Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Hospodářské noviny: Ivan Langer: Chci, aby Senát vrátil strážníkům radary

[27.06.2008]

Bezpečnost na silnicích

Hospodářské noviny: Ivan Langer: Chci, aby Senát vrátil strážníkům radary

Měření rychlosti obecní policií

HN: Městští strážníci nebudou smět měřit rychlost. Poslanci to schválili překvapivě a proti vaší vůli. Není to velký průšvih?

Na otázku "Quo vadis, městská policie?" se musí nejprve vytvořit analýza, vše prodiskutovat se zástupci městských policií, se starosty, a teprve potom mohu udělat nějaké rozhodnutí. Tohle byla střelba od pasu.

HN: Jak se to stalo, že osm vašich poslanců podpořilo návrh, aby strážníci nesměli měřit rychlost? A to včetně ministra dopravy.

Já to nechci karikovat, ale je to naplnění rčení, že když zasedá parlament, nikdo si nemůže být jistý životem ani majetkem.

HN: Prosadíte, aby se radary strážníkům vrátily?

Já jsem změnám působnosti městské policie otevřený. Nicméně ne takhle rychle. Takže požádám senátory, aby zákon změnili a poslali zpátky do sněmovny.

HN: Navrhoval jste, aby i za snímek ze soukromého radaru, najatého obcí, mohl dostat řidič pokutu. Ani to ale neprošlo.

Navrhovali jsme zpřesnění, co firmy smějí, chtěli jsme, aby byla garantována ochrana soukromí lidí a aby bylo bezpečněji na silnicích.

HN: Kdyby však soukromníci mohli měřit, nehrozilo by pak, že by kvůli provizi z pokuty schválně měřili tam, kde se vybere nejvíc - a ne tam, kde je nebezpečná silnice?

Musíte spoléhat na zdravý rozum - že starosta pochopí, že měření rychlosti není byznys, kterým se dá naplnit městská pokladna.

HN: Napříště už policisté nebudou preventivně hlídat fanoušky na fotbalových stadionech, i když klubům se to zpočátku moc nelíbilo. Jak je to teď?

Našli jsme společnou řeč. Shodli jsme se, že sportovní utkání je soukromá záležitost, provozovaná kvůli zábavě i zisku. A že je tedy v zájmu pořadatelů, aby zajistili bezpečnost diváků. Stačí si vzít vstupenku do O2 Areny, na které je jasně napsané, co smíte a nesmíte. A nevidím důvod, proč by totéž nemělo fungovat i na fotbale.

HN: Kdy tedy policie zasáhne? Jen když se začnou fanoušci prát?

Pořadatelé budou povinni mít sepsaný návštěvní řád a zajistit bezpečnost. V okamžiku, kdy toto nezvládnou, budou oprávněni zavolat policii. Ta však bude mít nárok na úhradu nákladů. A pokud bude docházet k opakovanému pochybení pořadatele, hrozí mu pokuta nebo dokonce až zavření stadionu.

HN: Možná to vídáte ze své kanceláře na Letné: policie naloží fanoušky do autobusů a radši je sama odveze na nádraží a naloží do vlaku. To bude dál?

Ano, když si to velitel zásahu vyhodnotí jako nejefektivnější, aby nebyl narušen veřejný pořádek.

HN: Snižuje se škoda, kvůli níž musejí řidiči volat policii - z vámi prosazovaných 250 tisíc jen na 100 tisíc. Takže neúspěch?

Netrval jsem na tom, byl to původní návrh, který vyšel z podnětu policie. Průlomovou novinkou je povinnost řidičů vyplnit formulář o nehodě, který neznamená, že se dohodnou, kdo je viníkem. Ale že vše sepíšou a dají pojišťovně - tu si koneckonců platíme, aby to vyřešila. Je absurdní, aby u tohoto asistoval policista v uniformě. Ten má být na přechodu u školy.

HN: Ale zároveň poslanci odmítli, že řidič, který zavolá policii zbytečně, musí výjezd zaplatit.

To nebylo šťastné. Šlo o to, aby se z toho nestalo mrtvé ustanovení. Nicméně navrhována nebyla sankce pro toho, kdo policii přivolá, ta úhrada nákladů by šla na vrub viníka.

HN: Takže mě nic nebude nutit, abych policisty stejně nezavolal?

Bude. Ušetříte čas, nervy, energii. Věc, kterou budete moci vyřešit během pěti minut, a za vás pak dál už pojišťovna.

Hospodářské noviny, 27. června 2008