Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / Budeme si muset prožít ještě větší krizi

[11.04.2002]

Politika obecně

Budeme si muset prožít ještě větší krizi

Opoziční smlouva, sponzorské dary, povolební koalice

Nejednotný postoj Koalice a ODS k dekretům může být překážkou povolební spolupráce.
Stojím si za svými slovy, říká Ivan Langer.

O rozhovor jsme požádali místopředsedu Poslanecké sněmovny a ODS Ivana Langera

* Pane místopředsedo, vedení ČSSD se rozhodlo vypovědět smlouvu o stabilitě ke dni voleb. Pokud se s vámi nedohodne, učiní tak samo 14. června. Jak bude ODS reagovat?

Každý rozumně uvažující člověk pochopil, že opoziční smlouva je reakcí jednak na konkrétní výsledek voleb, jednak na povolební vyjednávání, a že tudíž musí její platnost skončit s termínem nových parlamentních voleb. Pokud jde o jednání ČSSD, tak nejsem příznivcem velkých, planých gest, která postrádají obsah. My se toho nemíníme zúčastnit.

* Vaše strana obdržela loni nejvíce sponzorských darů. Neobáváte se toho, že se mezi jedenácti stovkami dárců najdou další případy typu "Bacs a Sinha"? Nebylo by lepší, aby se strany, pokud se chtějí vyvarovat podezření z korupce, financovaly výlučně ze státního rozpočtu? Ptám se vás s důrazem na to, že jste stínovým ministrem vnitra.

Nemyslím si, že by měly být politické strany placeny z peněz daňových poplatníků. Je trošku absurdní, aby ten, kdo nevolí např. KSČM, ze svých daní prostřednictvím státních příspěvků KSČM platil. Na druhé straně nežijeme v zemi, kde mají parlamentní strany po několika desetiletích demokratického vývoje statisíce členů, a tudíž bez státního příspěvku nejsou samy schopny zajistit svůj reálný chod. Například dar České spořitelny by mohl prolomit zlou atmosféru, která zde byla vytvořena. Pokud je sponzorský dar poskytován průhledně, pod veřejnou kontrolou, tak na něm není nic špatného.

* Váš předseda říká, že mladí politici, kteří vyzrávali koncem 80. let a v 90. letech, ještě nejsou vyzrálí natolik, aby dorostli do předsednických funkcí, oproti těm, kteří zkušenosti začali získávat v 60. letech. Vy přece také patříte do této mladé generace. Tak se zeptám, máte tu ambici vést stranu?

Jedna věc je, mít tu ambici a druhá zachovat si chladnou hlavu a sebereflexi, aby člověk poznal, kdy na to má. V politice nestačí být jenom pracovitý, být vzdělaný, mít ambici, ale také mít životní zkušenosti. Neskrývám, že svoje politické a životní zkušenosti stále sbírám.

* Nehraje v tom roli i nedávná zkušenost, kdy jste byl po Ivanu Pilipovi označován za korunního prince ODS a kdy na přelomu let 2000 a 2001 se vaše postavení zhoršilo, v důsledku tzv. televizní krize, ale i přestřelkou s podnikatelem Kovarčíkem? A jaké jsou vaše dnešní vztahy s Václavem Klausem?

Role korunního prince mi byla vnucena novináři. Vždy jsem říkal, že ODS nemá ani krále, ani cara, a tudíž nemá ani korunního prince. A má čtyři rovnocenné místopředsedy. Byl jsem zvyklý říkat nahlas věci, o kterých jsem přesvědčen a neschovávat se. Souhlasím, že události okolo televizní krize a ta neuvěřitelná vlna demagogie, jejž se vzedmula, se podepsaly na mém vnímání veřejností. Ale myslím si, že je správné, že jsem zaujal ten postoj, protože jsou věci, kde nemůžete v životě ustoupit. Nynější vztahy s panem předsedou bych označil za velmi blízké a velmi pracovní.

* Ovšem zdá se, že se to projevilo i v řadách ODS, nebo na kongresu v Ostravě jste byl zvolen místopředsedou až ve třetím kole a jen o devět hlasů před Vlastimilem Tlustým...

Určitě. Ale platí, že kdo nic neudělá, nic nepokazí. Jsem člověk, kterému můžete leccos vyčítat, být s ním ve sporu v nějaké věci, ale rozhodně mi nemůžete vyčítat nepracovitost nebo neochotu prát se za svůj názor. Možná někteří došli k názoru, že by bylo lepší mít nějakého menšího rváče, a podle toho vypadalo to hlasování. Pro mě však znamenalo velké vítězství, poučení a velký závazek do budoucna.

* Ve svých vyjádřeních jste vyzýval k odvaze, k historickému kroku a spolupráci s US-DEU a KDU-ČSL. Nyní se však diskutuje i koalice ODS a ČSSD. Které koalici dáváte přednost?

Stojím si za svými slovy. Pro mne je prioritou pravicová vláda ODS a Unie svobody. Pokud by to nebylo možné vzhledem k volebním výsledkům, tak i s lidovci.

* Vylučujete velkou koalici?

Vidím určité váhání na straně lidovecké koalice v případě běžící diskuse o poválečné minulosti a dekretů a důsledného hájení národních zájmů. Pokud by se toto seskupení nebylo schopno jednoznačně, nedvojsmyslně postavit na stejné pozice, které hlásá ODS - a teď v poslední době i ČSSD-, potom bych v tom jakousi překážku mohl vidět.

* ODS se vloni neúspěšně pokoušela prosadit volební zákon, který by za pomoci většinových prvků umožnil snadnější sestavení vlády. Budete i po volbách usilovat o jeho změnu?

Jsem zastáncem toho, co nazývám reformou státu. Je velkou škodou, že se nepodařilo, po deseti letech špatné zkušenosti s koaličním vládnutím, nový zákon prosadit. Změna mohla přinést větší přehlednost, akceschopnost politického systému. Mohli jsme mít vládu, která by sice byla vybavena velkou pravomocí, ale také velkou odpovědností. Budeme i nyní přešlapovat na místě.

*Myslíte, že vám dají volby za pravdu a vznikne patová situace?

Jsem přesvědčen, že ano, a bohužel si budeme muset prožít ještě větší krizi, která je výsledkem tohoto volebního systému (poměrného zastoupení - pozn. red.), abychom pochopili, že změna je potřebná. Reformu státu také, kromě toho, vidím v jednokomorovém parlamentu a ve významné redukci ministerstev a centrálních úřadů.

* Jste stínový ministr vnitra. Pokud byste se jím stal skutečně, v čem by se vaše práce odlišovala od současného ministra vnitra Stanislava Grosse?

V dlouhodobých projektech a nikoliv jednorázových výkřicích typu akce Čisté ruce. Byl bych ministrem občanů, nejen vnitra a policistů, ale současně bych si uvědomoval, že pro větší pocit bezpečí občanů je zapotřebí, aby policisté měli motivaci dělat svoji práci pořádně.

*Jak byste je tedy motivoval?

Klíčová je otázka odměňování, kariérního řádu a sociálního programu. Tj., že se jim vyplatí dobrá práce z pohledu krátkodobého - mzdy, a z dlouhodobého - sociálního programu a vyplatí se jim stoupat po kariérním žebříčku. Vedle toho by ovšem také byla i negativní motivace: jakmile uděláte jedinou chybu ve výkonu služby, porušíte zákon, tak všechny vymoženosti ztrácíte.

* Před časem jste zlezl Kilimandžáro. Kterou horu ještě míníte pokořit, když vám sociální demokraté obsadili Říp?

Mou nejvyšší horou, kterou chci zdolat, je být dobrým otcem své dcery. Opravdu na sobě vidím, jak rodičovství, pocit odpovědnosti za někoho jiného mě mění. A doufám, že budu nejen dobrým politikem, ale především dobrým tatínkem.

***

Svoje politické a životní zkušenosti stále sbírám

Deník Super, Jiří Kouda, 11. dubna 2002