Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Tiskové zprávy / Motivace ke slušnosti - dohoda o limitu hmotné škody pro přivolání policie

[08.04.2008]

Bezpečnost na silnicích

Motivace ke slušnosti - dohoda o limitu hmotné škody pro přivolání policie

Společná tisková konference Ministerstva vnitra ČR, České asociace pojišťoven (ČAP) a České kanceláře pojistitelů (ČKP)

Dnes, tj. 8. dubna 2008, se uskutečnila společná tisková konference Ministerstva vnitra ČR, České asociace pojišťoven (ČAP) a České kanceláře pojistitelů (ČKP). Ministr vnitra Ivan Langer a prezident České asociace pojišťoven Ladislav Bartoníček zde představili dohodu mezi ministerstvem vnitra a pojišťovnami. Návrh se týká zejména úpravě navrhovaného zvýšení škodního limitu (stanovená hranice pro povinnost přivolat policii k nehodě), zavedení zákonné povinnosti sepsat společný záznam o dopravní nehodě („Jednotné evropské hlášení“) a zpřístupnění informací o spáchaných dopravních přestupcích, jež by pojišťovny do budoucna mohly zohlednit v pojistném.

 

Chceme zvýšit prostor pro práci policistů a zároveň odlišit slušné řidiče od pirátů silnic," zahájil tiskový briefing ministr vnitra Ivan Langer a pokračoval, „slušné řidiče chceme chránit a neslušné řidiče ke slušnosti motivovat. V žádném případě to nemá znamenat, že bychom zbavovali policii odpovědnosti a chtěli pojišťovnám ulehčovat práci. Chceme méně administrativy tak, aby policisté byli skutečně policisty. Naším cílem je, aby policie působila preventivně na rizikových úsecích a netrávila čas vyšetřováním banálních nehod.“

 

Zástupci ministerstva a pojišťoven se dohodli na snížení původně navrhovaného škodním limitu 250 tis. pro výjezd policie k nehodě ve výši 100 000 Kč. „V případě, že bude policie přivolána zjevně neoprávněně, její výjezd pak bude platit skutečný viník nehody, ne ten, kdo policii zavolal,“ řekl dále Ivan Langer.

 

Jako podkladový materiál pro šetření a likvidaci pojistné události bude využíván tzv. evropský záznam o nehodě. „Tento formulář by měl být součástí povinné výbavy řidičů, do kterého vyplní všechny podstatné údaje týkající se nehody. Stejný postup již dnes používá většina evropských zemí,“ říká Ladislav Bartoníček, prezident ČAP.

 

Součástí dohody je také zpřístupnění informací pojišťovnám z centrálního registru řidičů. „Pojišťovny tak budou moci sledovat přestupkový profil řidiče. Jeho rizikovost po vyhodnocení mohou zohlednit při stanovení výše pojistného. Přímý dopad zohlednění přestupků v pojistném nelze očekávat dříve než po uplynutí tříleté legisvakanční lhůty,“ upozorňuje Ladislav Bartoníček, prezident ČAP. Dohoda, ke které dospěly zainteresované strany, chce ve svém důsledku především pozitivně motivovat řidiče k důslednějšímu dodržování pravidel silničního provozu a následnému zvýšení bezpečnosti na silnicích.

 

Dohoda, ke které dospěly Ministerstvo vnitra ČR a Česká kancelář pojistitelů bude legislativně navržena k načtení do změnového Zákona o Policii ČR a předložena Poslanecké sněmovně ČR.

 

Jana Malíková, ředitelka odboru a tisková mluvčí a

Marcela Kotyrová, manažer komunikace ve vzdělávání ČAP

 

Každý z nás má právo na svůj názor