Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Tiskové zprávy / Systém Czech POINT je dostatečně zabezpečen

[04.02.2008]

CzechPOINT

Systém Czech POINT je dostatečně zabezpečen

Proběhly bezpečnostní kontroly systému Czech POINT

Pravděpodobnost prolomení přihlašovacího hesla k systému Czech POINT je asi jedna ku bilionu. Systém Czech POINT je dostatečně zabezpečen. Dokazuje to i kontrola bezpečnosti systému, která proběhla tento víkend. Další průběžné kontroly budou následovat, po informacích, které proběhly v médiích totiž počet pokusů o útok či průnik do systému stoupl.

 Bezpečnostní kontrola, během které byly provedeny zátěžové a penetrační testy a audit událostí, které v Czech POINTu proběhly, dokázala, že nedošlo k žádnému neoprávněnému přihlášení do systému. Testovaly se kontrolní mechanismy, přístupy do systému i další oblasti. Výsledky testů ukázaly, že je zabezpečení v pořádku. Přesto byla bezpečnostní opatření ještě zvýšena a budou postupně zvyšována s přibývajícími funkcionalitami podle plánu.

 „Pracujeme podle přesného plánu. Czech POINT je zajištěn optimálně, plní všechny standardy, které jsou pro tuto oblast používány. Počítáme s tím, že zajištění bude dále upravováno podle toho, jaké další funkce bude Czech POINT přinášet. Své kroky průběžně konzultujeme s Úřadem na ochranu osobních údajů, a to od počátku celého projektu. Právě proto, aby byla ochrana osobních údajů vždy řádně zajištěna. Doposud mají do rejstříku trestů přístup pouze úředníci územních samospráv a rejstříku trestů. Od května bude zabezpečení dle plánu zajištěno certifikovaným elektronickým podpisem,“ říká náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček.  A dodává: „Nejlepší zabezpečení nám umožní elektronický občanský průkaz, který bychom rádi zavedli v co nejbližší době, momentálně pracujeme na přípravě zákonů tak, aby legislativní proces mohl být ukončen do konce letošního roku.“

 Elektronický občanský průkaz by umožnil dvojitou kontrolu vstupu do systému. V principu by získání výpisu fungovalo tak, že systém bude současně identifikovat jak úředníka, tak klienta. Teprve po této dvojí identifikaci bude možné vydat požadovaný výpis.

 V systému Czech POINT nezůstávají žádná data. Také není možné jeho prostřednictvím „listovat“ databázemi. Umožňuje pouze získat konkrétní výpis na základě konkrétních údajů. A systém Czech POINT tak funguje jako jakýsi elektronický poštovní vůz. V případě trestního rejstříku je na úřadech navíc dokumentován jeho výdej proti podpisu žadatele.


Jana Malíková, ředitelka odboru a tisková mluvčí

 

Každý z nás má právo na svůj názor