Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / MF Dnes: Podepsáno. Na podzim do USA bez víza

[27.02.2008]

Cestování

MF Dnes: Podepsáno. Na podzim do USA bez víza

Zrušení víz do USA

Ten text, pod nějž se včera ve Washingtonu slavnostně podepsal český ministr vnitra Ivan Langer, má nicneříkající název: Memorandum o porozumění.

Je to však historický dokument. Na osmi stránkách tam je narýsováno, jak bude probíhat zrušení víz pro české občany cestující do USA. Poslední kus někdejší železné opony by se měl odporoučet do dějin letos na podzim. „Cítím to jako naplnění snů několika generací Čechů,“ řekl premiér Mirek Topolánek, který byl ceremonii v budově amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost přítomen. Podepsání memoranda přirovnal ke střihání drátů na československých hranicích po pádu berlínské zdi.

Slavnostní slova volil také ministr Michael Chertoff, jenž připojil pod memorandum podpis za americkou stranu. „Tohle je milník, jímž se zjednodušuje cestování do USA ze zemí, jako je Česká republika, a zároveň se posiluje bezpečnost obou zemí,“ podotkl. „Věřím, že někdy tento podzim, nejspíše v říjnu či listopadu, přijedou do USA první čeští občané bez víz. Nesmírně mě to bude těšit.“

Topolánek i Langer hýřili při podepisování dobrou náladou. Ministr se naklonil ke svému šéfovi a zeptal se ho anglicky: „Mám to podepsat?“ Ten odvětil rovněž anglicky: „To je tvůj problém.“
Český premiér pak už se vší vážností poděkoval všem, kteří na zrušení víz pracovali – včetně předchozích českých vlád.

Na podzim do USA bez víza
Ministr Langer podepsal ve Washingtonu historické memorandum. Cestování do Ameriky bez víz mají Češi na dosah

Zvláštní poděkování pak vyslovil prezidentu Georgi W. Bushovi za jeho osobní slib z podzimu 2006, že víza budou zrušena.

Memorandum uvádí, že nyní musí být ještě dohodnuta „prováděcí opatření“, jak se budou informace o cestujících předávat a jak se bude zjišťovat, jestli mezi nimi nejsou teroristé.

Chertoff upřesnil, že v některých případech se data mohou týkat i zápisu do trestního rejstříku, pokud se dotyčný dopustil nějakého, jak řekl, „vážného kriminálního činu“. Nebudou tam však žádné údaje z daňových prohlášení. Český stát se také například zavazuje Američanům nahlásit údaje o ukradeném či ztraceném českém pase do 24 hodin od chvíle, kdy bude taková ztráta úřadům nahlášena.

Češi budou první Američané zruší Čechům víza možná jako prvním ze skupiny dlouholetých čekatelů po teroristických útocích z 11. září 2001, kdy se dveře bezvízového klubu rázem zabouchly. „Věřím, že Češi budou první,“ podotkl včera Chertoff. „To my věříme též,“ přidal se hned Langer.

Do bezvízového klubu, kam dnes patří 27 zemí světa, by se měli brzy dostat i Estonci, Jihokorejci a Řekové. Ti všichni splňují podmínky dané novou americkou legislativou, iniciovanou Bushovou vládou.

Cestování do Ameriky však bude i tak složitější než do mnohých jiných zemí. Budete si nejprve muset pořídit nový pas s biometrickým čipem. A před cestou budete muset v počítači vyplnit elektronický formulář a odeslat jej kliknutím americkým úřadům. Uvedete tam svoje jméno, datum a místo narození, místo plánovaného pobytu v USA a odpovíte na pět šest dotazů třeba ohledně toho, jestli jste někdy byl či byla ve styku s teroristickými organizacemi nebo jestli umíte zacházet s výbušninami. Obratem by měla přijít odpověď, jestli do USA smíte.
A navíc po příletu i nadále budete muset projít přísnou kontrolou u imigračního úředníka. Necháte u něj otisky prstů, vyfotí vás a případně podrobí zevrubnému výslechu, kdo jste a co chcete v USA dělat.
Útěchou vám může být, že takhle na tom budou i Britové, Němci, Francouzi, prostě všichni, kteří až dosud cestovali bez víz.
A také to, že elektronické formuláře nejsou nic nového pod sluncem. Už je zavedli v Austrálii, tu a tam o nich přemýšlí také v Bruselu.
Topolánek po setkání navštívil washingtonský památník obětí komunismu a ve vlivné konzervativní instituci Heritage přednesl projev o transatlantické spolupráci. Hlavní bod jeho pětidenní cesty – kromě do USA také zamíří na dva dny do Kanady – však přichází na řadu dnes.
V Oválné pracovně Bílého domu jej uvítá americký prezident. Místo klasické půlhodinky, vyhrazené pro obvyklé návštěvy, budou spolu hovořit celou hodinu. Diplomaté z Topolánkova doprovodu to vysvětlují tím, že Bush této návštěvě přikládá značný význam.

***

* Cesta bez víza
Podle nového amerického zákona už Češi nebudou muset žádat o víza. Bude však třeba vyplnit jiné dokumenty s řadou údajů a vlastnit elektronický pas.
Podrobné detaily se stále ještě dojednávají.

Internetový formulář

Před každým odletem za oceán bude nutné vyplnit na internetu elektronický formulář. Po splnění této podmínky bude zřejmě muset každý zaplatit okolo 400 korun. Během minuty by měl dostat ze Spojených států odpověď, jestli smí přijet. Tamější databáze porovnají vámi vyplněné osobní informace s údaji o teroristech.

Po příletu

Imigrační úředník vám okamžitě sejme otisky ukazováků a vyfotografuje vás. Budete mu muset zodpovědět všechny dotazy, i pokud se vás bude ptát na soukromé věci. Pokud nebude spokojen s vašimi odpověďmi, může vás úředník bez udání důvodů poslat zpět do České republiky.

* Co říká memorandum

Kdo využije bezvízový styk

Pouze Češi s elektronickým pasem se strojově čitelnými informacemi a čipem s biometrickými údaji. Ostatní se staršími dokumenty mohou využívat víza ve svých pasech.

Kontrola bezvízového programu

Americká strana si vyhradila právo periodicky (ne méně než jednou za dva roky) vyhodnocovat dopady bezvízového styku mezi oběma zeměmi, pokud bude zaveden, na bezpečnost, vymáhání práva a imigraci.

Elektronické povolování cest

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost vytvoří systém Elektronického povolování cest, který bude sbírat data o cestujících. Podle nich určí, zda budou moci vycestovat do USA. Česká strana bude s USA sdílet informace včetně biografických i biometrických údajů o pasažérech. Vše musí být v souladu se zákony České republiky a i mezinárodními dohodami.

Ztracené pasy

Česká strana se v memorandu zavazuje, že do čtyřiadvaceti hodin nahlásí americké straně ztrátu či ukradení českého pasu.

Repatriace

Česká strana přijme do 21 dnů své občany, kteří budou vyhoštěni ze Spojených států.

Letečtí maršálové

Na palubě některých linek budou letečtí šerifové, kteří budou dohlížet na bezpečnost.

Platnost memoranda

Žádný z bodů tohoto memoranda není pro žádnou stranu právně závazný.

MF Dnes, 27. února 2008