velmi dobrém kšeftu.

 

Moderátor

Pane ministře, Vy jste počítal s tím, že byste do té zásadní novely zákona o obecních policiích, což je Váš další úkol, který jste si dal, když jste před dvěma lety usedal do pozice ministra vnitra, že byste tu pravomoc odňal? Počítal jste s tím?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Nepočítali jsme s tím, ale tady znovu říkám, že otázka quo vadis městské policie tady visí ve vzduchu. Já toto beru jako nepříjemnou komplikaci, považuji to za metodicky špatné rozhodnutí, ale znovu opakuji, není možné to vidět buď černě nebo bíle. Myslím si, že naprosto se shodneme v tom, že působnost městských policií má být důsledně v oblasti veřejného pořádku. To má být komplement pro republikovou policii, která se má primárně zabývat odhalováním trestné činnosti a pachatelů trestné činnosti. Veřejný pořádek je doména pro městské a obecní policie. Také se mi nelíbí ta statistika, která říká jako část své činnosti věnují městské, obecní polici měření rychlosti. Nicméně paušálně odmítnout takovouto působnost také nelze. V tu chvíli vám vzniká obrovské vakuum a já tady zcela jednoznačně říkám, že pro mě působnost republikové policie je dominantně úplně někde jinde, než aby stála za bukem, měřila rychlost, chytala někoho a vybírala pokuty. My máme striktní změnu filosofie, doopravdy pomáhat a chránit a ten dopravní policista udělá pro bezpečnost víc, než když stojí někde a měří. Potřebujeme ho mít na nepřehledných úsecích, potřebujeme ho mít ve městech, u škol a podobně, ale zase nechceme, aby dominantní činnost dopravní policie bylo měření rychlosti. To jdeme ode zdi ke zdi a to není možné.

 

Moderátor

K tomu se záhy dostaneme. Jen přivítám další hosty Otázek, kterými jsou předseda Bezpečnostní komise Svazu měst a obcí, starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof, který je hostem Otázek ve Zlíně. Hezký dobrý den.

 

Ladislav Kryštof /ČSSD/, předseda Bezpečnostní komise Svazu měst a obcí, starosta Uherského Brodu:

Dobré odpoledne vám všem ve studiu i divákům u televizních obrazovek.

 

Moderátor

Mé pozvání přijal i ředitel Městské policie Praha Vladimír Kotrouš. Vítejte v Otázkách, dobrý den.

 

Vladimír Kotrouš, ředitel, Městská policie hl. m. Prahy:

Dobrý den.

 

Moderátor

Začneme u Vás pane starosto Kryštofe, jaké garance může dát Svaz města obcí ministrovi dopravy Řebíčkovi, že měření rychlosti nevyužíváte k naplnění městských a obecních pokladen?

 

Ladislav Kryštof /ČSSD/, předseda Bezpečnostní komise Svazu měst a obcí, starosta Uherského Brodu:

Já si myslím, že to ani není možné. Je to přinejmenším z toho důvodu, že lidi hrozně neradi platí pokuty. Městská policie, pokud zjistí porušení předpisů, tak může pokutu uložit, ale ona ji nevybere a pak to postupuje ve správním řízení na obecní úřad, který v rámci dalšího správního řízení tuto pokuty vymáhá. Jsou to značně nákladné systémy a není to opravdu jednoduché tyto prostředky vymoci. Lidi nechtějí platit pokuty a pokud si nepřebírají obsílky a nedojdou k tomu správnímu řízení, tak se to hrozně těžko doručuje.

 

Moderátor

Podobná otázka logicky míří na Vladimíra Kotrouše. Vojtěch Filip i Ivan Langer řekli, že se jim nelíbí kolik času věnují městští a obecní policisté měření rychlosti. Stříbrná Fabie pražských městských policistů brázdících Jižní spojku a měřící dodržování 80-ti kilometrové rychlosti. Nemůže toto veřejnost logicky vnímat jako plnění plánu pro městskou pokladnu v tomto případě v Praze?

 

Vladimír Kotrouš, ředitel, Městská policie hl. m. Prahy:

Určitě ne. V našich řadách není žádná stříbrná Fabie. Opravdu nevím z čeho vycházejí ty statistiky. Městská policie, ve statutárních městech, jejich výsledky je 80% všech měření v ČR. Konkrétní rychlost se pak měří celkem ve 158 obcích a rozhodně to není o tom, že by to byl výnosný byznys.

 

Moderátor

Jaké jsou zatím například náklady Městské policie Praha na pořízení radarů a jste připraveni na variantu, že vám pravomoc měření rychlosti bude definitivně odebrána?

 

Vladimír Kotrouš, ředitel, Městská policie hl. m. Prahy:

Začnu do konce. Samozřejmě čekáme až na vývoj celého zákona v Senátu. Zatím je předčasné cokoliv řešit. Hovořit teď o odprodeji těchto zařízení je zatím velice složité. Ve chvíli, kdy jediným subjektem, který může měřit je policie ČR, ta samozřejmě předpokládám nemá prostředky, ale hlavně nemá personální kapacity na to, aby zajistila to, co dělají teď strážníci.

 

Moderátor

Ta částka, kolik vy jako městští policisté v Praze jste dali do nákupu radarů a možná i stacionárních měřičů?

 

Vladimír Kotrouš, ředitel, Městská policie hl. m. Prahy:

Musíme hovořit jako hlavní město Praha, které dalo více jak 75 mil. Kč jenom do pořízení této techniky a je třeba si uvědomit, že i ta obsluha techniky něco stojí. I ten strážník má svůj plat, své osobní náklady.

 

Ladislav Kryštof /ČSSD/, předseda Bezpečnostní komise Svazu měst a obcí, starosta Uherského Brodu:

Zjistí porušení předpisů, tak může pokutu uložit, ale ona ji nevybere a pak ji postupuje ve správním řízení na obecní úřad, který v rámci dalšího právního řízení to vymáhá. Jsou to značně nákladné systémy a není to opravdu jednoduché tyhle prostředky vymoci. Lidé prostě nechtějí ty pokuty a pokud si nepřebírají obsílky a nedojdou k tomu správnímu řízení, tak se to hrozně těžko došetřuje.

 

Moderátor

Podobná otázka logicky míří na Vladimíra Kotrouše. Vojtěch Filip i Ivan Langer řekli oba dva, že se jim nelíbí, kolik času věnují městští a obecní policisté měření rychlosti, stříbrná Fábie pražských městských policistů brázdící spojkou a měřící dodržování rychlosti 80 km/hod. nemůže toto veřejnost logicky vnímat jako plnění plánu pro městskou pokladnu v tomto případě v Praze?

 

Vladimír Kotrouš, ředitel, Městská policie hlavního města Prahy:

Určitě ne, pane redaktore, já ani nevím, v našich řadách není žádná stříbrná Fábie, ale opravdu nevím, z čeho vycházejí ty statistiky. Samozřejmě městské policie ve statutárních městech, jejich výsledky, je 80 % všech měření v České republice. Konkrétní rychlost se pak měří celkem ve 158 obcích a rozhodně to není o tom, že toto by byl výnosný byznys.

 

Moderátor

Jaké jsou zatím například náklady městské policie Praha na pořízení radaru a jste připraveni na variantu, že vám pravomoc měření rychlosti bude definitivně odebrána?

 

Vladimír Kotrouš, ředitel, Městská policie hlavního města Prahy:

Začnu od konce, samozřejmě čekáme až na vývoj celého zákona v Senátu, protože zatím je předčasné cokoliv řešit. Hovořit teď o prodeji těchto zařízení je velice složité. Ve chvíli, kdy jediným subjektem, který může měřit je Policie ČR a ta samozřejmě nemá prostředky a hlavně nemá ty personální kapacity na to, aby zajistila to, co dělají teď strážníci.

 

Moderátor

A ta částka, kolik vy , jako městští policisté v Praze jste dali do nákupu radarů a možná i stacionárních měřičů.

 

Vladimír Kotrouš, ředitel, Městská policie hlavního města Prahy:

Musíme hovořit jako hlavní město Praha, které dalo více jak 75 mil. Kč jenom do pořízení této techniky a je třeba si uvědomit, že i ta obsluha techniky něco stojí. Ten strážník má svůj spad, své osobní náklady.

 

Moderátor

Pokud byste měl, pane starosto Kryštofe, popsat z pohledu města a obcí možnost definitivního odebrání pravomoci měření rychlosti strážníků, jak by váš popis zněl?

 

Ladislav Kryštof /ČSSD/, předseda Bezpečnostní komise Svazu měst a obcí, starosta Uherského Brodu:

My jsem nebyli nadšeni z toho, že městská policie m,á tuto pravomoc dostat, ale v tuto chvíli, kdy tato pravomoc je městským policiím přidělena, tak je samozřejmě neštěstí, pokud máme nakoupená zařízení, že by tahle zařízení mohla jít pouze do vitrín. Svaz měst a obcí v tomto směru vyvíjí iniciativu, protože je řádným připomínkovým místem v rámci legislativního procesu, aby došlo k tomu, že nebude tato novela schválena v tom celkovém legislativním procesu, že tomu tak nebude.

 

Moderátor

Děkuji pro tuto chvíli předsedovi bezpečnostní komise Svazu měst a obcí, starostovi Uherského Brodu Ladislavu Kryštofovi a také šéfovi Městské policie Praha Vladimíru Kotroušovi, kteří Otázky dál sledují a zůstávají hosty. Pro zajímavost, ze statistik, které mají Otázky k dispozici, vyplývá, že obecní a městští strážníci loni řešili více než 133˙000 přestupků překročení rychlosti, což je pravomoc, o kterou můžou přijít a podívejme se na mapu České republiky. Největší počet přestupků překročení rychlosti zaznamenali strážníci v Praze. Šlo o bezmála 46˙000 případů. Na druhém místě je v loňském roce Středočeský kraj s bezmála 13˙000 přestupky. Podobné číslo za loňský rok hlásí i města a obce v kraji Jihomoravském. Pak následuje, jak ostatně můžete sami vidět, kraj Moravskoslezský, Ústecký. Pane ministře, vy už jste to naznačil, v případě, že zůstane ten zákon v takové platnosti, jak ho schválila Poslanecká sněmovna, byť vy to považujete za komplikaci, jak se s tím bude muset vypořádat státní policie? Jste na tu variantu připraveni?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Nejsme, ani nemůžeme být. Nejsme a ani nemůžeme být, protože podíváte-li se na ta čísla, na ty kapacity a řekneme-li si, že filosofie dopravní policie a policie obecně má být úplně jiná než striktní, represivní a koneckonců o tom hovoří také nový zákon o policii, tak vzniká obrovské vakuum, které podle mého přesvědčení povede ke zhoršení situace. Vedle toho platí, mám pocit, že opět zase vyďobáváme jednu věc a nevnímáme ji vcelku. My se přeci musíme bavit o tom problému jako celku. Musíme se bavit o kvalitě našich silnic, o tom, zda nemáme také přeznačkováno. Já, když jedu po silnici a vidím, teď jsem chtěl říci pitomosti, tak řeknu blbosti, kdy je rovná silnice, zatáčka, normálně 90 a teď 50, tak si říkám, který blázen, já to říkám slušně tady v televizi, vymyslel, že tam ta značka má být, to znamená bavme se o tom, zda není přeznačkováno a bavme se také o tom, jakým způsobem se toho má uchopit městská obecní policie. Já říkám jasně, že nejsem pro odebrání té kompetence, protože nejsou zastupitelné, nejsou nahraditelné městské policie. Jsem pro zpřísnění pro úpravu, pro diskusi tak, aby jsme vedle sebe dokázali naplnit dvě ty hodnoty. Za prvé, nebuzerování lidí a současně garance maximální bezpečnosti na našich silnicích.

 

Moderátor

Můžete tedy říci, jste, pardon, pane předsedo, záhy dostanete slovo, jste tedy, jednáte s lidmi v Senátu, aby vrátila zákon o policii do Poslanecké sněmovny s tím, že tam vypadne tento paragraf?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Ano, já chci požádat senátory o to, aby toto změnili, aby otevřeli prostor pro tu regulérní debatu a přesně ten postup, jak jsem říkal, analýza, diskuse, definice témat, návrhy řešení těch témat. Opravdu, toto je skutečně téma od boku. Já vím, že se to někomu může líbit, ale mně se takováhle "jednoduché řešení" opravdu nelíbí.

 

Moderátor

Vy byste, Vojtěchu Filipe, podpořil tu senátní změnu, když jste, nebo byste shodil reformu, respektive byste hlasoval pro to původní znění?

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Pokud se v Senátu nenajde řešení, které bude ve prospěch toho systému, tak raději bez této pravomoci, než s ní, protože vývoj, který je tady, je podle mého soudu nebezpečný, protože on to pan ministr naznačil, ona je spousta, když už řekl blbostí, ano blbostí, že se měří na padesátce a 51 km...

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

To je problém městských policiích, toto republiková policie nedělá, 51 km a šup, hned tě seknu.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Ještě navíc hne za cedulí, jak se říká, protože tam je to nejsnáze a přitom nebezpečné úseky, aby byly chráněny, aby skutečně se vybralo, abychom věděli, že to je ve prospěch těch občanů. To přeci není činnost, která ve prospěch obecní kasy, to je činnost ve prospěch občanů a tady já souhlasím s tím, že měření je prostě důležitá věc, musí být zabezpečena a není možné, aby to fungovalo tím způsobem, že vlastně smysl toho opatření se nám vytrácí.

 

Moderátor

Chápu to tedy správně, že v Poslanecké sněmovně nepodpoříte případně tu senátní změnu, která by vracela....?

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Pokud by došlo potom k návratu tak, jak to bylo v tom původním, to znamená, že to je samostatně věcí městské policie, tak já s tím nebudu souhlasit, protože on pořádek v obcích obecně klesá, a to je ten problém, protože když si uvědomíme, kolik je členů městských policií, kolik je vlastně ozbrojených lidí, to je velké číslo a ono, když sečtu policisty ve výkonu služby, což je důležité, potom policisty ve výkonu služby, pak soukromé bezpečnostní služby, tak najednou zjistím, že o bezpečnost občanů nebo o bezpečnost některých občanů se tady stará mnohem více ozbrojených lidí, než tomu bylo v minulosti v Československé republice.

 

Moderátor

Pane ministře, teď přejděme k pokračování reformy policie u těch obecních policistů. co konkrétně vy budete chtít do té reformy obecních policií dát, pokud byste měl stručně, jasně a výstižně vyjmenovat věci, se kterými přijdete na podzim před vládu?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Já chci říci, že v reformě policie se dotkli obecních policií skutečně okrajově, protože jsme měli takovéto pravomoci, potom chceme zpřísnit kvalifikační předpoklady pro zaměstnání u městských policií a tam se přitvrzuje. Tohle jaksi navíc, myslím si, že ten prostor proto, jak zachovat tu kompetenci, nicméně striktněji zúžit tak, aby nebyla dominantní částí prací městských policií. Tady existuje v těsnější spolupráci republikové a městské například při definici míst, která jsou republikovou policií označená za riziková, míst, kde by měla městská policie být, aby se tak jakoby společně podíleli na definici bezpečnostní problematiky na silnicích a rozdělili si poté tu působnost. Společně si řekněme, tady je problém, fajn, tady bude působit městská, tady bude působit republiková.

 

Moderátor

Rozumím-li tomu správně, kooperace, větší kooperace těchto dvou složek?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Koneckonců, to je jeden z light motivů policie, kdy chceme více bourat zdi, které existují stále ještě někde mezi republikovou policií a zastupitelskými orgány v podobě nových metod, v podobě koordinačních dohod, které budou moci z obce uzavírat s policií tak, aby společně definovali, co je bezpečnostní problém, jakým způsobem bude řešen.

 

Moderátor

Já se teď znovu obrátím na předsedu Bezpečnostní komise Svazu měst a obcí, starostu Uherského Brodu Ladislava Kryštofa a ředitele Městské policie Praha Vladimíra Kotrouše. Začněme teď u Vladimíra Kotrouše, které změny by z pohledu největší městské policie v České republice, tedy pražské městské policie, měla obsahovat ta právní úprava, kterou ministr vnitra Ivan Langer chystá?

 

Vladimír Kotrouš, ředitel, Městská policie hlavního města Prahy:

My se nebráníme v žádném případě, žádné změně, ale je třeba o ní velice diskutovat, je třeba,. Aby dostali slovo komunální politici, kteří zřizují jednotlivé městské policie, aby měli šanci akcentovat svoje připomínky k práci městské policie, ale i svoje požadavky.

 

Moderátor

Můžete být konkrétní, co vy byste uvítal z toho, jak jste slyšel Ivana Langera a jeho představu, že byste společně s republikovou policií například vytipovávali rizikové úseky silnic a tam byste více spolupracovali?

 

Vladimír Kotrouš, ředitel, Městská policie hlavního města Prahy:

Pane redaktore, pro vás to není nic nového. V Praze je 100 bezpečných míst, respektive nebezpečných míst, na kterých jsme se domluvili s Policií ČR, s dopravními odborníky, které se vytipovali na základě následku dopravních nehod, na základě i počtu dopravních nehod a těchto stovek míst je zveřejněno i na internetových adresách hlavního města Prahy a městské policie a po dohodě s policií si tato místa měníme, to znamená my velice úzce spolupracujeme s Policií ČR, my takový problém nemáme.

 

Moderátor

A není něco, za co vy byste se přimlouval, když už se má novelizovat zákon o obecních a městských policií? Co vám chybí jako řediteli pražské městské policie?

 

Vladimír Kotrouš, ředitel, Městská policie hlavního města Prahy:

Já si myslím, že nám nechybí nic, ve všech věcech se diskutuje. Samozřejmě je to otázka dalšího dořešení přestupků, možnosti přístupu do různých databází a podobně, ale to už jsou pouze technické procesy, nikoliv věci legislativní změny.

 

Moderátor

Které změny by uvítal starosta Uherského Brodu a šéf Bezpečnostní komise Svazu města a obcí Ladislav Kryštof?

 

Ladislav Kryštof /ČSSD/, předseda Bezpečnostní komise Svazu měst a obcí, starosta Uherského Brodu:

Já si dovolím ještě jedno odmítnutí, a to je právě jakési to podezření, že starostové neustále posílají měřit městské strážníky tam, kde se dá hodně vybrat. To si myslím, že je postavené od samého začátku na hlavu. Přeci každý starosta chce být znovu zvolen, pokud by se takovýmto způsobem choval, tak s největší pravděpodobností by ty hlasy potom nedostal.

 

Moderátor

Kdybych vám ale řekl, že ti, kteří projíždějí městy, tak ne všichni jsou voliči, že políčeno mají městští a obecní strážníci na ty řidiče, kteří projíždějí tou obcí a nepatří možná k místním, protože ti, co patří k místním, tak vědí, že se číhá za bukem, pane starosto?

 

Ladislav Kryštof /ČSSD/, předseda Bezpečnostní komise Svazu měst a obcí, starosta Uherského Brodu:

Já si myslím, že to je možné v těch velkých městech, ale u těch měst řádově kolem těch 20˙000 obyvatel, tak si myslím, že opravdu tohle není možné. Strážníci měří rychlosti jenom tam, kde jsou skutečně nebezpečné úseky. Spolupracujeme velmi úzce se státní policií. Co se týká té otázky, co bych uvítal v novele zákona o obecní policii, právě aby městská policie měla možnost nahlížet do databází vozidel, protože to je největší problém, se kterým se potýkáme. Náš městský úřad, který má odbor dopravy, tak pracovníci odboru dopravy mohou tyhle informace získávat, ale strážníci městské policie nemohou, a to je právě někdy problém.

 

Moderátor

Děkuji dalším hostům Otázek, kterými byl ve Zlíně předseda Bezpečnostní komise Svazu měst a obcí Ladislav Kryštof a v Praze ředitel Městské policie Praha Vladimír Kotrouš. Děkuji vám a někdy příště na shledanou.

 

Ladislav Kryštof /ČSSD/, předseda Bezpečnostní komise Svazu měst a obcí, starosta Uherského Brodu:

Na shledanou.

 

Vladimír Kotrouš, ředitel, Městská policie hlavního města Prahy:

Na shledanou.

 

Moderátor

Pane ministře, bude tam ona pravomoc oba dva hosté, ať už Vladimír Kotrouš i Ladislav Kryštof se shodli na tom umožnit přístup k městským policistům vstup do těch databází?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Tak to by byl problém, to by opravdu byl problém, protože myslím si, že je na jedné straně pochopitelné, že po tomto oprávnění volební, vedle toho ale přesně důkaz toho, jak hlubokou diskusi potřebujeme, abychom si doopravdy řekli, k čemu mají městské a obecní policie být.

 

Moderátor

Do databází je nepustíte?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Já mám doopravdy vážný problém s tím, aby další subjekty byly oprávněny vstupovat do jednotlivých registrů a lustrovat osoby jakkoliv z jejich účelového pohledu, to znamená zjednodušení, tak v tuhle chvíli nemůžeme jít skutečně ode zdi ke zdi a teď mám pocit, že na jedné straně pink zrušíme, na stranu druhou pink, chceme ještě více, a to je špatná metoda.

 

Moderátor

Podpoříte v tomto ministra vnitra Ivana Langera, že není možné zajistit obecním a městským policiím přístup například do databáze majitelů vozidel?

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Já myslím, že v tomhle ohledu budeme velmi opatrní, protože on ten pink nastal v roce 2006 a kam se to dostalo za 2 roky, vidíme, protože najednou opravdu, věřte mi, já jsem, nechci tady uvádět jako příklad, ale policista Policie ČR byl kontrolován jaksi za rychlou jízdu městským strážníkem, jel přesně 52 km/hod., on to dokazoval, protože si samozřejmě jako policista nechal předložit všechny dokumenty a záznamy a byl pokutován. Já jsem říkal, vy jste si to nechal líbit? On říkal, já vím, že jsme měl postupovat tak, že jsem to měl oznámit svému nadřízenému a mělo to být řešeno v rámci té policie, ale já vážně uvažoval o tom, co se vlastně stalo, co jsem udělal tak špatného, když já to beru podle toho, co já musím řešit a tady jsem se dostal do určitého problému. Já jenom chci říci, že pro KSČM bude podstatné, aby tam nebylo další zneužití informačních databází a za druhé, co bude ještě podstatnější, což se objevilo v návodu zákona o policii, že by městští policisté mohli předat toto měření vlastně soukromým firmám, že by to potom probíhalo správním řízením, to už by byl vrchol, protože v tom případě...

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Ale teď zase jdeme ode zdi ke zdi. Potom tedy rovnou řekněme, že rezignujeme na měření rychlostí obecně nebo řekněme, že ...

 

Moderátor

Promiňte, ať to dělají městští policisté, ať ty radary jsou jejich, proč to mají dělat soukromé firmy, pane ministře?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Já tedy jsem zastáncem toho kombinovaného modelu, který mimochodem snižuje náklady pro ty obce a působí výrazně protikorupčně, protože máte-li, teď nechci říkat, že všichni podléhají korupci, ale máte-li policejní hlídku, jeden měří, druhý lidově řečeno kasíruje, tak se dá vždycky vyřešit problém otázkou, jak to uděláme. V okamžiku, když máte soukromý subjekt, který je tam jenom pro technické řešení a všechny další věci administruje buď strážník nebo policista, potom takovéto riziko se výrazně snižuje. Teď nechci rozebírat tuhle debatu. Jenom to dokazuje složitost toho problému a nemožnost se chovat takhle, takže já budu prosit o vrácení, o ponechání té pravomoci. Myslím si, že starostové a městské policie dostali jasnou žlutou kartu, otevřít prostor pro definici toho, co mají městské policie ve skutečnosti dělat, zpřísnit, zpřesnit působnost v téhle oblasti a potom přijít s novelou zákona. To si myslím, že metodické je správně.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Pane ministře, nezlobte se, ale já to považuji, to, co jsem řekl, za velmi podstatné. Vy říkáte, že to snižuje míru korupce, já vám jenom chci říci, že v tom případě ta korupce nastane mezi těmi úředníky toho města a tou firmu, která bude technicky zabezpečovat, protože ony pronájmy těch soukromých zařízeních budou jakýmsi příjmem obce a to, co bude potom příjmem toho držitele toho technického zařízení, jsou nepředstavitelně vyšší. Zeptejte se vlastních stranických kolegů v městě České Budějovice a uvidíte, že i tam je vaše strana rozdělena minimálně na dvě části.

 

Moderátor

Omlouvám se, ať celou tu debatu nevěnujeme pouze městským policiím. Reforma policie prošla ministru vnitra Ivanu Langerovi ve středu, jak jsem říkal, zreformovaná policie má podle ministra Langera klást mnohem větší důraz na prevenci. Prevence není cílem, cílem je předcházet situacím, které si vyžadují stávající členění Policie ČR na devět krajských samospráv, odpovídá státnímu uspořádání z roku 1960. zákon proto počítá do roku 2012 vytvoření krajských, 14 krajských policejních ředitelství, shodných s obvody samosprávných krajů. To vytvoří podmínky pro optimální komunikaci při středečním projednáváním ve sněmovně se do návrhu dostali i některé chyby, respektive jedna základní chyba. Tady vidíte, co Ivan Langer považuje za zásadní souvislosti s novou reformou policie, reorganizace změna přístupu, modernizace, odprivatizování zeštíhlení a ekonomika. Pane ministře, začněme u té chyby, inspekce ministra vnitra pozměňovacím návrhem by vlastně byli vyšetřováni policisté zase těmi policisty, což je chyba, je to nejzásadnější chyba?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

To je z mého pohledu jediná věcná chyba a doufám, že to je věcná chyba a kladu si otázku, jestli za ním stojí neznalost nebo taková škodolibost a zlá škodolibost ze strany některých poslanců, neboť my jsme původně navrhovali, aby trestnou činnost policistů vyšetřovala inspekce a jsme na cestě postupného odpoutávání se inspekce od ministerstva vnitra a v novém tomto roce bude navržen zákon o generální inspekci. To se poslancům nelíbilo, to jsme akceptovali, že tady i nadále by měli trestné činy policistů vyšetřovat státní zástupci, dělali se patřičné změny oproti původnímu návrhu. Součástí těch změn byl i pozměňovací návrh paní poslankyně Jacques a ejhle, na místo toho, aby zejména kolegové ze sociální demokracie dostáli svým slovům, že se budou posuzovat návrhy podle kvality a ne podle toho, kdo je navrhuje, tak hlasovali proti tomu pozměňovacímu návrhu, jehož výsledkem je ještě zhoršení situace oproti současnosti, že vyšetřování trestných činů policistů budou dělat policisté, a to je nesmysl věcný, to tam prostě nemůže být, nemůže zůstat.

 

Moderátor

Jste domluven se Senátem, že tuto chybu opravíte?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Já na to kolegy budu upozorňovat a přinejmenším toto je důvod, proč se musí z mého pohledu zákon vrátit zpátky do sněmovny a dojde k nějaké prodlevě. Jinak ta reforma policie, to bylo vlastně 59 zákonů, dalších zákonů, tedy z mého pohledu, a to už jsme tedy nějací matadoři v Poslanecké sněmovně to byl jeden z nejtěžších vůbec procesů legislativních, které tam vůbec probíhaly.

 

Moderátor

My jsem se o něm bavili od samého začátku v Otázkách. Pan předsedo Filipe, zkrátíte si parlamentní prázdniny, aby pokud se vám vrátí zákon do Poslanecké sněmovny, tak abyste udělali mimořádnou schůzi nad vrácenými zákony ze Senátu?

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Organizační výbor sněmovny počítá, ač je, kdybyste přišli dnes do sněmovny, sněmovna neobyvatelná, protože jednací sál je už demontován, dojde ke změně všeho technického zařízení, včetně opravy toho nábytku, ale jsme připraveni na to, i kdyby nešlo hlasovací zařízení, že budeme klasicky schopni ve sněmovně pracovat od poloviny srpna.

 

Moderátor

Od poloviny srpna se tedy může uskutečnit schůze, která by ten balík, reformní balík Ivana Langera vrácený Senátem, schválila buď v původním znění nebo ve znění navržené Senátem?

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Ono by muselo dojít i k tomu, aby ty výbory předjednávaly předtím, čili výbory samozřejmě musí potom na začátku srpna začít pracovat, aby se vůbec zabývaly tím, co se stalo v Senátu a on to nebude jenom zákon o policii, protože Senát jistě bude posuzovat všechny zákony, které jsme poslali teď do Senátu ze sněmovny schválené, takže s tím počítáno to, že jsme letos šli o týden dřív nebo plánováno o 14 dní dříve byly vyhlašované parlamentní prázdniny, je skutečně dáno tím, že zařízení, které bylo naposledy rekonstruováno v roce 1993, protože tam bylo to hlasovací zařízení takto namontováno, tak už potřebuje nutně opravu, protože já tedy nemám rád, když se hlasuje o tom, že elektronický zápis o výsledku hlasování má být změněn, protože poslanec hlasoval jinak, než je uvedeno v technickém zařízení, tak někdy to považuji za schválnost některých poslanců, ale tentokrát těch technických chyb, skutečně toho zařízení bylo tolik, že nemůžeme vyloučit, že by ten počítačový systém celý zkolaboval, abychom na něm pokračovali.

 

Moderátor

Když ještě zůstanu u toho reformního balíku, té reformy policie, zeštíhlení, reorganizace, zásadní věci, které souvisejí i s počtem policistů, počítáte s tím, že dojde ke snížení počtu policistů, že to zeštíhlení se bude týkat policistů samotných, když jste přitom veřejnosti sliboval, že chcete více policistů do ulic, pane ministře?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Reforma se netýká propuštění jednoho jediného policisty. My měníme organizační strukturu tak, aby byla jednodušší a efektivnější, chceme snížit, snižujeme počty velitelských funkcích, to znamená lidi, kteří velí v kanceláří, tak ta místa se uvolní a bude posílen výkon samotné služby. Čeho se týká to zeštíhlení, tak ryba vždycky smrdí od hlavy, takže začíná se na vnitru, z vnitra za 2 roky odejde přes 500 lidí, to je 20 % a úplně stejně tak, když jsme analyzovali ty ekonomické procesy obslužné na policii, nám z toho vyšlo zhruba 350 velitelských míst, ušetřeno posílení výkonu a máme téměř 1000 míst občanských zaměstnanců, které v rámci té zjednodušené struktury najednou nebudou mít naplnění. My si musíme položit otázku, zda všichni od policie pryč a nebo část z nich pryč a druhá část půjde na ty základní útvary tak, aby obřemenila od administrativy.

 

Moderátor

Když si tu otázku kladete, jak na ní odpovídáte?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Řeknu dvě čísla. Policie má příliš mnoho velitelů, má jednoho velitele na 8 policistů a má jednoho občanského pracovníka na 4 policisty. To doopravdy nesvědčí o optimální struktuře téhle země.

 

Moderátor

Jak se ta čísla změní?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Ta se změní tak, jak jsem říkal, 350 velitelských funkcí dolů v rámci té struktury, to vám teď neumím říkat, doopravdy nejsem chodící kalkulačka a máme jasný důkaz toho, že efektivní struktura v tuto chvíli policií není, proto tedy 14 krajských ředitelství, zrušení toho řídícího článku na úrovni okresních ředitelství a ponechání těch výkonných útvarů tam, kde jsou.

 

Moderátor

Proč jste se bránil té větě, že dojde k reorganizaci?

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Protože ODS zcela rezignovala na svůj odpor proti původní koncepci reformy veřejné správy z roku 2000. Jakmile se místo těch 8 krajů udělá 14 úplných, tak zůstane věc, která nebude odpovídat tomu novému regionálnímu uspořádání, a to je soudní soustava, budeme mít tedy soudní okresy, soudní kraje a samozřejmě to bude dávat takový nárok na státní rozpočet, který ODS bude muset řešit nebo ho bude řešit někdo jiný, kdo nastoupí po ODS.

 

Moderátor

Promiňte, pane předsedo, chápu správně vaše slova, že je nesystémové, že Ivan Langer dělá v reformě policie 14 krajů a ministr spravedlnosti ruku v ruce s tím nejde u 14 krajských soudů? Rozumím vám správně?

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Samozřejmě. Nejde jenom o soudu, jde o strukturu státního zastupitelství, které zůstává v původní struktuře.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

To není nic proti ničemu.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

V tomhle ohledu si myslím, že ta reforma policie jakoby reaguje na potřebu 14 krajů. Ve skutečnosti ty kraje jsou nestejně velké, nestejně zatížené a nezlobte se na mě, porovnávat například, mohl bych porovnat Karlovarský kraj se Středočeským, to znamená 3 okresy a tady 12 okresů, přitom v karlovarském kraji, když už se bavíme o policii je nejvíce přidělených bodů u policie a v tomto bodu je otázka tedy, jak to bude fungovat přitom řízení 14 policejních ředitelství, když ty okresy budou jakoby nezastřešeny a teď se na to podívejme v tom, jaká bude souvislost mezi vyšetřováním toho policisty, už jsme si vzal jednou do pusy Pelhřimov, tak Pelhřimov, který patří do kraje Vysočina, ale soudně a státnímu zastupitelství to bude patřit v Českých Budějovicích krajskému státnímu zástupci a dojde tam k trestnému činu policisty například a ten policista bude mít svého ředitele v Jihlavě, inspekce, dokud to pan ministr nenapraví, respektive Senát a sněmovna to nenapraví, tak nebude působit a ono to případně státnímu zástupci v Českých Budějovicích. Jsem na to velmi zvědav, protože to bude tak komplikovaný proces, kdy se nedozvíme pravdu možná ještě dlouho.

 

Moderátor

Pane ministře, zkomplikuje to tu práci?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Ne. Za prvé, náklady na reformu jsou neutrální, respektive z pohledu té prvotní fáze neutrální, z pohledu provozu to povede k úsporám uvnitř policie tak, aby policie nepožírala provozem sebe samotnou, aby byl větší prostor pro investice do moderních technických zařízení.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

Pane ministře, když to vyjde, tak opravdu klobouk dolů.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Pojďme se vsadit, já se s vámi tady teď vsadím.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

V víte, jak dlouho se nevsázím, ale já bych to přál ne vám, ale České republice bych to přál, aby tohle vyšlo.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Já vám říkám, provozní náklady policie se v tomto smyslu sníží a investiční náklady, které souvisí s touto změnou, budou rozpočtově neutrální, neboť zjednodušeně řečeno, za to, co prodáme pořídíme nové, za to, co ušetříme na té okresní úrovni, bude provozováno, to za prvé. Za druhé, my postupujeme koordinovaně s ministerstvem spravedlnosti a řekli jsme ano, postupně tak, jak budou zřizována krajská ředitelství nová policejní, budou zřizována v souběhu s ministerstvem spravedlnosti a z jeho otevíráním krajských soudů. Oproti státnímu zastupitelství vždycky zůstane partner v tom teritoriu. Tam bude velitel územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování, partner okresnímu státnímu zástupci, nehrozí žádný problém. To vyšetřování trestných činů, řekněme si, že náš cíl je od 1. ledna 2010. Generální inspekce bezpečnostních sborů působnost nejenom policie, ale i celníci....

 

Moderátor

Teď vám oba dva můžeme namítnout, vzpomínám si, když byly volební speciály, jak jste mi v Olomouci, tam jste měli brožůrku Modrá šance, vždyť vy jste generální inspekci mohl udělat už dřív. Proč zase tady bude roční přechodová fáze...

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Teď z vás hovoří neznalost.

 

Moderátor

Vy jste v Modré šanci jasně říkal...

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Pane redaktore, já budu, jsem rád kritizovaný za to, že pracuji pomalu, ale to, co jsme udělali za dva roky, tak předchůdci nebyli schopni udělat za 8 let, respektive za 10 let.

 

Moderátor

Vaši předchůdci tady nejsou.

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

.., že to děláme pomalu. Reforma policie za dva roky, reforma veřejné správy za dva roky v rámci .... Beru, že nejste spokojen, že to jde tak pomalu.

 

Moderátor

Ano, proto se vás ptám, proč nejde rychleji ta generální inspekce?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

Pan kolega Bublan říká, že to jde zase moc rychle. Já to zjednoduším, generální inspekce bezpečnostních sborů je úplně nový bezpečnostní sbor, a to není možné udělat jednoduchým přemalováním nějaké značky, protože rozšiřuje tu působnost a další bezpečnostní sbory. Právě proto, aby reforma policie byla na základech tak rychle a včas, aby mohla začít fungovat co nejdříve, tak jsem to od sebe oddělili, já jsem dal politický závazek, že ten zákon bude předložen do konce roku Poslanecké sněmovně. Jestli ho nepředložím, tak takhle páchám politickou sebevraždu.

 

Moderátor

To znamená, že jste ochoten rezignovat, pokud nepředložíte ten návrh o generální inspekci?

 

Ivan Langer /ODS/, ministr vnitra, místopředseda strany:

To byl můj politický závazek v Poslanecké sněmovně a parlamentu jako celku, že stojím si za tím, co je v programovém prohlášení vlády, že chceme posílit nezávislost vyšetřování trestné činnosti policistů a těch dalších příslušníků bezpečnostních složek. Já mám za úkol to udělat do konce roku.

 

Moderátor

Tady vám Ivan Langer nabízí rezignaci.

 

Vojtěch Filip /KSČM/, místopředseda PS PČR, předseda strany:

To opravdu budu hodně dlouho sledovat, to se mi líbí, tahle nabídka a opravdu, pane ministře, ji využiji.

 

Moderátor

Děkuji pro tuto chvíli hlavním hostům Otázek. V diskusi ministra vnitra Ivana Langera z ODS a místopředsedy Poslanecké sněmovny z KSČM Vojtěcha Filipa. Budeme pokračovat za pár okamžiků na zpravodajském programu České televize na ČT24.

 

Moderátor

Připomínám, že hlavními hosty dnešních Otázek jsou - ministr vnitra z ODS, místopředseda strany Ivan Langer. Ještě jednou vítejte na ČT24. Dobrý den.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Vítejte na ČT24.

 

Moderátor

No, vy vítejte.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Vy vítejte také.

 

Moderátor

Vy mě nevítejte, já jsem tady domácí, vy jste tady host.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

No, ale to vás taky můžu přivítat, i když jste doma.

 

Moderátor

A místopředseda KSČM, předseda strany, tedy místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda strany Vojtěch Filip. Ještě jednou i vám hezký dobrý den na ČT24.

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Děkuji, děkuji, jsem byl pozván.

 

Moderátor

Ano. My jsme v té první hodině ukončili diskusi týkající se reformy policie. Jednou ze zásadních věcí je také odbourání nepolicejních činností, mezi kterými je pořadatelská služba, to je ona přítomnost policistů na fotbalových stadionech, doručování soudních obsílek a asistence u banálních dopravních nehod. Existuje něco z těch tří činností, které jsou v té reformě odbourávány, co vám vadí, pane předsedo Filipe?

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Tak já musím říct, že ta asistence u těch velkých akcí, teď nemluvím o fotbalu, jo, teď mluvím o jakékoliv větší akci, já si myslím, že občané České republiky platí daně a že za bezpečnost občanů má odpovídat Policie České republiky. A v tomto ohledu si nemyslím, že každý občan si má platit soukromou ochranku nebo to má řešit v rámci své obce nebo města. Takže já nesouhlasím s touto částí. Jsem přesvědčen, že policie má kooperovat s pořadateli, má být přítomna, a myslím si, že tak jak to bylo nastaveno, je to spíš krok hodně daleko od toho, co česká společnost může zvládnout.

 

Moderátor

Pane ministře?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Nemohu souhlasit. Nemohu souhlasit. Za prvé - policie se nestahuje z veřejných prostor a my si musíme přesně říct, co je veřejný zájem, aby policie dělala a za co si ji platíme. Pořádání sportovního zápasu je soukromá akce, je to akce, na které ten pořadatel vydělává peníze a má vydělávat za to, že dává zábavu, a současně musí garantovat také bezpečnost. Není možné, aby chtěl na úkor svýho byznysu prostě ušetřit peníze a řekl policii: "Dělejte za mě." Podívejte se na britské fotbalové stadiony, podívejte se, když půjdete jenom do O2 Arény, dostanete lístek a tam je napsáno přesně to, co chceme, aby udělal každý jeden pořadatel fotbalového zápasu...

 

Moderátor

Promiňte, vy si nemyslíte, že...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

... aby řekl: "Filip se mi nelíbí, ten má pod sakem," já nevím, "nunčaky nebo sekyru a naposledy se tady opil, ztropil výtržnost a já ho prostě na svoji akci nepustím." Moravec, ten je v pořádku, ten na fotbal jít může. Tohle chceme, aby ti pořadatelé dělali, aby si uvědomili tu odpovědnost.

 

Moderátor

Už jste se na tom dohodli? Promiňte...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Když to nezvládnou, policie pomůže.

 

Moderátor

Vy už jste se na tom dohodli například s Českomoravským fotbalovým svazem?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

My jsme se dostali...

 

Moderátor

Protože oni měli největší obavy, že stadiony budou víc nebezpečné, a to je asi to, na co...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

My jsme se dostali hodně daleko v těch jednáních, hodně daleko, a myslím si, že ku spokojenosti obou dvou stran, kdy kluby vítají po výkladu, který jsme jim dělali, jaká oprávnění mohou mít, že skutečně budou si rozhodovat, jestli toho člověka pustí nebo nepustí, že můžou si vést nějaký seznam lidí, které tam nechtějí, a současně my garantujeme v okamžiku, kdy bude potřeba, policie zasáhne. Ale ta odpovědnost je prostě na tom pořadateli.

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Já to vůbec nezpochybňuju, pane ministře. Já jen říkám, že jste udělali krok mnohem delší, než česká společnost zvládne. A těch kroků takových udělala policie i v minulosti mnoho, podle mého soudu nevhodných. Například když se rušila, myslím ještě za ministra Rumla, jaksi železniční policie pod okresním ředitelstvím, najednou se odkryla nádraží, obrovský nárůst té trestné činnosti. Víte, ta změna systému, a vy to víte velmi dobře, je, jako když změníte procesní pravidla. Než si na ně lidé zvyknou, tak dojde k řadě excesů. A tohle nejsou jednoduché záležitosti. Podle mého soudu ano, držme větší odpovědnost a větší finanční náklady pořadatelům, s tím s váma souhlasím, ale nezříkejme se toho, že bezpečnost občanů je primárně záležitostí těch orgánů, které si občané platí ze svých daní. A v tomto ohledu si myslím, že například jenom to zvyšování té účasti u nehody, toho finančního limitu, je podle mého soudu mírně problematická záležitost. Já jsem rád, že neprošel váš pozměňovací návrh na 250 tisíc, že prošlo sto tisíc.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Akcentoval jsem 100 tisíc.

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Protože těch 250 tisíc, víte, to je zničený ojetý auto, pro někoho to jsou, pro vás možná málo peněz a pro někoho to je velký majetek.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Pro mě je to spousta peněz.

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Takže jenom říkám, že prostě v tomhle ohledu si myslím, že ta policie činí příliš dlouhý krok od té společnosti a vyčleňuje se mimo ni, což je podle mého soudu nesprávné.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Nesdílím ten názor. My chceme odprivatizovat ty činnosti policie, které byly zprivatizovány soukromými subjekty, ať už to jsou pořadatelé, sportovní utkání, leasingové společnosti, pojišťovny et cetera. Prostě chceme, aby policista byl policistou.

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Já s vámi souhlasím.

 

Moderátor

Změna volebního zákona. Změna, ke které se zavázaly v programovém prohlášení strany současné vládní koalice. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil už předal premiéru Mirku Topolánkovi možné úpravy volebního zákona, který by spravedlivěji rozdělil mandáty menším politickým stranám, ale zároveň by umožnil vítězi sněmovních voleb sestavit snadněji vládu. I z toho důvodu se mluví o možném bonusu pro vítěze.

 

Autor

Koketování vládní koalice s takzvaným bonusem pro vítěze voleb ale naráží na nesouhlas opozičních sociálních demokratů a komunistů. Menší strany, lidovci a Zelení, mají jasnou podmínku: "Změny volebního zákona nás nesmějí poškodit."

 

Olga Zubová (SZ), poslankyně (8.6.2008):

Podpořili bychom asi změny, které by ty malé strany naopak zvýhodnily nebo respektive odstranily by ty nedostatky ohledně systému, které jim dnes ubližují. Víte, jak to dopadlo po těchto parlamentních volbách, kdy jsme fakticky byli biti na tom současném systému a dostalo se do Poslanecké sněmovny pouze šest poslanců, i když by při tom klasickém výpočtu se nás dostalo daleko víc.

 

Autor

Premiér Mirek Topolánek tvrdí, že pokud vláda předloží změnu volebního zákona, tak by měla zabránit volebnímu patu. Občanští demokraté se jen neradi vzdávají myšlenky prosazení většinového volebního systému.

 

Jan Schwippel (ODS), poslanec (8.6.2008):

Samozřejmě by záleželo na tom, jak by ten zákon vypadal a také v jaké době přijde do sněmovny. Určitě by bylo ideální, kdyby byl změněn volební systém na většinový, nejenom proto, že ODS to měla ve svém programu, ale jednak chci říci, že já vnímám názor veřejnosti, vnímám i ten názor, který je ve sněmovně, který takovému řešení není nakloněn, takže samozřejmě můj postoj záleží na velké řadě okolností.

 

Autor

Pokud se vláda shodne na změnách volebního zákona, musejí novou právní normu sepsat ministři vnitra a spravedlnosti Ivan Langer a Jiří Pospíšil.

 

Moderátor

Opozice ale dává najevo rozčarování, že s ní strany vládní opozice chystané změny volebního zákona nekonzultují. S Vojtěchem Filipem jsme možné změny volebního systému probírali při jeho poslední návštěvě v Otázkách. Vy jste řekl, že se případně obrátíte na Ústavní soud, pokud bude některá ze stran poškozena, jako například KSČM, o čemž referovaly Hospodářské noviny, že to bylo hlavní zadání. Dá se tedy z těch vašich slov z minulého pořadu vyvodit, že vůbec nejste jako KSČM pro žádné změny volebního zákona, pane předsedo?

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

To ne, to se určitě nedá vyvodit. My jsme pro změnu volebního zákona na čistý poměrný systém do Poslanecké sněmovny, to nám vůbec nevadí, a pokud je v ústavě zaveden poměrný systém pro Poslaneckou sněmovnu a většinový systém pro Senát, tak je jasné, že pokud budou dvě komory parlamentu, budeme vždycky odporovat tomu, aby většinový systém prošel i do Poslanecké sněmovny. Pak by totiž neměly dvě komory parlamentu vůbec žádný smysl v České republice.

 

Moderátor

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil mluví o pěti variantách, ze kterých by osobně volil následující, a teď následuje citát slov ministra spravedlnosti Pospíšila: "Změna je třeba, aby ten volební systém byl mnohem spravedlivější, aby každý hlas občana měl přibližně stejnou váhu. A v tomto případě pak vidím variantu zachovávající systém volebních krajů a přepočtů v jednotlivých krajích, a hlasy, které takříkajíc zbudou, v uvozovkách, postupují do druhého skrutinia, většinou to je kolem deseti mandátů. Tady si dovedu představit variantu, která je obvyklá v západní Evropě, že vítěz by získal takovýto bonus," tedy v tom druhém skrutiniu, když budu citovat doslova ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Přikláníte se i vy, pane ministře, k té Haagen-Bishopově variantě, jak se jí údajně mezi odborníky říká?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Haagenbach, Bishop. Z donucení ano. Já jsem bytostným zastáncem většinového volebního systému a konkurenčního modelu demokracie. Takže s donucením ano. To donucení je dáno realitou, kdy vím, že takováto změna je v současných politických podmínkách nerealizovatelná. Platí, co říkal pan předseda, že by si musela vyžádat hlubší zásah do ústavního pořádku. A v tuto chvíli tedy hledáme variantu, která na jedné straně nebude nikoho diskriminovat, ale současně také přinese řešení volebních patů, které máme. Když se podíváme zpátky, jak se formulovaly jednotlivé vlády, tak my žijeme prakticky v neustálé politické krizi, kdy nemáte jasně vydefinovanou většinovou vládu a programově kompaktní vládu. Vznikají takové ty různé slepence jen proto, aby se dalo dohromady 101 hlasů, a to je špatně.

 

Moderátor

Pozvání do otázek přijal i sociolog a politolog ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky Tomáš Lebeda, kterému přeji hezký den do Zlína. Vítejte.

 

Tomáš Lebeda, politolog, Sociologický ústav AV ČR:

Dobrý den.

 

Moderátor

Pokud se, pane Lebedo, nemýlím, tak s vámi byly možnosti změny volebního systému konzultovány. Jaká úskalí v sobě ta navrhovaná změna, ke které se přiklání Jiří Pospíšil, má, má-li v sobě nějaké úskalí?

 

Tomáš Lebeda, politolog, Sociologický ústav AV ČR:

Tak jak jste správně řekl, těch variant je ve hře více. Tu, kterou jste popsal, to je pouze jedna z nich. Jsou tam i jiné změny, které já osobně považuji za velmi dobré, možná ještě o něco lepší, než je tato. To úskalí té Haagenbach-Bishophovy kvóty aplikované ve, a teď nevím kolika krajích, to by ještě asi bylo předmětem jednání, a následného bonusu založeného na zbytkových mandátech pouze pro vítěznou stranu spočívá v tom, že se tady nabízí problematická interpretace potom celkového charakteru toho systému. Je otázka, zda by ten systém ještě byl poměrný, protože podle poměrně všeobecně přijímaných politologických zásad se za poměrný systém považuje takový, kde ta poměrná složka rozděluje alespoň 95 % mandátů. Pakliže by tam většinová složka, což je nepochybně ten bonus, jedná se o takzvaný party block vote, tedy stranické blokové hlasování, tak jestliže by tato složka tam byla zastoupená pěti nebo více procenty mandátů, pak už by se jednalo podle zahraničních odborníků o smíšený systém. A to by samozřejmě pak bylo problematické z hlediska české ústavy. To znamená, tam by bylo potřeba najít takový mechanismus, aby těch mandátů bylo tímto způsobem přidělováno méně než devět. A takový mechanismus samozřejmě existuje. A já jsem jakási doporučení v tomto smyslu vydával.

 

Moderátor

To znamená, aby to bylo méně než 9 mandátů, které se budou přerozdělovat...

 

Tomáš Lebeda, politolog, Sociologický ústav AV ČR:

Méně než 10, to znamená 9 nebo méně.

 

Moderátor

9 a méně v tom druhém skrutiniu. A pak by to nebylo v rozporu s ústavou, chápu-li to správně?

 

Tomáš Lebeda, politolog, Sociologický ústav AV ČR:

Nebylo by to v rozporu s ústavou podle toho, jak se současná světová politická věda dívá na kategorizování poměrných systémů. To ale neznamená, že Ústavní soud, pokud se to před něj dostalo, by přijal vlastně definice, které používá současná světová politologie, a zda by si nevytvořil nějakou vlastní, k tomu on prostě není nijak vázán.

 

Moderátor

A k té variantě vy byste se jako politolog... Když si vezmete, že na straně jedné tady je Občanská demokratická strana, která prosazuje dlouhodobě většinový volební systém, jsou tady menší politické strany, které jsou teď ve vládě a rozhodně by takový návrh nepodpořily, jsou tady Zelení a lidovci, jakou variantu byste volil? Tuto s těmi devíti a méně mandáty, které byste přerozděloval ve druhém skrutiniu, nebo ještě existuje jiná varianta, kterou byste doporučil vládě?

 

Tomáš Lebeda, politolog, Sociologický ústav AV ČR:

Existuje jiná varianta, já jsem ji doporučil vládě, nicméně trochu mě to mrzí, nemůžu o ní příliš detailně hovořit, protože to je vládní zakázka, a můžu o ní hovořit až tehdy, když dostanu od pana ministra Pospíšila k tomu svolení. Nicméně můžu, řekněme, naznačit, jaké by byly její důsledky. My se totiž stále v současné době, pokud se bavíme o bonusu, bavíme o takovém bonusu, který by zvýhodnil vítěze na úkor všech ostatních stran - malých, velkých a tak dál, což je samozřejmě velmi nepraktický bonus, protože ten bonus musí být poměrně velký, aby vytvořil nějakou situaci, kdy se bude snáze sestavovat koalice, a zároveň ten bonus ale poškozuje i koaliční partnery. Já se domnívám, že mnohem vhodnějším volebním systémem pro Českou republiku by byl takový, kde malé strany získávají přesně proporční zastoupení, a tím myslím všechny strany vyjma těch dvou velkých, a ten bonus by se realizoval pouze mezi první a druhou stranou tím, že první vítězná strana by byla mírně, ale skutečně velmi mírně nadreprezentována na úkor druhé strany v pořadí. Tam by skutečně mohlo jít o velmi málo mandátů - čtyři, pět. Ale tím, že je vítěz získá a druhá strana v pořadí ztratí, tak dostanete už poměrně významný rozdíl, který vítězi voleb umožní sestavit velmi pohodlnou většinovou koalici, nepoškodí to jeho potenciální koaliční partnery a zároveň to žádnou stranu z dlouhodobé perspektivy absolutně nemůže poškodit, protože ta druhá strana, která teď bude mírně, ale skutečně velmi mírně znevýhodněna v příštích volbách, může vyhrát a celá situace se obrátí. A takovýto systém já bych osobně považoval za vůbec nejvhodnější. To technické řešení existuje. Já jsem ho ve svém návrhu předložil. Ale říkám, nemůžu teď detailně o něm hovořit.

 

Moderátor

Říká pro tuto chvíli Tomáš Lebeda. Pane předsedo Filipe, vy tvrdíte, že by i ten bonus pro vítěze s méně než 10 mandáty ve druhém skrutiniu byl v rozporu s ústavou. Proč?

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Já to tvrdím a myslím si, že to není otázka politologická, ale ústavní. A za druhé - tady vidíte nejen na tom protimluvu ministra spravedlnosti, který jste ocitoval, ale na panu politologovi, že on se vůbec nesnaží obhajovat suverenitu lidu. Jemu je jedno, jaký je názor občanů...

 

Moderátor

Počkejte...

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Jemu jde o to, aby se někomu pohodlně vládlo. Já si myslím...

 

Moderátor

Ne...

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Počkejte, pane redaktore. Každé vládnutí je o odpovědném rozhodování ve prospěch občanů České republiky a je o odpovědném vyjednávání, to znamená, že když se dobře vyjednává, když jsme schopni místo toho kopání příkopů najít mosty pro řešení těch problémů, tak si myslím, že to je svým způsobem mnohem lépe a nemusí dojít k dalšímu rozdělování společnosti. Všimněte si, že ta krize, která tady byla od roku 2006, neprodukuje lepší vztahy ve společnosti, ta společnost se dále rozděluje v tom konkurenčním prostředí, které preferuje pan ministr vnitra, a nenachází se, řekl bych, dobré nebo, řekl bych, i řešení, které je možné i pro tu menšinu. A Ústava České republiky říká, že politická rozhodnutí vycházejí z vůle většiny, ale ta vůle většiny musí dbát zájmů menšin. V tomhle ohledu mi to připadá - ona ta menšina bude, jenom o málo menší, ale my si matematicky zvětšíme ten rozdíl, aby se nám snáze vládlo...

 

Moderátor

Promiňte...

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

... a jak říká Jan Werich: "Každý režim si z toho minulého veme jenom to nejhorší, aby se mu dobře vládlo." Tohle přeci nechceme.

 

Moderátor

Promiňte, ale je to věc, která je běžná v západní Evropě v mnoha ohledech. Těsná parlamentní většina posiluje snahy jednotlivců opouštět poslanecké kluby, strany, za kterou byli zvoleni. Pro drtivou většinu lidí je však přebíhání poslanců nepřijatelné. Tady jsou data z bleskového průzkumu agentury STEM pro Českou televizi. Pro 73 % dotázaných je nepřijatelné, když poslanci zvolení za jednu politickou stranu z ní během volebního období odejdou a ponechají si poslanecký mandát. 27 % dotázaných takový postoj respektuje. Pro úplnost - výzkum STEMu se uskutečnil v úterý a ve středu na reprezentativním vzorku 649 respondentů. Statistická odchylka se pohybuje kolem +/- 3 %. Podívejme se ještě na názor veřejnosti a důvody, proč podle ní odešel poslanec ČSSD Petr Wolf z poslaneckého klubu strany. Většina veřejnosti za odchodem poslance Wolfa z ČSSD vidí politickou korupci, jde o 40 % dotázaných, zhruba třetina dotázaných za odchodem vidí nesouhlas s vedením sociální demokracie, to je zhruba těch 33, 34 % dotázaných, a 26 % lidí je přesvědčeno o důvodech osobních. Vy byste, pane ministře, považoval za nedemokratické, pokud by bylo omezeno manévrování poslanců a tyto odchody, kterých jsme svědky?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Poslanec nebo poslanecký mandát přísluší, v uvozovkách, přísluší tomu poslanci. Ten je individuální. A v tomto smyslu on je z ústavy svobodný při jeho nakládání a je věcí vždycky té politické strany, koho na tu kandidátku si dá a kdo je tím pádem zvolen. Takže já nejsem zastáncem toho stáduidního principu, tedy tady je strana, ta má tolik a tolik mandátů a ty jsi jenom ovce, která prostě musí poslušně bečet, pást trávu a následovat svého pastýře.

 

Moderátor

Znovu se teď obrátím...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Můžu...

 

Moderátor

Promiňte, pane předsedo, záhy dostanete slovo. Znovu, naposledy se obracím do Zlína, kde zůstává hostem Otázek politolog ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky Tomáš Lebeda. Když už jsme probírali ty možné změny volebního systému, nakolik mohou přispět k omezení odchodů a politických přestupků jednotlivých poslanců, což je teď velmi aktuální věc?

 

Tomáš Lebeda, politolog, Sociologický ústav AV ČR:

No, já myslím, že to je docela klíčová otázka. Tady pan Filip hovořil o tom, že je potřeba respektovat vůli lidu. Já s tím samozřejmě naprosto souhlasím. Ale když se podíváme na stávající volební výsledek, i kdyby byl čistě proporční systém, vládní koalice by měla 104 poslanců, nikoli 100, opozice by měla pouze 96. Právě ten stávající systém umožnil to, že levice, i když měla o 200 tisíc hlasů méně, tak že ji vlastně bonifikoval, a to tím, že tam nebyly vyloženě malé strany. To zaprvé. Zadruhé - tyto velmi těsné výsledky, kterých jsme svědky vlastně už od roku 1996, to znamená už 12 let, způsobují slabé vlády. Já netvrdím, že síla vlády je priorita, toho, že by to mělo být priorita pro vládnutí. Tady skutečně ty vlády musí být maximálně odpovědné. Ale na druhou stranu, pokud ty vlády jsou slabé, tak zde roste význam každého jednoho poslance, a to mimořádně. To znamená, že každý jeden poslanec ví, že může velmi snadno tuto vládu položit, a ví to samozřejmě i lobbisté, ví to nejrůznější zájmové skupiny, kterým stačí skutečně zlobbovat nebo dokonce i uplatit jednoho jediného člověka, a tím vlastně přitlačit vládu ke zdi, vymoci si prostě záležitost, kterou by jinak vláda nikdy neschválila. To znamená, tady jednotlivci zvolení někde na zadních místech kandidátních listin politických stran, kteří vlastně se příliš před veřejností nezasloužili o to své zvolení, prakticky jenom tím, že třeba mají velmi dobré kontakty ve své politické straně, která navíc nemá masové členství, tudíž ty primárky jsou často velmi netransparentní a tak dále a tak dále, tak tito jednotlivci pak můžou rozhodovat o programu celé vládní koalice a můžou vlastně ty vlády ohrožovat. To znamená ono je potřeba opravdu najít balanc a rovnováhu mezi reprezentativitou na jedné straně a tou akceschopností a stabilitou na straně druhé.

 

Moderátor

Říká...

 

Tomáš Lebeda, politolog, Sociologický ústav AV ČR:

Akcentovat jenom jedno nebo jenom druhé je podle mě samozřejmě špatně.

 

Moderátor

Říká Politolog ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky Tomáš Lebeda, který byl hostem Otázek ve Zlíně. Děkuji za to, že jste svůj čas věnoval Otázkám.

 

Tomáš Lebeda, politolog, Sociologický ústav AV ČR:

Na shledanou.

 

Moderátor

Někdy příště na shledanou.

 

Moderátor

Ještě jedna věc, která je podstatná, a to je ochrana těch přeběhlíků, policejní ochrana těch přeběhlíků, protože... Vy kroutíte hlavou, Ivane Langře, ale...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Já musím kroutit hlavou, protože tady když někdo napíše nějakou pitomost, tak potom všichni to opisují a vznikne všeobecně rozšířený názor, že o ochraně poslance rozhoduje ministr vnitra.

 

Moderátor

Ona vás za to kritizuje opozice. Předpokládám, Vojtěchu Filipe...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Ale o tom ministr vnitra doopravdy nerozhoduje. Jestli se někdo cítí být ohrožen, obrací se na policii v místě, tam se vyhodnotí ta situace, přijmou se opatření buď na úrovni bydliště nebo eventuelně se postupují výše na celorepublikový útvar, ale ministr vnitra o tom fakt nerozhoduje.

 

Moderátor

Ale když má...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Ministr vnitra doopravdy nepodepisuje rozhodnutí o tom, že někomu je přidělena ochrana.

 

Moderátor

Vám jako opozici přece vadí, že Miloš Melčák má už téměř dva roky policejní ochranku, policejní auto. Vadí vám, že totéž teď má Evžen Snítilý.

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Tak to nám vadí, protože samozřejmě to jsou náklady státu, které by se nemusely vydávat, kdyby...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

To jsou náklady státu.

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

... taková situace nenastala. Já se ale vrátím jenom drobně k jedné věci. A to je skutečně otázka toho mandátu. Já vím, co to je otázka jaksi proporcionality a funkčnosti, já ji nezpochybňuji, ale v tomto ohledu si také musíme uvědomit, že to více narovnává vztahy, jaksi neporušuje to vztah mezi voličem a tím poslancem. My jsme teď v situaci, kdy je malá důvěra v poslanecký sbor u všech politických stran. Já si nestěžuju u voličů KSČM, protože důvěru voličů máme a také se jim nezpronevěřujeme. Dokonce si myslím, že ty naše šance jsou právě proto takové, že od nás nikdo neutíká, že to, co říkáme, také děláme, i když se to některým nelíbí, ať už v koalici nebo v opozici. Ale tohle je realita. Já to říkám kvůli tomu, že já jsem přesvědčen, že z toho průzkumu veřejného mínění jednoznačně vyplývá, že ano, výkon mandátu poslance je výkonem osobním, nikdo nemá být jaksi ovcí ve stádu, ale na druhou stranu, víte, platí ústavní princip toho práva na soudní přezkum nebo na tu ochranu soudu, a i ta politická strana, teď se projevím jako předseda politické strany, by měla mít šanci nikoliv na vázaný mandát, ale na to, že by mohla žalovat u Nejvyššího správního soudu, že ten člověk z důvodů nízkých vlastně vypověděl tu plnou moc, kterou dostal.

 

Moderátor

A vy jste tento návrh tady už zmiňoval.

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Já jsem ho předložil v roce 99.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

To je další koncepční spor o vyváženosti jednotlivých funkcí ve státu...

 

Moderátor

Ano.

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Ano, ale uznáte, pane ministře...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

... a zda soudní moc má rozhodovat o tom, jestli mandát vám přísluší...

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Ne, ne, ne, nemůže o tom rozhodovat nikdy samotný zákonodárný sbor. To je, myslím, jasné, že to nemůže se odhlasovat...

 

Moderátor

Vy ten návrh teď chcete předložit znovu?

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Ne, já o něm uvažuji koncepčně znovu. Já prostě se té myšlenky nevzdávám. Prohrál jsem ten souboj v roce 99, prohrál jsem ho v roce 2006, a přesto si stále myslím, že ono ústavní právo obrátit se na soud, které má jak fyzická osoba, tak právnická osoba, tedy i politická strana, tady úplně není pevně dáno v této věci a nechtěl bych vstupovat do těch jednotlivých mocí.

 

Moderátor

Pane ministře, přeci jenom vím, že nejste ministrem policie, že za ochranu těch přeběhlíků odpovídá sama policie, ale jak můžete vyvrátit tu námitku, že těm lidem je poskytnuta policejní ochrana, vozí je policejní auta jako dík za to, že podporují v klíčových hlasováních? Vždyť to stojí daňové poplatníky...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Vy tu po mně chcete, abych prokázal, že jsem neudělal něco, co jsem neudělal? To nejde dost dobře prokázat. To bylo kdysi trestní právo za Stalina, když jste měl povinnost prokázat svoji nevinu.

 

Moderátor

Počkejte, ale vám to přijde normální, že dva roky, že dva roky je ohrožený poslanec Melčák, vám, vy se nad tím nepozastavujete, že dva roky je ohrožený poslanec Melčák, že teď je ohrožený poslanec Snítilý už půl roku?

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Já důvěřuji svým lidem, kteří vyhodnocují tu situaci a velmi dobře ví, zda důvody pro takovouto formu ochrany existují či nikoliv. Tohle prostě respektuji.

 

Moderátor

A nepřijde vám to...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

A naopak, jako kdybych já jako ministr, politická osoba do toho jakýmkoliv způsobem strkal nos, tak přesně je ten důvod mě podezírat z něčeho nekalého.

 

Moderátor

A není to tedy svým způsobem ona korupce...

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Já vidím jinou formu korupce, a to je to, co řekl pan Paroubek nedávno - že bude odměňovat ty poslušné ovce tím, že dostanou garantované místo na kandidátce. To je politická korupce.

 

Moderátor

Hlavními hosty Otázek byli ministr vnitra, místopředseda ODS Ivan Langer, místopředseda Poslanecké sněmovny, a šéf KSČM Vojtěch Filip. Děkuji, že jste byli hosty Otázek, přeji vám hezké léto a někdy příště na shledanou.

 

Vojtěch Filip (KSČM), místopředseda PS PČR, předseda strany:

Vám taky. Děkuji za pozvání.

 

Ivan Langer (ODS), ministr vnitra, místopředseda strany:

Hezký den. Díky.

 

Česká televize, pořad Otázky Václava Moravce, 29. června 2008