Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / MF Dnes: Ivan Langer: Teď hrozí, že bude více nehod kvůli rychlosti...

[26.06.2008]

Bezpečnost na silnicích

MF Dnes: Ivan Langer: Teď hrozí, že bude více nehod kvůli rychlosti...

Měření rychlosti obecní policií

Pro ministra vnitra Ivana Langera bylo rozhodnutí poslanců, aby strážníci přišli o pravomoc měřit rychlost, nepříjemným překvapením. Sám to označil za "hořký bonbon" ke jmeninám, které slavil ve čtvrtek, kdy Parlament změnu přijal. "Věřím, že to unáhlené rozhodnutí Senát změní. Jinak totiž hrozí, že nehod kvůli rychlosti bude přibývat," uvedl Langer.

Ten "hořký bonbon", jak říkáte, nenavrhl nikdo z opozice, ale váš stranický kolega JanKlas. Vysvětlil vám to?

Ne, nevysvětlil. Já jsem ho přitom upozorňoval, co jeho návrh může způsobit. A bavili jsme se o tom, že pravomoci strážníků bude řešit samostatná novela příslušného zákona. Ale on ten návrh nestáhl.

Pro zrušení této pravomoci hlasovali i další poslanci z ODS. Mezi nimi i ministr dopravy AlešŘebíček. Ani on vám k tomu nic neřekl?

Já jsem všem vysvětloval, že to takhle nejde najednou projednat. Říkal jsem jim, že o takto výrazných změnách nejde rozhodovat bez širší diskuse. Měla by na to existovat rozhodně důkladná analýza. Bohužel se to vystřelilo takhle od pasu jen kvůli tomu, že někoho štve nějaký starosta, který si udělal z měření rychlosti byznys.

Většina řidičů se shodne, že strážníci měří rychlost na místech, která nepatří k rizikovým. Prostě jen chtějí vybrat co nejvíc pokut.

Kvůli jednomu hlupákovi ale přeci nemusíte řešit celý systém, který jinak funguje.

Budete v Senátu nějak aktivně lobbovat, aby tu změnu ještě zamítli?

Chci senátory přesvědčit, že postavení městských a obecních policií vyžaduje nový zákon. Nejprve se ale o něm musí mluvit. Zároveň požádám, aby tu novinku opravili.

A když se vám to nepodaří? Je to komplikace pro reformu policie?

Ono to s reformou bezprostředně nesouvisí. Ale podle mého názoru to rozhodně nepovede ke zlepšení situace na českých silnicích. Není ve fyzických silách dopravní policie stoprocentně nahradit městskou policii tam, kde v tuto chvíli je. Obávám se proto, že když začne tato změna platit, situace v dopravě se výrazně zhorší.

MF Dnes, 27. června 2008