Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Tiskové zprávy / Ministr vnitra Ivan Langer se sešel s francouzským ministrem Bricem Hortefeux

[04.02.2008]

Evropská unie

Ministr vnitra Ivan Langer se sešel s francouzským ministrem Bricem Hortefeux

Společné jednání o otázkách migrace a předsednictví v radě EU

Ministr vnitra Ivan Langer se dnes, v pondělí 4. února, sešel v Praze s ministrem pro imigraci, integraci, národní identitu a společný rozvoj Francie Bricem Hortefeuxem.

Oba ministři na společné schůzi jednali o otázkách migrace. Brice Hortefeux nastínil situaci ve Francii. Francouzská vláda schválila v minulém roce návrh zákona o imigraci, integraci a azylu, který upravuje podmínky pro získání dlouhodobého pobytu pro rodinné příslušníky legálních přistěhovalců. Francie chce přijímat ty imigranty, kterým může nabídnout práci, kteří se potřebují ve Francii vzdělávat nebo ty, kteří odpovídají potřebám francouzské ekonomiky. Francie by si měla vybírat své imigranty nejen z hlediska jejich ekonomického přínosu, ale také podle země původu.

Česká republika se začala aktivně podílet na společné evropské migrační politice samotným vstupem do EU v roce 2004. Jasně stanovenou prioritu přitom představovalo praktického dokončení vstupu ČR do schengenského prostoru. ČR se stala plnohodnotným členem schengenského prostoru 21. prosince 2007, kdy došlo k odstranění kontrol na vnitřních pozemních hranicích. Současně s tímto krokem však ČR musela výrazně přehodnotit systém ochrany hranic a téma společné migrační politiky EU tak pro nás nabylo na významu.

Dalším bodem jednání byla otázka předsednictví v Radě EU. Problematika migrace je jednou z hlavních priorit francouzského předsednictví. Jako svou vlajkovou loď v oblasti migrace bude FR považovat plán na sjednání tzv. „Evropského paktu k migraci“. Tento „pakt“ by měl být představen na jednání neformální rady v červenci 2008 ve Francii. Jedním z cílů návštěvy ministra Hortefeux je informovat Českou republiku o obsahu tohoto „paktu“. Celý „pakt“ má být komplexním přístupem k migraci. Má posílit legální migraci za účelem práce a podpořit boj s nelegální migrací. Česká republika považuje problematiku azylu a migrace za jednu ze svých priorit v oblasti Justice a vnitřních věcí, nicméně nejde o jednu z hlavních priorit českého předsednictví.  

Jana Malíková, ředitelka odboru a tisková mluvčí

 

Každý z nás má právo na svůj názor