Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / MF Dnes: Reforma vyžene policisty z kanceláří k silnicím

[26.02.2008]

Policie

MF Dnes: Reforma vyžene policisty z kanceláří k silnicím

Reforma Policie České republiky

Policie bude mít víc času hlídat bezpečnost na silnicích, kde už zase loni stoupl počet mrtvých při nehodách.

Vláda včera schválila zákon o policii a její reformu - nejdůkladnější v její historii. Policisté už nebudou nově muset roznášet soudní obsílky, dohlížet preventivně na pořádek na fotbalových utkáních či automaticky doprovázet exekutory. Ušetří tak čas. „Měníme padesát let starou normu, podle níž se z policistů stávali pošťáci a závozníci opilců na záchytky,“ řekl ministr vnitra Ivan Langer.

Druhou velkou změnou je nová podoba Inspekce ministra vnitra, úřadu, který vyšetřoval policisty podezřelé z porušení zákona. Inspekce dlouhodobě sklízela kritiku - například kvůli tvrdě rozehnané technoparty CzechTek - že je na policisty příliš mírná. Ostatně většinou v ní pracují právě bývalí policisté. Nová Generální inspekce bezpečnostních sborů bude nezávislejší a bude kontrolovat i Vězeňskou stráž a celníky. Jejího ředitele bude jmenovat přímo vláda a kontrolovat pětičlenná komise poslanců.

Když bude akutně hrozit teroristický útok, zákon dá policii pravomoc vypnout mobilní sítě, aby teroristé přišli o spojení. „Máme představu, že by takový výpadek trval řádově minuty, ne týden,“ vysvětlil jeden z policistů, kteří zákon tvořili.

Možná bude pro i opozice Reforma policie má velkou naději projít i Poslaneckou sněmovnou, kde by pro ni mohli hlasovat i poslanci ČSSD. S jejími principy souhlasí, ale kritizují některé detaily.

Nelíbí se jim též, že je reforma příliš složitá a rozdělená do „džungle“ více zákonů. „Policie se zbaví některých činností, ale zatím není jasné, kdo je převezme a zda je bude řádně vykonávat,“ upozorňuje například poslanec za ČSSD a bývalý ministr vnitra František Bublan.

Zákon zavede v roce 2012 i další novinku. Nyní existuje osm krajských ředitelství policie, přestože krajů už je čtrnáct. Nově bude i policejních krajů čtrnáct, ale zase se zruší nebo sloučí okresní ředitelství. Ubude tak šéfů a přibude policistů, kteří opravdu vyšetřují případy.

***

* Změny v policii - Policie se zbaví „nadbytečných činností“. Nebude už roznášet soudní obsílky a dohlížet na sport. - Inspekce, která vyšetřuje policisty, bude nezávislejší. - Policie bude mít pravomoc v době, kdy hrozí teroristický útok, na krátkou dobu vypnout telefonní síť. - Strážníci budou muset mít maturitu. Ministerstvo vnitra bude kontrolovat městské strážníky, aby se bezúčelně nehonili za pokutami a nepřilepšovali tak obecnímu rozpočtu. - Policejních krajů bude místo osmi čtrnáct.

MF Dnes, 26. února 2008