Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Langer proti krádežím aut. Vrakoviště čekají potíže

[14.05.2008]

Kriminalita

Langer proti krádežím aut. Vrakoviště čekají potíže

Boj proti krádežím aut

Vláda se rozhodla zkomplikovat život zlodějům a překupníkům kradených aut.

Kývla na plán ministerstva vnitra, který zpřísňuje provoz a kontrolu na vrakovištích, v autobazarech či v servisech, kde ukradená auta a náhradní díly často končí.

Podle údajů policie je rozmontováno až 80 procent všech ukradených aut.

V Česku loni zmizelo více než dvacet tisíc aut a motocyklů. Zloděje se policii podařilo dopadnout jen ve 14 procentech případů. Podíl úspěšně vyřešených případů se přitom stále snižuje.

Ministr vnitra Ivan Langer navrhuje, aby vrakoviště a podobné firmy mohly auta i jejich díly vykupovat pouze s doklady původu.

"Do konce roku 2008 bude zprovozněn on-line informační systém pro evidenci nakládání s vyřazenými vozidly, a to včetně evidence podstatných částí vozidel odebraných z autovraků určených pro opětovné použití," dodává mluvčí ministerstva Jana Malíková.

Policie spolu s pražským magistrátem udělala kontrolu na vrakovištích v Praze a zjistila, že prodávají anonymní vraky a náhradní díly, u kterých nelze zjistit původ.

"V řadě případů byly mezi díly určenými k prodeji zjištěny i části vozidel s odstraněnými či pozměněnými VIN kódy. Byl zjištěn i výskyt autovraků, které nebyly odhlášeny z evidence motorových vozidel, a to včetně dokladů a registračních značek," uvádí ministerstvo.

Změny dopadnou i na Stanice technické kontroly, které podle současných zkušeností často nemají možnost se k identifikačním údajům dostat nebo složitým kódům nerozumí.

Do konce příštího roku by měla začít platit i nová legislativa, která zakáže používat pro opravy aut součástky a náhradní díly ze starých aut, pokud nebudou registrovány.

Podle údajů, které Langer prezentoval na vládě tvoří krádeže motorových vozidel spolu s krádežemi věcí z nich a součástek téměř čtvrtinu celkové kriminality a přes třicet procent 30 procent majetkové kriminality.

Aktualne.cz, 14. května 2008