Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Právo: Země Unie mohou o vízech jednat dál samostatně

[13.03.2008]

Cestování

Právo: Země Unie mohou o vízech jednat dál samostatně

Jednání o zrušení víz do USA

Memorandum s USA už mají i Estonsko a Lotyšsko, chystá se Slovensko

Členské státy Evropské unie budou moci o bezvízovém styku s USA i nadále jednat samostatně. Spolu s nimi se bude o cestování bez víz odděleně snažit i Evropská komise. Podle české velvyslankyně při EU Mileny Vicenové se na tom dohodli včera velvyslanci členských zemí Unie.

„Cítila jsem mnohem větší pochopení členských zemí pro naši situaci,“ řekla včera o jednání Vicenová s tím, že Česku se tak podařilo dosáhnout toho, oč usilovali od samého začátku. Člen komise Franco Frattini nicméně znovu apeloval na země, které jednají samostatně, aby nevstupovaly do kompetencí EU.

EK chtěla vyjednávat o vízech za celou EU a v úterý si pro to dokonce sama schválila mandát. Ten měli včera schválit i velvyslanci, ale nakonec se o něm vůbec nehlasovalo. ČR tak bude s USA i dále vyjednávat podle tzv. společného postoje, který velvyslanci schválili začátkem března. Dokument nepopírá právo na bilaterální jednání, ale vyzývá členy EU, aby se při vyjednávání s USA držely evropského práva.

Česko v jeho rámci mimo jiné souhlasilo s tím, že data o cestujících, která Američanům poskytnou, budou v souladu s dohodou o výměně dat cestujících v letecké dopravě mezi Evropskou unií a USA (PNR).

Otázky víz se dotkli i ministři vnitra zemí EU, kteří včera jednali na neformální schůzce ve slovinském Brdu. Český ministr Ivan Langer sdělil telefonicky ČTK, že ministři konstatovali, že země, které nepřijmou systém biometrických pasů požadovaných Američany, nebudou moci být ani zařazeny do bezvízového styku s USA. Vývoj názorů v EU označil za vítězství pro Česko.

ČR podepsala v únoru s USA memorandum, které by mělo vést ke zrušení víz, včera následovalo Estonsko a Lotyšsko. Podle agentury AFP se v k nim v pátek nebo v pondělí připojí ještě SR, a také Maďarsko a Litva. Vyslanec SR při EU Maroš Šefčovič ale prohlásil, že takové informace nemůže ani potvrdit, ani vyloučit. „O této věci se s Washingtonem stále jedná,“ dodal.

Právo, 13. března 2008