Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Tiskové zprávy / Poslanecká sněmovna v prvním čtení projednala Reformu Policie ČR

[26.03.2008]

Policie

Poslanecká sněmovna v prvním čtení projednala Reformu Policie ČR

Byl zahájen legislativní proces projednávání zákonné úpravy Reformy Policie ČR

Poslanecká sněmovna v úterý 25. března 2008 projednala v prvním čtení Reformu Policie ČR. Reforma policie byla nastartována rozsáhlým analytickým materiálem na podzim roku 2006. Loňský rok byl prvním rokem příprav legislativních částí reformy. Letos 25. února  vláda schválila nový zákon o policii a změnu zhruba 60 dalších právních předpisů, které tvoří právní základ pro reformu policie.

„Policie ČR od roku 1990 prošla velkými změnami, přesto ale některé principy, některé metody, některé struktury policie, tak jak ji známe, zůstávají téměř padesát let, od roku 1960 neměnné. Měníme tedy věci, které téměř padesát let fungují stále stejně. A myslím si, že každý z nás je schopen akceptovat stanovisko, že to, co funguje padesát let, je nutné podřídit důkladné revizi, zachovat to, co se osvědčilo, nicméně ve světě, který se tak výrazným způsobem proměnil, je jasné, že změny, a to zásadní, policie vyžaduje,“ řekl dnes v Poslanecké sněmovně ministr vnitra Ivan Langer.

Reforma představuje historicky nejrozsáhlejší, nejucelenější a filozoficky nejpropracovanější změnu za posledních 50 let v policii. Zásadním cílem reformy policie je moderní policie, tedy policie otevřená a vstřícná, policie, kterou lidé budou vnímat jako tu, která pomáhá a chrání. „Policii chceme zbavit zbytečných agend a na straně druhé jí dát nové pravomoci, které bezprostředně potřebuje pro efektivní výkon své práce. Nechceme mít z policistů pošťáky a závozníky opilců. Chceme dát policii taková oprávnění, která jí umožní lépe bojovat proti neonacismu, extremismu, prostituci, nelegálnímu zaměstnávání,“ uvedl dále ministr vnitra Ivan Langer.

Reforma Policie České republiky je jedním z nejvýznamnějších kroků nejen Ministerstva vnitra, ale celé vlády v tomto volebním období. Reforma Policie patří mezi cíle stanovené programovým prohlášením této vlády. Provází ji jednorázově největší objem investičních prostředků do technického vybavení a pracovního zázemí policistů v novodobé historii policie, a to v objemu 5 miliard korun. Finanční prostředky jsou určeny na modernizaci policejních služeben po celé republice a na obměnu policejních vozidel. Na první projekt jsou vyčleněny 3,6 miliardy korun, na druhý projekt je to 1,4 miliardy korun.

Předpokládaná účinnost zákona je 1. leden 2009. A 1. lednem 2009 by česká policie měla vstoupit do tříletého transformačního období, v jehož průběhu by mělo dojít k dokončení změny organizační struktury policie a nového modelu ekonomického řízení.


Jana Malíková, ředitelka odboru a tisková mluvčí

 

Každý z nás má právo na svůj názor