Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Novinky.cz: Chat s ministrem vnitra Ivanem Langerem

[20.05.2008]

Ministerstvo vnitra, policie, politika

Novinky.cz: Chat s ministrem vnitra Ivanem Langerem

Rozhovor na témata, která určují sami čtenáři

Langer: Dobrý den, vážení a milí čtenáři Novinek: těším se na vaše dotazy. IL
 
jpnews: Dobrý den, vážený pane ministře. Myslím že jste před časem prohlásil, že byste byl rád, kdyby policie byla opět uznávaným orgánem, ke kterému by lidé vzhlíželi s úctou a měli k "mužům zákona" důvěru. Jakou máte představu této realizace? Myslím, že změna image (nová auta a uniformy) toho příliš nezmění. Myslím si, že policie si může důvěru občanů získat jediným způsobem. Ne že je lidé uvidí v nových autech, ale tím, že policisté budou častěji k vidění v ulicích, každý policista bude mít svůj vlastní okrsek. Občané budou "svého" policistu znát, on bude znát občany a lidé se budou cítit bezpečněji, když svého policistu pravidelně uvidí na obchůzce a ne dřímajícího v autě :-) Myslm, že jste na dobré cestě, konečně se našel někdo, kdo má opravdový zájem o bezpečnost občanů a snahu se současnou situací něco udělat. Přeji hodně štěstí a pevné nervy s věčně nespokojenou opozicí :-) Zdraví Jirka
Langer: Dobrý den, děkuji za váš názor. Zcela se s ním ztotožňuji. Nové uniformy, nové policejní služebny, nová auta, nová technika... to opravdu nestačí. Potřebujeme hlubší změny, zcela v duchu toho, co píšete. Přináší je Reforma policie - zbavení zbytečných nepolicejních agend a změna organizační struktury a ekonomického řízení - více lidí v přímém výkonu služby. Ale hlavněš změna v tom smyslu, že policisté věří ve svoji firmu, ve změny, které jí pomůžou a budou hrdí na svoji práci. A my jako občané pak na ně.
 
komunikace2005k: Dobrý den, pane Langer. Jsou ve vaší vizi (mimo globální reformu) zahrnuty i ohledy na podmínky pro výkon služby policistů v horských podmínkách ? (tzn. technika-auta, sn.skútry a výstroj policistů, vykonávajících 1/2 roku službu v zimních podmínkách)
Langer: Důsledně, od prvopočátku, kladu důraz na to, aby potřebné změny vycházely anebo byly konfrontovány s názoru "ze zdola". To, o čem píšete, nemůže a ani nesmí rozhodovat ministr ani policejní prezident. Proto takový důraz na změnu organizační struktury a ekonomického řízení tak, aby odpovědnost za bezpečnostní situaci v regionu a za ekonomické (technické) zajištění služby byla primárně v regionech. Je absurdní, aby o typu auta, skutru rozhodoval někdo v Praze. A to chceme změnit.
 
Hankafr: Vazenypane Ministre, vim, ze jste pro radar na uzemi nasi krasne republiky, uvedomuje te si, jako ministr vnitra, ze se tak nazse republika stane cilem mezinarodniho terorismu. Co vy na to! Kvuli par tretkam, jako je bezvizovy styk riskujeme zivoty nasich lidi.
Langer: Nemohu s vámi souhlasit. Nezlobte se, ale váš názor mi připomíná pštrosí strkání hlavy do písku. Radar bude součastí obranné struktury NATO vůči hrozbám, které reálně existují. A moje podpora systému protiraketové obrany je právě proto, abychom zvýšili bezpečnost svoji i našich aliančních partnerů a občanů v jejich zemích.Pokud riskujeme, tak tím, že nic neuděláme!
 
sonic2002: pane ministre, jak je to se SMlouvou s volici? Zavazali jste se, ze pacienti nebudete zatezovat vyssi spoluucasti ve zdravotnictvi, ale opak je pravdou, Hodlate z toho vyvodit dusledky ?
Langer: Regulační poplatky a změny ve zdravotnictví podporuji proto, aby odstraněním zbytečné péče (stojící miliardy korun) zůstalo více peněz na nezbytnou péči pro ty, co ji potřebují. Přeci stejně jako já nevěříte, že jsme jedním z nejnemocnějších národů (potřebující nejvíce léků) v Evropě.
 
Hajawrah: Pane Langere fakt, že tu radar většina lidí nechce, chcete změnit, nebo ignorovat? (jako vláda) Nebo prostě budete vydávat falešné grafy o vzrůstu příznivců umístění radaru made in USA?
Langer: Věcně jsem se k protiraketové obraně vyjádřil. K tomu, co píšete, mohu říct, že (mimo jiné) i mým úkolem je trpělivě přesvědčovat, že zapojením do tohoto systému zvyšujeme naši bezpečnost. A to nejen teď, ale zejména v blízké budoucnosti.
 
Al.Corley: Dobrý den, pane Langere, můžete nám prozradit, je úspěšná náborová kampaň k policii? Hlásí se vám zájemci o nová místa, nemusíme tedy mít strach, že nebude dostatek policistů?
Langer: Díky za dotaz. Ano, hodnotím tuto kampaň jako úspěšnou. Za tři měsíce máme cca 9 tisíc přihlášek konkrétních zájemců. Neuvěřitelný zájem. Pro mne osobně je to, mimo jiné, signál o tom, že práce u české policie je považována za perspektivní a prestižní
 
politikavpraxi: Dobrý den pane ministře,ráda bych se vás zeptala,jestli považujete za dostatečnou práci policie na úseku dopravy?Zdá se mi totiž,že nehodovost je velká,ale činnost policie malá.
Langer: systém práce dopravky se s nástupem nového ředitele změnil - větší důraz na regionální akce. Zvýšil se počet dopravních policistů o cca 250. Navýšili jsme tabulky pro dopravku o cca 700 (je prostor pro další personální posílení), ale... Dokud budou dopraváci zbytečně papírovat, dokud budou sloužit pro soukromé firmy (pojišťovny a leasingové společnosti) nebudou tam, kde je potřebujeme. Opravdu si nemyslím, že je efektivní ztratit 2 policisty na čtyři hodiny kvůli pomačkaným a poškrábaným plechům. To chceme změnit v rámci policejní reformy. Současně ale dodávám - pro mne musí být dopravní policista symbolem prevence a ne jenom represe. Situace se ale nezlepší, nebude-li přístup koordinován. Proto dopravní čtyřlístek - viz www.mvcr.cz
 
Olda410: Jsem policista, chci se jen zeptat na to, co asi zajímá každého, teda navýšení mezd. Učitelům bude opět přidáno a nám asi nikoliv a to i přes 7 % infalci, jak to tedy bude? Děkuji.
Langer: Mezi námi a na férovku - v minulých letech rostly platy u bezpečnostních sborů tak, jako nikde jinde. Průměrný plat u policie je 140% platu v rozpočtové sféře. Limity státního rozpočtu jsou jasné. A věřím, že považujete za správné, že stejně jako vy, ani stát nemůže a nesmí žít na dluh. To prostě rodiče svým dětem nedělají. Rozpočet počítá s nárůstem 1,5%. Nechci, aby tyto peníze šly do tarifů, neboť by to bylo přidávání těm, kdo mají nejvyšší platy. Půjde to tedy do netarifní části mzdy. Oproti minulosti ale masivně investujeme do zlepšení pracovního prostředí a zlepšení technického vybavení policie, viz P1000 a nová policejní auta.
 
ing.plasil: Pane ministre, jak se divate na causu Cunek a zvlaste pak na vypoved soudkyne Andelove? Podle meho je to jasny natlak vlady...
Langer: Paní Andělová je státní zástupkyně. Slyšel jsem a slyším tvrzení proti tvrzení. Jeden říká to, druhý něco jiného.
 
hoi: Dobrý den. Určitě jste slyšel o případu zastřelení muže a jeho psa opilým policistou. Bude tato událost prošetřována důkladněji a přísněji než jiné přestupky? Děkuji.
Langer: Bude prošetřena stejně pečlivě jako jiné závažné případy. Zde jde o podezření ze spáchání trestného činu. Pokud vím, policista je ve vazbě. Víc o průběhu vyšetřování nevím a ani nemohu vědět. Lidsky mne to ale strašně mrzí, neboť jeden takový případ ničí práci tisíců jiných správných policistů a rozbíjí naši snahu ještě více zvyšit důvěru občanů v českou policii.
 
sonic2002: pane ministre, kdoze to vlastne pujde z te prezidentske volby BRUCET ?
Langer: V tuto chvíli to vypadá na jednoho policistu a jednoho rozvědčíka, kteří jsou důvodně podezřelí ze spáchání trestného činu. Nicméně, žijeme v právním státě, o vině a trestu může rozhodnout pouze soud. Ať už to dopadně jak to dopadne, pravdivost mých slov o špinavostech ohledně prezidentské volby to potvrzuje. Velmi mne mrzí, že se jich zřejmě účastnili také příslušníci bezpečnostních složek, ať již vědomě, či nevědomě.
 
alapli: Dobrý den pane ministře, proč fotbaloví fanoušci demolují stadiony i okolí, a policie jen přihlíží? Co brání použít vodní děla? Kdo je mokrý, nedělá binec, a nehoří mu oheň? DěkujiPřijde mi, že u nás se čeká na první smrt v ochozech, a pak se začne jednat
Langer: Základní odpovědnost za situaci na fotbalovém stadionu má jeho vlastník. V ceně vstupenky, kterou platíme, musí garantovat nejen zábavu, ale i bezpečí.Je to jejich soukromá akce, soukromé podnikání za účelem zisku. Doteď k tomu tak nepřistupovali a náklady přenášeli a přenášejí na stát, na policii, na nás - daňové poplatníky. A to není správné. Proto chci změnu. Jasná odpovědnost organizátora. Neunese-li ji, pak zasáhne policie, leč organizátor ponese důsledky svého selhání - pokuta, náhrada nákladů spojených se zásahem policie, možné uzavření stadionu.
 
pojarul: Jaký je Váš názor na policisty-provokatéry?A proč ano nebo proč ne?
Langer: Negativní. Stát nemá provokovat k páchání trestné činnosti. Oproti tomu jsem inicioval vznik tzv. protikorupčního agenta - zlepšení možnosti proniknout do korupčního prostředí a získat důkazy, ale ne provokovat. Stejně tak v případě policie chci zavést tzv. zkoušku spolehlivosti - navození standardní situace, kterou má policista řešit, ale opět ne provokace.
 
zahada2: držím palce této vládě, ale mám obavy , že její autoritu podlamují i členové ODS ( V.Tlustý. apod)
Langer: Děkuji. Postoj poslance Tlustého a jeho dvou kolegů mne velmi mrzí a omlouvám se za něj. Není nic horšího pro politickou stranu, než nejednota. Na to už v minulosti ODS doplatila. A nepletu-li se, ČSSD také...
 
nespokojenypolicista: Pane ministře, tvrdíte, že je 9000 zájemců o práci u Policie. Potvrdíte mi také, že od startu nové náborové kampaně bylo přijato pouze okolo 400 uchazečů, zatímco ve stejné době odešlo dalších 1500 policistů? Není to trošku v nepoměru?
Langer: Bylo přijato cca 1000 a dalších 1800 žádostí rozpracováno tak, že nastoupí. A odešlo cca 1000. Již jsem řekl, že personální stabilizaci u policie očekávám v průběhu dvou tří let. Věřím, že rok 2008 bude prvním rokem změny, tedy že odejde méně policistů, než jich bude přijato. I tak to je a bude pro policii náročné období, neboť všichni dobře víme, že sebeschopnější nováček nemůže plně nahradit zkušeného kolegu.
 
Kolacek5: Dobrý den, pane ministře. Jsem členem dobrovolných hasičů, a jako i jinde se potýkáme s velmi starou technikou. Zajímalo by mě podrobnosti, jakým způsobem je plánovaná obnova hasičské techniky u dobrovolných hasičů, a jejich zařazení v ochraně obyvatelstva. Předem děkuji za odpověď.
Langer: Zásadně jsem změnili systém. Vytvořil jsem Program obnovy a rozvoje techniky profesionálních a dobrovolných hasičů. Pravidelně organizujeme centrální nákupy cisternových stříkaček pro HZS. Loni jich bylo 40, letos také a tak to bude pokračovat. Díky centrálnímu přistupu tím ročně šetříme cca 80 milionů korun. Tato technika po pěti letech automaticky přejde jednotkám SDH. Navýšili jsem dotace na nákup techniky dobrovolných hasičů. A letos realizujeme historicky ojedinělý krok - za 300 milionů nákup 33 330 speciálních oděvů a obuvi pro jednotky JPO5 v 5 550 obcích. A mimo jiné, nákup tak velkého počtu nových policejních aut - letos jich bude cca 1600. To dává další příležitost. Uložil jsem policii použitelná vyřazovaná auta přednostně nábídnout SDH.
 
Robert.Hr: Krásný den, pane doktore. Jako letitý volič ODS se cítím posledním "kralováním" této strany lehce podveden. Prosím, co ODS dělá pro zlepšení své "image?" Z pohledu prostého občana již není rozdílu mezi ODS či ČSSD... Děkuji. Robert, Plzeň
Langer: Respektuji Váš názor, leč nemohu souhlasit. Jsem přesvědčen, že rozdíl mezi ODS a ČSSD je zcela zásadní. Na straně ODS realizace nezbytných reforem - daně, sociální systém, zdravotnictví, důchody, policie...na straně druhé - negace, obstrukce a destrukce. Vím, že to, co dělá vláda, není příliš populární, ale jsem přesvědčen, že jsou to nezbytné kroky. Projídání naší budoucnosti, žití na dluh, to už tady přeci bylo. Nebo se pletu?
 
falta1951: Pane ministře vždy jste kritizoval vašeho předchůdce ve vaší funkci ohledně D1 a nyní je to ještě horší- nezapoměl jste na tento problém jak byl vámi kritizován.Děkuji.
Langer: Jezdím po D1 pravidelně od roku 1994 a musím říct, že situace se nezlepšila. Nekritizoval jsem svého předchůdce, neboť odpovědnost ministra vnitra v tom je velmi limitovaná. Nikoho z nás netěší situace na našich silnicích. Proto jsem vytvořili novou strategii - dopravní čtyřlísteki (www.mvcr.cz). Změnu může přinést pouze vyvážený přístup - lepší dopravní infrasturktura, smysluplnější a vymahatelnější bodový systém, účinná prevence a dobrá práce dopravní policie. O změnách pro a v dopravní policii jsem již psal. Díky.
 
wag13: Pane Langere, nemyslíte si že je zbytečné utrácet desetitísíce za metalízu na nových policejních autech?
Langer: Díky za příspěvek. Nákup nových policejních aut je jedinečný nejen v tom, že jde o jednorázově největší obměnu aut u policie, ale také v tom, že jsme dosáhli historicky nejvyšších slev - úspor. V rámci tohoto tendru jsme ušetřili 300 milionů korun!!! A tříbrná metalíza? Zvyšuje zůstatkovou cenu v případě vyřazení a odprodeje.
 
Morter: Dobrý den. proč se ministr vnitra tak silně zajímá o trestní kauzu jiného člena vlády, že kvůli ní kontaktuje vrcholné činitele justice?
Langer: Díky za připomenutí virtuální mediální reality. Jeden novinář něco blbě napíše a všichni to pak papouškují jako cvičené opice. O schůzku jsem byl požádán já. Sešel jsem se a řekl - dělej, co uznáš za správné.
 
2kecal: Jsem stoupencem ODS, ale zvažuji přenést své sympatie jinam. Za Topolánka se totiž jednání ODS mění k horšímu, je stejně arogantní jako jednání stranyp.Paroubka. Uvědomuje si někdo, že to hovoří proti ODS? Nebylo by lepší nechat promlouvat rozum, a ten mnohdy velí nemluvit. Myslím, že byla chyba zvolit do čela ODS člověka, který má problémy s ovládáním. Zkuste říci svůj názor, ale promiňte, to Vy asi už také nemůžete.
Langer: Znám Mirka Topoplánka velmi dobře. Co vím naprosto jistě, že je to člověk, kterému strašně moc záleží na této zemi a na její budoucnosti. Nepotkal jsem takto loajálního politika vůči své zemi. To, co čtete v novinách a vidíte v televizní zkratce, neodpovídá tomu, jaký ve skutečnosti je. A Jiří Paroubek? Nenechte se prosím obalamutit jeho bleskovými fotografiemi s malým chlupatým pejskem. Jeho pravou tvář jasně ukázal jeho povolební (únorový) projev. Ale tím jsem končit nechtěl, leč čas mne tlačí a doba určená pro tento chat vypršela. Omluva všem, na jejichž dotazy se nedostalo. Snad někdy příště. Přeji všem čtenářům Novinek pohodový den a spoustu důvodů pro radost ze života.
 
Novinky.cz, 20. května 2008