Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Hospodářské noviny: Majetek ministerstva jde do dražby

[16.06.2008]

Nakládání s majetkem

Hospodářské noviny: Majetek ministerstva jde do dražby

Transparentní prodej nepotřebného majetku Ministerstva vnitra

Je to poprvé, co některé ministerstvo prodává stamilionový majetek nejprůhledněji, jak to jen jde.

Ministerstvo vnitra se chystá nabídnout dva opuštěné areály za Prahou prostřednictvím internetové aukce. Ve smluvenou hodinu dostanou zájemci šanci přebíjet nabídky - a jejich souboj bude možné sledovat na webu.

Už příští týden takhle zkusí prodat pozemky a budovy v Klecanech, do konce roku pak ještě podobný areál v Zelenči. Dohromady si je cení nejméně na 230 milionů. »V obou případech jde o rozsáhlé areály, které jsou pro ministerstvo nepotřebné,« říká mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Průhledněji to už nejde

Postup ministerstva přitom není zrovna obvyklý. Přestože zákon s internetovými aukcemi už několik let počítá, stát ani města je zatím příliš nepoužívají. Místo toho prodávají lukrativní majetek nebo zadávají zakázky firmám, které své nabídky posílají klasicky v obálkách. Jenže to zároveň často otvírá dveře podezření, jestli zvítězila ta nejvýhodnější nabídka. A jestli nerozhodly úplatky. Podle průzkumů je v Česku jen třetina tendrů tak průhledná, že vylučuje manipulaci. »Takhle by to mělo vypadat co nejčastěji. Internetová aukce je ideální věc,« říká k plánu ministerstva Martin Lachman, právník z protikorupční organizace Transparency International.

Podmínky aukce nejsou vůbec složité: draží se v určený den přímo na stránkách realitní kanceláře, které vnitro prodej svěřilo. Zájemci složí zálohu a dostanou přihlašovací hesla, která jim umožní se dražby zúčastnit.

V případě Klecan se začíná na 115 milionech, na začátku bude nutné přihodit nejméně 100 tisíc. Zájemci mají šanci přihodit nejpozději do pěti minut od poslední nabídky. Když to neudělají, je prodáno. A pokud do hodiny nikdo nezareaguje na vyvolávací cenu, aukce se ruší. »Budete moci sledovat, jak to tam padá. Jako v Sotheby’s,« řekl HN už dříve ministr Ivan Langer s odkazem na světovou aukční síň. Do dražby může dát areály i proto, že podmínky pro vítězství jsou prosté - rozhodne pouze cena.

Peníze půjdou policistům

Langer potřebuje na prodeji nepoužívaného majetku vydělat co nejvíc, protože peníze slíbil dát na modernizaci policejních služeben a nákup nových policejních aut. 3500 vozů od vítěze tendru Škody Auto bude stát 1,1 miliardy. Tisíc vylepšených policejních stanic vyjde dokonce na 3,5 miliardy. Celkem chce ministerstvo prodat nepotřebný majetek za 800 milionů.

Majetek ministerstva vnitra jde do dražby

Na druhé straně, jestli prodej vyjde, je trochu nejisté. Poprvé se ministerstvo pokusilo bývalá kasárna a sklady v Klecanech prodat už na jaře. Ovšem e-dražba ani nezačala - nikdo se do ní nepřihlásil. Jestli bude zájem o areál s garážemi v Zelenči, kam policie roky vozila zabavené věci, se teprve ukáže. Na rozdíl od Klecan se ho ministerstvo ještě prodat nesnažilo.

Víc než největší úřady zatím elektronické aukce častěji využívají soukromé a státní firmy. Například České dráhy v červenci prodají přes internet barokní Sweerts-Šporkovský palác v Hybernské ulici v centru Prahy, který slouží jako kancelářská budova. Vyvolávací cena bude půl miliardy. Podobně začaly loni státní Lesy ČR prodávat »nastojato« své dřevo zákazníkům. S tím, že je to průhlednější než klasicky vypisované zakázky.

Téměř pokaždé, když ministerstva prodávají lukrativní majetek, se objevují pochyby, jestli někdo zakázku neovlivnil.

Zřejmě to tak je i v případě jiného nepotřebného majetku ministerstva vnitra. Rádio Česko v pátek přineslo zprávu, že ministr Langer na poslední chvíli zastavil rozjetý prodej dvou hotelů v Krkonoších. Mluvčí Jana Malíková potvrdila, že Langerovi se zdál prodej přes realitní firmu Remax podezřelý. »Vyžádal si některé další informace, aby měl jistotu, že prodej proběhne za co nejvyšší cenu a za skutečně objektivních kritérií,« řekla Malíková.

Hospodářské noviny, 16. června 2008