Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Tiskové zprávy / Zrušení hraničních kontrol na letištích

[28.03.2008]

Cestování

Zrušení hraničních kontrol na letištích

Zrušení hraničních kontrol na všech mezinárodních letištích ČR z/do destinací v rámci Schengenu

Před několika dny uběhlo prvních sto dnů od historického okamžiku, kdy se Česká republika stala součástí schengenského prostoru. 21. prosince 2007 zrušila Česká republika spolu s  dalšími 8 novými státy EU hraniční kontroly na vnitřních pozemních a mořských hranicích nově rozšířeného Schengenu. V případě ČR tak byly zrušeny hraniční kontroly podél celé pozemní hranice se sousedními státy.

 

Úderem zítřejší půlnoci bude proces přistupování ČR do Schengenu definitivně završen: 30. března v 0:00 hod budou zrušeny hraniční kontroly rovněž na všech mezinárodních letištích ČR oprávněných provozovat lety z/do destinací v rámci Schengenu, tedy na letech spojujících ČR s dalšími 23 evropskými státy. Od zítřejší půlnoci nebudou cestující procházet kontrolními filtry, ve kterých dosud působili policisté a prováděli hraniční kontrolu. Tyto filtry se uvolní a budou volně průchodné. 0d 30. března budou jediným místem v ČR, na kterém se občané setkají s hraniční kontrolou mezinárodní letiště provozující lety do destinací mimo Schengen. Kromě největšího českého letiště Praha Ruzyně a jeho Terminálu 1 se bude jednat o dalších 15 letišť.

 

Stejně jako v případě kontrol na pozemních hranicích musela příslušná letiště splnit všechny schengenské standardy, mezi která patří mj. povinnost oddělit cestující na letech schengenských a ne-schengenských tak, aby se nepromíchali cestující procházející hraniční kontrolou s těmi, kteří jsou od této kontroly osvobozeni. Letiště, která provozují pravidelné lety do ne-schengenských destinací, proto obvykle zajistila stavební oddělení obou proudů cestujících. Jedná se o letiště v Brně, Ostravě a Karlových Varech (letiště v Pardubicích má do r. 2009 povoleno administrativní řešení oddělení proudu cestujících na schengenských    a ne-schengenských letech).

           

„Spuštění schengenského režimu na letištích přináší poslední tečku za přístupovým procesem ČR do Schengenu, který přináší více svobody a více volnosti pohybu všem občanům ČR i jiných států přijíždějících či pobývajících v ČR,“ řekl ministr vnitra Ivan Langer.


Jana Malíková, ředitelka odboru a tisková mluvčí

 

Každý z nás má právo na svůj názor