Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Tiskové zprávy / Reakce na informaci německých médií o nárůstu ilegální migrace mezi SRN a ČR

[14.01.2008]

Schengenská spolupráce

Reakce na informaci německých médií o nárůstu ilegální migrace mezi SRN a ČR

Česká republika odmítá tvrzení o drastickému nárůstu ilegálních přechodů státních hranic

Německá média (deník Bild) minulý týden zveřejnila zprávy o prudkém nárůstu ilegálních přechodů mezi SRN a ČR. Deník Bild uvedl, že po vstupu České republiky do schengenského prostoru bylo zadrženo v německo-českém pohraničí 614 nelegálních migrantů a srovnává počty z minulého roku (484 zadržených osob za 1. pololetí). Deník poukazuje také na kontroly v okolí hranic, které se provádějí namátkově a v nedostatečném množství.
 Mluvčí německého ministerstva však vnitra tyto informace zpochybnil. Uvedl, že v oblasti nelegální migrace nenastal žádný významný nárůst. Německé ministerstvo vnitra také zpochybnilo statistiky deníku Bild. Deník také uvedl informaci, podle které existuje služební pokyn, jenž zakazuje policistům bez předchozího svolení ministerstva vnitra poskytovat informace o počtu nepovolených příjezdů do Německa.

 Česká republika odmítá tvrzení, že od zrušení kontrol na česko německé hranici došlo k drastickému nárůstu ilegálních přechodů státních hranic. Na česko-německé hranici jsme zaznamenali určitý počet případů, kdy cizinci ze třetích zemí, kteří mají povolený pobyt pouze na území České republiky, z neznalosti příslušné právní úpravy, vstoupili na území SRN a tím se vlastně ocitli v nelegální pozici. Tito cizinci jsou na základě readmisní dohody vraceni zpět na naše území. Navíc před rozšířením schengenské spolupráce proběhla médii informační kampaň zaměřená zejména na cizince z Vietnamu, Ruské federace a Ukrajiny, v rámci které byli informováni o příslušné právní úpravě a jejich dopadech.
V rámci readmisní dohody bylo německou stranou vráceno na naše území od 21.12.2007 do 14.1.2008 celkem 248 osob, z toho pouze 26 cizinců se nacházelo v nelegálním postavení. Ostatní cizinci z neznalosti nové právní úpravy, kterou vstup České republiky do Schengenu přinesl, nerespektovali územní platnost svého víza.

Jana Malíková, ředitelka odboru a tisková mluvčí

 

Každý z nás má právo na svůj názor