Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Tiskové zprávy / Otevřená minulost – splněno!

[18.01.2008]

Archivy bezpečnostních složek

Otevřená minulost – splněno!

Podařilo se plošně odtajnit dokumenty, které souvisejí s činností bývalé STB

Dnes, v pátek 18. ledna 2008, se uskutečnila tisková konference k projektu „Otevřená minulost“. Této konference se zúčastní ministr vnitra Ivan Langer, náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, informatiku, legislativu a archivnictví Zdeněk Zajíček a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.

Ministr vnitra Ivan Langer představil v rámci své prezentace cíle projektu „Otevřená minulost“ a také jeho dosažené výsledky. „Vybudovali jsme moderní Archiv bezpečnostních složek, který bude spravovat veškeré archiválie a dokumenty bezpečnostních složek. Museli jsme provést řadu personálních změn. Dále jsme plošně odtajnili archiválie. Po sloučení s dokumentačním úsekem Úřadu dokumentace a vyšetřování jsme vytvořili předpoklady pro vědeckou a publikační činnost. Také jsme připravili a podpořili vznik Ústavu pro studium totalitních režimů. V neposlední řadě jsme tomuto ústavu dali do vínku moderní budovu a sídlo, a to v budově bývalého Ministerstva informatiky,“ uvedl ministr vnitra Ivan Langer.

„K tomu, abychom se mohli vyrovnat s minulostí, ji musíme poznat a pochopit. Podařilo se nám plošně odtajnit dokumenty, které souvisejí s činností bývalé STB a otevřít historii STB veřejnosti. Projekt „Otevřená minulost“ je splněn. Úkol, který jsme si dali 14. února 2007 považuji za splněný a virtuálně bych ho nyní předal panu řediteli Žáčkovi a jeho týmu, aby s ním mohli dále pracovat. Pro mne je dokončení tohoto projektu velkým zadostiučiněním. Existuje totiž řada vizí a řada projektů, ale ne všechny se podaří dotáhnout do konce. Za Ministerstvo vnitra můžu říct, ano, máme splněno,“ dodal Ivan Langer.

Na tiskové konferenci dále proběhla prezentace pilotního projektu digitalizace blokačních karet. Během posledního čtvrtletí roku 2007 došlo k digitalizaci cca 890 tisíc papírových evidenčních karet. Díky tomuto projektu se výrazně zrychlí a zkvalitní proces vyhledávání v archivech. Dříve takové vyhledávání trvalo až třicet minut, nyní potrvá tři až pět minut. Dokumenty budou dlouhodobě a bezpečně uloženy, dojde také k rekonstrukci poničených dokumentů.

Jana Malíková, ředitelka odboru a tisková mluvčí

 

Každý z nás má právo na svůj názor