Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Právo: V ČR vznikne protiteroristické centrum

[29.05.2008]

Terorismus

Právo: V ČR vznikne protiteroristické centrum

Boj proti terorismu

Českou republiku by mělo do budoucna chránit před terorismem speciální centrum, které má podle zjištění Práva vzniknout ještě letos v rámci policie.
V uplynulých dnech o tom v reakci na vyjednávání s USA o zrušení vízové povinnosti rozhodl ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Právě vznik protiteroristického centra byla totiž jedna z podmínek americké strany.
O přesné podobě nového pracoviště vnitro vyjednává s vedením policie.
Nejpravděpodobnější varianta přitom podle informací Práva počítá s tím, že centrum vznikne v rámci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kde funguje již nyní odbor specializující se na terorismus a extremismus. Ve hře ale zůstává i možnost, že by vznikl zcela nový útvar přímo pod policejním prezidiem.

„Kromě policistů budou k centru přiděleni i důstojníci ze všech našich zpravodajských služeb, tedy civilní rozvědky a kontrarozvědky a vojenského zpravodajství,“ řekl Právu Langer.

Základy budoucího kontaktního místa pro všechny zahraniční partnery v boji proti terorismu by podle jeho slov měly vzniknout ještě letos v létě, plně obsazené by centrum mohlo být do konce letošního roku.

Podle policejního prezidenta Oldřicha Martinů bude mít protiteroristické pracoviště za úkol především analýzu a předávání získaných informací.
„Odpovědnost za konkrétní kroky, které se pak budou v případě ohrožení konat, bude nadále na šéfech výkonných útvarů policie, popřípadě na hejtmanovi příslušného kraje,“ poznamenal.

Kromě zástupců všech tajných služeb budou v centru zastoupeny i další složky integrovaného záchranného systému, tedy hasiči a záchranka.
„Nepůjde ale o žádný velký útvar, počítáme s jedním zástupcem z každé zainteresované složky. Cílem je, aby bylo centrum schopné efektivně zpracovávat a předávat informace,“ dodal policejní šéf.

Bublan se obává nedůvěry tajných služeb

Vznik protiteroristického centra v rámci struktur policie navrhoval už před dvěma lety Langrův předchůdce ve funkci za ČSSD František Bublan.
Současná vládní koalice ale až dosud rozhodnutí o podobě boje proti terorismu odkládala. Provizorně přitom jako kontaktní místo určila civilní kontrarozvědku čili Bezpečnostní informační službu (BIS). Její mluvčí Jan Šubert uvedl, že služba je připravena s policií na vzniku nového centra plně spolupracovat.
„Vítáme jakékoli kroky, které vedou k zefektivnění boje s terorismem,“ řekl.
Také Bublan současnou iniciativu vítá, ale zároveň poukazuje na možná úskalí případného umístění centra při ÚOOZ. „Mohlo by to mít za následek, že zpravodajské služby nebudou chtít z obav před zneužitím předávat ty nejcitlivější informace,“ řekl. „Pro vzájemnou důvěru by podle mého názoru bylo lepší, pokud by centrum vzniklo jako samostatný útvar,“ dodal.

Právo, 29. května 2008