Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / ČRo1-Radiožurnál: Ranní interview s Ivanem Langerem

[07.02.2008]

Ministerstvo vnitra, policie

ČRo1-Radiožurnál: Ranní interview s Ivanem Langerem

Reforma Policie ČR

Moderátor (Jan Pokorný):

Legislativní rada vlády má na programu návrh zákona o reformě české policie. Norma má určit základní kompetence a pravomoci mužů zákona, zjednodušeně řečeno jde o to,aby byli skutečně tam,kde jsou potřeba, aby je nezatěžovala zbytečná byrokracie nebo třeba doprovázení opilců na záchytky. Jednou z novinek má být například vytvoření odboru závažné majetkové kriminality, který by potíral organizované krádeže automobilů. O plánech, které má, nám teď řekne v Ranním Interview ministr vnitra Ivan Langer z ODS. Dobré jitro.

Host (Ivan Langer):

Dobré ráno přeji.

Moderátor (Jan Pokorný):

Taková obligátní otázka, ale možná z vašich úst uslyšíme neobligátní odpověď, jak chcete dosáhnout toho, aby policie byla blíž občanům?

Host (Ivan Langer):

Tím, že zavedeme metodu práce Community policing, za druhé, že zbavíme policii té rigidní struktury, která nepoznala 40 let změny, a za třetí, že z policistů budou doopravdy policisté, tak jak jste říkal ne pošťáci, ne rozvážeči opilců na záchytky a tím,že budou mít modernější technické vybavení to co spojíme dohromady, dosáhneme i většího počtu tam kde mají být.

Moderátor (Jan Pokorný):

V čem pane ministře, přesně spočívá ona metoda Community Policing?

Host (Ivan Langer):

Je to bezprostřední komunikace policistů, kteří působí v nějakém místě se zastupiteli, s volenými zástupci obce a koordinace činností práce policie v místě tak, aby vyhovovala těm, kterým je určena, tedy občanům.

Moderátor (Jan Pokorný):

Proč je ten stav v roce 20008 zatím pořád spíše neutěšený?

Host (Ivan Langer):

Protože se 40 let prakticky nic nedělo, protože policie je teď svírána neskutečnou byrokracií, administrativou, není to moderní policejní sbor, ve kterém je jasné, kdo nese odpovědnost za co a přebývá nám, co jsem říkal, přebývá nám příliš mnoho relikvií z minulosti, tedy je to zkostnatělý aparát.

Moderátor (Jan Pokorný):

Patříte k těm, kteří volají po zeštíhlení státního aparátu jako takového, jak a kdy zeštíhlíte třeba Ministerstvo vnitra?

Host (Ivan Langer):

Děkuji za tu otázku, my jsme prodělali, provedli velmi detailní audity Ministerstva vnitra a mohu říci, že na konci roku 2008 bude mít Ministerstvo vnitra méně o 20 % zaměstnanců, než tomu bylo v roce 2006, je to více než 400 lidí, kteří odejdou.

Moderátor (Jan Pokorný):

Na druhou stranu Policii ČR chybějí tisíce policistů, je to tedy nepoměr, na jedné straně chcete zeštíhlit ministerstvo vnitra, na druhé straně vám tisíce policistů chybějí v těch výkonných složkách, co s tím?

Host (Ivan Langer):

To je právě otázka, jestli chybějí, protože my máme na jedné straně po Kypru druhý nejvyšší počet policistů z pohledu tabulek na počet obyvatel a současně, když se podíváte, tak je nevidíme, tam kde je chceme, a je to právě proto, že jsou nuceni být v kancelářích, že jsou nuceni být pošťáky, že jsou nuceni být rozvážeči těch opilců, že mají špatné technické vybavení a datlují mnohdy na psacích strojích nebo na starých počítačích a pouze změnou, tou vnitřní změnou struktury, můžeme dosáhnout toho, že policistů bude dost, třebaže nebudou obsazené plné tabulkové stavy, nicméně spustili jsme náborovou kampaň a musím říct, že probíhá extrémně úspěšně a máme stovky zájemců o práci u policie.

Moderátor (Jan Pokorný):

Když říkáte, pane ministře, že je otázka, jestli tolik policistů vůbec chybí, proč tedy spouštíte náborovou kampaň?

Host (Ivan Langer):

No právě proto, že 10 % je již nad rámec toho, co si můžeme dovolit jako absenci. Já nepředpokládám, že se nám do konce roku podaří naplnit 5 000 volných tabulkových míst, nicméně nové policisty skutečně potřebujeme.

Moderátor (Jan Pokorný):

V Ranním Interview mluvíme s ministrem vnitra Ivanem Langerem, významným představitelem ODS a dlouholetý parlamentním funkcionářem, když dovolíte, v závěru našeho rozhovoru pane ministře, obrátím list a rád bych se vás zeptala na aktualitu dnešního a hlavně zítřejšího dne, tedy veřejná nebo tajná volba hlavy státu, váš názor bude pravděpodobně ten, že tajná volba, je to tak?

Host (Ivan Langer):

Určitě a přiznám se, že jsem zděšen, jak licitujeme s jednou největších hodnot, kterou jsme získali po listopadu 1989 a to je možnost tajné volby, jsme zděšený, jak účelově jsou schopni se někteří politici otočit na obrtlíku a změnit názor a jak jsou schopni hodit dozadu nenávisti vůči jednomu z kandidátů, tuto hodnotu za hlavu. Myslím, že bychom takto naší svobodou a s tím, co jsme získali po listopadu 89, si neměli zahrávat.

Moderátor (Jan Pokorný):

Pokud pane ministře, narážíte na postoj Strany zeleních, tak ti ho nevyargumentovávají, ten postoj nějakou nenávistí k jednomu z kandidátů, ale třeba tím, že se bojí, aby nedocházelo opravu k politickým obchodům a korupci.

Host (Ivan Langer):

Politické obchody, těmi já rozumím politické dohody, myslím si, že také Strana zelených udělala politický obchod se stranou lidovou a s ODS, když uzavřela vládní koalici a toto mi přijde jako velmi chabá výmluva na to, jakým způsobem si pohrávají nezodpovědně s takovou svobodou, takovou hodnotou, jako je tajná volba.

Moderátor (Jan Pokorný):

V Ranním Interview odpovídal Ivan Langer, ministr vnitra z ODS. Děkuji za odpovědi, na slyšenou.

Host (Ivan Langer):

Hezké ráno přeji.

ČRo1-Radiožurnál, pořad Ranní interview, 7. února 2008